[Çözüldü] Xubuntu'da HDMI bağlayınca yeşil görüntü veriyor

Başlatan karahindi, 26 Kasım 2011 - 21:56:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karahindi

Arkadaşlar Xubuntu 11.10 kullanıyorum. Ekran kartım intel tümleşik ekran kartı. HDMI la 102 ekran tv ye bağladığımda yeşil ağırlıklı bir görüntü veriyor. Aynı dizüstünü aynı tv ye windows açıkken bağlayınca sorun olmuyor, yani donanım sorunu yok. Bu sorunu nasıl aşabilirim? Neyi eksik yapmış olabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

decent

Forumumuza hoş geldiniz.

Intel için bir ayar penceresi var mı ?
Görüntü vs. menülerden başka ayarlara baktınız mı ?

karahindi

Hoşbulduk :) hızlı yanıtınız için teşekkür ederim. İntel için ayrı bir menü yok. (Bilgisayarımda iki ekran kartı var. İkincisi Amd radeon hd 6470. Catalyst control center görünüyor ama Amd ekran kartı aktif olarak kullanılamıyor Ubuntu da bildiğim kadarıyla.  Catalyst control center a tıklayınca da açılmıyor.) Sadece görüntü ayarları var. Ayarlar yöneticisini kurcaladım, fakat başka bir ayar göremedim. Ancak xubuntuya yeterince hakim olduğum söylenemez. 

decent

Uçbirimi çalıştırın ve aşağıdaki komutu yürütün:

env LC_ALL=C amdcccle

Eğer sahipli sürücü yüklü ise Catalyst Kontrol Merkezi açılacaktır.

karahindi

Amd sürücüsü yüklü değil şeklinde uyarı çıktı. Sürücüyü yükleyemiyorum zaten her seferinde hata veriyor.

decent

Not: Konu XFCE değil de ekran kartı ile ilgili olduğu için ilgili bölüme taşınmıştır.

O halde sırayı takip ederek gidelim..

Önce sistemimiz güncel olsun, uçbirimden komutları yürütün ve işlemi tamamlayın.
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Aşağıdaki komutları uçbirimden yürüterek çıktılarını aktarır mısın ?

sudo jockey-text --list

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

karahindi

Çıktılar şu şekilde;

hakan@hakaN4050:~$ sudo jockey-text --list
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

hakan@hakaN4050:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  155 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  21
  Current serial number in output stream:  21

Düzenleme notu: code # etiketi

decent

Devam ediyoruz:
Ek sürücüleri açın ve ikinci sıradaki sürücüyü yükleyin; işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.
Sistem yeniden başladığında son aldığımız çıktıları tekrarlayın.

karahindi

Söylediğinizi yaptım, Sürücü yüklendikten sonra çıktı şu şekilde;

hakan@hakaN4050:~$ sudo jockey-text --list
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

hakan@hakaN4050:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Serial number of failed request:  21
  Current serial number in output stream:  21

Düzenleme notu: code # etiketi

decent

Uçbirimden fglrxinfo
çıktısına da bakalım.

Şu anda görüntü nasıl ?

karahindi

Görüntüde düzelme olmadı. Çıktı şu şekilde;

hakan@hakaN4050:~$ fglrxinfo
  Serial number of failed request:  12
  Current serial number in output stream:  12

decent

Uçbirimden

env LC_ALL=C amdcccle

komutunu yürüterek ATI ayarlarına baktın mı ?

karahindi

Uçbirime komutu yazınca;
There was a problem initializing Catalyst Control Center Linux edition.  It could be caused by the following.

No AMD graphics driver is installed, or the AMD driver is not functioning properly.
Please install the AMD driver appropriate for you AMD hardware, or configure using aticonfig.

hatasını alıyorum. Sürüm sonrası güncellemeleri yapsam bir faydası olur mu acaba?

decent

sudo -i
aticonfig --initial -f

çıktısını aktarır mısın ?

karahindi

root@hakaN4050:~# aticonfig --initial -f
Uninitialised file found, configuring.
PowerXpress error: Cannot stat '/usr/lib64/fglrx': No such file or directory
Failed to initialize libglx for discrete GPU
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.original-0

if

@karahindi, bir de lspci | grep VGA
xrandr -q
çıktısını göebilir miyiz?

karahindi

Buyrun;

hakan@hakaN4050:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Seymour [AMD Radeon HD 6470M]

hakan@hakaN4050:~$ xrandr -q
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 309mm x 173mm
   1366x768       60.0*+   40.0 
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 connected (normal left inverted right x axis y axis)
   1920x1080      60.0 +   59.9 
   1024x768       75.0     60.0 
   800x600        85.1     72.2     75.0     60.3 
   720x480        59.9 
   640x480        85.0     75.0     60.0     60.0 
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

if

@karahindi, xrandr --output HDMI1 komutundan sonra nasıl bir görüntü alıyorsun televizyondan?

Hem Ati hem de Intel ekran kartı var bilgisayarda. BIOS'dan kapatabiliyor musun Intel olanı?

karahindi

Alıntı yapılan: if - 27 Kasım 2011 - 01:47:32
@karahindi, xrandr --output HDMI1 komutundan sonra nasıl bir görüntü alıyorsun televizyondan?

Hem Ati hem de Intel ekran kartı var bilgisayarda. BIOS'dan kapatabiliyor musun Intel olanı?

Komuttan sonra görüntüde değişiklik olmadı. Açıkçası biostan kapatılabiliyor mu bilmiyorum. Dell inspiron 4050 bilgisayarın modeli.

if

karahindi

Kusura bakmayın BİOS tan kapatmak için bilgisayarı yeniden başlattım. Biosta kapatacağım yeri bulamadım ama Xubuntu da açılmamaya başladı. Şu an diğer işletim sisteminden yazıyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim Başka bir zaman açılma sorununu halledip tekrar denemem gerekecek.

if

karahindi

Arkadaşlar selamlar. Xubuntuyu yeniden yükledim. Bir haftadır vakit buldukça interneti araştırıyorum. Benim bilgisayarımda biostan tümleşik ekran kartının kapatılabildiğine dair bir bilgi bulamadım. Biosta da seçenekler arasında yok sanırım. İşin aslı çok hakim değilim bu konuya. Şimdi ne yapmalıyım?

decent

Bios modeli ve sürümü nedir ?
AMI Bios, Award vs.

karahindi

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim.  AMD ATİ Catalyst 12.4 sürücüsünü kurdum. Sanırım artık biostan ekran kartı kapatmaya gerek kalmadı. Sistemim her iki ekran kartını da tanıyor. Ancak HDMI ile yeşil görüntü hala devam ediyor. Şu an bir tavsiyesi olan var mı?