Bazı oyunları kuramıyorum

Başlatan ironic, 27 Ağustos 2008 - 15:04:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Ubuntuya oyun kurmak istiyorum. Assault Cube oyununu indirdim. deb paketi olmadığndan kurulum kod girilerek yapılıcak sanırım.
terminale kurulum için hangi kodu girmeliyim? birkaç oyun daha yükledim. Hepsi bu şekil kodları genelleyerek yazabilir miyiz? teşekkür ederim.

heartsmagic

Her oyun için (veya program) aynı genelleme yapılamaz. Forumdaki "kaynaktan program kurulumu" başlığına bakarsan standart olanları görürsün. Fakat senin bu indirdiğin pek standart değil. En güzeli orada gördüğün Readme.html dosyasını okumak. Fakat içimden bir ses:

sudo sh assaultcube.sh

veya

sudo ./assaultcube.sh

komutlarının iş görebileceğini söylüyor. Ancak dediğim gibi en güzeli readme dosyasını okumaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

atomkarinca

Buradan .deb dosyalarını indirip kolaylıkla kurabilirsin.

Aklınızda bulunsun, eğer kurulum dosyası değilse hiçbir dosyayı "sudo" komutuyla çalıştırmayın.

ironic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ağustos 2008 - 15:11:25
Her oyun için (veya program) aynı genelleme yapılamaz. Forumdaki "kaynaktan program kurulumu" başlığına bakarsan standart olanları görürsün. Fakat senin bu indirdiğin pek standart değil. En güzeli orada gördüğün Readme.html dosyasını okumak. Fakat içimden bir ses:

sudo sh assaultcube.sh

veya

sudo ./assaultcube.sh

komutlarının iş görebileceğini söylüyor. Ancak dediğim gibi en güzeli readme dosyasını okumaktır.

read me konusunda bilgim var. daha önce forumda öğrenmiştim.  Açtım, baktım fakat şunu bunu yap türünde bilgiye ulaşamadım. read me file dan Ne tür bir bilgiye ulaşmam gerekli?

neyse verdiğiniz kodla deneyelim.

heartsmagic

@atomkarinca güzel bir noktaya değinmiş. Kaynağı belirsiz hatta belli olsa bile güvenilirliği kesin olmayan betikleri sudo ile çalıştırmak pek akıl kârı değildir. Aslında büyük oyunlar sudo'suz da kurulabilirler. Ev dizini altında bir yere kendisini kopyalatan kurulumlar mevcut ancak ne yazık ki her oyun için bu böyledir diyemiyoruz.

Deneme bir şey, bak deb paketleri verildi sana.

ironic

Alıntı yapılan: atomkarinca - 27 Ağustos 2008 - 15:15:16
Buradan .deb dosyalarını indirip kolaylıkla kurabilirsin.

Aklınızda bulunsun, eğer kurulum dosyası değilse hiçbir dosyayı "sudo" komutuyla çalıştırmayın.

peki bu şekil deneyeyim. Teşekkürler.

Son olarak;
aynı şekil urban terror oyununu da indirmiştim. Galiba şu an çöp kutusunda  :) onu  hangi kodlarla kurabilirim?

munirekinci

UrbanTerror'u resmi Web sitesinden indirdiysen. Muhtemelen derlenmiş .bin dosyasını indirmişsindir.

Çalıştırmak için işletim sistemine uygun olan .bin dosyasını çalıştır.
Örneğin; ./ioUrbanTerror.i386

ironic

Evet , resmi sitesinden indirmiştim. Verdiğinz kodla çalıştırmayı başaramadım. İntel 2.8 GHz işlemci var. x86_64 ve i386 lı dosya ile verilen kodu yazarak çalıştıramadım. (tabi isimleri kodla uygun olacak şekilde değiştirdim.)

olmazsa deb paketi , getdeb sitesinde mevcutmuş. Keşke önce bu siteden haberim olsaydı. Ubuntunun bir başka güzelliği de bu sanırım. ;)

heartsmagic

Aldığın hatayı buraya komut verdiğin satırla beraber geçersen yardımcı olabiliriz. Ayırca keşke haberim olsaydı dediğin şey için bkz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=179.0 başlığının ilk maddesi :)

Dilimizde tüy bitti aah ah :)

ironic

Tam bir hata kodu almadım. "no such directory" yazdı.
Anladığım kadarıyla "/" dizine yapıştırıp kodu gireceğiz.

Neyse Bill amcanın camını, penceresini dağıtmadan sistemine girebilirsek  :) idm ile deb dosyalarını indiririm.

Gerçekten Serkan abi daha önce o bölümü okumuştum. Yolun çok başında olduğum sıralara denk geldiğinden pek anlam verememişim.Daha sonra da  karşılaşmadım... Oyunlarla ilgili bir kaç not da altına  düşülebilir . Ayrıca forumda oyun kurulumu ile ilgili bilgi yok. Genelde wine üzerine tartışmalar olmuş.

Emeğiniz asla tartışılmaz. Hepiniz çok yaşayın. Tabi sağlıklı olarak  :D(dilde tüy bitmesi için eminim bio..r den ona da bir çözüm gelir.. Allah başa vermesin ;))

heartsmagic

Hehe normaldir gözden kaçması bakma sen benim dilimde tüy bittiğine :)

UrbanTerror için önce oyunun olduğu dizine gitmen lazım, misal:

cd /home/ironic/UrbanTerror

Tabi oyun sende neredeyse oraya göre değiştir komutu.

munirekinci

Ayrıca Nautilus ile doğrudan çift tıklayınca da çalıştırabilirsin sanırım. Kod kullanmaya gerek kalmayabilir.

holywars

Bende urban terror isimli oyunu indirdim sitesinden ve malesef kuramadım.

Nautilus ile olmadı, uçbirimde işe yararmı bilemedim ama /home/holywars/Masaüstü/URBAN TERROR/UrbanTerror/ioUrbanTerror.i386
dedim hiç birşey değişmedi.

nasıl kuracağım ben bu oyunu :(

ihtiyar said

@holywars, Urban Terror kurulum gerektirmiyor diye biliyorum. Direk çalıştırılabilir halde iniyor sitesinden. Ben en son indirdiğimde bu şekilde oynuyordum.

holywars

İyide ben bu mesajı alıyorum,

Alıntı Yap"/home/holywars/Masaüstü/URBA...ROR/UrbanTerror/ioUrTded.i386" gösterilemiyor.

Bu dosya türü için kurulmuş hiçbir uygulama yok

CD'den ve dosyayı masa ustune kopyalayıpda denedim ama olmadı.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: holywars - 19 Haziran 2009 - 09:49:49
İyide ben bu mesajı alıyorum,

Alıntı Yap"/home/holywars/Masaüstü/URBA...ROR/UrbanTerror/ioUrTded.i386" gösterilemiyor.

Bu dosya türü için kurulmuş hiçbir uygulama yok

CD'den ve dosyayı masa ustune kopyalayıpda denedim ama olmadı.

Bir de bu dosyaya sağ tıklayıp, Özellikler>Erişim Hakları>Bir program gibi çalışmasına izin ver seçeneğinin yanına bir tik atarak deneyin.

holywars

Şİmdi oldu gibi teşekkürler ihtiyar Said :D

Yanlız bir sorum daha var, girdiğim server'da dolaşırken hiç ateş edemedim. Bİrincisi nasıl ateş edebilrim ayarlardan değiştirdim tuşları ama çare olmadı. 2cisi ise PC'ye karşı oynayabilirmiyim ve nasıl?

Oyun bilgim çok çok düşükde, yıllardır oyun oynamıyoruz haliyle uzağız bu işlere :)

Edit: Kendi açtığım server da ateş edebiliyorum ok.. Peki pc'ye karşı nasıl oynarız. Bİrde bu internetteki serverlar içinde güvenlik nasıldır, istediğimize girebilirmiyiz yada hangilerini tercih etmeliyiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: holywars - 19 Haziran 2009 - 10:12:39
Şİmdi oldu gibi teşekkürler ihtiyar Said :D

Yanlız bir sorum daha var, girdiğim server'da dolaşırken hiç ateş edemedim. Bİrincisi nasıl ateş edebilrim ayarlardan değiştirdim tuşları ama çare olmadı. 2cisi ise PC'ye karşı oynayabilirmiyim ve nasıl?

Oyun bilgim çok çok düşükde, yıllardır oyun oynamıyoruz haliyle uzağız bu işlere :)

Rica ederim.

Belki girdiğin sunucuda aktif oyuncu olmamışsındır, bilemiyorum. Başka sunuculara girmeyi dene. Bilgisayara karşı oynayabiliyorsun ama bot ekleme ile ilgili bir araştırma yapmalısın. Forumda bahsi geçmişti, hatta ironic rumuzlu arkadaş bir şeyler söyledi diye hatırlıyorum. Bir arama yap bakalım. Sonuç çıkmazsa birlikte bakarız.

holywars

BU altdaki bilgileri buldum fakat tam anlayamadım yada beceremedim, bir kelime işlemci ile

Puma 89 Blue
Cheetah 5 Red

yazıp bunu bot.cfg olarak kayıt ettim ve

usr > share > games > urbanterror > q3ut4 buraya ekleyemedim çünkü urban terror klasoru burada yoktu. bende altdaki yere kayıt ettim ve diğer söylenenleride aynen yaptım.

/home/holywars/Masaüstü/URBAN TERROR/UrbanTerror/q3ut4

Oyuna girdiğimde botları nedereden ekliyoruz. Tabi becerebildim se..

Alıntı yapılan: ironic - 10 Şubat 2009 - 12:07:45
Konsol Linux sürümünde Alt Gr + Ü ile açılıyor.

Bot eklemek için uzun uzadıya adlarını yazmaya gerek yok.

/addbot BOT_ADI Seviye (1-5 arası ya da 0-100 ) Takım adı

Örnek:

/addbot Puma 89 Blue

Ayrıca her seferinde tek tek bot atmakla uğraşmak istemiyorsanız

Ekleyeceğiniz tüm botları metin dosyasına

/addbot Puma 89 Blue
/addbot Cheetah 5 Red
...

alt alta yazarak İstediğiniz_dosya_adı.cfg şeklinde kaydedin. (ör: bot.cfg)

kaydettiğiniz dosyayı

sudo nautilus

ile dosya yönetim hakkı alarak

usr > share > games > urbanterror > q3ut4

dizini içine ekleyin.

Oyuna girdikten sonra

Alt Gr + ü

bot_enable 1
/reload
/exec bot (benim örnek dosyam bot.cfg idi sadece adını yazıyorum.)

ironic

İhtiyar said in dediği gibi oyunu direk çalıştırıp oynuyorsun sanırım. O şekil hiç denemedim öncelikle. Kurulumu bu dosyadan yapamazsan getdeb sitesinde deb paketleri mevcut. Hardy için ama intrepid ile de çalışıyordu. Jaunty ile denemedim. Bağımılık sorunu vermez diye umut ediyorum. Bu şekil deneyebilirsin. Ayrıca forumda betik ile de kurulduğuna dair bilgiler mevcuttu. Bu şekilde deneyebilirsin.

Bot dosyasına anlatımda olduğu gibi ;

/addbot Puma 89 Blue

başta  /addbot komutu olmak kaydıyla istediğin bot , gücü, takımı şekilnde alt alta  gireceksin.

Oyuna girdiğinde start server  bölümünden abbey, algiers gibi haritaları seç ve oyunu başlat. . Çünkü botlar her harita da çalışmıyor.

AltGr + ü ile konsolu aç ve verdiğim kodları sırasıyla gir.

/reload

bu komuttan sonra istersen oluşturduğun bot.cfg dosyasını çalıştırıp eklersin. İstersen de

/addbot Penguin 90 Red

şeklinde tek tek atabilirsin.

holywars

Beceremedim yine, amma beceriksizim:(

BU arada Jaunty kullanmıyorum 8.04 kullanıyorum halaa..

Bİrde bazen serverda oynayınca, ekran kuculuyor ve ne oyuna donebiliyorum nede ubuntuyu kontrol edebiliyorum illaki zoraki olarak pc yi resetliyorum. BUnun çözümü nedir?

Ve iş yerimde kotalı internet kullanıyorum acaba kotalıda internet üzerinden oynamak ne derece doğru ne kadar bir veri alış verişi olur?

heartsmagic

Diğer sorulara cevap veremesem de kota meselesi için sık sık kotanı kullanmanı tavsiye ederim. İnternete çıktığın anda en ufak bir siteye bile girsin veri indirirsin. Kaldı ki sen oyun oynuyorsun.

ironic

Ekran küçülmesi için; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3849.0.html

Veri harcaması konusunda tam bilgi sahibi değilim. Birazda bağlandığın sunucu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Günlük değerleri kota sayfasından öğrenip kendince bir karara varman daha sağlıklı olur.

Şimdi tam olarak nereye kadar geldin? Nerde başarısız olun?

oyun açılınca start server bölümüne girip yeni bir oyun başlattın mı?

holywars

Evet küçük ekran durumunu anladım, en basitinden compiz i kapattık mı problem ortadan kalkıyor.

Start server'dan giriyorum oyunu da başlatıyorum sonra iş bot eklemeye gelince verdiğiniz kodları uyguladığımda yanıt alamıyorum.

Adım adım ne yapmam gerektiğini anlatabilirseniz sevinirim:) Biliyorum yordum sizleri ama iş bilmeyince kılıç kuşanılmıyor:)

Teşekkürler