Açılmayan DVD'ler

Başlatan olath, 23 Kasım 2011 - 11:05:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

olath

Dün DVDler imden birini takayım dedim, bir de baktım ki açılmıyor. Bir iki DVD daha deneyeyim dedim, kimilerini açıyor kimilerini açmıyor. Ubuntu 10.10 kullanıyorum.

gelen pencerede yazan hata şu:

Error mounting: mount: block device /dev/sr0 is write-protected, mounting read only.
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sr0, missing codepage or helper program, or other error in some cases useful info is found in syslog - try dmesg | tail or so

dmesg yazdığım zaman uç birimde suna benzer bir çıktı alıyorum:

vfs: busy on changed media or resized disk sr0
cdrom: sr0: mrw address space DMA selected
UDF-fs: no anchor found
UDF-fs: no partition found (1)

ekremsenturk

Ubuntu Klasik masaüstüne geç ve DVD'nin içeriğini yerler/DVD_adı (Disk'ler arasından) şeç ve aç. Sonra Dvd'deki dosyalar arasından açmak istediğini seç ve aç. DVD'de Windows sistemine özel yazılımlar veya başlatıcılar olabilir ve bu başlatıcılar tanınamadığından otomatik olarak DVD içeriğine ulaşılamıyor olabilir.

Yinede DVD içeriğine ulaşılamıyorsa, DVD arızalanmış olabilir. Çöpe atmaya kalkışmadan önce, başka bir Bilgisayar'da dene. Windows'ta açılabiliyorsa, sorun kullanılan yazılımlardan kaynaklıdır.

if

@olath, sudo mkdir /media/dvd
sudo mount -t udf -o ro,user,noauto,exec,umask=0,session=0,lastblock=1 /dev/sr0 /media/dvd
komutlarından sonra bağlanabiliyor mu?

olath

Allah senden razı olsun if :)
Sayende açılıyor artık :)

if

Alıntı yapılan: olath - 23 Kasım 2011 - 15:53:56

Amin.

@olath, uçbirime gconf-editor yazıp onaylayın, açılan pencereden>system>storage>default_options>udf yoluyla mount_options kısmını bulun, üzerine sağ tıklayarak düzenle deyin ve içine uid=,ro,session=0,lastblock=1 yazıp kaydedin. Bundan sonra bu tarz dvd'lerin direk bağlanması gerek.

olath

Alıntı yapılan: if - 23 Kasım 2011 - 15:31:30
@olath, sudo mkdir /media/dvd
sudo mount -t udf -o ro,user,noauto,exec,umask=0,session=0,lastblock=1 /dev/sr0 /media/dvd
komutlarından sonra bağlanabiliyor mu?

Yeni bir dvd taktığım zaman ne yapmam gerek? aynı işlemi tekrar yapamıyorum yeni başka bir dvd için.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Kasım 2011 - 16:22:59

Alıntı yapılan: if - 23 Kasım 2011 - 16:13:54
Alıntı yapılan: olath - 23 Kasım 2011 - 15:53:56

Amin.

@olath, uçbirime gconf-editor yazıp onaylayın, açılan pencereden>system>storage>default_options>udf yoluyla mount_options kısmını bulun, üzerine sağ tıklayarak düzenle deyin ve içine uid=,ro,session=0,lastblock=1 yazıp kaydedin. Bundan sonra bu tarz dvd'lerin direk bağlanması gerek.

System seçeneği altında storage diye bir kısım yok.
dns_sd, gstreamer, http_proxy, proxy ve smb seçenekleri var. root olmadığım için gözükmüyor olabilir mi? eğer öyle ise nasıl root olabilirim?

if

@olath, görünmüyorsa büyük ihtimal yoktur ama gksu gconf-editor ile deneyebilirsin.

olath

Alıntı yapılan: if - 23 Kasım 2011 - 16:30:14
@olath, görünmüyorsa büyük ihtimal yoktur ama gksu gconf-editor ile deneyebilirsin.

Evet görünmüyor malesef.
Her yeni dvd de üşenmeden yazarım kodu ancak yeni dvdlerde olmuyor, bir öncekinin bağını kaldırmam mı lazım acaba? Denedim ancak pencerede şu hatayı aldım:

umount: /media/dvd fstab içinde yok (ve siz root değilsiniz)

if

@olath, bir dvd bağlı iken tamamen aynı komutları girerek diğerini bağlayamazsınız. Ayrıca yukarı girdiğim komut bu dvd için özeldi. Özelliği dvd'nin udf olması ki bunlardan da genelde Windows işletim sistemi ( hatta Vista ) altında yazılanların bizim tarafta sıkıntı çıkardığı ifade ediliyor.

İkinci dvd'yi taktığınızda yine görmezse, konuyu açarken yaptığınız gibi dmesg | tail çıktısına bakarsınız. Sonra sudo fdisk -l çıktısında bu dvd'nin nereye kayıtlı olduğunu görürsünüz ki zaten yukarıdaki gibi bir hata aldığınızda ( Error mounting: mount: block device /dev/sr0 ) size gösterecektir. Fakat bu /dev/sr0 olmaz. Bu bilgiler eşliğinde komutu şöyle güncelleyip yürütebilirsiniz:

sudo mkdir /media/dvd2
sudo mount -t udf -o ro,user,noauto,exec,umask=0,session=0,lastblock=1 /dev/srX /media/dvd2

Hataya gelirsek, umount: /media/dvd fstab içinde yok (ve siz root değilsiniz) Okuduğunuz gibi sizin root olmadığınızı söylemiş. root olmak için sudo kullanmanız gerekmekte. Ayrıca bağını kaldıracağınız şey dvd'nin kendisi, bağlandığı yer değil. Yani komut sudo umount /dev/sr0 olmalı.

olath

@if bilgisayarı yeniden başlattığımda verdiğiniz ilk kodu yani;

komutunu girince yeni taktığım DVD'lerde işlemi tekrar edebiliyorum.
Bu son verdiğiniz komutları da müsait bir zamanda deneyip size sonucu ileteceğim.
İlgin için de ayrıca çok teşekkürler.

if

Rica ederim @olath. O zaman sonucu bildirene kadar başlık açık kalsın.