linux mint debian acilista usb bellegi görmüyor

Başlatan supernova, 27 Kasım 2011 - 16:18:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

supernova

Multisystem ile usb diskin icine 3 tane isletim sistemi attim. Ama aiclista sadece linux,linux geri yükleme ve windows geri yüklemeyi görüyor. Usb bellek hic yokmus gibi davraniyor. Program icerisinde test edince calisiyor ama.

if

@supernova, söylediklerinizi anlamış mıyım test edelim:) Bilgisayarın dahili diskine kurulu bir Linux ve de bir Wİndows işletim sistemi var ve dahili diskteki Linux'un grubu kullanılıyor. Bunun yanı sıra parmak belleğe kurulu üç tane işletim sistemi var. Bu parmak bellek takılıyken başlatıldığında bilgisayar, parmak bellektekileri grub görmüyor. Eğer böyleyse, yeniden grub 2 kurulum başlığı işinizi görecektir. Orada anlatılana ek olarak grub2 kurulumunu yaparken parmak belleği de bağlamanız gerekmekte.

eribol

Sanırım arkadaş usb ile boot etmek istiyor :) Eğer doğru anlamış ise bunu bios'tan boot ayarlarına giderek yapmak gerekir.

supernova

@if evet hocam dogru anlamissiniz. Ldme kurulu windows geri yüklemeside harddisk icinde. Acilista grubu yükledikten sonra sadece bu 3ünü secebiliyorum. Dvd ve usbyi görmüyor acilista hic. yeniden grub2 kurulumu basligina bakiyim ben bir o zaman insallah ise yarar.

@eribol Biostan ayarlari yaptim ztn bende 4 secenek var biosta ayarlamak icin. Daha önceleri Windows kurulu ikende usb bellegi görmüyordu hala bu durum devam ediyor. Usb bellegi baska bilgisayarlarda denedim calisiyor ama.

Bilgisayarim vaio laptop belki bunla alakali bir sorundur.

usb bellegi takip

sudo fdisk -l yapinca bunlar geliyor;

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders, total 234441648 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xbf2354c3

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1              63    16611209     8305573+  12  Compaq diagnostics
/dev/sda2   *    16816128   133804031    58493952    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       133805385   234436544    50315580    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5       133805448   234436544    50315548+   7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/sdb: 4004 MB, 4004445696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 486 cylinders, total 7821183 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x08fc08fb

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *         128     7821055     3910464    7  HPFS/NTFS/exFAT

sudo mount --bind /dev /mnt/dev
mount: mount point /mnt/dev does not exist

Görmedi yine usbyi sanirim anlamadim neden böyle oldu.

if

@supernova, grub2 kurulumunu yaptınız mı? #fdisk -l çıktısında görünüyor parmak bellek ama tek bölüm olarak.

supernova

Alıntı yapılan: if - 27 Kasım 2011 - 19:22:17
@supernova, grub2 kurulumunu yaptınız mı? #fdisk -l çıktısında görünüyor parmak bellek ama tek bölüm olarak.

Herhangi bir  kurulum yapmadim, biraz acemiyim bu konularda :) Grub 2 kurulumunu kendim mi yapmam gerekiyor . Yazdiginiz komutu yazinca hicbirsey olmuyor.

if

@supernova, o komutu girmenize gerek yoktu. Grub2 başlığını okudunuz mu? Orada dahili disk içinde bulunan bir bölüm bağlanarak üzerine grub2 kuruluyordu. Sizin yapmanız gerekense dahili disk bölümü yerine parmak belleği bağlayarak üzerine grub2 kurmak. Bu şekilde parmak belleği taktığınızda onun grubuna düşmüş olacaksınız.

decent

Bilgisayarı kapatın.
Belleği takın.
Bilgisayarı açın ve ekrana geldiğinde Boot Menu : ? (F12, F8, ESC vs. vs. her neyse) kısayolunu kullanın.

Bazı makinalarda bu şekilde yapmak gerekebiliyor.

supernova

@if hocam okudum ama baska bir forumda grub 2 yüklemek diye yaptim olmadi. Evde 2 bilgisayar daha var onlarda acilista görüyor usb diski ve icindeki isletim sistemlerini. Benim bilgisayarim (vaio vgn-fe31h) usb bootu desteklemiyor sanirim. Windows'ta da görmüyordu usb bellegi. Linux ingilizce forumda birisi usb bootu desteklemeyen sistemlerde plop manager diye bir programla kurulum yapmis. Ama cok acemi oldugum ici o programdan da pek bir sey anlamadim.

@decent Olmadi hocam o sekilde windows kullanirkende  denemistim hata mesaji veriyor öyle kaliyor. Usb bellegi sectikten sonra dosya bulunamadi gibisinden bir hata veriyordu.

if

Aklıma gelmişti bilgisayarın parmak bellekten açma özelliğinin olmadığı. Şu halde bu[1], bu[2] ya da "chainload" kullanılabilir. Başka seçeneklerde olacaktır ama hepsi de zordur ve garanti veremem.

[1] http://www.linuxquestions.org/questions/linux-laptop-and-netbook-25/how-to-boot-from-an-usb-stick-without-bios-support-using-grub2-776192/#post3867081
[2] http://www.supergrubdisk.org/wiki/SuperGRUB2Disk

supernova

Onlari bir deniyim ben o zaman olmadi dvd'ye kurucam artik. Cok tessekürler yardimlariniz icin.

if

Rica ederim @supernova. Plop manager da olabilir:) Çok basit. Sadece buradakini[1] yapacaksınız.

[1] http://www.plop.at/en/bootmanager.html#rungrub2