Ubuntu kapanmıyor?

Başlatan mareşall, 12 Ağustos 2011 - 19:53:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mareşall

herkese iyi akşamlar ben ubuntu'nun uzun zamandır takibini yaptım 8.10, 9.04, 9.10, 10.04 ve 10.10 .Ve sonunda 10.10. sürümünde karar kıldım forumda yeniyim  çööök yeniyim sorunlarımın büyük kısmsnı çözüyor gibiyim (tesadüfende olsa ) efendim vel-asıl-kelam benim şu andaka nerede ise tek sorunum  şu ben ubuntuyu kapatıyorum amma yeniden başlatamıyorum ne yapabilirim ilk defa kullanan biriyim açıklamayı sadeleştirerek ve anlayabiliceğim şekilde  ve açılıyıcı bir yapıda çözümünü sunabilirseniz memnun olurum çünkü ubuntuyu çook seviyorum beyendiğim bir yazılım ve özellikle 10.10 sürümüne hayran kaldığımı beyan etmek isterim 

heartsmagic

Yeniden başlatıyorsun ama ne oluyor?
Uçbirimden denediğinde ne oluyor?
sudo reboot
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mareşall

öncelikle herkese merhaba ben ubuntu'nun 8.10.9.04.9.10 ve şimdi kullanıp keyif aldığım 10.10  hiçbirindede restart yapamadım sağ üst köşeden kapat işaratine tıkladığımda çıkan seçeneklerdenn yenidenbaşlat dediğimde  ekranda neolduğu konusunda hiçbirbilgimin olmadığı yazılar çıkmakta tabi arka ekran siyah üzerinde yazılarvar ve bilgisayar öylece kalıyor mecburen kasadaki reset tuşuna basarak resetleye bilmekteyim ve budurum hiç hoşuma kitmemekte olup düşünmekteyim ya dizüstü bilgisayarım olsaydı ne olurdu diye  acaba sorun ne linux' ta mı ubuntu'da mı bilgisayarımda mı nerede

heartsmagic

@mareşall, aynı soruyu şurada da sormuşsun:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1043.msg345215#msg345215

Biz sana bir şey sormuşuz, cevap vermemişsin. Şimdi, sorularının araya kaynayıp gitmesini istemiyorsan lütfen takibini yap. Ancak daha doğrusu başka başlıklarda arama cevaplarını, çözüm olmuyorsa başlıklar kendi başlığını aç ve tüm detaylarıyla konuyu aktar lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mareşall

Efendim herkese iyi akşamlar Ubuntu'yu kullanalı daha bir yıl olmadı ,linux tabanlı sistemlerin bir çoğunu denedim  en son iki tanesinden hoşlanmaktayım ubuntu ve pardus şu anda ubuntu kullanmaktayım (10.10 sürümü) memnunum memnun olmasına ya bir dizi sorun yaşamaktayım  şimdilik sorunum şu:bilgisayarım yeniden başlatılamıyor kullandığım tüm linux dağatımlarında yaşadığım nerede ise en önemli sorun bu bunun bir çözümü var mı forumda yeniyim daha neyin nerede olduğunu yeni yeni keşfediyorum eğer buna cevap verme lutfunda bulunursanız rica ediyorum sade,anlaşılır,ayrıntılı vs.bir dilde yazarsanız memnun olurum acaba bu yeniden başlatma ve kapanma sorunum işletim sisteminden mi(ubuntu 10.10)yoksa kullandığım donanımdan mı (40gb hdd,Galaxy FX5500  256mb/120bit w/tv/dvı-T5DD5806007436-487008711221-WARANTY VOIDREMOVED ekran kartı)

if

@mareşall, forumumuza hoş geldiniz. Mesajınızı öneri ve istekler başlığından uygun bir yere taşıdım. Mesajlarınızı uygun başlıklar altına yazmanızı rica ediyorum.

Uçbirimde sudo reboot komutunu yürttüğünüzde yeniden başlıyor mu?

alquirel

Aynı soru daha önce de sormuşsunuz.
Hatta;

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Eylül 2011 - 00:59:48
@mareşall, aynı soruyu şurada da sormuşsun:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1043.msg345215#msg345215

Biz sana bir şey sormuşuz, cevap vermemişsin. Şimdi, sorularının araya kaynayıp gitmesini istemiyorsan lütfen takibini yap. Ancak daha doğrusu başka başlıklarda arama cevaplarını, çözüm olmuyorsa başlıklar kendi başlığını aç ve tüm detaylarıyla konuyu aktar lütfen.

Düzenleme : Ortalık iyice karışmış :)

if

@mareşall'ın gönderdiği tüm iletileri tek başlık altında birleştirdim.

Benim anladığım bu sorun sizin için önemli değilmiş aslında. Önemli olsa @heartsmagic'in mesajlarına cevap verirdiniz. Çözmeye yönelik bir adım atmamışınız.

mareşall

efendim kusuruma bakmayın bana yardım etme düşüncelerinde olduğunuzu biliyorum lakin nereden ve nasıl yapacağımı bilmiyorum; sorularımı yanlış yerlere yazdığımı ben de biliyorum ama nereden bulmam gerekiyor onu bile daha yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum bu kadar tepkili olmayın ilginize teşekkür ederim kabalık ettiysem bağışlayın lütfen

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2011 - 21:18:25

efendim uç birimi dediğiniz alt f2 ile ekrana gelen şey mi?

alquirel

Alt + F2 ile açılan pencereye "gnome-terminal" yazarak,
veya Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak,
veyahut da Ctrl + Alt + F1 tuşlarına basarak ulaştığınız yerde yukarıdaki komutu yürütebilirsiniz. ;)

Ayrıca burada tepkimizi yönelttiğimiz husus verilen cevaba geri dönüş yapmayışınız olmuş. Onun haricinde bir sorun yok ;)

mareşall

sorunum şu: bilgisayarı yeniden başlatmak için sağ üst köşedeki kapatma işaretinden bilgisayarı yeniden başlattan veya sistem en alttaki kapattan yeniden başlattığımda ekranın arka planı siyahlaşıyor ve yukarıdan aşağıya doğru  yazılar beliriyor biraz beklediğimde ya öylece kalıyor ya da ,öylece kalarak kasadan bilgisayar sanki kapanmış gibi bir ses geliyor ,ama her ikisinde de ekran olduğu gibi kalıyor aynı şey bilgisayarı kapatırken de oluyor kasadaki reset tuşuna basıyorum yeniden açılıyor ve hesabımı açmamı istediğin de bilgisayarı kapat diyorum kapanıyor  bu yazdıklarımı doğru yere yazdım mı emin değilim herhalde zamanla olacak zira daha dikkatli olmaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2011 - 21:52:17

altf2 yapıyorum çıkan ekrana gnome-terminal yazıp enter e basıyorum
[sudo] password for
gibi * bir şey çıkıyor ama yeniden başlama veya kapanma olmuyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2011 - 21:58:57

affedersiniz az önceki iletiyi yanlış yazdım düzeltiyorum al tf2 yapıyorum çıkan ekrana gnome-terminal yazıp enter e basıyorum çıkan ekrana sudo reboot
yazıyorum
[sudo] password for
gibi * bir şey çıkıyor ama yeniden başlama veya kapanma olmuyor

alquirel

sudo password dediği yerde şifrenizi girip enter tuşuna bastığınızda sudo reboot komutu bilgisayarı yeniden başlatacaktır.
Yani uçbirim sizden şifrenizi istediğinde şifrenizi girmiyormuşsunuz gibi algılıyorum ben bu yazdıklarınızı okuyunca.

Bu arada her seferinde gnome-terminal yazmanıza gerek yoktur. Ctrl Alt T tuşları yeterli olur.

Tuxie

Bende de oluyordu netbook bilgisayarımda. Markası Mobee idi. Anakartı da hiç bilinmedik bir şeydi CZC miydi, neydi? Öyle bir şeydi.Üstelik benimki kapanmıyordu da kapatma tuşundan zorla kapatıyordum. Fakat işin ilginç yanı bu netbook bana geldiğinde Ubuntu 10.04 kuruluydu ve çalışıyordu.
Sonra biz buna Win7 kurduk * her şey ondan sonra başladı.
Belki size bir fikir olur diye yazdım.
Kendinize password oluşturdunuz mu? O siyah ekranda sudo passwd yazıp kendinize bir parola oluşturun.
Not:Parola yazarken görünmez, iki kez yazacaksınız her seferinde enter basın.

mareşall

Efendim yine ben;söylediklerinizi bir bir yaptım ctrl+alt+t ile çıkan ekrana sudo reboot enter sonra parola * her şey normal yeniden başlatma sorunum devam ediyor :siyah ekran ve o anlamsız gibi duran yazılar hepsini yazmak isterim ama yazlacak gibi değil ama en alttakileri yazdım:

stpping bluetooth
cking(her nasıl oldu ise ekranıma cümle sığmadı bu kadarı okunuyor) for running unattended-upgrade

ama yeniden başlamıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2011 - 22:47:37

a bir de takip ettiğim konulara nasıl ulaşabilirim buraya gelebilmek için bile çok dolaştım acaba takip ettiğim konulara nasıl erişebilirim?

cerencalici

Sayfanın üst kısmında, profil resminizin yanında "İletilerime yazılan yeni yanıtları göster." yolu ile yazdığınız konu başlıklarına erişebilirsiniz.
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

alquirel

Alıntı yapılan: mareşall - 26 Kasım 2011 - 22:44:57
a bir de takip ettiğim konulara nasıl ulaşabilirim buraya gelebilmek için bile çok dolaştım acaba takip ettiğim konulara nasıl erişebilirim?

Veya da profilinizden gönderdiğiniz iletilerin listesine erişebilirsiniz.
Yani şu sayfa : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=profile;area=showposts

grayloop

Bir aygıt ya da sürücü durdurulamıyor olabilir. Bunun nedeni de sürücü veya güncelleştirme eksikliği olabilir. Güncelleştirme yöneticiniz çalıştırın. Bir de Ek sürücülerinizi (varsa tabii) yükleyin.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

mareşall

efendim ek sürücülerin hangileri olup olmadığını nasıl anlarım, nasıl yüklerim?

if

@mareşall, uçbirime sudo apt-get update komutunu yazınız ve işlemin birmesini bekleyiniz. İşlem bittikten sonra sudo apt-get upgrade komutunu yazını. Sonunda sizden 'evet' demenizi bekleyecek, bu durumda 'y' tuşuna basınız.

mareşall

yazıyorum ama o komutu yazdıktan sonra hiçbir harf çalışmıyor sayılar da öyle

if

Alıntı yapılan: mareşall - 27 Kasım 2011 - 03:17:17
yazıyorum ama o komutu yazdıktan sonra hiçbir harf çalışmıyor sayılarda öyle

Anlamadım? Sanırım şifrenizi isteyen satıra şifrenizi girmiyorsunuz. Uçbirimde şifrenizi girseniz bile görünmez. Siz girin ve onaylayın.

mareşall

[sudo] password for emrah:

Böyle bir şey çıkıyor ve harf, sayı tuşları çalışmıyor.

if

@mareşall, yukarıda da dediğim gibi, şifrenizi yazsanız da görünmez. Siz yazın ve onaylayın.

mareşall

sudo: apget: command not found
emrah@Emrah:~$

Şimdi de böyle bir şey çıktı, emrah bilgisayarı aldığım kişinin adı benimle alakası yok. Bunu nasıl değiştirebilirim? Makine adı galiba.

if

@mareşall, komutu yanlış girmişiniz. Benim yazıdğım komutu kopyalayın ve uçbime yapıştırın. Onayladıktan sonra sudo password for emrah: yazısı çıkacak, oraya şifrenizi girin ve onaylayın.