[Çözüldü] xfce4 sorunlarım

Başlatan mst, 27 Kasım 2011 - 09:54:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mst

Kıymetli arkadaşlar,
xubuntu yu kuralı birkaç gün oldu. Benim için çok yeni bir sistem. Uzun yıllardır windows (xp pro) kullanıyordum, bu arada 1-2 günlük bir pardus maceram oldu. Notebook'um eski olduğu için(2003) RAM da düşük, pardus beni bayağı bir zorlamıştı. Ama Pardus'u kaldırdıktan sonra da özgür yazılım aramaktan vazgeçmedim, hatta diskimde "linux" adlı bir bölüm de ayırmıştım. İşte bu bölüme xubuntu kurdum (xfce4 masaüstlü). Çok hoş bir sistem, makinayı kasmadı, ama çok değişik olduğundan öğrenmeye ihtiyacım var.

Öncelikle sormak istediğim hususlar:
1. Alttaki Panele program eklemek istiyorum. Xubuntu açılırken "henüz çalışan bir panel yok" diyor ama ben kapatırken her zaman "oturumu kaydet" seçeneğinin işaretli olmasına dikkat ediyorum. Buna rağmen açılan pencerede "çalıştır" diyorum, bu sefer de başka bir uyarı: "panel kiosk modunda çalıştığından değişiklik yapamazsınız". Neticede panele * bir şey ekleyemiyorum, forumda konu ile ilgili tüm yazıları okudum, olmuyor. Kullanıcı yetkilerini bile ayarladım ama yapamadım.

2. Ekran kartım ATI mobility radeon 7500. Hardinfo ile baktım, kartın adı görünmüyor. Ne yapmam gerek? Gerçi böyle de iyi ama...

3. Thunar dosya yöneticisinde "arama" bölümü yok mu? Ben mi bulamıyorum. Xfce4 için, windows taki "free commander (harika bir dosya yönetici) benzeri bir program var mı? Nautilus, thunar, pcmanfm pek hoşuma gitmedi.

if

@mst, XFCE kullanmadığım için ilk soruya cevabım yok.

2- lspci | grep VGA
lsmod | grep radeon
ne dönderiyor?

3- Thunar'da benim bildiğim arama bölümü yok. Arama işlemlerinizi yapmak için CatFish adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.

Wİndows'taki free commander yerine: Midnight Commander, Vifm, Last File Manager, Ranger. https://www.linux.com/news/software/applications/8102-file-managers-for-linux bağlantısı da yardımcı olacaktır.

mst

Sayın if, çok teşekkür ederim. Komutların çıktıları şöyle:
mst@ubuntu:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon Mobility M7 LW [Radeon Mobility 7500]

mst@ubuntu:~$ lsmod | grep radeon
radeon                925094  2
ttm                    65224  1 radeon
drm_kms_helper         32889  1 radeon
drm                   192226  4 radeon,ttm,drm_kms_helper
i2c_algo_bit           13199  1 radeon
mst@ubuntu:~$

if

@mst, rica ederim. Ekran kartını tanınmış ve doğru sürücüyü (radeon) kullanıyorsunuz şu an.

skoollers

@mst  ben de xubuntu 11.10 kullanmaktayım  panele program eklerken eklemek istediğimiz programın  simgesini tutup panelin en başına sürükleyerek atabiliyoruz. Orta taraflara ben de atamadım.  Bir de öyle denersen iyi olur. Panel ayarlarını sıfırlamak ve alternatif bir panel kullanmak da soruna çözüm olabilir.

mst

Sayın skoollers,
Çok teşekkür ederim. Ben hep panelin ortalarına yapmak istemiştim, bu nedenle olmadı galiba. Söylediğin şekilde yaptım, oldu. Ayrıca, uğraşa uğraşa, kurcalaya kurcalaya şöyle bir yöntem de buldum. Gerçi forumda da bir nebze bahsedilmiş ama benim gibi acemilere göre biraz üstü kapalı geçilmiş. Ben biraz daha açık seçik yazmak isterim:
Panele program (simge) eklemek:

1. Panel çubuğu üzerinde boş bir yere sağ tıklayın. Açılan pencerede panel>>yeni öğeler ekle bölümüne gidin. Karşınıza bir liste çıkacak.
2. Eğer eklemek istediğiniz program listede varsa üzerine tıklayın, ardından ekle(+) ve kapat'a tıklayın. İş bitmiştir. İsterseniz panel tercihlerine gidip panel çubuğunun boyunu uzatabilirsiniz. (sağ tık>panel>panel tercihleri)
3. Ama eğer eklemek istediğiniz öğe anılan listede yoksa işimiz biraz artacak. Söz konusu listenin en başındaki "Başlatıcı" öğesini tıklayın, ardından ekle ve kapat'ı tıklayın. Şimdi panelde anlamsız bir simge göreceksiniz. (bende "park yapılmaz" simgesi, sizde başka olabilir.)
4. Bu simge üzerine sağ tıklayın. Açılan pencerede özellikler bölümüne gidin. "Genel" sekmesine geçin.
5. Burada pencerenin sağında büyük bir (+) göreceksiniz, ona tıklayın. Karşınıza ilkinden daha uzun bir liste çıkacak, üstte ise "ara" bölümü var. Oraya program başharflerini yazarsanız aradığınız programı bulmak mümkün. Bulunca tıklayın, ekle ve kapat'a tıklayın. İşimiz bitti, isterseniz çubuğun boyunu ayarlayın.
6. Anılan simge üzerine sağ tıklayıp, "taşı" seçeneğini kullanarak simgeyi panelde istediğiniz yere koyabilirsiniz.

if

@mst, kendi çözümünüzü bulmanıza sevindim. Forumda nerede bahsedildiğinin bağlantısını da geçerseniz bu konuya sonradan bakanlara da belki yardımcı olur. Konuyu açarkenki istekleriniz yerine getirildiyse başlığı düzenle deyip çözüldü etiketi koyarsanız memnun oluruz. Nasıl yapacağınızı imzamdaki ilk bağlantıyı takip ederek öğrenebilirsiniz.