Dennis Ritchie vefat etmiş

Başlatan aycan, 13 Ekim 2011 - 13:00:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aycan

Arkadaşlar sabahtan beri oturmuş 11.10 çıksa da kursam diye heyecanlı heyecanlı beklerken okuduğum bir haberle heyecan filan kalmadı.

Dennis MacAlistair Ritchie  geçen hafta sonu vefat etmiş. :-[

raspacı

printf("Goodbye world.\n");  ---reddit'ten.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

altintasi

Mekanı cennet olsun..
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Felâsife

Kod'lar dünyası önemli bir ismi kaybetmiş, başımız sağ olsun.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

gio

bilgisayar camiası çok önemli bir değeri kaybetti. teknoloji anlamında günümüze kadar ister doğrudan, ister dolaylı yoldan etki etmediği alan yok gibi. saygı olarak bilgisayar ortamında yapacağım ilk yararlı işi -küçük de olsa, kendisine ithaf etmeyi düşünüyorum.

travego0403

Az önce internette boş boş gezinirken tesadüfen Dennis Ritchie hakkında yazılmış yazılara denk geldim. Çok önemli bir değermiş. Ayrıca kendisi de bir fizik mezunuymuş. (Harward Fizik ve Uygulamalı Matematik) Bu daha da ilgimi çekti. :)  Fizikçiler olarak nedense bilgisayar teknolojisiyle çok içli dışlıyız :D
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

gufabe

Aynı yılda gerçekleşen iki kayıp üzerinden yapılan dikkat çekici bir karşılaştırma için:

http://www.farahmusa.com/2011/11/steve-jobs-vs-dennis-ritchie.html

travego0403

Çok güzel bir karşılaştırmaymış. Kaçımız Iphone, Mac ya da Ipad kullanıyoruz? Ama kaçımız C/C++ ile yazılmış uygulamalar kullanıyoruz?
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

alquirel

Taşı tam gediğine oturtan bir karşılaştırma olmuş.

Bir C seveni ve Apple sevmeyeni olarak :) bize de yazarın isteğine riayet edip paylaşmak düşüyor.

villain

Nasıl bakarsan öyle görürsün.

yakusha

linki ben resime dönüştüreyim

üstün körü bir tercüme yapayım...

aynı ay içinde bir çift ölüm...

Lakin Steave Jobs kahramanlaştırılırken Dennis görmezden gelindi...

Lakin sadece bir avuç programcı (geek ve nerd) onun ölümünü gördü ve onun değerini biliyordu...

Steave Jobs olmadan hayatımızda ne eksik olurdu ki ipad, iphone, Mac ve Apple dışında! Bunlar olmadan hayatınızda ne eksik olabilirdi ki!

Fakat Bir Düşünsenize!

Dennis olmadan C diye bir dil var olamazdı! Doğal olarak (onun üstü) C++ da olamazdı... Bu da Unix, Windows ve Linux'un da var olmaması demekti!

Crysis gibi savaş oyunlarınız ve diğer havalı oyunlar; Photoshop gibi bir dünya standardı, Firefox, VLC gibi yazılımlar da olmayacaktı...

Hatta PlayStation, XBox bile olmayacaktı... Ve bu liste böyle sizi şok ederek devam edecekti... Çünkü dünyadaki uygulamaların %90'ı C ve C++ ile geliştiriliyor.

(Linux ve Unix olmadan İnternet de olmazdı!)

Dennis'i seviyorsanız bunu bir düşünün ve bunu tüm dostlarınıza hatırlatarak onlarla ile paylaşın.

Artık bu forumu kullanmıyor.

gufabe

Determinist bir mantıkla Steve Jobs diye biri ve markası olmazdı demek de mümkün. Tabii Dennis Ritchie ve anladığım kadarıyla onunla anılan C programlama dili olmasaydı başka biri çıkıp başka bir dil geliştirebilir miydi bilemeyiz.

Daha önemlisi GNU/Linux  kullanımının iyice yaygınlaştığı gün insanlara, Steve Jobs için ''Unutmayın, bu kişi başarılı olmuştur vs. ama aynı zamanda açık bulduğu kaynak kodlarını kapatan biridir.'' de diyebilirsek; adalet yerini bulur. :)   

zeusmaster

Biri kendini para kazanmaya adamış, diğeri ise dünyaya yeni şeyler katmaya. Ne de olsa "FiZiK"çi :)
Up and Running...

rutku

Bana göre ikisi de çok önemli insanlardı. İkisinin başarıları dünyayı çok değiştirdi. Tercihlerini kendi hayatlarına göre doğru olarak yaptı. İkisini kıyaslamak çok yanlış. 

Dennis Ritchie C yi yazmasaydı, C ye benzer ve sade bir dil çıkardı. Steve Jobs da muhtemelen onu kullanırdı. Keşke bir fizikçi çıksa şu paralel evrenler arası iletişimi sağlasa. O zaman alternetiflerin ne olduğunu görebilirdik. :P
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

zeusmaster

Alıntı yapılan: rutku - 01 Aralık 2011 - 15:23:06
Keşke bir fizikçi çıksa şu paralel evrenler arası iletişimi sağlasa. O zaman alternetiflerin ne olduğunu görebilirdik. :P
Az daha sabredeceksin hocam o zaman, biz şu projeyi bitirelim o zaman her şeyi göreceğiz :)
Up and Running...

rutku

Hadi bakalım ne çıkacak :) . Belki diğer evrenlerde yaşıyorlardır. :)
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek