Ubuntu ve sürücüler

Başlatan FAİ, 22 Kasım 2011 - 22:48:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FAİ

Merhabalar, ben yeni ubuntu kullanıcısıyım. Deneme amaçlı, kullanmadığım netbookun birine yükledim netbook sürünümü yükledim. İlk sorunum: hoparlörden ses çıkmıyor. Sürücü yüklü olmadığı için yüklü olmayan sürücüleri yükleyemiyorum. Nasıl yapacağım? ( kulaklık taktığımda kulaklığa ses veriyor) Belki böyle bir sorunla karsılaşmışsınızdır.

Windowsda görev yöneticisinde hangi sürücler yüklü veya yüklü degil bunu görebiliyoruz. Linux'da da bunu görme gibi bir imkanımız var mı? Ben baya kurcaladım böyle  bir şey bulamadım.

Yardımcı olursanız çok sevimirim...

Düzeltme Notu: İmlâ kurallarına uyunuz.

zeusmaster

sistem ayarları>ek sürücülerden yüklü olmayanları yükleyebilirsin.
Ses konusu için Alsa derleme diye arat forumda hocam
Up and Running...

FAİ

anladım tşkederim peki eksik hangi sürücüler var onları görebilirmiyiz?

zeusmaster

Sistem infosunu ve sürücüleri görmek için
sudo apt-get install hardinfo

Yüklü sürücüleri görmek için
lsmod
Up and Running...

if

@FAİ, CTRL+ALT+T tuşlarına basıp uçbirimi açınız ve içerisine aşağıya yazacağım komutları tek tek yazıp onaylayınız. Herbir komutun ayrı çıktısı olacak, o çıktıları buraya ayrı ayrı kod etiketi içerisinde veriniz. Kod etiketi için imzamdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz. İlk önce alsamixer komutunu verin. Karşınıza gelen ekranda sütünlar olacak. O sütünlardan 'Master' ve 'PCM' olanların altında 'MM' yazıyorsa 'M' tuşuna basarak ses kanallarını açın ve ses alıp almadığınızı deneyin. Olmazsa

lspci | grep Audio
aplay -l
lsmod | grep snd
cat /proc/asound/card0/codec* | grep Codec

Ses tercihlerinde girdi ve çıktı aygıtı olarak analog olanı seçiniz, kulaklığı çıkartıp bilgisayarda bulunan herhangi bir ses dosyasını çalıp ses alıp almadığınıza bakınız.

heartsmagic

Netbook sürümü demişsin, şu an öyle bir sürüm yok sen tam olarak hangi sürümü kurdun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FAİ

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Kasım 2011 - 08:34:24
Netbook sürümü demişsin, şu an öyle bir sürüm yok sen tam olarak hangi sürümü kurdun?

ubuntu-10.04-netbook-i386.iso bu sürümü yükledim.Bu arada bir kaç ses programı kurdum kulaklıkdan gelen sesde gelmez oldu kesik kesik geliyor şimdide kulaklıkdan.Bu ubuntuda hangi driverler eksik bunu nereden ögrenebiliriz.

doğuş26

Eski bir sürüm kurmuşsunuz. Şu anda mevcut  en son sürüm olan 11.10 " u kurmanızı tavsiye ederim.

FAİ

Alıntı yapılan: doğuş26 - 23 Kasım 2011 - 23:23:22
Eski bir sürüm kurmuşsunuz. Şu anda mevcut  en son sürüm olan 11.10 " u kurmanızı tavsiye ederim.

Biliyorum eski bir sürüm son sürümü netbooklara yükleyebilirmiyim baska bir bilgisayarım yok sadece macbook ve bir netbookum var olmadı macbooka kurabilirim.Ubuntunun sitesinde netbook sürününü indirdim normal sürümü nedemedim ama kursaya çalışsam kurabilirmiyim netbooka?

doğuş26

Ubuntu artık netbook sürümü çıkarmıyor. Normal (desktop) sürümleri netbookta kullanabilirsiniz.
Benim bilgisayarda 1 GB Ram var. Rahat kullanabiliyorum.
Şu başlıkta son sürümü bulabilirsiniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29697.0

Yok ben bu sürümde kalmak istiyorum derseniz üstatlar  sorununuzu çözmenizde yardımcı olacaklardır.
Kolaylıklar dilerim.

heartsmagic

Şu aşamada ben de yeni sürümü denemeni öneririm, gerçi 10.04'ün desteği devam edecek uzunca bir süre daha fakat güncel işlemler için daha güncel bir sürüm kullanmalısın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FAİ

Anladım çok  tşkederim bilgi verdiginiz için yeni sürümü kurup öyle deniyelim ubuntuyu.