GNU/Linux Ubuntu 11.10 ile hangi masaüstü yöneticisini kullanıyorsunuz?

Başlatan if, 17 Kasım 2011 - 22:16:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GNU/Linux Ubuntu 11.10 ile hangi masaüstü yöneticisini kullanıyorsunuz?

Unity 3B
48 (41%)
Unity 2B
10 (8.5%)
Gnome3(Klasik)
14 (12%)
Gnome3(Shell)
36 (30.8%)
KDE
17 (14.5%)
LXDE
4 (3.4%)
XFCE
13 (11.1%)
E17
0 (0%)
Hiçbiri
3 (2.6%)
Mate
2 (1.7%)
Pantheon
1 (0.9%)
Masaüstü yöneticisi kullanmıyorum
1 (0.9%)

Toplam Oy Verenler: 117

yakusha

maşallah, gnome-shell kullanımı, unity kullanımına eşitlenmiş görünüyor...

gnome-klasik kullananların driver sorunu sebebiyle gnome-klasik kullandığını mı varsaysak...

demekki ubuntu 12.04 üstünde kim ne kullanıyor anketi mate-desktop ve pantheon-shell kullanıcılarıyla birlikte değerlenecek gibi :)

emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerle

dozo arigato gozaimasu :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

decent

@LinuxHaber, bugün MATE masaüstünü denedim.
Tam diyebilmek için biraz daha zaman geçmesi gerekecek.

Kullanıcı sayısı artarsa mükemmele ulaşma süresi de kısalacaktır.

eribol

Seçeneklerde bir yanlışlık olabilir mi? mate-desktop henüz hiç bir dağıtımda sağlıklı kurulmuyor hatta kurulmuyor, archlinux'ta bile. E17'de bir pencere yöneticisi olduğundan anket başlığına uymuyor.

Felâsife

@eribol
Krunner'de şöyle bir şey oluyor tam istediğin gibi değil elbet ama en azından 2 enter yapmana gerek kalmıyor.

Konsoldan kcmshell4 keys veya Ayarlardan klavye kısayollarına gel ve resimde ki yere klavyenden kısa yol ata, ben Alt+G dedim mesele.

Direk gelen ekran bu, daha görsel, enter'e gerek yok plasma modulleri kwin'le açılıyor.

Ara çalıştırda böyle.

Kısayol'la ara çalıştır'ı direk çalıştır mıyım diye çok uğraştım ama olmadı, ya da pencereye özel ayarları beceremedim bilemiyorum ama ayar tutturamadım, illa Krunner ile çalıştırabildim.

kcmshell4 keys de verilerini buradan yazıyor/alıyor .
~/.kde4/share/config/kglobalshortcutsrc

Krunner'den ara çalıştır'ı çalıştırınca bu komutu basıyor dosyaya.
activate widget 20=Meta+C,Meta+C,Activate Ara ve Çalıştır Widget

Fakat bu komutun başka bağlantısını filan bulamadım, şimdilik benden pas  :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

alquirel

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 18 Kasım 2011 - 22:35:29
maşallah, gnome-shell kullanımı, unity kullanımına eşitlenmiş görünüyor...

Ân itibariyle Shell Unity'nin önüne geçmiş durumda :D (17-15)

obenobne

Nano68

heartsmagic

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 18 Kasım 2011 - 22:35:29
dozo arigato gozaimasu :)

Her ne kadar "domo" olması gerekse de durum anlaşılıyor :)

Shell'ci ne kadar da kullanıcı varmış :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Kasım 2011 - 00:14:07
Shell'ci ne kadar da kullanıcı varmış :)

O kadar reklamı boşuna mı yaptık yani :P

Gerçi OMG Ubuntu sitesindeki ankette Unity %46, Shell %28 görünüyor. Bu da (bence) demek oluyor ki bu anketin varacağı nokta da buna yakın.

heartsmagic

Reklam boşuna değil tabi :) Neredeyse ben bile Shell'e bir fırsat vermeyi düşünüyorum :) Gerçi bir ara bir mesele için geçmek zorunda kaldım, sonrasında hemen Unity'ye kaçtım, o kadar alışmışım yani. Fakat özelleştirilebilmesinin bu kadar güzel olması beni cezbediyor açıkçası. İleride Unity bu kıvama gelmezse benim de yolum eski dostun yeni sürümüne düşebilir.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Kasım 2011 - 00:36:47
Gerçi bir ara bir mesele için geçmek zorunda kaldım, sonrasında hemen Unity'ye kaçtım, o kadar alışmışım yani.

Bu noktada senle tam zıt kutuplarda yer alıyoruz. Ben de bazen Shell'de hata yaşayınca düzeltmek için Unity açıyorum, düzeltir düzeltmez de hemen kaçıyorum :)
Ama yanlış anlaşılmasın, bu aralar moda olan "Unity'yi kötüleme" havasına kapılmış gibi görünmeyeyim, bu kısacık Unity kaçamaklarımda bile durup kendime "ben niye bunu kullanmıyorum ki" dediğim oluyor :)

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Kasım 2011 - 00:36:47
Fakat özelleştirilebilmesinin bu kadar güzel olması beni cezbediyor açıkçası. İleride Unity bu kıvama gelmezse benim de yolum eski dostun yeni sürümüne düşebilir.

Unity sadece Ubuntu'nun elinde olduğu sürece işi biraz zor. Tıpkı, dünya markası olan Coca Cola'nın karşısına Cola Turka gibi bir ülkenin markası olarak çıkmaya benziyor. Kendini piyasada kabul ettiremediği sürece istediği kadar başkalarından daha kullanışlı olsun.
Bu fikrime bir destekçi olarak şu argümanı sunuyorum : Benim paylaşmış olduğum onlarca Shell eklentisinin geliştirilmesinde Fedora kullanıcılarının çok büyük payları var. Bu yüzden Canonical da ya kendileri Unity özelleştirmeleri üzerine çok çok fazla mesai harcayacaklar, ya da arkalarına böyle bir topluluk almayı başaracaklar. Aksi takdirde Shell karşısında işleri zor diye düşünüyorum.
(Bir üçüncü yol olarak da doğru yolu bulup Shell'e geçecekler =P)

Bu arada Unity öne geçmiş...

experotux

Alıntı yapılan: eribol - 18 Kasım 2011 - 22:42:55
Seçeneklerde bir yanlışlık olabilir mi? mate-desktop henüz hiç bir dağıtımda sağlıklı kurulmuyor hatta kurulmuyor, archlinux'ta bile. E17'de bir pencere yöneticisi olduğundan anket başlığına uymuyor.

Mate desktop Linux Mint 12 Lisa DVD sürümünde var kurulu geliyor

http://blog.linuxmint.com/?p=1858
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

heartsmagic

@alquirel, senin Unity'yi kötülemediğini biliyorum, aynı şekilde ben de aslında Shell'i kötülemedim. Sanırım bu tamamen alışkanlık meselesi. Ben Shell'e geçip biraz sıksam kendimi muhtemelen ona da alışırım. Zira Unity'ye geçişte aynısını yapmıştım, hatalarına rağmen hatta. Bu şansı tanımadan hiçbir masaüstüne alışmak kolay olmuyor. Tabi bu durumda akla şu soru gelebilir: "Ey @heartsmagic madem öyle aynı şeyi KDE'ye neden yapmamıştın zamanında?" KDE'den kaçabilecek bir masaüstüm her zaman vardı da o yüzden :) Fakat Unity'den kaçarsam Shell'e dönmek zorundaydım ki o da yeni bir masaüstüydü benim için. Ha KDE olmuş ha Shell yani, madem öyle kalayım dedim Unity'de. Ayrıca o zamanlar Shell bu kadar yoğun olarak özelleştirilemiyordu.

Unity konusunda da haklısın. Shell gibi olacağını düşünmüyorum, en azından kısa süre içinde. Bunu söyleme nedenim ise Canonical, politika olarak çok dokunulabilir bir Unity istememişler. Bundan hoşlanmasam bile saygı duyarım zira geliştiricisi onlar. Fakat eğer esnekliğe hazır bir hale getirirlerse topluluk desteğinin Shell'den daha geride kalacağını sanmıyorum. Gördüğüm en aktif topluluk şu an Ubuntu'da. Eklentilere önü açık hale getirilirse Unity bambaşka bir noktaya gelebilir. Geç kalındı mı bunun için? Belki evet, kodlama yönünü hiç bilmediğim için yorum yapmam da zorlaşıyor.

Şu an Unity ile Shell eşitlenmiş durumda :)

decent

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Kasım 2011 - 00:52:30

(Bir üçüncü yol olarak da doğru yolu bulup Shell'e geçecekler =P)

ATI kart sürücüsünü yükleyip shell ile barıştırıncaya kadar geçen sürede bende de alışkanlık yaptı.

Doğru yol mu,
Mecburi istikamet mi,
Son çare mi ?

Ben de buraya bir not düşeyim; bu gidişle Precise shellenip gelir :P Ya da unity-shell ortaya karışık yapabilirler.

Bu arada yeni isim kulağa hoş geldi; Unity-shell ;)

alquirel

Açıkçası ben hem Gnome Shell, hem de (kısmen de olsa) Unity dünyasına Oneiric ile birlikte girdim. Yani son noktaya kadar Gnome 2'yi bırakmadım. Ama artık (bence tüm) Gnome 2 kullanıcıları bir tercih yapmak zorundalar. Ben de bu tercihimi Shell'den yana kullanmıştım. İçime mi doğmuş nedir tam da Gnome 2'deki son günlerimde altta kullandığım paneli kaldırıp, sadece üstte panel bırakıp, üst panelde de bütün fazlalıklardan arınıp, hatta pencere listesini bile kaldırıp da kullanıyordum sistemi. Tabii Shell'e geçtiğimde karşıma çıkacakları önceden yavaştan yavaştan yapmakta olduğum hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu yüzden çok fena bağlandım ben Shell'e :)

Ama beni Shell'e en çok bağlayan nokta sol üstteki nokta, yani HotSpot.

Unity'ye de çok fazla vakıf olmadığımdan ne desem yanlış olur aslında, umarım gereken konforu bir an önce sağlarlar. Açıkçası kullandığım dağıtımın varsayılan masaüstü ortamını kullanmıyor olmayı da istemiyorum :)

Bu arada Shell öne geçmiş :)

heartsmagic

19-19'du en son, biri oyunu değiştirmiş :D

Bir ara Shell'e güzelce vakit ayırmayı planlıyorum. Olur da ileride Unity istediğim kıvama gelmezse sudan çıkmış balık gibi olmayayım :) Gerçi şu haliyle bana yetiyor kendisi, Gnome2 gibi oldu benim için, fakat ileride neler olacağını bilemem.

alquirel

OMGUbuntu'daki anketi 15,900 oyla kapatmışlar.
Unity %46.78
Gnome Shell %28.42

Tabii bunda (kendilerinin de dediği gibi) bahsi geçen sitede daha çok Unity'ye yönelik haberler yayınlandığından sitenin takipçilerinin çoğunun Unity kullanan Ubuntu kullanıcıları olmasının payı büyük. Ki aynı ankette XFCE üçüncü KDE dördüncü.

Bu vesileyle anketimizin reklamını yapıp oyları arttıralım ;)

-------
İlgili haberin adresi : http://www.omgubuntu.co.uk/2011/11/poll-result-15800-votes-cast-unity-named-most-popular-desktop/

eribol

Oyumu kde'den yana kullandım. Takeoff, ekran kenarlarının aktif kullanımı, krunner, plasma-icontask ile fazladan bir kısayol kullanarak tüm deneyimleri muhteşem özelleştirmelerle kullanmayı yeğledim :)

Ve tabii ki firefox ve libreoffice hariç tüm uygulamalarda çalışan plasma-menubar :)

eRenleR

Ati Gnome Shell sorununu halledemememden dolayı mecburen Unity   :-\

eribol

Bir açıklama daha geçeyim. @Felasife, sanırım en güzeli bildiğimiz Kde başlatıcısına kısayol atamakmış :) Meta+space ataması yaptım tıkır tıkır çalışıyor meret. Şimdiye kadar ne diye krunner, takeoff ile uğraşmışım anlamıyorum :)

Öte yandan bugün xubuntu kurdum yani eski gnome'a o kadar özlem göreni gördüm ve bu xubuntu ne güne duruyor diye düşünmeden de edemedim. O kadar şirin o kadar güzel bir sistem, hafifte üstelik. Bildiğimiz gnome2'nin neredeyse aynısı. Linus gibi düşünseydim sanırım tek kalemde xfce kullanırdım.

alquirel

Ben de bahaneyle Gnome Shell'in önde olduğunu söylemiş olayım, demeye hazırlanıyordum ki 22-22 olmuş :D

GNUbuntu

Şimdilik oyum Unity 3B ye. Zaten Ubuntu son sürümü yeni yüklediğim için, hele biraz Unity'nin tadını çıkarayım dedim. Adamlar bizim için uğraşmış, yapmış değil mi.  3-4 senelik Gnome 2 alışkanlığından sonra ne olacak bakalım. Yeniliklere bir şekilde ayak uydurmak lazım tabi. Bu arada, ankete verilen yanıtlardan bir şeyler öğrendiğimi de itiraf edeyim. Forumumuzun kalitesi kendini göstermiş:)
Önce Saygı...

BayboraKaan

Alıntı yapılan: alquirel - 27 Kasım 2011 - 22:36:58
Ben de bahaneyle Gnome Shell'in önde olduğunu söylemiş olayım, demeye hazırlanıyordum ki 22-22 olmuş :D

23-21 oldu Unityciler 2-0 önde :D :P