[Çözüldü]turkcell'in vınn programını kullanabilen var mı??

Başlatan volkanadana, 14 Kasım 2011 - 16:49:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

volkanadana

Merhaba, Elimde Turkcell Vınn modem cihazı var. İçerisinden Linux yazılımı da çıktı. Buradaki yazılımı kurunca Mobil Partner isimli bir program kuruldu. Programı çalıştırdım güzelce açıldı. Vınn cihazını usb'ye bağlayınca program cihazı tanır tanımaz kendiliğinden kapanıyor. Tekrar çalıştırmak isteyince çalışır gibi yapıyor; ama çalışmıyor. Bir türlü sebebini bulamadım. Ağ yöneticisinden Vınn ile internet bağlantısı yapabiliyorum.. Ancak ben Turkcell'n verdiği programı kullanmak istiyorum.. Kota kontrolü, sms atma vb özelliklerini kullanabilmek için..

decent

@volkanadana,
Sürücü verdiklerine göre destek vermeleri de ihtimal dahilinde,
Teknik destek almayı denemiş miydin ?

Forumumuzda VINN kullananlardan da çözüm önerileri olabilir.

volkanadana

Hayır aramadım.. Ben çok da ümitli değilim yardımcı olabilecekleri konusunda ama.. :( Bilemiyorum..

noktakom

Turkcell VINN uygulamasının Mac ve Linux İşletim Sistemleri uyumluluğu:
VINN uygulaması Mac ve Linux işletim sistemlerini desteklemez. Modeminizi bu işletim sistemlerinin
çalıştığı bir bilgisayara taktığınıza modem üreticisi firmanın uygulaması kurulacaktır.
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=turkcell%20v%C4%B1nn%20linux&source=web&cd=4&ved=0CDcQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.turkcell.com.tr%2FDownloads%2Fservis-yazilimi%2Fdoc%2FVINN_2_1-5_FAQ_v4.pdf&ei=KDnBTrP9G-KE4gTh99CuBA&usg=AFQjCNFqcBHavrNbOkPlOe2eOdONVbNL9g&cad=rja

if

@volkanadana, uygulamayı uçbirimde çalıştırıp çıktıları buraya geçerseniz fikir yürütebiliriz.

MURATSPLAT

Ne şanslıymışım, ubuntu; benin vodofon hatlı samsung galaxy gio'yu takar takmaz tanıdı.Hiç bir ayarlama yapmadım. Hatta windows'da tanımadı direndi sonra uğraşmadım. Bu durum ne keyifliymiş :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

volkanadana

arkadaşlar programı terminale "sudo nauilus" yazarak açılan pencereden tıklayarak çalıştırdım ve internete bağlantı yapabildim. Ancak root hakları ile çalışıyor. Normal olarak tıklayınca çalışıp kapanıyor. terminalde çalıştır diyincede uç birimde aşağıdakiler çıkıyor ve program kapanıyor..

yibo@yibo-System-Product-Name:~$ '/usr/local/VINN/MobilePartner'
usage: sudo -h | -K | -k | -L | -V
usage: sudo -v [-AknS] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-u user name|#uid]
usage: sudo -l[l] [-AknS] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-U user name] [-u
            user name|#uid] [-g groupname|#gid] [command]
usage: sudo [-AbEHknPS] [-C fd] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-u user
            name|#uid] [-g groupname|#gid] [VAR=value] [-i|-s] [<command>]
usage: sudo -e [-AknS] [-C fd] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-u user
            name|#uid] file ...
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: checkMp10Running: checking for 1.0
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: checkMp10Running: got socket...
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: checkMp10Running: binded successfully...
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: IsLinuxSingleInstance: /tmp/mobilepartner.pid open success
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: IsLinuxSingleInstance: got lock on /tmp/mobilepartner.pid
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: registerSignalHandlers: sigaction (MOBILEPARTNER_SIG) success
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: registerSignalHandlers: pipe success
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: IsOnlineUpdateInstalling: /tmp/UTPS_OnlineUpdate_Mutex.pid open success
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: IsOnlineUpdateInstalling: got lock on /tmp/UTPS_OnlineUpdate_Mutex.pid
10:51:40:780: ../../src/mobilepartner/MobilePartner.cpp: MobilePartnerMain: app path = /usr/local/VINN
10:51:40:780 : ../../src/sdk/UTPS_SDK.cpp : UTPS_SDK_INIT : Entered
../../src/sdk/UTPS_SDK.cpp: UTPS_SDK_INIT: loading proxy lib...
../../src/sdk/UTPS_SDK.cpp: UTPS_SDK_INIT: setting load hints...
../../src/sdk/UTPS_SDK.cpp: UTPS_SDK_INIT: load proxy successful...
../../src/sdk/UTPS_CALL.cpp: UTPS_CALL_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_CALLLOG.cpp: UTPS_CALLLOG_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_COMMON.cpp: UTPS_COMMON_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_DEVICE.cpp: UTPS_DEVICE_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_NETCONNECT.cpp: UTPS_NETCONNECT_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_NETSRV.cpp: UTPS_NETSRV_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_PHONEBOOK.cpp: UTPS_PHONEBOOK_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_SMS.cpp: UTPS_SMS_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_STATISTICS.cpp: UTPS_STATISTICS_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_STK.cpp: UTPS_STK_INIT: enter
../../src/sdk/UTPS_USSD.cpp: UTPS_USSD_INIT: enter
10:51:40:783: ../../src/sdk/UTPS_SDK.cpp: UTPS_SDK_INIT: returning 0
SDK: UTPS_Startup Invoke
../../src/mobilepartner/MobilePartnerLinux.cpp: run: read readBytes=-1, need to bring mp to foreground !!!
SDK Response  UTPS_Startup iErr=0, elapsed, 29ms
10:51:40:812: ../../src/mobilepartner/MobilePartner.cpp: MobilePartnerMain: UTPS_Startup returned 0 !!!
10:51:40:812: ../../src/mobilepartner/MobilePartner.cpp: installReleaseMsgHandler enter
SDK: UTPS_GetSettings Invoke
SDK Response  UTPS_GetSettings iErr=0, elapsed, 1ms
10:51:40:813: ../../src/core/common/CommonUtils.cpp: GetSettings: UTPS_GetSettings (TraceSet, TraceLevel) returned 0
10:51:40:813: ../../src/mobilepartner/MobilePartner.cpp: installReleaseMsgHandler TraceLevel = 1
10:51:40:813: ../../src/mobilepartner/MobilePartner.cpp: installReleaseMsgHandler before caling UTPS_GetLogDirectory()
SDK: UTPS_GetLogDirectory Invoke
SDK Response  UTPS_GetLogDirectory iErr=0, elapsed, 0ms
10:51:40:813: ../../src/mobilepartner/MobilePartner.cpp: installReleaseMsgHandler after caling UTPS_GetLogDirectory(), retVal=0
../../src/mobilepartner/MobilePartner.cpp: installMsgHandler: Opened log file /usr/local/hw_mp_userdata/VINN/log/ui.log
Device ID: 0
pstATR2MGRPortInfo->enPortType: 2
pstATR2MGRPortInfo->lPortNum: 1
pstATR2MGRPortInfo->pszPortName: /dev/ttyUSB_utps_pcui
============================
pstATR2MGRPortInfo->enPortType: 1
pstATR2MGRPortInfo->lPortNum: 2
pstATR2MGRPortInfo->pszPortName: /dev/ttyUSB_utps_diag
pstATR2MGRPortInfo->enPortType: 0
pstATR2MGRPortInfo->lPortNum: 3
pstATR2MGRPortInfo->pszPortName: /dev/ttyUSB_utps_modem
QueryInterface is success
get_usb_path: Found USB VFS at /dev/bus/usb
The directory is /dev/bus/usb/005
Parçalama arızası
yibo@yibo-System-Product-Name:~$

Parçalama arızası??? nedemek anlamadım. Program root olarak nautilus ile normal çalışıyor..

decent

sudo nautilus
komutu ile çalıştırılan dosyanın bulunduğu klasöre geçin,

Çalıştırılan dosyaya sağ tıklayıp>özellikler diyerek devam edin,
açılan pencerede  Erişim izinleri sekmesinde resimdeki izinleri verin:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

volkanadana

arkadaşım teşekkürler, senin dediğin gibi yaptım.. çalıştı ama cihazı usb yuvasına taktığımda cihaz bulunyor yazısı ekranda çıkar çıkmaz program kapanıyor... teröminalden baktığımda yukarıdaki hatayı verdiğini görüyorum.. root ile çalıştırınca hiç sorun yok.. Ne yapalım olmazsa root olarak çalıştırırım artık.. Yalnız bu işyerimdeki bilgisayarda bu sorun var. Evimdeki bilgisayarda ubuntu yüklü orada program düzgün bir şekilde çalışıyor.. :((

decent

Sorun hangisinde ?
Eğer 11.10 sürümünde ise aşağıdaki konu işine yarayabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30417

volkanadana

iki bilgisayarda da sürüm 11.10 senin dediğin yöntemi denedim. Ancak olmuyor.. Hiç bir tepki vermiyor.. neyse ilginize teşekkürler.. ne yapalım artık nautilus ile çalıştıracağız..

if

@volkanadana, uygulamayı şöyle çalıştırın: ALT+F2>gksu /usr/local/VINN/MobilePartner

volkanadana

Teşekkürler,

Sanırım oldu... önceki anlattığınız yöntemle masaüstüne yeni bir başlatıcı oluşturdum, komut yerine yukarıda verdiğiniz kodu girdim. Şu anda masaüstünden çalıştırabiliyorum..

İlginiz için teşekkür ederim...

özgürubuntu

Turkcell Vınn sorunu çözüldü mü şimdi? Nasıl oldu?

volkanadana

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 16 Kasım 2011 - 10:13:06
Turkcell Vınn sorunu çözüldü mü şimdi? Nasıl oldu?

Arkadaşım, şimdi Turkcell'in vermiş olduğu vınn cihazının içerisinde linux için vınn programı var. Onu bilgisayaraınıza kuruyorsunuz ve internete giriyorsunuz... benim sorunum programın cihazı takınca kapanmasıydı onuda sağolsun uzman arkadaşlarla çözdük..

if