[Güncel Değil] Gnome Shell Global Menu Eklentisi - PPA Kaynağından Kurulum

Başlatan alquirel, 24 Kasım 2011 - 15:39:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Sadece Oneiric'te ve Gnome 3.2 üzerinde geçerlidir.

Öncelikle kullanacağımız PPA, WebUpd8'e ait olan Gnome3 PPA'sı olduğu halde niye ayrı başlık açtığım anlaşılsın.

Alıntı yapılan: WebUpd8.org
* Global Menu for GNOME Shell is currently in alpha!
* It only works with GTK applications (it may not even work with all GTK apps), so it won't work with Firefox, Thunderbird, LibreOffice, Java or even Qt apps;
* It can crash GNOME Shell and you'll encounter bugs, including a bug that causes the windows for which the menu has been hidden to display a small gap where the menu used to be (this can be somewhat avoided by using a theme for which the gap is smaller, like Elementary for the titlebar and Zukitwo or Evolve GTK);
* It may not work at all ;

Yani;
Eklenti hâlen gelişim aşamasında, şuan kendisini en iyi ifade eden kelime "alpha".
Sadece GTK uygulamalarıyla çalışıyor. (Yani Firefox, LibreOffice, Thunderbird gibi uygulamalarda çalışmıyor.)
Gnome Shell'i çökertebilir.

Ayrıca
I didn't create separate packages for each component, it's just one package that provides all the files. So if later on, GNOME Shell Global Menu will be uploaded to its official PPA, you'll have to remove this package.

Yani WebUpd8 ekibi gelen yoğun istek üzerine bu eklentiyi paketleyip depolarına eklemişler. Eğer günün birinde eklenti kendi resmi deposuna eklenirse bu paketin kaldırılması gerekir.

Son olarak şu alıntıyı da yapıp devam edeyim.

So use it at your own risk!

Kurulum

1.
Öncelikle eğer daha önce kaynak koddan kurulum yaptıysanız onları bi temizleyelim.

sudo rm /usr/bin/gnome-globalmenu-manager
sudo rm -rf "/usr/share/gnome-shell/extensions/GlobalMenu@globalmenu.org"
sudo rm /usr/lib/gtk-2.0/modules/libglobalmenu*
sudo rm /usr/lib/gtk-3.0/modules/libglobalmenu*
sudo rm /usr/share/dbus-1/services/org.globalmenu.manager.service
sudo rm /etc/profile.d/globalmenu.sh

2.
WebUpd8 deposunu ekleyip kurulumu yapalım.
(Gerçi siz değerli dostlarımın bu depoyu çoktaaan eklemiş olduğunuza inanıyorum :P O yüzden doğrudan "update" kısmına geçebilirsiniz...)

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome3-globalmenu

3. *** ÖNEMLİ ***
Bu eklentiyi çalışır hâle getirmek için Shell'i yeniden başlatmanız yeterli olmayacaktır. Oturumu kapatıp yeniden giriş yapın. O da yetmezse bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir. Bende oturum kapatmak yeterli oldu. Tabii ki sonrasında da Gnome-Tweak-Tool kullanarak eklentiyi etkinleştirin.

4.
Eğer bir uygulamayı bu eklenti haricinde açmak istiyorsanız uçbirimden GTK_MODULES ile birlikte açabilirsiniz.
Mesela;

GTK_MODULES= gimp

5.
Kaldırmak için

sudo apt-get purge gnome3-globalmenu

-----

Bir ekran görüntüsü verelim.

Bu benimki

Bu da Andrew'inki :)

Kaynak : http://www.webupd8.org/2011/11/install-gnome-shell-global-menu-in.html

özgürubuntu

alquirel

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 24 Kasım 2011 - 19:08:12
Keşke forumda +1 butonu olsaydı :P

+1

Böyle iyi, yoksa piyasaya oynayan tipler olurduk :P

O değil de ben Ubuntu Reklam Ekibi rütbesi istiyorum. :P
Benden başka talipleri de olur. :D

eribol

Reklam alanını genişletirsek ben daha fazlasını hak ediyorum :P

Global Menu için çokça serzeniş etmişim meğer bu konuda yalnız değilmişim. Umarım Gnome ekibi de bu konuya bir an önce öncelik verir.

decent

@alquirel, gündem oluşturmuşsun yine :)
Demedi deme; bu işin sonu @alquirel PPA deposuna kadar gider  :D

alquirel

@decent, açarız bi PPA seni mi kıracağız :P

@eribol, hani ben zaten pek sevmiyorum Global Menu olayını da, şöyle bi bakıyorum, Shell aslında Global Menülük bir masaüstü olmamış sanki.
Yani menüyle pek işi olmayan birisini çok etkilemez ama mesela Gimp gibi sürekli menüye başvurduran bir uygulama kullanan bir kişi için Shell'de Global Menu çok da kullanışlı olmuyor.

Niye?

- Çünkü tüm menü tek bir düğmede birleşiyor. Unity benzeri bir şey yapacak kadar alan yok panelde. Eğer Unity gibi panelin sol tarafını özelleştirmeye tamamen kapatırsa (artık nasıl yapacaksa) belki o zaman bir şeyler düşünülür.

- Daha da önemlisi Shell'de menüler yana açılan kutucuklar şeklinde değil, yani o alıştığımız menü tarzında değil, tıklamakla alta açılan şeklinde, yani akordion menü dediğimiz tarzda. Bu da Global Menü'nün tüm işlevselliğini yıkıyor bence.

Reklam arası : Akordion tarzı menüyü yana açılan menü haline getiren bir eklentimiz mevcut, başlığımızda da duyurusunu yaptığımız üzere, ismi Classic Menus.

eribol

Menülerin şu aşamada kullanışsız olması gerekli olmadığı anlamına gelmez kanımca. Daha önce de belirttim yeni sistemlerde amaç alan genişletmek iken senin de dediğin gibi menüyü çok kullanmayan biri için pekala idealdir. Ben sanmıyorum ki menüleri çok sık kullanan büyük bir kitlenin olduğuna. Büyük çoğunluk çok nadir kullanıyor ve çok nadir kullandığımız bir araç için ekranda yer ayırtmaya gerek yok ve şu haliyle bile çok idealdir.

Alıntı Yap@eribol, hani ben zaten pek sevmiyorum Global Menu olayını da, şöyle bi bakıyorum, Shell aslında Global Menülük bir masaüstü olmamış sanki.
Eklentilerin gücünü sen daha iyi bilirsin. Pekala yapılabilir. Yeter ki özelleştirmeler arttırılsın. Saati sağa alabildik mi tamamdır.

Alıntı YapDaha da önemlisi Shell'de menüler yana açılan kutucuklar şeklinde değil, yani o alıştığımız menü tarzında değil, tıklamakla alta açılan şeklinde, yani akordion menü dediğimiz tarzda. Bu da Global Menü'nün tüm işlevselliğini yıkıyor bence.
Globalmenü'nün öncelikli amacı işlevsel bir menü tarzı oluşturmak değil, alan genişletmek. Şu an ki haliyle de ideal. Tek sorunu bana göre pencere kontrol düğmelerini de panele yerleştirememek.

alquirel

Önce reklam : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30179.0#post_move_clock :)

Maksat her ne kadar yer açmak olsa da Gimp örneğinde ısrarla durmak istiyorum. Gimp gibi menüye çok ihtiyaç duyulan bir uygulamada bu tarz bir menü, başta tıklama sayısını fazlaca arttıracağından can sıkıcı olabilir.

Üst panel için de şunu söylemek istiyorum. Bottom panel eklentisinin yapısını da incelediğimde farkettiğim bir şey oldu. Shell'de bir panel yaparken önce panel alanını tanımlayıp sonra içini bölümlüyorsun. Yani şuan üst panel "sol kutu" "orta alan (saat)" ve "durum alanı (sağ kutu)" şeklinde bölümlenmiş. Yani saati her ne kadar sağa alsak da ortadaki ayrılmış alan yerinde duruyor. Mint gibi Shell üzerine eğilmiş bir dağıtımın bence önce bu panelin yapılanmasına el uzatması gerekiyor :)

Son olarak, ben şöyle bir şey isterdim. Sadece pencereyi ekranı kaplamış hale aldığımızda pencere başlığını, kontrol düğmelerini ve menüyü panele taşıyan bir eklenti. Hiç olmazsa üst panelde odaklı olan pencerenin ait olduğu uygulamanın ismi değil de pencerenin başlığı (yani bildiğimiz pencere listesi gibi) görünse şimdilik süper olurdu ;)

eribol

Alıntı YapMaksat her ne kadar yer açmak olsa da Gimp örneğinde ısrarla durmak istiyorum. Gimp gibi menüye çok ihtiyaç duyulan bir uygulamada bu tarz bir menü, başta tıklama sayısını fazlaca arttıracağından can sıkıcı olabilir.
Birincisi eklenti gerek görülmediğinde pasifleştirilebilir. İkincisi gimp kullananların sayısı kullanmayanlaırn sayısından düşük. Üçüncüsü de gimpi çok sık kullananlar kısayollarla birçok işlerini yapmaya alışmışlardır. Malum büyük çaplı programların en önemli araçları kısayollar :)

alquirel

Yahu sen global menüyü pencere menüsü gereksiz yer işgal ettiği için istiyorsun, bir başkası da orada menüyü daha kullanışlı bulduğu için, oradan kullanmak daha kolayına geldiği için istiyor olamaz mı? :)
Ben Shell için global menü olmasın demiyorum ki zaten, sadece şuan Shell'e global menü koymak biraz şans zorlamak gibi oluyor diyorum.
Tabii ki hariç tutulacak uygulamalar seçilebilirse kolaylıkla o zaman daha iyi olabilir.

Ayrıca Gimp öyle Blender gibi her şeyi kısayolla halledebileceğin bir uygulama değil :D

Bu sefer reklamı sen kaptın, "büyük çaplı uygulama" :P

casiraghi

global menuyu kaldırdıktan sonra menu etiketleri pencerelerde de gözükmüyor. nasıl eski haline dönebilirim?

alquirel

Çalışmadığım yerden sordunuz :)

Nasıl bir kaldırma işlemi yaptığınızdan yola çıkarak bir şeyler elde edebiliriz.

casiraghi

Alıntı yapılan: alquirel - 19 Aralık 2011 - 11:30:11
Çalışmadığım yerden sordunuz :)

Nasıl bir kaldırma işlemi yaptığınızdan yola çıkarak bir şeyler elde edebiliriz.

kaldırmaktan kasıt devre dışı bırakmaktı.yani sorun eklentiyi devre dışı bıraktığımda çıktı. soruyu sorduktan hemen sonra kafamda şimşekler çaktı. synapticten kaldırmak geldi aklıma. tamamen kaldırınca da eskiye dönüş yaptı.

alquirel

Evet etkisiz hale getirmek için şimdilik sistemden tamamen kaldırmak gerekiyor galiba.
Zira basit bir eklentinin ötesinde bir şey Shell için bu Global Menu, ve zannedersem hâlâ alpha durumunda.

Eğer tamamen kaldırmasaydınız şu komutu deneyecektim.

sudo mv  /etc/profile.d/globalmenu.sh /etc/profile.d/globalmenu.sh.yedek

Sorun yoksa yola devam ;)

eribol

Globalmenu sadece bir shell ile içli dışlı değil, hatta asıl meselesi de shell değil. Daha çok Gtk ile ilgili bir uygulama. Gtk MainMenu kütüphanesine duyarlı ve tabii biraz daha ilerletilip qt ile de uyumlu yapılıyor(Canonical Unity için kendisi yapıyor). Globalmenü'nün gnome ile ilgisi ise kendisine panelde yer ayırabilmesiyle ilgili. Misal Unity yer ayırtmış ancak Shell'in paneli henüz globalmenü için hazırdır diyemeyiz. Zaten şu an ki haliyle sadece aşağıya doğru açılır bir menü şeklinde kullanılabiliyor.

decent

Alıntı yapılan: eribol - 19 Aralık 2011 - 17:32:55
Globalmenu sadece bir shell ile içli dışlı değil, hatta asıl meselesi de shell değil. Daha çok Gtk ile ilgili bir uygulama. ...

KDE tarafında iki tık ile eklenip kaldırılabilen bir uygulamacık şeklinde :

alquirel

Gnome Shell başlığı altında KDE reklamı yapmak kurallara aykırıdır :P