[Çözüldü]Ekran Klavyesi Nerededir ve Nasıl Ulaşabilirim?

Başlatan warpalawas, 20 Kasım 2011 - 00:15:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

warpalawas

Arkadaşlar forumda aradım ama bilgi edinemedim. Ubuntu'nun Ekran Klavye'si nerede ve nasıl ulaşabilirim?
Gnome Uygulamaları Listesi diye bir yazı buldum orada bahsediyor ama ben anlamadım. Şöyle yazıyor:
Resmi Uygulamaların altında
gok - Ekran klavyesi bundan bir şey anlamadım. Kısa yol mu, kısaltma mı?
Kullandığım Ubuntu 10.4

decent

warpalawas

Sayın decent,
orada ekran klavyesi diye bir şey yok. En azından benim anladığım kadarı ile bir tuşa basınca ekrana (windows'daki gibi) bir ekran klavyesi gelmiyor. Acaba yüklememiz gereken bir program mı var?

warpalawas

Sayın decent,
linkini verdiğiniz sayfadaki talimatları uyguladım. Alttaki görev çubuğuna bir tane engelli insan figürü çıktı (tekerlekli sandalyede bir kişi) farenin imlecini üzerine getirince şöyle bir isim ortaya çıkıyor: Klavye Erişilebilirlik Durumu. Ona tıklayınca
Klavye tercihleri diye bir diyalog kutusu geliyor onunda
Genel - Düzenler - Erişilebilirlik - Fare Tuşları  - Yazım Molası adlı başlıklar var.
Bu başlıkların altında da hiç bir yerde Ekran klavyesi diye bir şey yok.

decent

Oturumu kapatıp açma dahil hepsini uyguladın değil mi ?

warpalawas

Evet uyguladım. Zaten uyguladıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın diye uyarı verdi ben de kapatıp açtım.

decent

warpalawas

'file:///home/...../gok' konumu açılamadı
home/.... /gok dosyası durumlandırılırken hata..
no such file or directory

diye bir uyarı verdi.

decent

Lucid kullanmadığım için ezberden gitmek durumundayım, kusura bakma.
Alt+F2 ile screen, keyboard vb. kelimeleri yazarak çıkacak komutlardan bakabilir misin ?

warpalawas

Alt+F2'ye basınca çıkan konsole screen, keyboard yazınca hiç bir  şey olmadı ama screen keyboard yazınca konsole kapanıyor.

if

@warpalawas, Sistem>Yönetim>Yazılım Kaynaklarını açıp açılan pencerede 'universe' deposununun önündeki kutuyu seçin, pencereyi kapatın. Kendi güncelleme yapacaktır ama yine de sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install gok
ve ardından gok ile başlatabilirsiniz.

Fakat öntanımlı olarak gelen uygulama onboarddır. onboard komutu ile başlar.

warpalawas

Sayın if,
yardımlarınız için teşekkür ederim. Yazdıklarınızı uyguladım. Ama şunu söyleyeyim bir çok dosyayı kuramadı. Bağımlılıkları yok, dosya bulunamadı, doğrulanmadı, vb uyarılar verdi.
Hem upgrate de hem de gok'un kurulumund ama sonra yazdığınız gibi onboard yazınca (konsole ve Alt+F2 ile açılan yere) ekranda bir klavye belirdi.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

if

@warpalawas, onboard uygulaması işiniz görüyor değil mi?

warpalawas

Evet şu an işimi görüyor çok teşekkür ederim.
İyi geceler.

if