Rakarrack: Gitar efektleri uygulaması

Başlatan atomkarinca, 27 Ağustos 2008 - 17:41:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Jack için yapılandırma sitesinde anlatımış. Olmazsa sessiz bir ortamda , mikrofonla deneyebilirsin. Bendeki gitarda elektronik çıkış yok. Ben mikrofonla denedim. :)

wallkan

abi dediğini de yaptım olmadı yine. olcak gibi geliyodu banabu yol ama olmadı işte çok saolasın yine de.

ironic

Sorun mikrofonun çalışmaması ise, ilgili bölümde yeni başlık açabilirsin.

wallkan

herşey oldu saolun bi şey sorcam fakat bu effektlerle beraber sesi nasıl kaydedebilirim

ironic

audacity işini görür.

sudo apt-get install audacity

wallkan

arkadaşlar rakarrack yüklü jackd yüklü bağlantıları düzgün yapıyorum, ama rakarrack'tan gitarın sesini alamıyorum, fakat bilgisayar normal gitar sesini veriyor. yani jack girişlerinde problem yok. acaba nedeni ne?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 16:43:03

yardım edebilecek var mı?

komutano

Alıntı yapılan: wallkan - 15 Ağustos 2009 - 21:31:25
arkadaşlar rakarrack yüklü jackd yüklü bağlantıları düzgün yapıyorum, ama rakarrack'tan gitarın sesini alamıyorum, fakat bilgisayar normal gitar sesini veriyor. yani jack girişlerinde problem yok. acaba nedeni ne?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 16:43:03

yardım edebilecek var mı?

Ses rakarrack a gitmiyor. Direk hoporlore gidiyor... Sanal bağlantıları tam yapamamışsın ya da program "ben bu bilgisayarda çalışmam arkadaş" diyor. Tıpkı benimki gibi...

Gerçi forumda da millet "yaptım, teşekkürler" deyip kayboluyor. Bir kişi de demiyor ki "yaptım, şurdan oynayınca şu sesi alıyorum, burdan böyle yapınca şöyle oluyor... böyle yapılsa iyi olur..." falan hiç bir şey yok. Bilgiyi alıp sömürüp kaçıyorlar mı yoksa yapamayıp yaptım deyip bırakıyorlar mı ben tam çözemedim. Şurada yapan arkadaşların da foruma bir katkı yapması gerekir. Forumlarda amaç bireysel zafer değil ki. Bu başlık açıldığından beri herkese yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar haricinde bir kişi var mı, yardımcı olmaya çalışan. Ben de yapamayınca sonunda rakarrack forumuna üye oldum oradan takip ediyorum artık...

Emeği geçen arkadaşlara çok teşekkürler tekrar...

Pardus 2009 + Xp + Ubuntu Studio 9.x + Elektro Gitar

maxxblade

Alıntı yapılan: raskolnikov - 13 Şubat 2009 - 00:47:50
O zaman bir adet jack alıp deneyeyim :)

Ayrıca tuxguitar kullanabilirsiniz arkadaşlar. Gitar çalanlar bilirler guitar-pro diye bir yazılım vardır tab okumaya yarayan. Tuxguitar ise bunun özgür olanıdır :D
@raskolnikov çok teşekkürler tuxguitar gibi bir program arayıpta bulamamıştım :D

wallkan

format attım düzeldi fakat sistem>tercihler>sesten bir iki ayarla düzeliyor sanki.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2009 - 17:27:17

audacity programında rakarrack efektlerini nasıl kaydedebilirim?

Uzay

arkadaşlar ben de jack ile rakarrack'ı birbirine bağladım, fakat benden de ses gelmiyor... hoparlörden gitarın kendi sesini alabiliyorum ama rakarrack hiçbir işlem yapmıyor ses üzerinde.... nasıl üstesinden gelebilirim? bir fikriniz var mı?

wallkan format attım demişsin, yeniden ubuntu kurmadan bir yolu yok mu ki bu işin?
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

wallkan

sistem>tercihler>ses
ses menüsünde bir iki ayarla oyna, bendeki ayarlar şöyle
http://img21.imageshack.us/img21/8339/ekrangrntsl.png
bende de bunu yaptıktan sonra oldu sanırım ama hala çözemedim tam olarak,

Uzay

çok teşekkürler öneri için. ayarları kurcalarken farkettim ki kayıt aygıtı "line in" görünürken ben mikrofondan bağlantı yapmışım. bunu değiştirince halloldu, şu anda çalışıyor...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

opusxx

Onboard ses kartı ile mi kullanıyorsunuz?.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

Uzay

casper dizüstü bilgisayar kullanıyorum ve ses kartı ana kart ile tümleşik... realtek alc268
Linux user #522783

(\_/)

opusxx

peki o zaman son soru ve uzmanlık sorusu. Sorunun cevabını az çok biliyorum ama bi teyit etmekte fayda var, bilgi gelişiyor sürekli nede olsa.

Sorum şu peki ses alma süresi nasıl ? Tabii ki şunuda unutmamak, lazım kayıt üzerine efekt uygulamak için kullanıyo olabilirsiniz. ::)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

Uzay

kayıt üzerine efekt uygulamak için kullanmıyorum ama şöyle bir durum var: elektro gitarım yok, akustik gitar bağlayarak deniyorum. gecikme konusuna gelecek olursak windows ortamında "guitar fx box" diye bir program var onu denemiştim. rakarrack ile o programı karşılaştırınca rakarrack süre bakımından daha üstün. şöyle de bir durum var - uygulanan efektin kendisinden kaynaklandığını düşünüyorum - bazı efektler diğerlerine göre daha gecikmeli geliyor bazıları ise üzerinde durulmaya bile değmeyecek kadar az gecikmeli geliyor. örnek olacaksa hazır efektlerden "bass" kullanıldığında gecikme abartılı bir şekilde hissediliyor ama "trash chorus" kullandığımda farkedilmesi neredeyse imkansız bir gecikme ortaya çıkıyor. akustik gitar kullanıyor olmamın gecikmeyi olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemeyecektir diye düşünüyorum, yalnızca ses kalitesi bakımından azalmaya sebebiyet verecektir...
Linux user #522783

(\_/)

opusxx

Cevabın için teşekkür edrim. Denemekte fayda var gibi göründü zihnime :)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

wallkan

rakarrack'ın ayarlarını yaparsınız hiç ses gecikmesi olmuyor, ben ingiltere kaynaklı bi siteden bulmuştum ve öyle yaptım, fakat formattan sonra siteyi tekrar bulamadım ama yine de genel olarak çok iyi windows'a göre. ben windowsta paralı olan programları da kullandım fakat bu derece iyi değildi ama ses kalitesi daha iyidi. ses gecikmesi yaşnmıyor rakarrackda.

ozz10

programı yükledim bunun yanında qjackctl diye bir program da yükledi..gitarı mikrofon girişinden bağladım; lakin daha gitarın sesini hoparlörlerden alamadım. windows'taki gibi ayarlarda mikrofon sesini hoparlörden dinle, gibi bir şey yok mudur?

Aequitas

Gitarı mikrofon girişinden bağladığınız taktirde ya hiç ses alamazsınız ya da çok düşük seviyeli ve kalitesiz ses alırsınız. Gitarın line in girişinden bağlanması gerekiyor. Çoğu laptopta line in girişi olmadığı için bu mümkün değil maalesef. Şöyle bir şey deneyebilirsiniz, zira ben o şekilde kullanabiliyorum. Eğer gitarınız için bir prosesör/pedal varsa gitarı bunlardan birine bağlayın, pedalın çıkışını da laptopun mikrofon girişine bağlayın. Tabi bunu yaparken pedalın fişinin takılı ve açık aynı zamanda bypass edilmiş olması gerekiyor. Bu şekilde gitardan çıkan sinyal amplifiye edilmiş oluyor ve mikrofon girişine yeterli düzeyde sinyal verilebiliyor.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ozz10

windows ta parayla satılan programları tokatlar hiç ses gecikmesi olmuyor seslerde gayet güzel