Videolu anlatım konusu

Başlatan zeusmaster, 20 Kasım 2011 - 14:19:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Arkadaşlar programların kurulumu ya da kullanışı değil de programlama alanında çeşitli programlama dillerinde anlatım yapmak isteyenler varsa buradan bir düzen ile yayınlansa ve bu sayede program dili becerilerimizi arttırsak nasıl olur acaba?
Bunlar internette var zaten,kendimize ait ve isteğimiz doğrultusunda belirli bir düzen ve işleyiş içinde olursa hem forum daha gelişir ve yeni kullanıcılar bayağı şeyler öğrenir diye düşünüyorum. Naçize düşüncem bu yönde :)
Ama vakit konusu sıkıntı hepiniz için biliyorum ama elinizden gelen en ufak şey bizim için büyük adımlar olacak.
Up and Running...

alquirel

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Kasım 2011 - 14:19:43
Arkadaşlar programların kurulumu yada kullanışı değilde programlama alanında çeşitli programlama dillerinde anlatım yapmak isteyenler varsa buradan bir düzen ile yayınlansa ve bu sayede program dili becerilerimizi arttırsak nasıl olur acaba?
Bunlar internette var zaten,kendimize ayit ve isteğimiz doğrultusunda belirli bir düzen ve işleyiş içinde olursa hem forum daha gelişir ve yeni kullanıcılar baya şeyler öğrenir diye düşünüyorum.Nacize düşüncem bu yönde :)
Ama vakit konusu sıkıntı hepiniz için biliyorum ama elinizden gelen en ufak şey bizim için büyük adımlar olacak.

Arayüz programlama ile ilgili dillerde görsel anlatımlar faydalı olabilir.
Ama C gibi sadece kod yazılarak kullanılan diller ile ilgili bir video anlatımı pek de ekonomik olmaz diye düşünüyorum.
Gerçi giriş seviyesi anlatılabilir görsel olarak, ama daha ilerisi için bu gibi dillerde yazılı belge daha faydalı olur.

Aklıma geldi, Blender için videolu anlatımlar yapılabilir mesela, Blender'cı(lar)a duyurulur ;)

travego0403

C/C++ gibi konularda video veya doküman hazırlamak bence emek israfı, bunlarla alakalı birçok Türkçe doküman ve video var. Onun yerine @alquirel'in de dediği gibi arayüz programlama ile ilgili olarak Qt, GTK gibi konularda dokümanlar hazırlansa daha yararlı olur.

Sanırım forumdan da tanıdığımız @eribol'un ilgilendiği bir Blender sitesi vardı. Buradan reklamını da yapalım. :) Belki oraya da destek atan olur. :)
http://blender-tr.com/
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

zeusmaster

Alıntı yapılan: travego0403 - 20 Kasım 2011 - 14:37:13
C/C++ gibi konularda video veya döküman hazırlamak bence emek israfı, bunlarla alakalı bir çok Türkçe döküman ve video var.
http://blender-tr.com/
Bunun farkındayım da bizim ve bizden olması çok daha iyi olur başlangıç seviyesi için :)
Ya da bunları düzenlesek harılmaka yerine ve tek bir yerden sunsak:)
Up and Running...

eribol

@alquirel, varsa bildiğin blender'cı(cı cı :) ) istediği paylaşımlarda bulunabilir :) @travego0403, reklam için teşekkürler :) Her konu videolu veya görsel olarak anlatıldığında verimli olmuyor maalesef. Biyolojide hücre bölünmesini izlemek çok faydalı ve zaman kazandırırken matematikte integrali anlatmak pek de verimli olmayabiliyor.

zeusmaster

Alıntı yapılan: eribol - 20 Kasım 2011 - 15:44:35
Her konu videolu veya görsel olarak anlatıldığında verimli olmuyor maalesef.

işte ondan beyin fırtınası yapalım ve yararlı bir şeyler ortaya koyalım isterim :) ben düzenleme ve paylaşma kısmını üstlenirim, bilsem hazırlarım da :)
Up and Running...

alquirel

Alıntı yapılan: eribol - 20 Kasım 2011 - 15:44:35
@alquirel, varsa bildiğin blender'cı(cı cı :) ) istediği paylaşımlarda bulunabilir :)

Bir tane var ama o da kendine saklıyor sanki :P

eribol

alquirel belirtmiş aslında, eğer görsel programlama anlatılacaksa özellikle giriş kısmının videolu anlatımı verimli olur diye düşünüyorum. Ama işin içine komutlar girdikçe yazılı anlatım daha verimli olur diye düşünüyorum. Videolu anlatım grafik alanında çok verimli olabilir. Mesela ben blender'da python anlatmak istesem kesinlikle yazılı olarak anlatırım zira videolu anlatım komutların temel alındığı bir anlatımda bana göre verimli olmuyor. Sınıf ortamı olsaydı bu defa da akıllı tahtayı önerirdim :)

zeusmaster

Ozaman hocam anlatım beklesek senden yazılı :)
Up and Running...

eribol

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Kasım 2011 - 16:03:12
Ozaman hocam anlatım beklesek senden yazılı :)
Programlama konusunda maalesef ileri düzey bilgim yok şu andan itibaren de bir tek blender'da python kullanacaksam öğrenirim :) Ama isterseniz blender-python ile ilgili bir dünya ingilizce kaynak gösterebilirim :P

@alquirel; arayan bulur :)

alquirel

eribol

Öğrencim bile sunucu konusunda alıp başını gitmişse bir shell'cinin beni geçmesi pek de dokunmaz sanırım :)

microanaliz

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Kasım 2011 - 14:19:43
Arkadaşlar programların kurulumu yada kullanışı değilde programlama alanında çeşitli programlama dillerinde anlatım yapmak isteyenler varsa buradan bir düzen ile yayınlansa ve bu sayede program dili becerilerimizi arttırsak nasıl olur acaba?
Bunlar internette var zaten,kendimize ayit ve isteğimiz doğrultusunda belirli bir düzen ve işleyiş içinde olursa hem forum daha gelişir ve yeni kullanıcılar baya şeyler öğrenir diye düşünüyorum.Nacize düşüncem bu yönde :)
Wikide bu çalışmayı yapmaya çalışıyoruz isterseniz katılın bir bakın...
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Programlama
MicroAnaliz

eribol

Alıntı yapılan: microanaliz - 20 Kasım 2011 - 22:29:10
Wikide bu çalışmayı yapmaya çalışıyoruz isterseniz katılın bir bakın...
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Programlama
O kadar reklam yapmışım ama o listeye Vala'yı ekletememişim. Ekledim :) Birileri verdiğim linkteki içeriği düzenli bir şekilde wikiye aktarırsa işe yarayabilir. Zamanla el verip çeviririz. Bu dil için geç kalmışta sayılmayız.

microanaliz

Vala biraz değil bayağı Türkçeleştirirsen bizim gibi insanlara yayar ya da ölü olur sanırım dil bilmeyen bayağı kullanıcı var...
MicroAnaliz

eribol

Bir dilin belgelerini bir kişinin çevirmesi imkansız kaldı ki benim ilgim değil, programlama dili. Sadece bu dile dikkat çekmek gerektiği için temenni eder ve elimden geldiğince de destek veririm.

Söylemeden geçmek istemiyorum. Biz kullanmadık diye bu dil ölmez. Şu an Linux tarafında en meşhur dil Vala, farkında değilseniz bile. Unity, peynir, unity-greeter, paldo linux installer, eOS, shotwell, globalmenu, gwibber, dconf-tool, deja dup ve daha birçok uygulama vala ile yazılıyor. Sanırım son zamanların tüm gözde uygulamaları da bunlar oluyor.

microanaliz

Bunun yapısı hakkında genel bilgi verilirse iyi olur yapısı neye dayanıyor ne gibi avantajları var bilsek bir işe yarar derim hiç bir bilgim yok vala hakkında saygılar...
MicroAnaliz

KAKASHI

Fikir güzel eğer uygulamaya sokarsak herkes birbirine bir şeyler öğretmeye çalışırsa hem güzel makaleler, videolar çıkar hem de bilgilenmiş oluruz gelişiriz.

http://vimeo.com/user8488405 burada benim çekmiş olduğum 20 tane Sesli Python eğitim videolarım bulunmakta istenilirse ben burada Python hakkında bildiklerimi paylaşabilirim. Ayrıca artık Linux ' a geçtim ve güzel bir masaüstü görüntü kaydedici arıyorum eğer önerileriniz varsa ben de boş zamanımda sesli anlatımlar çekip ekleyebilirim.

zeusmaster

Alıntı yapılan: KAKASHI - 21 Kasım 2011 - 22:21:13
Fikir güzel eğer uygulamaya sokarsak herkes birbirine bir şeyler öğretmeye çalışırsa hem güzel makaleler, videolar çıkar hemde bilgilenmiş oluruz gelişiriz.

http://vimeo.com/user8488405 burada benim çekmiş olduğum 20 tane Sesli Python eğitim videolarım bulunmakta istenilirse ben burada Python hakkında bildiklerimi paylaşabilirim. Ayrıca artık Linux ' a geçtim ve güzel bir masaüstü görüntü kaydedici arıyorum eğer önerileriniz varsa bende boş zamanımda sesli anlatımlar çekip ekleyebilirim.
Hocam istanbul denen bir uygulama var yazılım merkezinde sanırım işini görür.Ayrıca forumda sen mi hazırlarsın videoların olduğu sayfayı yoksa vaktin ben yapayım?Videolu anlatım bölümüne
Up and Running...

KAKASHI

Alıntı yapılan: bahdem - 21 Kasım 2011 - 22:35:30
Alıntı yapılan: KAKASHI - 21 Kasım 2011 - 22:21:13
Fikir güzel eğer uygulamaya sokarsak herkes birbirine bir şeyler öğretmeye çalışırsa hem güzel makaleler, videolar çıkar hemde bilgilenmiş oluruz gelişiriz.

http://vimeo.com/user8488405 burada benim çekmiş olduğum 20 tane Sesli Python eğitim videolarım bulunmakta istenilirse ben burada Python hakkında bildiklerimi paylaşabilirim. Ayrıca artık Linux ' a geçtim ve güzel bir masaüstü görüntü kaydedici arıyorum eğer önerileriniz varsa bende boş zamanımda sesli anlatımlar çekip ekleyebilirim.
Hocam istanbul denen bir uygulama var yazılım merkezinde sanırım işini görür.Ayrıca forumda sen mi hazırlarsın videoların olduğu sayfayı yoksa vaktin ben yapayım?Videolu anlatım bölümüne

Hocam siz sayfayı açın ben video hazırlama içerik kısmını ayarlarım. Fikir sizden siz başlatın katılımı sağlarım ben :) Önerdiğiniz uygulamayıda en kısa zamanda deniyiceğim.