Hangi yerli Linux dağıtımını kullanıyorsunuz?

Başlatan Eren, 28 Ağustos 2008 - 01:16:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi yerli Linux dağıtımını kullanıyorsunuz?

Pardus Linux
106 (141.3%)
Lapis Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
14 (18.7%)
Gelecek Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
2 (2.7%)
Truva Linux
6 (8%)
Pozitif Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
1 (1.3%)
Turanid Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
8 (10.7%)
Turkix Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
1 (1.3%)
Diğer
14 (18.7%)

Toplam Oy Verenler: 75

heartsmagic

Tam olarak sonlandırılmadı, ufak tefek çalışmalar var. Ancak meyve verir mi ben bile bilmiyorum. Neden sorusunun cevabı basit aslında: Destek eksikliği. Yerli projelerin en büyük sorunu bu. Projeyi başlatan ekip bir şekilde sıkıştığında devam ettirebilecek destek çoğunlukla sağlanamıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

bence lapis güzel bir dağıtım keşke yeterli destek olsa

maxxblade

lapis de bitti türk projeler neredeyse kalmadı :(
hadi hayırlısı...

eren

Bitmeleri çok doğal. Pardus projesinde bile yeteri kadar geliştirici/paketçi yokken diğer yerli dağıtımların ayakta durması çok zor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kalkan1973

Yerli projeleri Devlet desteklemedikten sonra çok zor. bilakis devlet eleman istihdam etmeli.

Not: Koyu yazmanız, yazınızın okunulurluğunu zorlaştırdığından düzenlenmiştir. Lütfen tüm yazınızı koyu yazmayın.
Evde İşte her yerde Linux

Ertan ERBEK

Devlet değilde biz millet olarak el ele versek daha güzel olur aslında :). Hep devlet hep devlet, bence biraz millet.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

kalkan1973

11 yıl WİNDOWS kullandım. ( 3,1 - 95 - 98 - 2000 - millenium - xp - server 2003 - vista WİN 7 ) ta ki geçen yıl ilk LİNUX deneyimim PARDUS 2007,3 oldu. Sonrasında 2008,2 bence en başarılı PARDUS sürümü. PARDUS 2009 15 TEMMUZ da yayınlandığında hemen indirip denedim.Görsel olarak maşaallah çok iyi ama eksikleri de çok. Program sayısı ve kalite biraz düşük. 64 bit sürümü yok. Görsel olarak onlarca efekt ve ayar var. Aslında bu kadarına gerek yok. Kararlık ve işlevsellik daha ön pilanda olmalı. 1 yıldır UBUNTU yu da takip ediyorum. Daha işlevsel ve GNOME menü  maşaallah çok hoş. Ben biraz da ayrıntılı zor işlerden hoşlanıyorum.UBUNTU tam bana göre. Artık ne WİNDOWS a ne de PARDUS'a dönmeyi düşünmüyorum. Hatta 9,10 vesiyonuna CD den değil de paket olarak yükseltmeyi düşünüyorum. Yalnız Türkçeleştirilmesi gereken sistem bildirimleri de Ah keşke elimden gelse ilmini bilsem de yardımcı olabilsem...
Evde İşte her yerde Linux

GAREZ

Pardus 2009 ile Ubuntu 9.04 beraber kullanılması daha iyi olur...

ayro

abi neden çiftli linux dağıtımında gidiyorsunuz ?  cidden merak ediyorum
---

öte yandn ben pardus 2009 kudum fakat baya sorunluydu.Kde 4 te sorunluydu buglar vs..Hadi destek için devamlı geribildirim falan yaptım fakat pencere rengini değiştirirken kde çöküyordu.Sinir oldum ubuntu kurdum..

Şimdiye kadar mandriva, fedora, suse, pardus, ubuntu, backtrack, arch linux ve adını hatırlamadığım bir sürü dağıtım kullandım.

sonuç: linux linuxtur...
--
Benim için önemli olan destek + kararlılıktır.Geri kalanlar önemli değil.Pardusun 2007.1-2 ve 2008.1-2 özellikle 2008.2 si çok güzeldi.Fakat 2007, 2008, 2009 sürümleri çok problemliydi.Bende ubuntuya geçtim.

Şu an 9.10 kurdum.Gördüğüm kadarıyla problem yok.Yani sürüm değişikliği fakat sorun yok.Alfalar, betalar yayınlardı.Pardusunda bu tarz işler yapması lazım.
--
birde lapisi çok övüyorlar merak ediyorum bir gün bakıcam.
Sistemi bilmeden istediğin gibi müdahile edemezsin!

GAREZ

ikisinin ayrı avantajı varda ondan fakat benim notebook Ubuntuyu pek sevmiyor nedense kulaklık takınca hoparlörlerin sesini kesmiyor ve batarya bilgilerini kafasına estiği zaman gösteriyor... Marka MSI VR601-049...

garafatma

@grudge, cevabın forumda var, "Alsa derlemesi"
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Kioskx

İki yıla yakın Pardus'la haşır neşir oldum.Fakat daha önce de söylemiş olduğum gibi Pardus hala Linux dünyasında bir bebek sayılır.En etkin olduğum Linux sürümü yerli olmasada Suse'dir.

Daha bir hafta olmadı ki ben kendim Pardus için bir hata raporladım.Bu hatayı raporlayan sen misin?Üstelik hatanın var olduğunuda kabul ediyorlar.Ama nedense acaip eleştirildim.Üs üste eleştiriler ve bilgiçlik taslamalar.Gerçekten çok kırıldım ve bir dahada kullanmamaya yemin ettim.

Pardus'un sonu da diğerlerinden farksız olacak bence.Kim ne derse desin yabancı yazılım ustalarının üzerine yok.Zaten biz yazılımcılarımıza destek olabilsek bir yığın insanımız yabancı ülkelerde hizmet vermez.En azından ben 10 tane dahi Türk arkadaş tanıyorum Microsoft'ta çalışan.

İki yıl sonra bende bir Bilgisayar Programcısı olacağım ve sadece Suse ve Ubuntu için destek vereceğim.

Şu an dahi Windows 7 ile yarışabilecek tek Linux dağıtımı Ubuntu'dur.Üstelik bunu ben demiyorum.Kamuoyu kendisi kabul ediyor.

Bence ister bir yazılım isterse bir grup yada dünyadaki herhangi bir şey.Ancak ve ancak layık olduğu idareye ve saygıya kavuşur.

Yaşasın Ubuntu ve Suse

GAREZ

Alıntı yapılan: Kioskx - 31 Ekim 2009 - 23:37:54
İki yıla yakın Pardus'la haşır neşir oldum.Fakat daha önce de söylemiş olduğum gibi Pardus hala Linux dünyasında bir bebek sayılır.En etkin olduğum Linux sürümü yerli olmasada Suse'dir.

Daha bir hafta olmadı ki ben kendim Pardus için bir hata raporladım.Bu hatayı raporlayan sen misin?Üstelik hatanın var olduğunuda kabul ediyorlar.Ama nedense acaip eleştirildim.Üs üste eleştiriler ve bilgiçlik taslamalar.Gerçekten çok kırıldım ve bir dahada kullanmamaya yemin ettim.

Pardus'un sonu da diğerlerinden farksız olacak bence.Kim ne derse desin yabancı yazılım ustalarının üzerine yok.Zaten biz yazılımcılarımıza destek olabilsek bir yığın insanımız yabancı ülkelerde hizmet vermez.En azından ben 10 tane dahi Türk arkadaş tanıyorum Microsoft'ta çalışan.

İki yıl sonra bende bir Bilgisayar Programcısı olacağım ve sadece Suse ve Ubuntu için destek vereceğim.

Şu an dahi Windows 7 ile yarışabilecek tek Linux dağıtımı Ubuntu'dur.Üstelik bunu ben demiyorum.Kamuoyu kendisi kabul ediyor.

Bence ister bir yazılım isterse bir grup yada dünyadaki herhangi bir şey.Ancak ve ancak layık olduğu idareye ve saygıya kavuşur.

Yaşasın Ubuntu ve Suse

bence en iyisi 1- Pardus 2- Ubuntu mandriva, open suse, fedora için ise disk bölümleme kısmını geçemeyince hiç kurmadım sadece virtualbox ile kurdum made in Türkiye etiketli olan bir os istiyorsan en iyisi ve tek seçenek Pardus... forumlarında sana dalaşıyorlarsa sende aynı şekilde cevap ver olsun bitsin...

Kioskx

Alıntı Yapbence en iyisi 1- Pardus 2- Ubuntu mandriva, open suse, fedora için ise disk bölümleme kısmını geçemeyince hiç kurmadım sadece virtualbox ile kurdum made in Türkiye etiketli olan bir os istiyorsan en iyisi ve tek seçenek Pardus... forumlarında sana dalaşıyorlarsa sende aynı şekilde cevap ver olsun bitsin...

Hayır, hayır konu forumlarda rahatsız edilmem değil  :)

Ben emek vererek Pardus için bir hata raporladım.Saygıyla karşılanmak yerine azarla geçiştirildim.Üstelik hata varolan bir biçimde karşılarında hala duruyor.Şimdi ben bir proglamla öğrencisi olarak ister istemez alındım.Kim olsa kalbi kırılırdı.İki yıl sonra eğitimimi başarıyla tamamlayacağım.Ama asla Pardus vb. için hiçbir şey yapmayacağım.

Ubuntu'nn başarılı ve köklü bir yapı olduğunu her zaman duyardım.Fakat buna rağmen ben kendimi Suse'de ileriye götürdüm.Türkçe desteği olmasına rağmen ben orjinal Almanca kullanırdım.Almanca biliyorum.

Bir Türk olarak ben Pardus için bir şeyler yapmam gerektiğine inandım fakat yanılmışım.

Bence hangi sürüm olursa olsun eğer ki siz Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak piyasaya çıkıyorsanız.Öncelikle açık kod felsefesine ve üstad kültürüne bağlı kalmalısınız.Üzülerek söylüyorum ama ben Pardus'ta bunun zerresine dahi rastlamadım.

Eğer ki Ustayı izlemek,ustayla yürümek, usta gibi görmek ve usta olmak  buysa üstü kalsın ben istemiyorum.

Bu nedenle de yaşasın Suse ve Ubuntu...

GAREZ

boş geç gitsin o zaman... benim vr601-049 ubuntunun güç kontrol programını kaale almıyor... hatta ses kartı sürücüsünü bile alsa derlemesini denedim aynı ama sonuç yok zaten notebook ile kulaklık kullanışsız... bir şekilde param olursa Ubuntu'ya sorun çıkartmayan bir notebook alırım artık... forumda yazılmış bakmak şart...

DoGuKaN

utdmr

Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

GAREZ

Aphache kabilesinin yerlisidir belki... Tek yerli var Pardus...

badhero

Alıntı yapılan: the_grudge - 05 Şubat 2010 - 21:18:25
Aphache kabilesinin yerlisidir belki... Tek yerli var Pardus...
Yerli dağıtımlar anket seçeneklerinde yazıyor. Sadece Pardus değil. Hem dağıtımın da ırkı yoktur. :)

GAREZ

onlar çoktan tarih oldu (Linux özürlü Milletimiz hepsini Kafadan Uçurdu... tek bir tanesini bile kullanamadım... hepsi bitti...)...

plusnettr

İçlerinde hemen hemen hepsine baktım Turkix Linux çok XPyi andırıyordu rahmetli :) Kaderi XPye benzedi galiba fazla uzun sürmedi. Şu anda güncel çalışma alanı olduğu için Pardus diyorum ama Türkiye tarafından geliştirilen her dağıtımda neden ön tanımlı olarak görüntü konusuna ağırlık veren KDE masaüstü ortamını kullanır ve GNOME sevenleri kırar orasını da anlamış değilim.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

GAREZ

Alıntı yapılan: plusnettr - 08 Şubat 2010 - 12:34:13
İçlerinde hemen hemen hepsine baktım Turkix Linux çok XPyi andırıyordu rahmetli :) Kaderi XPye benzedi galiba fazla uzun sürmedi. Şu anda güncel çalışma alanı olduğu için Pardus diyorum ama Türkiye tarafından geliştirilen her dağıtımda neden ön tanımlı olarak görüntü konusuna ağırlık veren KDE masaüstü ortamını kullanır ve GNOME sevenleri kırar orasını da anlamış değilim.
www.ozgurlukicin.com adresinden istekte bulunanlar artarsa gnome versiyonunu hazırlayan ekip oluşması mümkündür... sonuçta Pardus ile Gnome kullananlar sadece kullanmıyor forumdada tanıtıyor insanları gnome masa üstü yöneticisine geçmeye teşfik ediyor...

plusnettr

Alıntı yapılan: GAREZ - 09 Şubat 2010 - 01:48:33
www.ozgurlukicin.com adresinden istekte bulunanlar artarsa gnome versiyonunu hazırlayan ekip oluşması mümkündür... sonuçta Pardus ile Gnome kullananlar sadece kullanmıyor forumdada tanıtıyor insanları gnome masa üstü yöneticisine geçmeye teşfik ediyor...

Mutlaka doğru söylüyorsunuz birilerinin teşfik etmesi gerekiyor insanları ama Pardus'da bunu başından itibaren Ubuntu gibi yapsa mesela Ubuntu (GNOME) Xubuntu (XFCE) Kubuntu (KDE) gibi masaüstü ortamlarını tek tek kullanan isolar hazırlasa isteyen istediği masaüstü ortamını kullanabilir ;)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

hamdi