ubuntu da dosya parçalanması olabilir mi?

Başlatan reflection, 16 Kasım 2011 - 16:13:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reflection

linux dosya sisteminde disk birleştiricilere ihtiyaç olmadığını biliyorum fakat bilgisayarımın açılışı ve bazen hard diske erişim sırasında hard disk in okurken atlamalar yaptığını duyabiliyorum ve açılış süresi de son zamanlarda yeni uygulama vs yüklemememe rağmen artmış durumda. gelen sesin harddisk ile ilgili yapısal bir sorun olduğunu sanmıyorum. bu sorun la ilgili önerisi oan veya daha önce başına gelen var mı?

burk

Burada somut olarak sorun olduğunu düşündüğün şey  sisteminin geç açılması mıdır?

reflection

hem o hem de hard diskten okuma sırasında gelen ses

burk

Açılış süresi ile ilgili olarak;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=25471.0

Harddiskten gelen seslerle ilgili olarak;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3655.15.html sayfasında detaylı olarak bu konu işlenmiş durumda.

Bunlar sıkça karşılaşılan sorunlar, o yüzden konu açmadan önce şikayetleri anlatan anahtar kelimelerle yapılan
aramalarla oldukça kısa zamanda çözüm bulunabilir. :) Kendi aramaların dahilinde çözüme ulaşamazsan seve seve
yardımcı olmaya çalışırız. :)

reflection

malesef bu iki başlıkta sorunumu çözmedi zaten bu 2 sorunun ayrı değil birbirini tetikleyen sorunlar olduğunu düşünüyorum bu yüzden başlığı açtım. neyse başka böyle bir sorundan etkilenen yok heralde çözümüyle ilgili bişeyler bulursam ben paylaşırım burada.

if

@reflection, gnome-disk-utility'yi başlatarak diskin sağlıklı olup olmadığını kontrol ediniz.

dmesg | grep EXT4 çıktısını buraya geçiniz.

@burk'un verdiği başlıklardaki önerilerden hangisini denediniz?

reflection

hard diskten gelen ses ile ilgili olarak diskin güç korumasına geçmesini engelleyen ayarları yaptım fakat seste bir değişiklik olmadı. zaten bilgisayar boşta iken hard diskten ses gelmemesi güç koruması ile bir alakası olmadığını gösteriyor. sadece dosya okuma sırasında atlama yapıyor hard disk.

verdiğiniz kodun çıktısı

[    1.799394] EXT4-fs (sda1): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[   22.133505] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro
[   30.632053] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=0

if

@reflection, peki diskin sağlıklı olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

reflection

sağlıklı dan kastınız tam olarak ne yapısal bir sorun olmasına ihtimal vermiyorum çünkü disk yeni sayılır. ama dosya sistemi ile ilgili sorun olabilir ben de onu bulmaya çalışıyorum.
boot sırasında yada normalde diskin okuma yazma hızını test edebileeğim bir program var mı ubuntu da?

if

@reflection, bir büyük bir de küçük boyutlu bir dosyayı uçbirimde diskin bir bölümünden diğerine taşıyıp ne oluyor görelim. Yapmanız gereken: mv dosya kopyalanacak_yol Bu işlemlerin çıktılarını buraya geçiniz.

Sizin taşımaya çalıştığınız dosyalar nedir?

reflection

bahsettiğiniz taşıma işlemini yaptım fakat bir çıktı vermedi.

reflection@reflection:~$ mv a.mp4 ./Genel
reflection@reflection:~$

1-2 gb boyutlu film leri vs taşıma sırasında da aynı açılıştıaki gibi ses duyuluyor harddiskten dikkatli dinleyince.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2011, 13:12:27

en basitinden küçük boyutlu bir resimi açarken bile rahatsız edici bir bekleme süresi ve bu sürede hard diskten gelen sesler oluyor (programı çalıştırırken).

ekremsenturk

Disk aracından, S.M.A.R.T ile disk'inin sağlıklı olup olmadığını (bozulmzların varlığını) öğrenebilirsin.

reflection

yeniden ayrılan sektör sayısı ve mevcut bekleyen sektör sayısında uyarı mesajı gözüküyor smart ta
108 bozuk sektör olduğu yazıyor.
bunlarla ilgili ytapılabilecek bir şey var mı acaba?

bytan

Alıntı yapılan: reflection - 17 Kasım 2011 - 23:18:07
[    1.799394] EXT4-fs (sda1): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[   22.133505] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro
[   30.632053] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=0

Diskinin üzerinde fsck yürüterek durumunu tekrar kontrol edebilirsin. Fsck işlemini ilgili bölüm sisteme bağlanmadan yapmalısın. Forum ve wiki üzerinde fsck ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST