Ubuntu'm kararlı çalışmıyor

Başlatan erdaltaskesen, 19 Kasım 2011 - 21:54:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdaltaskesen

Daha önce Ubuntu kullanmıştım. 8.04 ile 9.04 sürümleri arası kullandım. Sonra Windows kanadına geçtim.

11.10 sürümü ile birlikte tekrar Ubuntu kurdum. Fakat beklediğimden fazla sorunla karşılaştım.

İlk öncelikle Ubuntu ISO dosyasını indirip usb belleğe yazdım ve kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamladım.
Kurulumdan sonra yapılması gerekenleri yapmak için yola koyuldum. İlk öncelikle driver yükleme vardı. Ati ekran kartı için iki seçenek görünüyordu. Biri post-release, diğer standart olan. araştırdım. Ve post-release daha yeni sürücülermiş neyse bunun için biraz uğraşmak lazımmış. Xorg sürümünü düşürmek felan lazımmış. Neyse internette bulduğum bir anlatımı yaptım. Bilgisayarı yeniden başlatınca anladım öyle her önüne gelen şeyi yapmamak lazımmış.

Neyse tekrardan kurulum yaptım ve bu sefer driver ile fazla uğraşmadım. Önceki kurulumda sorunsuz bir şekilde kurduğum NetBeans programını tekrar aynı yolla kurmayı denedim. Hatta bu programın kurulumunu kendi blog'umda yayınlamıştım. Bu seferkinde konsolda aşağıdaki yazılar geçti fakat sonuç yok.
Configuring the installer...
Searching for JVM on the system...
Preparing bundled JVM ...
Extracting installation data...
Running the installer wizard...

Bugünlerde çok sık elektrikler gidiyor. Elektrik olmadığı zaman internetimde olmuyor. Yine internet olmadığından dolayı laptop'un kapağını kapatım odaya gittim. Suspend moduna giriyor kapağı kapatınca. Elektrik gelince kapağı açtım ve kullanıcı şifresini gireceğimiz ekranın sadece taslak olarak yapısı göründü. Yani beyaz bir arkaplan ve ortada içi boş bir dikdörtgen ctrl+alt+del..... ctrl+alt+f1..... tık yok. Neyse bastım kapatma tuşuna tekrardan başlattım. Sonradan gördüm ki bu suspend modunda bir sorun var. Aynı soruna benzer sorunlar yaşadım.

Sonra soldaki menüden Gedit uygulamasını çalıştırmak için tıkladım. Açılmadı tekrar tıkladım. Açıldı. Kapattım uygulamayı tekrar çalıştırmayı denedim. Olmadı her seferinde 2. tıklayışta çalıştı. İlk tıklamada çalışacakmış gibi gitti geldi. Sonra bir şey olmadı.

Sonra usb bellek ile ilgili bir sorun yaşadım. Usb belleği taktığım zaman mount etmedi. Evdeki diğer masaüstüne (onda ubuntu 10.04 var. Ailem için LTS sürümünü tercih ettim.) Usb belleği takıp tekrar kendi laptop'uma taktığım zaman otomatik olarak mount etti.

Usb mouse'da da bir ara sorun oldu. Bazen mouse hareket etmeyince klavyenin altındaki imleçsürer ( * imleçsürer ( * touchpad))'ten biraz hareket ettirince harici mouse aktif oluyordu. imleçsürer ( * imleçsürer ( * touchpad))-indicator programını kurduğumdan bu yanı bu sorunla karşılaşmadım.

Halen devam eden bir sorun da internet bağlantısı sorunu, bu hem laptopta hem de masaüstünde var. SpeedTest yaptım orada bir sorun görünmüyor. Tarayıcıyı değiştirdim sorun çözülmedi. İnternette bulduğum ve bu sitedeki bazı sorun-çözümleri uyguladım sorun çözülmedi. Şu an bu sorun yok. ama yarın sabah olmayacağından şüpheliyim açıkcası.

Ayrıca bazı depoları eklerken hata alıyorum. Bir de ubuntu software center'dan program silerken bazen donup kalıyor. Program çıkıp tekrardan sil demeye çalışıncada program gözükmüyor. Fakat konsoldan o programı silmeye çalıştığımda (önceden software center'da sildiğim programı) hatasız bir şekilde siliyorum. Yanı Software center'da silince bazen program yarım siliniyor gibi.

Bir sorunda batarya göstergesinde, tıklıyorum üzerine 1 saat 5 dk gösteriyor. Bilgisayarı suspend moduna alıp 10 dk sonra açıyorum. Batarya için 3odk gösteriyor.

alsamixer ile sesi ayarlayıp sudo alsactl store ile kaydetmeme rağmen bazen ses yine kapalı açılıyor.

Bunların yanında aklıma gelmeyen ve bir defaya mahsus karşılaştığım birkaç sorun.

heartsmagic

Genelde bu türde açılan başlıklar için aynı soruyu sormaya çalışıyorum.

İstediğin şey sorunlarını konuşmak mı, yoksa bu sorunları yorumlamamızı mı bekliyorsun? Cevabın değişeceği için bizim de cevabımız değişecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdaltaskesen

Aslında yorumlamanızı istiyorum. Tek tek bu hatalara çözüm aramak çok uzun zaman alacaktır. Ayrıca bu süreçte başta hatalar ile de karşılaşacağım için yapacağım tek şeyin hatalarla uğraşmak olacaktır. Mesela başka bir konudaki şeyle uğraşırken unity masaüstü ortamını bozdum.

Şu an merak ettiğim bu kadar fazla sorunla karşılaşmam normal mi? Ne gibi bir hata yapmış olabilirim ki böyle sorunlarla karşılaşıyorum? Galiba bu yorumlama kısmına giriyor

heartsmagic

Yorum işi kişisel olacaktır. Bu kadar hata normal değil, fakat hepsinin tek bir sebepten ötürü olup olmadığını da bilemeyiz. Mesela ben okurken yazdıklarını satır arasındaki bazı sorunları sistemi uyutmaya yordum. Ondan kaynaklananlar olabilir. Senin yaptığın özelleştirmeler nedeniyle olabilir vs. Kısacası mesele çok değişken. Bazıları ise belki sorun bile değildir, mesela depo eklerken sorun yaşaman. Depo artık kullanılmıyordur, yanlış sürüme ait depo eklemeye çalışmışsındır, o an anlık bir sorunu vardır deponun, belki senin bağlantının sorunu vardır...

erdaltaskesen

Bu durumda ne yapmamı önerirsin? Baştan kurulum? veya Sorunları tek tek çözmeye çalışmak? en son tercih dağıtım değiştirmek?

experotux

Benim bir felsefem var :)

"İşletim sistemine göre bilgisayar değil
Bilgisayara göre işletim sistemi"
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

decent

Alıntı yapılan: erdaltaskesen - 20 Kasım 2011 - 10:17:21
Bu durumda ne yapmamı önerirsin? Baştan kurulum? veya Sorunları tek tek çözmeye çalışmak? en son tercih dağıtım değiştirmek?

Kaybedeceğin bir şey yoksa sıfırdan başlamak iyidir.

Bu şekliyle devam etmek için;
Sorunları listesini bir kenara not ederek sırayla çözebilirsin.
Forumumuzda bir çok sorunun çözülmüş hali mevcuttur.
Sorunu karşımıza çıkardığı kelimelerle arama yaparsan ilgili konulara ulaşabilirsin.
Açılmış konu bulunmaz ise her bir sorun için yeni konu açarak çözüm arayabilirsin.

Örnek aramalar:
depoları eklerken hata
depo ekleme
alsamixergui

erdaltaskesen

Kaybedecek bir şeyim yok.

Aslında Ubuntu'ya format atmayı unutmak için geçmiştim. Gerçi bu son bir kaç gündür defalarca atmama rağmen işleri yoluna koyduktan sonra bir daha atmamayı düşünüyorum.

NOT: Tekrar kurulum yapıp, değişiklikler için ilk öncelikle VirtualBox'daki Ubuntu kurulumunu tercih edeceğim. Böylece öncesinde sorunları engelleme şansım artar.

heartsmagic

Şimdi, gerek şans diyelim, gerek tecrübe, gerek makinelerimi alırken seçici olmam kendim hiç bu şekilde kararsızlıklar yaşamadım Ubuntu üzerinde. Benim yaşamamış olmam elbette başkalarının da yaşamayacağı anlamına gelmez, zaten öyle olsa forumda işimiz olmaz. Genelde sistemime çok özenli de davranmaya çalışmam, çalışsam bile forum nedeniyle sistem belirli bir süre sonra çöplüğe dönüyor denediklerim nedeniyle. Sanal makineyi de pek kullanmıyorum bu denemeler için. Böyle olmasına rağmen yine bu şekilde kararsızlık yaşamadım.

Önerim, bir şeyler denenecekse sırayla denenmeli. En azından sorunun kaynağını bulmak için daraltma yapmış oluruz. Uykuya yatırma meselesi ile başlayabilirsin örneğin.

erdaltaskesen

Evet sanal makina olayını bende yapmadım zaten. Aslına bakılırsa ne oluyorsa ilk 2 günde oluyor. Sistem yeni olduğundan bir ton ayar ve program kuruyorsun. Açıkcası bundan sonra format atmak yerine yaptığım işleri (eğer aciliyet yoksa) bir kenara not alıyorum. Özellikle internetten adım adım doküman izlerken. Böylece tersine işlem uygulamam çok daha kolay oluyor.