Compiz Pencere effectleri.

Başlatan Mortality, 30 Kasım 2011 - 09:12:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mortality

Daha yeni oldugum ıcın bazı ayarların nasıl yapıldıgını bılmıyorum.İnternetten den videolara baktım hepsi çok hoş özellikle pencere effcetleri.Örneğin acarken kuçuk parçalar halınde açılması.Kapanırken yanarak kapanması gibi.Videolar iyi hoşta nasıl yapıldıgı ıle ılgılı pek açklama yapılmamış genelde.O effectlerın nasıl yapıldıgı ıle ılgılı gerçekten açıklamalı bir video varmı.Yada burdan onları ayarlamama yardımcı olacak biri varmı.Ayrıca Pencere Kenarlarının ve Pecerenın iç kısmının şeffaf nasıl yapabılırım.

burk

@Mortality
Sayfanın sağ üst köşesinde bir arama satırı mevcut, merak ettiklerinin ve hatta daha fazlasının cevabı orada. :)

tuana_hazal_12

İyi akşamlar. gnome shellin sol tarafa geldiğimizde açık tüm pencereleri tek sayfa  üzerinde gösterme özelliği çok iyi. Bu özelliği geçen sene compizde pencere yönetiminde kullanabilmiştim. Ancak şimdi aynı özellik görünmüyor. Compiz'in tüm eklentileri kurulu görünüyor. Yanılmıyorsam bu özellik static application switcher  de mevcuttu. Ancak şimdi baktığımda bilgisayarın herhangi bir köşesine gelip aktif etme tuşu yok. Sadece klavye ve fare için kısayol belirlenmiş.Ben mi yanlış yapıyorum, yoksa artık bu özellik mi yok?

Lock

Gnome Shell ile compiz kullanılamaz.Compiz kullanmak için gnome2 çatallaması mate masaüstü ortamını veya unity ve xfce masaüstü ortamlarını kullanabilirsin.

tuana_hazal_12

Galiba sorum tam olarak anlaşılmadı. Gnome kullanmıyorum. unity kullanıyorum. Ancak compizde gnome nin yukarıda yazdığım özelliğini aratmayacak eklentisinin hangisi olduğunu tam olarak bulamıyorum.

Lock

Pardon dalgınlık işte :) Dediğiniz özelliğin adı sergi olması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam.İngilizceside expo idi eğer ingilizceyse compiz.

tuana_hazal_12

Malesef değil. Expo özelliği sadece masaüstünü hafiften uzaklaştırıyor  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Eylül 2013 - 01:36:20

pardon expo özelliği tüm masaüstlerini gösteriyor. Benim istediğim açık pencerelerin tek masaüstünde (gnomeshellde köşeye geldiğimizde görünen gibi) görünmesi.

heartsmagic

İstediğin özelliğin Compiz yöneticisindeki ismi Pencereler Yönetimi altında Boyutlandır eklentisi. Ek seçenek olarak eğer kurulu değilse Unity Tweak Tool isimli aracı kurarak Windows Manager-Hot Corners sekmesinden de yapabilirsin. Orada istediğin şeyin ismi "Spread All Windows".
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tuana_hazal_12

Teşekkürler .  Compizden ayarladım.

tarantulapasa

merhaba compiz de bir effect gördüm bir videoda yani ama o videoyu bulamadım soruma geceyim  compiz ile ayarları yapıldıgında herhangi bir pencere acıldıgında kapatmak istedigimde x ten kapandıgında kapanan pencere  parçalara bölünerek kapanmasını nasıl nerden ayarlıyorduk

pencere parcalaması effect mi desem daha iyi  bilemedim  ismini bulumadım ve nasıl ayarlandıgınıda bilen arkadaslardan cevap bekliyorum teşekürler

sinan54

Bir zaman önce Manjaroda kullanmıştım Compizi,şu anda kde neon kullanıyorum compiz efektlerinin çoğu kurulu geliyor.Compiz ccsm ayar yöneticisinden, animasyonları etkinleştirip,animasyonlara tıkladıgında animasyon ayarları açılır. Oradan gerekli ayarları yapabilirsin.Bu şekilde hatırlıyorum.Hatta pencerelerin açılış kapanış animasyon hızını,açılışta farklı kapanışta farklı animasyon seçeneği ayarı yapabilirsin.Pencereler küçütülürken veya büyütülürken farklı animasyonlar atayabilirsin.Youtube'den compiz yazarsan bir çok faydalı bilgiler edinirsin,ben bu şekilde compiz ayarlarını ögrenmiştim.

tarantulapasa

selam okadar aradım bulamadım malesef bilen arkadas varsa yönlendire bilirmi teşekürler okadar çok video varki nereye bakıcagımı bilemedim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2017 - 13:35:48

bansettigim ekran parcalanması videosunu buldum 2-3 sn sürüyor ama nasıl yapmış onu bulamadım 35 ci snde ekranı acıyor kapatınca paramparca oluyor 

https://www.youtube.com/watch?v=Y4wB3GUemVw

ata1

efektlerde olmalıydı hatırladığım kadarı ile  zarf.alev gibi efektlerde var o kısımdan ayarlamalısınız.[mention=619016]@tarantulapasa[/mention]

tarantulapasa

öncelikle tekrar aranızdayım parrott işletim sisteminde sorunlar yaşamıştım son sözümde söledigim gibi ubuntuyu bırakmadım geri gelicem demiştim pc format attırmak zorunda kaldım cünkü benim kendim format atmak gibi bi durumum olmamıştı parrot işletim sisteminni içindeyken hiçbirşey yükleyemiyor kuramıyordum

ata1 yorumun için tşekür ederim ama o vermiş oldugun linkteki videoda benim aradıgım yoktu pencere parcalanması x ten basıldıgında param parça olan pencere parcalanması yoktu  bakıyoru videolara bulan arkadaslar olursa yorumlarını beklerim teşekürler

ata1

[mention=619067]@tarantulapasa[/mention] Arkadaşım dakika verdim. Verdiğim video da 8.30 dan itibaren o pencerenın ayar yeri gösteriliyor tam aynısı gösterilmesede orada bir çok ayar var bir kaçı örneklenmiştir.
katlanan efekt gösterilmiş aynı yerde parçalanmada var deneyerek bul

https://www.youtube.com/watch?v=iOQe4GWc4E0&t=1190s

şu videoda 3.16 da var.  Örnek parçalanma olarak ayarlandığında

https://www.youtube.com/watch?v=-F9Yp_uYEKM

sinan54

@tarantulapasa...Efektlerden animasyonu seçili hale getir.lambanın üzerine tıkla ayar penceresi açılır.Orada efektin ismi ve fade yazan yere tıkladıgında,aşagıda düzenle seçeneği seçilir hale gelir o seçenegi tıklayarak açılan pencereden animasyon seçebilirsin,sonra kapatırsın.En yukarıda açma,kapama,minimize unminimize seçeneklerini aynı yöntemle yapabilirsin.

tarantulapasa

videoyu izledim öncelikle benim bu uygulamayı türkce yapmam lazım izlemiş oldugum videoda türkce compiz uygulaması varmı bir bilginiz

ata1

[mention=619073]@tarantulapasa[/mention] compiz bizim depolarda sorunlu o nedenle paket olarak sizdeki durumunu bilemiyorum. Ben  ccsm olarak kuruyordum şu an bazı sorunları var açıkcası uzun süre önce bu hevesten vaz geçtiğimden yeniden kurmaklada uğraşmak istemiyorum. compiz hep başımı ağrıttı

tarantulapasa

izledigim videoya göre bende eklenti daha az yüklemiş oldugum paket'ten ayrı baska bir eklentimi yüklemem gerek acaba

sinan54

@tarantulapasa...Ayarlar için doğru sayfadasın.Orada ''sidekick'' yazan yeri tıkla,aşağıda düzenle yazılan yere tıkla,açılan penceredeki küçük üçgene tıkladıgında animasyonlar dizili olarak açılır,oradan değiştir kapat.

ata1

[mention=619082]@tarantulapasa[/mention] Bence linux bilgini bir tık yukarıya taşımadan compiz ile işlem yapman başını ağrıtabilir.
compiz ne yaptığını iyice bilmeden kurcalandığında masa üzerine ulaşamama yada boş açılması sorunları yaşarsın ve çözümüde bulana kadar bir kısa süre başın ağrır. :))
kısacası biraz daha linux bilgi ve deneyimin artınca yapman senin için daha hayırlı olur.  :))