[Çözüldü] Başka bir dağıtımı sildikten sonra grub rescue ekranı ile karşılaştım

Başlatan yakusha, 26 Kasım 2011 - 01:36:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Birçok şekilde çökertebilirsiniz, kişisel bir tercih yapma imkanınız bile bazen bulunmaz...

Ben nasıl çökerttim...

ubuntu kurulu bilgisayarımın yanına fedora kurdum

sonra ubuntu ortamındayken fedora kurulu bölümü biçimlendirdim (sildim)

grub güncellemeyi unutup bilgisayarı geri başlattım :)

grub rescue diye bir ekran ile karşılaştım...

not: ihtiyacınız yoksa sisteminizin yanına ikinci bir linux kurmayın, bu iş için yazılmış virtualbox gibi araçlar zaten çoook az performans kaybı ile bu deneyimi sizlere yaşatacaktır...

nasıl kurtulmayı planlıyorum: ubuntu cd sini indirip grub ekranını, wiki belgelerine göre yeniden oluşturarak

:)
Artık bu forumu kullanmıyor.

matraxx22

1-) Microsoft Windows XP
2-) Microsoft Windows 7
3-) Pardus 2011.2 - KDE
4-) Mandriva - KDE
5-) Ubuntu – GNOME
6-) Linux Mint - XFCE
7-) Fedora – LXDE
8-) PcLinuxOs - OpenBox
9-) Pardus Çomak - Fluxbox
10-) Bodhi – Enlightenment
11-) Sabayon – Enlightenment

Şu an sistemde 11 işletim sistemi mevcut hepsini urmak için 10 saat neredeyse uğraştım sebebide ilk defa denediğim işletim sistemlerinin diğer işletim sistemlerine ne gibi reaksyon göstericeğini bilmediğim ve ne sırayla kurmam gerktiğini anlamak için ve disk bölümünün sisteme yetip yetmeyeceği hakkında tecrübem olmadığı için 2 kere denedim hepsini kurmayı neyin ne olduğunu anladıktan sonra en fazla 5 saatte halletim hepsini pardus grubunu kullanıyorum bazı işletim sistemleri grup ekranına sığmıyor aşşağı yön tuşuyla görünüyor acaba sizin sisteminizde kaç işletim sistemi aktif durumda mevcut benim gibi çok işletim sistemi kurmayı seven varmı aranızda

Bu benim pc nin açılışta grup ekranında karşılaştığım menü

yakusha

ben sanallaştırmayı keşfettikten sonra fiili olarak kurmayı sıkıcı bulmaya başladım, kurulum sırasında eğlenemiyor insan, oysa sanal makine üstüne kurarken aynı anda çıkıp film izleyip nete girebiliyorum vs...

yok yav, o kadar kurulum yan yana çile olur diye düşünüyorum...

gecegezen

Normalde 3 tane isletim sistemi kullanmaktayım win7 oyun için gündelik isler için ubuntu 11.10 birde yedek olarak birazda meraktan pardus 2011.2,
Virtualbox içinde ise bir adet Xp var ne zaman kurduğumu hatırlamadığım. Ama en ilginç yaptığım kurulum olayı işe virtualbox ile bir flash diske ubuntuyu normal bir şekilde kurmam oldu.
grub konusundada ben mp3 çalarıma falan yedek bir grub yüklüyorum. Bazı durumlarda gerekebiliyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

yakusha

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html başlığındaki 3. yöntem ile grubu kurtardım, basit bile geldi

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair-ubuntu
sudo boot-repair

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 26 Kasım 2011 - 01:36:41
Birçok şekilde çökertebilirsiniz, kişisel bir tercih yapma imkanınız bile bazen bulunmaz...

Ben nasıl çökerttim...

ubuntu kurulu bilgisayarımın yanına fedora kurdum

sonra ubuntu ortamındayken fedora kurulu bölümü biçimlendirdim (sildim)

grub güncellemeyi unutup bilgisayarı geri başlattım :)

grub rescue diye bir ekran ile karşılaştım...

not: ihtiyacınız yoksa sisteminizin yanına ikinci bir linux kurmayın, bu iş için yazılmış virtualbox gibi araçlar zaten çoook az performans kaybı ile bu deneyimi sizlere yaşatacaktır...

nasıl kurtulmayı planlıyorum: ubuntu cd sini indirip grub ekranını, wiki belgelerine göre yeniden oluşturarak

:)

Bir ara MACOSX86 kurmaya çalışırken bölümleme tablosunu ve mbr bölümüne defalarca ters düz etmiştim.  Bu denemeler o zaman beni dosya sistemi uzmanı yapmıştı. Artık içimden şöyle diyordum "uçsun ya iki komutla eski haline getiririm" diyordum. O tecrübelerim bana şunu öğretmişti: Linux'u kurtarmak, windows'u kurtarmaktan çok daha kolaydı.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250