Rakarrack: Gitar efektleri uygulaması

Başlatan atomkarinca, 27 Ağustos 2008 - 17:41:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

garafatma

Alsa konusunda pek bir bilgim yok, derlenmesi gerekebilir. Daha detaylı bilgi içi forumda "alsa derleme" şeklinde aratırsan bazı başlıklar çıkacak. onlara bir göz gezdir istersen.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

icedheart

Alıntı yapılan: keiser_soze - 03 Nisan 2009 - 23:56:05
Alsa konusunda pek bir bilgim yok, derlenmesi gerekebilir. Daha detaylı bilgi içi forumda "alsa derleme" şeklinde aratırsan bazı başlıklar çıkacak. onlara bir göz gezdir istersen.
foruma bakmaya devam ediyorum vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim ;)

atomkarinca

Alsa derlemeniz gerekmiyor, sanıyorum o paketin Ubuntu'daki adı "libasound" gibi bir şeydi. Synaptic'te aratırsanız çıkması gerekiyor.

icedheart

Alıntı yapılan: atomkarinca - 04 Nisan 2009 - 00:12:56
Alsa derlemeniz gerekmiyor, sanıyorum o paketin Ubuntu'daki adı "libasound" gibi bir şeydi. Synaptic'te aratırsanız çıkması gerekiyor.
libasound'u kurdum jack hatası verdi synapticten jack dev kurdum bunu da geçtim sonuç olarak
yardımlarınız syesinde ./configure kısmını geçtik :) yalnız make komutunu verince hata almaya başladım bu defa
ender@icedheart:~/Masaüstü/rakarrack-0.3.0$ make
Making all in src
make[1]:`/home/ender/Masaüstü/rakarrack-0.3.0/src' dizinine giriliyor
make  all-am
make[2]:`/home/ender/Masaüstü/rakarrack-0.3.0/src' dizinine giriliyor
if g++ -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I.     -O2 -Wall -msse2 -fno-rtti -pipe -ffunction-sections -fomit-frame-pointer -Wno-format-y2k -fPIC -fno-exceptions -fno-strict-aliasing -I/usr/include/freetype2 -D_THREAD_SAFE -D_REENTRANT   -MT main.o -MD -MP -MF ".deps/main.Tpo" -c -o main.o main.C; \
then mv -f ".deps/main.Tpo" ".deps/main.Po"; else rm -f ".deps/main.Tpo"; exit 1; fi
In file included from main.C:29:
global.h:31:21: error: X11/xpm.h: No such file or directory
In file included from main.C:29:
global.h:73: hata: 'Pixmap' bir türü isimlendirmiyor
global.h:74: hata: expected initializer before '*' token
make[2]: *** [main.o] Hata 1
make[2]: `/home/ender/Masaüstü/rakarrack-0.3.0/src' dizininden çıkılıyor
make[1]: *** [all] Hata 2
make[1]: `/home/ender/Masaüstü/rakarrack-0.3.0/src' dizininden çıkılıyor
make: *** [all-recursive] Hata 1
ender@icedheart:~/Masaüstü/rakarrack-0.3.0$

bu kısmı anlayamadım :S

atomkarinca

Alıntı Yaperror: X11/xpm.h: No such file or directory

dediğine göre xpm'le ilgili bir paket eksik olabilir. Yine Synaptic'ten aratabilirsiniz.

garafatma

Alıntı yapılan: atomkarinca - 04 Nisan 2009 - 00:12:56

Evet alsa derlemekle ilgisi yokmuş, dün gece bende denedim, aynı hataları aldım, biraz üzerine gittim ama uzayacak gibiydi, gözlerime yenik düştüm :) Bu gece tekrar deneyip halledebilirsem, kurulumu anlatırım.

icedheart

sayenizde kurulumu başarıyla sonuçlandırdım jack programıyla da rakarrackı bağladım, gitar çalarken rakarracktaki göstergeler sesi algıladığını gösterse de bir türlü rakarrack effektlerini kullanamadım(rakarracktan önce gitarın jackini mikrofon girişine bağlıyordum ses konusunda değişen bir şey yok)
edit: jack control uygulamasında connect yazan yere tıkladıktan sonra öncelikle systemde output capture1 ve 2'yi rakarrack input1 ve 2ye bağlıyoruz sonra rakarrack'ı playback1 ve playback2'ye bağladıktan sonra rakarrackta fx on diyoruz istediğimiz efecti kullanabiliyoruz (dandik onboard intel ses kartımdan olsa gerek distortion ile overdrive seviyesini artırınca katlanılamaz bir yankı oluştu) prosesör almak için para biriktirmeye başlamak gerek :(

garafatma

Kurulumu bitirdikten sonra ayarlar ile ilgili yardımcı olmaya çalışırım o zaman :) kurulum yapılmış bile. 1 sene sonra gitarı yeniden elime alayım bakalım :)

komutano

Selamlar...

rakarrack help sayfasında anlatıldığı gibi bağlantıyı kurdum ancak jack göstergesinde gitardan gelen herhangi bir sinyal yok. Bir hareketlilik var ama o titreşimden kaynaklanan bazı sesler hassas göstergeleri etkiliyor gibi. Ürünün aktifliği %0'ı gösteriyor.

Mikrofonla ilgili bir şeyler olabilir yarın gündüz gözüyle biraz daha uğraşacağım...
Pardus 2009 + Xp + Ubuntu Studio 9.x + Elektro Gitar

wallkan

arkadaşlar ben bi türlü kuramadım bu programı acaba komutlarıyla beraber tam olarak ney nasıl yazılcak anlatabilir misiniz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: wallkan - 10 Temmuz 2009 - 05:56:36
arkadaşlar ben bi türlü kuramadım bu programı acaba komutlarıyla beraber tam olarak ney nasıl yazılcak anlatabilir misiniz?

Yeni sürümü için .deb paketi göremedim. Bir ihtimal PPA olabilir. Ancak sen kaynak kodu çekebilirsin: http://sourceforge.net/projects/rakarrack/files/rakarrack/rakarrack-0.3.0.tar.gz/download

İlk iletide nasıl derleneceği de anlatılıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wallkan

move komutu ben de hata veriyor ne yapmam gerekiyor?

wallkan

programı yükledim ama gitar bağlamadan açlışmıyo galiba doğru mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2009 - 12:13:45

arkadaşlar programı açtığımda şöle bi hataalıyorum

Cannot make a jack client, is jackd running?

ne yapmam gerekiyor. (jack bağlı olmadan açmayı denedim.)

bytan

Jackd yüklü mü?

sudo apt-get install jackd
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

wallkan

teşekkürler bi de bu tuner programı ne önerebilirsin

bytan

O konuda pek bir bilgim yok. Konuyla ilgili arkadaşlar daha iyi yorum yaparlar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

wallkan

bu programlarla gitarın akordunu nasıl yapcam?
guitar tuner programı lazım

wallkan

ironic

Programları inceledim de hepsinin gelişimi durmuş nerdeyse, çok eskiler. Ubuntuforums' da fmit diye başka bir alternatif program önermişler. Depoda mevcut. Ben bunu denemeni öneririm. Amatör olarak ben de gitarla uğraşıyorum ama henüz yolun çok başındayım artık benim de işime yarar.  :)

yüklemek için;

sudo apt-get install fmit

wallkan

bu gerçekten iyi oldu diğerlerinin sitelerde problem var bazılarında. saolasın

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2009 - 22:12:18

ama bu gitarı görmüyor.

ironic

jack girişi ile mi bağladınız? mikrofon mu kullanıyorsunuz?

wallkan

bbilgisyarlarda jack girişi yok diye biliyorum, incelticiyle mikrofondan bağladım