Hangi yerli Linux dağıtımını kullanıyorsunuz?

Başlatan Eren, 28 Ağustos 2008 - 01:16:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi yerli Linux dağıtımını kullanıyorsunuz?

Pardus Linux
106 (141.3%)
Lapis Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
14 (18.7%)
Gelecek Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
2 (2.7%)
Truva Linux
6 (8%)
Pozitif Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
1 (1.3%)
Turanid Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
8 (10.7%)
Turkix Linux (Yeni sürüm yayınlanmıyor)
1 (1.3%)
Diğer
14 (18.7%)

Toplam Oy Verenler: 75

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coni

ben daha önce lapis kurmaya kalktım ama sonlara doğru bir yerde takılıp kalıyordu hep pc ondan kuramadım sanırım yeni sürümüde çıkmış şimdi belki bir ara yeniden denemeye kalkarım

heartsmagic

Alıntı yapılan: coni - 27 Kasım 2008 - 01:58:13
ben daha önce lapis kurmaya kalktım ama sonlara doğru bir yerde takılıp kalıyordu hep pc ondan kuramadım sanırım yeni sürümüde çıkmış şimdi belki bir ara yeniden denemeye kalkarım

Kararlı sürüm çalışmaları devam ediyor. Eğer geri bildirim yapmak istersen RC4'ü kur.

eren

Pozitif Linux ne yazık ki artık geliştirilmiyor. Gelecek Linux'un da uzun süredir yeni sürümü yayınlanmadı. Truva ise uzun süredir RC halde bekliyor. En kararlı giden Pardus ve ardından Lapis. Maalesef yerli dağıtım alanında büyük bir gerileme yaşanıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Bu biraz ekonomil gidişatla doğru orantılı gibi geliyor bana. Bizde bir süre sonra geliştiriciler hayata atıldığında ya da hayattaki yükleri ağırlaştığında mecburen bu işleri bırakmak ya da ertelemek zorunda kalıyorlar. Yurt dışında insanlar bizden daha şansılılar. Hem yükleri bu kadar ağır değil, hem de imkanları daha fazla. Bilmem ben mi kendimi kandırıyorum ancak uzaktan gördüğüm budur.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ocak 2009 - 14:17:27
Bu biraz ekonomil gidişatla doğru orantılı gibi geliyor bana. Bizde bir süre sonra geliştiriciler hayata atıldığında ya da hayattaki yükleri ağırlaştığında mecburen bu işleri bırakmak ya da ertelemek zorunda kalıyorlar. Yurt dışında insanlar bizden daha şansılılar. Hem yükleri bu kadar ağır değil, hem de imkanları daha fazla. Bilmem ben mi kendimi kandırıyorum ancak uzaktan gördüğüm budur.

Yok Serkan doğru söylüyorsun. Bizde şartlar çok ağır, 2 yabancı dili olan ve master yapmış bir insanın Avrupa ülkelerinde kazandığı ortalama maaş ayda en az 4000-5000 euro. Ama bizde ne kadar kazandıkları belli ve mesai saatleri bizde çok daha fazla. Geçen bir arkadaşım kot satan bir firmaya tezgahtar olarak başvuracaktı ve şartlarına bakınca vazgeçti. (Ana dili gibi İngilizce bilen, Üniversite mezunu, en az 5 yıl sektörel deneyim. Verdikleri maaş ise asgari ücretti.)

Şartlar tüm dünyada kötüye gidiyor ama ekonomi bu kadarda kötü değil. Bizde tamamen kriz fırsatçılığı yapılıyor. Maaşlara kriz dönemimde kimse zam yapmaz ama maaşlarda kesinti yaşanan nadir ülkeler arasındayız. Şirketler %30 maaşını kesiyorum kabul etmiyorsan çıkabilirsin diyor çünkü çalışanı koruyacak pek bir yasa yok. Ayrıca işsiz oranı Tüik'in verilerine göre 2.7 milyon ama gerçek rakam 4.5 milyon. Durum böyle olunca firmaların işçi çıkarması kolaylaşıyor.

Her gün ekonomik verileri ve gidişatı değerlendirdiğimiz için ülkenin durumunu çok iyi analiz ettiğimi düşünüyorum. Küresel krizin reel yansımaları dışında psikolojik yansıması çok daha ağır oldu. Şu an herkes elindeki nakit parayı tutuyor ve para dolaşımı istenilen seviyenin çok altına iniyor. Bu durumda olan bir ülkeyi tekrar eski haline getirmek çok zor ve hazırlanacak düzeltme paketleri yetersiz kalacaktır.

Birde bankaların kontrolü sizden çıkarsa ve bankalar ellerindeki nakit parayı kredi olarak piyasaya sürmezse ekonomide büyük bir daralma oluşacak ve krizin etkilerini 3-4 misli daha fazla hissetmemize neden olacaktır. Şu an büyük firmaların batmasının ilk sebebi bu firmalara kredi vermeyen ve ellerindeki 11 milyar doları saklayan bankalardır.

Buradan arkadaşların moralini bozmak istemem ama bu olumsuz tabloya bir an önce mikro boyutta büyük bir müdahale gelmez ise 2009 ve 2010 çok zorlu geçecek. İşsiz sayısı çok hızlı artabilir, devlet memuruna maaş vermekte sıkıntı yaşayabilir. Ekonomiyi kaybederseniz bir ülkeyi kaybetmişsinizdir. Savaşla alamayacağınız bir ülkeyi ekonominin kontrolünü ele geçirerek alabiliyorsunuz. Bilmem anlatabiliyor muyum.

Konunun Linux yönü biraz kaçtı ama zaman zaman sosyal sorumluluğumuzu da yerine getirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Doğru, dürüst, gerçeklerin konuşulduğu ve özgürlükçü bir platform olduğumuz için ve ülkemizin gerçekleri bizi direk ilgilendirdiği için bu konulara giriyorum. İnşallah kimse rahatsız olmuyordur.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Bu durumda batan firmaların yanında sona eren Linux dağıtımı projelerinin esamesi bile okunmaz sanırım.

alec

merhaba, pardus 1.1 sürümünden bu tarafa pardus kullanıyorum. 2008 sürümünde kde4'ü oturtamadılar. Bu yüzden şimdilik 2007.3 kullanıyorum. Ocak 30 2008'de 2008.2 sürümü çıkacak.Umarım daha stabil bir versiyon olur.

sireno52

arkadaşlar   üç dağıtımı kullandım ama dört dörtlük değil  ben ilk önce  gelecek  linux  para verip satın aldım  tam bir destek amadığım için  sildim  ve daha sonra pardus kurdum  o  çok hoşuma  gitti taki * bazı şeylerin yetersiz oldugunu görene kadar     sonra lapis kurdum  menü  yapısı   sanki biraz mandrivaya benziyor   onuda * bazı şeylerine alışamadım   şu anda ubuntu  kullanıyorum  çok memnunu .bence  türkiyede  yenibir linux dağıtımı    yapmak için   türkiyedeki   forum  site yöneticileri  yani linux  bilgisi  çok fazla  olan kişiler  bir araya  gelip ortak hareket  etmeliler tecrübe ve bilgilerini  birleştirmeliler  * herkes  pardusu çok övüyor   habire yeni yeni sürümler cıkartıyorla  ama depolarına bakıyorum halen eski uygulama ve programlar var ve bence depoları yetersiz   halen yukarda arkadaşta bahsetti  2008 sürümünden beri  kde  4 `ü  çalışan  cd olarak  veriyorla  vede her defasın  bir dipnot düşüyorlar  bu kde 4  deneme amaçlıdırdiye   calışan cd `sini veriyorlar  vede     cesaret edip  gnome dahi cıkarmadılar lapis  çalışanlarına  helal  olsun   arkalarında kimse olmamasına  rağmen  kendi sürümlerini cıkardı pardusun arkasında  koskocaman devlet  var    ama bir lapis kadar olamıyorlar
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

budun

Kusura bakma ama cümlelerin sonuna nokta koymadığın için çok güçlük çekiyorum yazını anlamakta.
Levent

Linuxman.

Bir keresinde Pardus kurmuştum.Ağ ayarlarını yapamayınca Ubuntuya geçtim.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

iKo

Benim de çok kısa bir Pardus deneyimim oldu fakat Pardus'un Türkçe'si hiç hoşuma gitmedi. Öyle çevirilmiş ki sanki direk sözlükten karşılığına bakılmış gibi. Mantıklı bir çeviri değil, insanların anlayabileceği bir çeviri hiç değil bence. Yani mesela "Uzak Yerler" nedir ya ?
Yani bunun daha anlamlı bir Türkçe karşılığı yok mu ? Çok komik...

Bana göre bir program ya da işletim sistemi hatta bilgisayarla ilgili terimlerin Türkçe olması garip. Yani çevrilen Türkçe çok garip ve komik...

Zaten bu yüzden bir çok İngilizce dökümanın karşılığı yok, olamıyor da... Bir arkadaşım Network kitabı almış bana geldi soru soruyor Anahtar nedir neler yapar ? Dedim anahtar ne ? Switch ten bahsediyormuş... Böyle tercüme yapıldığı sürece ne Türkçe kitap okurum ne de işletim sistemi kullanırım...

Çok ihtiyacım olursa Pardus'a, onu da İngilizce kurarım ki ihtiyacım olacağını da sanmıyorum...

aenesias

Tercume konusu gercekten zor bir konu. Ilk basta nasil girerse dile oyle devam ediyor ve yenisi garipseniyor. Ornek olarak vakti zamanin da "computer" i "bilgisayar" diye, hangi yetkin bilgili,turkce dostu insanlar cevirmis bilmiyorum ama ne gusel de yapmislar. Ilk olarak komputer diye cevrilip kullanilsaydi, emin olun ki "bilgisayar" da "uzak yerler" kadar garip gelecekti insanlara... Eger azeri kanallarina arada denk gelirseniz dikkat edin temelde onlar bizden daha oz turkce kelimeler kullaniyorlar ama bilgisayara komputer diyorlar. Onlar komputer dedikce ben bir garip oluyorum. Her ne kadar garip gelsede boyle cevirilerin kullanilmasinin faydali olacagi kanisindasim. Biz boyle gorduk, bize garip geliyor ama bizden sonrakiler terimleri turkce ogrenirlerse oyle kullanabilirler ve yadirganmaz diye dusunuyorum.
Not: Tum yazdiklarima tezat olarak yazi karakterlerim turkce degil, bunun icin kusura bakmayin. bilgisayar yurtdisindan, egitim dilim ingilizce kader utansin :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: aenesias - 30 Nisan 2009 - 04:58:16
vakti zamanin da "computer" i "bilgisayar" diye, hangi yetkin bilgili,turkce dostu insanlar cevirmis bilmiyorum ama ne gusel de yapmislar.

Aydın Köksal hocanın katkısıdır bilgisayar kelimesi:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayd%C4%B1n_K%C3%B6ksal

localhost

Hayati boyunca yenilikler yapmis. Böyle kisilere hep imrenmisimdir.
Linux LPIC1 - MCSA

iKo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2009 - 00:49:11
vakti zamanin da "computer" i "bilgisayar" diye, hangi yetkin bilgili,turkce dostu insanlar cevirmis bilmiyorum ama ne gusel de yapmislar.

Bilmiyordum, teşekkürler...

ironic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2009 - 00:49:11

Bununla ilgili  belgesel türü bir yayın seyretmiştim.  Aklımda kaldığı kadarıyla dünyada "Computer " sözcüğüne özgün karşılık bulan iki dil varmış. Biri Türkçe, diğeri de Fransızca.( ordinateur)

alec

Alıntı yapılan: Linuxman. - 16 Şubat 2009 - 13:09:55
Bir keresinde Pardus kurmuştum.Ağ ayarlarını yapamayınca Ubuntuya geçtim.

pardusta ağ ayarları elle başta yapılandırılıyor. Basit ama bilene tabiki.
Yalnız buaralar benim bu sözlerime bakıp sakın pardus 2009 kurmayın, daha kurulumda bile tıkanıp kalabilirsin.
2007 ve 2008 versiyonlarının sorunsuz çalıştığı donanımlarda bile çalışmıyor, kurulamıyor.
Zaten forumlardan bakarsan sorunlarla dolu bir version, güncellemelere rağmen düzelmedi.
Galiba yakında biraz daha düzgün 2009.1 gibi bir sürüm çıkar, veya güncellemelerle düzeltirler. 2008.2 çok daha iyi.

Felâsife

Alıntı yapılan: alec - 16 Ağustos 2009 - 06:52:35
Yalnız bu aralar benim bu sözlerime bakıp sakın pardus 2009 kurmayın, daha kurulumda bile tıkanıp kalabilirsin.
2007 ve 2008 versiyonlarının sorunsuz çalıştığı donanımlarda bile çalışmıyor, kurulamıyor.
Zaten forumlardan bakarsan sorunlarla dolu bir version, güncellemelere rağmen düzelmedi.
Galiba yakında biraz daha düzgün 2009.1 gibi bir sürüm çıkar, veya güncellemelerle düzeltirler. 2008.2 çok daha iyi.
Pardus 2009 dediğiniz kadar kötü değil, hatta hiç değil, sorun yaşayanlar da genelde ATI yüzünden yaşıyorlarmış ki bu diğer dağıtımlar için de geçerlidir.
2008.2 ye gelince gerçekten bana göre efsane bir sürüm oldu, şu an Pardus'a devam ediyorsam bu 2008.2 yüzündendir.
2009 da stabilite yönünden gayet iyi, tek eksiği de depoya giren program sayısıdır ki o açıkta şimdilik derleme yoluyla kapanabilecek bir şey

Velhâsıl Pardus 2009 kolay Linux kullanmak isteyenler için kullanılası bir sürümdür, kde4, ext4 uyumu da çok güzeldir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

xrhymer

Bende ilk linux dağıtımı olarak Pardus 2008 seçmiştim. Acemiydim ve ağ ayarlarını yapamadım tekrardan Windows'a döndüm. 2008.2 çıkınca tekrar yükledim. Bu sefer Ağ ayarlarını yapabilmiştim. 2008.2 çok iyi bir dağıtımdı bana göre. (Başka dağıtımları denemeden bu fikre varmıştım.) Pardus 2009 RC/1/2 ve kararlı sürümüne kadar kurdum. Hata bildirimleri yaptım. KDE 4 bir süre sonra canıma tak demişti. Çünkü sistemim eski olduğu için sürekli donmalar meydana geliyordu. (P4 2.4 GHz, 768 mb DDR Ram, Nvidia 4 MX 440) Linux'u bırakmak istemiyordum. Aynı zamanda başka linux dağıtımı kullanmam diyordum. GPardus adında GNOME masaüstü ortamını kullanan gönüllü bir çalışmayı denemek istedim. Ama başaramadım. Daha sonrasında Ubuntu'ya geçtim. Bana başlarda zor gelmişti ama artık alıştım. Yaklaşık 2 haftadan beri kullanıyorum.

Not: Baya uzun bir hikaye oldu sanırım. :)
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

Yusuff

Ubuntu da bizim. :) Pardus dışındakileri hiç görmedim bile. Pardus'u da şimdi kullanmıyorum.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ironic

kuleyni

lapis ben denedim çok renkli bir dağıtım :) ama şu an rc sürümü var kararlı sürüm tarihini bilen var mı?lapis linuxun reklamını yapmak lazım :)

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=nqeOe9FcfTM[/youtube]

eren

kuleyni