Forum sayesinde Türk kullanıcılar artıyor

Başlatan zeusmaster, 20 Kasım 2011 - 14:13:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Evet arkadaşlar forumdaki yardımlaşma sayesinde baya ilerledim linux konusunda.Bu bilgim üniversitede çok işime yaradı ve isteğimiz ile İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ fen fakültesi öğrenci labaratuarındaki bütün bilgisayarlara ubuntu kuruldu.İkinci dönemden başlamak üzere bütün fen fakültesi öğrencileri burada ubuntu kullanmayı öğrenecek.Eminim ki ubuntuyu beğenip evde deneyecek çok insan olacak ve forum iyice hareketlenecek :)
Up and Running...

experotux

Hayırlı olsun :)
Bi kaç kişide ben kurtarabilseydim şu malum işletim sisteminden :)
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

alquirel

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Kasım 2011 - 14:13:33
Evet arkadaşlar forumdaki yardımlaşma sayesinde baya ilerledim linux konusunda.Bu bilgim üniversitede çok işime yaradı ve isteğimiz ile İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ fen fakültesi öğrenci labaratuarındaki bütün bilgisayarlara ubuntu kuruldu.İkinci dönemden başlamak üzere bütün fen fakültesi öğrencileri burada ubuntu kullanmayı öğrenecek.Eminim ki ubuntuyu beğenip evde deneyecek çok insan olacak ve forum iyice hareketlenecek :)

Hayırlısı olsun, tebrik ederim.
Bu tür toplu geçişler için genç nüfusun olduğu yerler daha başarılı oluyor. En azından bilgisayar ile ilgili bir şeyi nasıl öğrenebileceğini bilen insanlarla muhatab olunmuş oluyor.
Kısa süreliğine çalıştığım bir kurumda çalışanların bilgisayarda sadece internete girip yazı yazdıklarını görünce Ubuntu yükleyeyim demiştim ama sonradan gözüm korktu vazgeçtim, çünkü yaş ortalaması rahat 40'ı geçiyordu :)

Tekrar tebrikler...

zeusmaster

Yaşları genç olduğu için kolay öğrenecekler ve aslında mecburlar çünkü not alacaklar ve dersten geçecekler bu yüzden öğrenmek için çaba harcayacaklar :)
Ben elimden gelenleri yapmaya devam edeceğim :)
Up and Running...

alquirel

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Kasım 2011 - 14:21:46
Yaşları genç olduğu için kolay öğrenecekler ve aslında mecburlar çünkü not alacaklar ve dersten geçecekler bu yüzden öğrenmek için çaba harcayacaklar :)
Ben elimden gelenleri yapmaya devam edeceğim :)

Evet sevindirici gayretler bunlar :)
Arkadaşları da bekleriz foruma, reklam yaparsın artık :P

Küçük bir rica : Başlıktaki "türk" kelimesinin ilk harfini büyük yapsak...

travego0403

Çok güzel bir haber. Keşke bizim fakültede de böyle bir imkan olsa gerçi bilgisayar laboratuvarını çok sık kullanmıyoruz. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

krwlng

http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

experotux

Bende şu an bulunduğum internet cafe de yükleyecektim wubi ile ama deeppfreeze denen zımbırtı yüzünden olmuyor bir türlü
Nedense cafeciler pek yanaşmıyor Linux olayına
MS ye para yedirmek hoşlarına gidiyor olmalı

Şu winzort xp nin mendebur suratını yine gördüm of yaaa :)
İnsanlar ikiye ayrılır

zeusmaster

Alıntı yapılan: experotux - 20 Kasım 2011 - 14:55:10
MS ye para yedirmek hoşlarına gidiyor olmalı

İnternet kafeler oyunlardan para kazanıyor diye düşünüyorum ve oyun yapanlar tüm oyunların linux versiyonunu yazmadıkları sürece böyle devam edecek :)
Aynı zamanda herkes linux u bilmiyor milletle uğraşmak istemiyorlar :)
Up and Running...

experotux

Para kazandıkları oyunlara para da verseler ya
Çoğu korsan yüklüyor
İftira değil gözümle gördüm
Ne winzort yasal ne antivirüs ne oyunlar

Ayrıca Linuxun neresi zor ki
Benim 14 yaşında ki oğlumda kullanabiliyor 6 yaşında ki oğlumda
Hatta eşim bile kullanabiliyor
Alttarafı Firefox simgesine tıklayacan hepsi bu ;D
İnsanlar ikiye ayrılır

zeusmaster

Up and Running...

burk

Alıntı yapılan: experotux - 20 Kasım 2011 - 15:00:29
...
Hatta eşim bile kullanabiliyor
...
Bu zihniyeti kınıyorum. 6 yaşındaki çocuk için dahi kullanılmaması gereken "hatta" ve "bile" ifadelerini neden yetişkin bir kadın için kullanıyorsun ki?

@bahdem
Seni tebrik ederim, cesurca bir karar ancak baştan uyarayım, ben de buna benzer bir geçiş için eskiden çalıştığım bilgisayar odasındaki bir
kısım makineye Ubuntu kurmuştum, insanların ilgisizliği ve memnuniyetsizliği beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Sen çabuk pes etme. :)

zeusmaster

Eğer bilimle uğraşacaklarsa zaten kullanacaklar hocam mecburlar ilgi duymaya :)
Ben kolay pes etmem :)
Up and Running...

travego0403

@bahdem
Ubuntu üzerinde Matlab çalışıyordu değil mi? Bizim fakültede laboratuvardaki bilgisayarlarda kullanılan programlar genelde bir C/C++ IDEsi ve Matlab oluyordu. Matemetik bölümündekilerin dersi vardı herhalde Matlab üzerine. Sizde durumlar nasıldır bilmem.

Gerçi ben Matlabdan hiç anlamam, gereken fonksiyonları C++ kullanarak çözdürürüm.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

zeusmaster

Alıntı yapılan: travego0403 - 20 Kasım 2011 - 21:14:48
@bahdem
Ubuntu üzerinde Matlab çalışıyordu değil mi?

matlab wine ile çalışıyor ben böyle kullanıyorum.Yada unix formatı var labaratuaar sorumluları halledecek artık :)
Up and Running...

cagriemer

MATLAB Ubuntu uzerinde herhangi bir uygulama katmani ya da emulatore ihtiyac duymaksizin sorunsuzca calisiyor. Onu ekleyeyim dedim.

http://www.mathworks.com.au/support/sysreq/current_release/linux.html

villain

Geçenlerde çok popüler bir teknoloji mağazasında dizüstü bilgisayarlara göz attım. İçlerinden birisini merak ettim. Ancak önündeki özellik listesinde "aslında" hiçbir şey yazmıyordu. 4 gb ram, 2.2 GHz işlemci, vs. Her zaman önce wireless kartına bakarım. Doğal olarak görevliye içinde ne marka olduğunu sordum. Adam ne dediğimi anlamadı :) Gidip diğer arkadaşlarına sordu, onlar da bilmiyorlarmış. (gerçi ben o bilgisayarı kurcalayıp kendim de öğrenirdim ama uğraşmadım.) Acı ama gerçek :( Birisi neden öyle bir soru sorduğumu ve belki de anlamadığı için bunun fazla teknik olduğunu belirtti. Ben de eğer bu bilgisayarı alırsam hemen linux kuracağımı, o yüzden yeterli bilgi toplamam gerektiğini söyledim. Dahası, neticede elektronik bir cihaz aldığımdan tabii ki özelliklerini soracağımı söyledim. Adam linux dediğimde ikinci kez şaşırdı. Yine anlamadı ne dediğimi, tuhaf. Ben de açıklamaya çalıştım acemice. Ama siz anladınız durumun ne kadar kötü olduğunu.
  Zamanında merak edip denemesem hala ötekilerden olacaktım :) Beni linuxa çeken şey ilk önce diğer işletim sisteminden daha hızlı çalışmasıydı, ilginç değil mi? Daha sonra anlamaya başladıkça donanım ve yazılım konusunda bilinçlenmeye başladım. Hala acemiyim, onu da bu forumda gidereceğime inanıyorum :) Aslında linux gerçekten bilgisayar kullanmayı isteyen ve nasıl yapacaklarını merak eden kullanıcılara göre. Herkese özgür yazılımın avantajlarını ve ilginç özelliklerini anlatmalıyız. Herkes linuxta sevecek birşey bulur. Kullanıcı sayısı artar zamanla, en azından o mağazadaki adamlar bön bön bakmazlar.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.

heartsmagic

@bahdem, eline sağlık. Kendi adıma Linux'la tanışmama, okuduğum üniversitenin aracı olduğunu düşünersek, sizin oradan da geleceğin Linux kullanıcılarının çıkacağına adım gibi eminim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

@heartsmagic
Ankara Üniversitesi içinde Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü şaşırtıcı şekilde Linux ile içli dışlıdır.
Gerçi onlar Fedora ağırlıklı ama neticede hocaların çoğu Linux kullanıyor ve kullandırtıyor.
Sen hangi üniversitede Linux ile tanışın? Ankara Üniversitesi mi yoksa? :)

heartsmagic

Birçok üniversitede Linux kullanılıyordur zaten, hele hele bilgisayar mühendisliği bölümlerinde. Ben Ankara'da değil, Yeditepe'de tanışmıştım zamanında Linux ile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Kasım 2011 - 14:13:33

Harika bir haber, tebrik ederim :) Ekran kartlarınız Unity ile uyumlu çıkmıştır umarım:)

eribol

İnönü Üniversitesinde de ben linux ile tanışmıştım. Sabit disksiz, tüm yapılandırmaların sunucu üzerine kurulduğu kocaman İnternet Merkezi redhat ve openbox ile hizmet veriyordu. Bilgisayar özellikleri iyi değildi belki ama 2000 yıllarında 3 katlı nerdeyse 600 bilgisayarı sunucu üzerinden koşturtmak çok iyidir herhalde.

zeusmaster

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 21 Kasım 2011 - 16:28:18
Harika bir haber, tebrik ederim :) Ekran kartlarınız Unity ile uyumlu çıkmıştır umarım:)

Unity ile herhangi bir sorunumuz yok şükür :)
Up and Running...

Tuxie

Çok iyi tebrikler 1 kişi bile olsa bizim için önemlidir.(deniz yıldızı meselesi ;))

alquirel

Başlık forum sayesinde Linux'la tanışanların başlığı ama yavaştan üniversite ile Linux'la tanışanların paylaşımı olma yönünde ilerliyor gibi :)

O zaman ben de yangına körükle gideyim :P Ben de ODTÜ'de katıldığım bir kursta tanışmıştım Linux'la, yıl 2003 dağıtım Mandrake.
Ama Ubuntu'yla tanışmam ve bağımlısı olmam bu forum sayesinde oldu tabii ki ;)