2 işletim sistemi

Başlatan arnavut55, 28 Mart 2008 - 18:40:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arnavut55

konuyu doğru yere açtıysam ne mutlu bana

windows üstüne  yada pardus üstüne ubuntu nasıl kurulur?
yada ubuntunun üstüne de bunlardan herhangi birini

elimde 7.10 sürüm kurulum var, 7.04 de var ama o satahd görmüyor.

heartsmagic

Yanına kurmayacaksan Virtualbox ile kurarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arnavut55

yanına kurmayacaksan derken, kurulu hd bölümleri birbirini görmeyecekse mi demek istedin?

virtualbox nerde bulunur? nasıl kullanılır?

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

arnavut55

yanına kurmak için neler yapmak gerekir?

Sypro

patition oluşturmak.

hdd ile ilgili bilgileri alabilir miyiz? kaç gb mesela?
ona göre şu şekilde bölün diye yönlendirelim.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

arnavut55

160 gb sata hitachi hd.fakat kayıplarla 150 küsür gözüküyor. dün akşam f-disk yapıp 2 parçaya böldüm, 40-110 gözüküyor. ilk önce 40 lık kısma pardus kurdum, sonra 110 a xp kurdum. (kurulumda bazı sorunlar yaşadım o yüzden böyle garip bi kurulum oldu )
pardus gözükmüyor, bilginiz varsa onu da nasıl gösterebileceğim konusunda söylerseniz sevinirim

Sypro

windows kurulum sırasında grub u siler. o yüzden boot öncelikli olarak windowsa ait olur. yeniden grub kurarak halledebilirsiniz sorunu.

tavsiyem HDD'inizi 4 parçaya ayırmanız.
bunlar sırasıyla, ubuntu (ya da herhangi bir linux dağıtımı) kuracağınız alan, swap alanı, windows için gereken alan ve depo alanı.

linux ve windows kısımlarını 40'ar, swap alanı (max) 1, depoyu da geriye kalan miktar kadar yaparsanız çok harika olabilir.

linux alanı ve swap alan ext3, windows alanı ntfs, depo alanı da fat sisteminde formatlanırsa tadından yenmez.

not: kişisel görüşlerim bunlar.

arnavut55

hmm anladığım kadarı ile ilk olarak ben bi grub ile pardusu bulayım
2. olarak boş alanları 2 parçaya daha ayırayım, windows a 20 yeter, hatta fazla bile olur
3. olarak boş olan bölümlerin birine ubuntu kurarım ext3 olarak

yanlış bişey varmı? bu şekilde 3 işletim sistemini de görebilirmiyim?

yada pardusu formatlayıp, hd bölümleyip, ubuntu ve pardus sıralaması ile windows un üstüne kurulum mu yapayım?

Sypro

hmm şimdi teorik olarak bir hdd 5ten fazla bölüme ayrılırsa partitonlar arasında sorun çıkma ihtimali çok yükseliyor. 2 pardus, 2 ubuntu, 1 windows, 1 depo dersek 6 partition oluyor. aynı swap'i hem pardus hem ubuntu için kullanırsan sorun olmaz. diğer türlü garanti veremem.

depo alanına fat deme sebebim hem linux hem windows( < 4gb ) tarafından sorunsuz desteklenmesi onu da belirteyim. yoksa kalsın ntfs olarak, onu da destekletmek kolay.

ilk yapacağın şey pardus wiki'sine gidip Grub'u yeniden yüklemeyi araştırmak.

sonraki adımların, partition magic gibi bi program yardımı ile yeni partitionlar oluşturmak ve kurulumları yapmak.

tüm kurulumlar bittikten sonra var olan tüm partition'lara sorunsuz erişebilirsen ne mutlu, eğer ki olmazsa herhangi biri üzerinden sor bu topic altında cevaplayalım.

heartsmagic

Grub için: http://forum.ubuntu-tr.net/temel-bilgiler-kullanici-tavsiyeleri/yeniden-grub-kurulumu/0/
Aynı şey Pardus CD'si ile de olur.

Kurulum içinse sadece bir dağıtım kurup diğerini Virtualbox gibi bir şeyle kullanman güzel olabilir. Ha bire git gel yapmazsın dağıtımlar arasında. Tabi karar senin.

arnavut55

teşekkür ederim yardımlarınız için, virtualbox için araştrıma yaptım biraz, bazı sorunlardan bahsedenler olmuş o sebepten denemek istemedim. yoksa indirdim inceledim güzel ve kullanışlı bişeye de benziyor.

sypro dostum; 4 parçaya bölüp 3 tanesine işletim winds, pardus ve ubuntu kurup kalan 1 parçayı da depo yapmayı deneyecem. sorun olursa buraya yazarım tekrar

wildceno

hazır başlık açılmısken benimde bir iki sorum olacak
ben suanda amd 64 kullanıyorum işlemci olarak işletim sistemi olarakta vista ultimate kullanıyorum. ama eski ubuntuma geri dönmek istiyorum...
şimdi benim sabit disk 3 parcaya ayırdım ben başta şöle windows kurulu olan c: 40gb   d:240gb (ölesine depo olarak kullanıyom)  e: 20gb  buraya ubuntu kurmak istiyorum

nasıl yaparım.. normal ubuntu (bende 7.04 var şimdi 8.04 beta indiriyorum acaba hangisini kursam) cdsini takıp normal bu e denen yere ubuntuyu kursam (normal sadece ubuntu kuryormus gibi)  bir sorun cıkarmı farklı bir ayar yapmam gerekirmi...

Sypro

var olan iki 20 gb'lık partisyon'u birbirine karıştırmazsanız (yani ikisi de tanımsız ise bu olabilir) kurmak istediğiniz bir tanesini seçerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. windows sonrasında ubuntu kuracağınız için grub otomatik şekillenecektir. ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok.

heartsmagic

Sanırım tek 20'lik bölüm var o da e. Buraya kurarsan gül gibi geçinir gider iki işletim sistemi de. Tavsiyem Hardy kurman, kararlı sürüme bir hayli yaklaştı zaten. Çok sorun görmedim ben sistemde. Kur ancak eğer sorunun yoksa tüm güncellemeleri yapma, kararlı çıktığında güncellemeleri yaparsın. Biraz birikmiş olur ancak bazı paketleri tekrar tekrar güncellemek zorunda kalmazsın.

Sypro

oyy ben 40 + 20 + 20 olarak okumuşum. onu diyecektim hatta da sustum, depo neden windows alanından az diye. iyi ki sormamışım.

ayrıca evet ya, ubuntuda güncellemeye falan karşıyım :) hep başıma bela oldu, aynı tavsiyeyi destekliyorum.

wildceno

saolun arkadaslar gercekten yardımcı oldunuz.. en yakın zmanda önerdiğiniz sitemi kurup sonucu paylasırım:D