Gnome Shell Üst Paneli Otomatik Gizlemek veya Hayalet Eylemek

Başlatan yakusha, 14 Kasım 2011 - 20:46:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Gnome Shell Üst Paneli tamamen gizlemek için küçük bir eklenti...

Aslında sadece autohidetopbar eklentisinin auto kısmının kroplanmış hali... böylece üst bar görünür olmaktan çıkıyor... lakin hayalet olarak aynı yerde duruyor....

Eklentiyi şu adresten indirebilirsiniz: hidetopbar-1.0

Not:
Çalışma ihtimali kadar çalışmama ihtimali de bulunmaktadır...
AutoHideTopBar eklentisiyle kesinlikle çakışır, birlikte kullanmaya kalkmayınız.
Biz sadece kropladık, eklenti yazarına sonsuz teşekkürlerimizle.
Artık bu forumu kullanmıyor.

alquirel

Yanlış anlamaman dileğiyle bir sorum olacak.
Bu eklenti ile panel gizlenmiş mi oluyor görünmez mi oluyor?

Yani bir pencereyi tam ekran yaptığında panelin yeri ayrılmış duruyor da panel gözükmüyor mu?
Yoksa tam ekranda pencere panelin alanına da genişliyor, gizlenmiş olan panel ekranın üst kısmına fare ile geldiğinde gizlilikten çıkıyor ama görünmezliği devam mı ediyor?

Eğer ikincisiyse kullanımı oldukça zorlaştıran bir eklenti olacağını düşünüyorum.
Çünkü üst kenara gelindiğinde panel gizlendiği yerden çıkmış olacak ama biz bunu bilmeyeceğiz, tam ekran olmuş bir pencerenin başlığında işlem yapmak için tıklama yaptığımızda nerden geldiğini bilmediğimiz menüler çıkacak karşımıza.

yakusha

evet, sıkıntı bir eklenti...

kuran kişi bilmediği sürece kimse orda o menünün varolduğunu bilemiyor... üst panel görünmez olduğu için menüler üst panele tamamen çıkabiliyor... ben bu eklentiyi alt panel eklentisi ile birlikte kullanıyorum, böylece üst paneli kaybedip alt paneli aktif ediyorum...

tek dezavantajı saati göremiyorum, gerisi için.

kullanıcı menüsüne erişim, şarj durumu, ağ bağlantıları, ses butonu ve medya playera ulaşmak) yine aynı noktada duruyor; üst sağ köşeye bir defa tıklayınca menüler arasında ileri geri gezinme imkanı yine var.

eklentiye bir sürüm atamak gerekirse alfa veya pre gibi bir ön ek eklenebilir... o sebeple zaten hayalet eylemek diye ekledim...

aslında üst paneli normalden kaldırıp sadece shell alanına girince görünür kılacak bir eklenti bu kıytırıp kırpma eklentiden daha faydalı olacaktır...

@ilaveten, yanlış anlamam, hepimiz kardeşiz ve çoğu zaman foruma yazı yazan üyenin hatalı olduğuna şahitim... sonuçta 5/6 defa forum kurmuşluğum ve yönetmişliğim var... yazdığım forum sistemi 300 sitede kullanılırken de ben forum yöneticisiydim :)

alquirel

Ben saati alt panele almayı başarmıştım, ama o zaman da saate tıklanınca çıkan takvim menüsü üste doğru değil alta doğru açılıyor, yani görünmüyor.
Yani yaptığım şey, üst panel için başlatılmış olan saat menüsünü alta taşımak.
Alt panel için ayrıca bir saat menüsü oluşturup onu koymak lazım. Ama nasıl?...

decent

@LinuxHaber müsaadenle hayalet değil, tam gizlemeyi sağlayan eklentiye ait ayrıntıları geçiyorum ve başlığı değiştiriyorum:

Sistemimde denedim; çalışıyor..

8 saat önce eklenen üst panel gizleme eklentisini uçbirimden yüklemek için;

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell-extensions-autohidetopbar

yakusha

@decent, müsade elbette sizin. biz sadece eklenti üstünde fink atıyoruz :) (bkz: şahan çıkabilir)

js ile yazıldığı ve benim js bilgim zayıf olduğu için şimdilik istediğimi elde edememiş oldum, lakin mutlaka gnome-shell eklentilerine göz kırpacak gibi duruyorum.

üst panel gizleyecek eklenti ararken üst panele de alışmış durumdayım. niye gizlemek istiyorumu unuttum gibi :) :)