Ubuntu Linux 8.04 + SkyStar HD + Multiproto + FFMpeg + Xine + VDR 1.7.0

Başlatan beyazadam, 26 Ağustos 2008 - 14:27:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beyazadam

Arkadaşlar, konuya girerken bir bilgi vermek istiyorum.
Ben linux konusunda amatör bir kullanıcıyım, son 2 ayımı Ubuntu linux üzerinde SkyStar HD kartı kullanmaya çalışmakla geçirdim.
Bu geçen süre sonucunda kat ettiğim yolda edindiğim bilgiler ile oluşturduğum bir dökümanı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Döküman %100 tamamlanmamıştır, eksik yönleri ve hataları mutlaka vardır, sizlerinde katkıları ile sürekli güncelleyip sonuca ulaştırabilmeyi ümit ediyorum.

Bu çalışma Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition üzerinde hiç bir güncelleme ve ekleme yapılmaksızın, ilk kurulumunun ardından yapılmıştır.

İşlemleri doğru sıra ile kopyala yapıştır olarak yapsanız bile hata almaksızın, son aşamaya kadar gelebilirsiniz.

Alıntı yapılan: Konsol açıp kendimize root olarak kullanıma geçiyoruz. Komutu verince şifrenizi giriniz!sudo -s
Alıntı yapılan: Yüklenmesi gereken paket ve kütüphaneler!
Bugünkü denememde libmp3lame-dev paketini bulamadığını gördüm yerine liblame-dev paketini yüklüyoruz.
apt-get -y install subversion
apt-get -y install mercurial 
apt-get -y install cvs
apt-get -y install g++
apt-get -y install patch
apt-get -y install gettext
apt-get -y install libssl-dev
apt-get -y install libcap-dev
apt-get -y install libfontconfig1-dev
apt-get -y install libjpeg62-dev
apt-get -y install libxv-dev
apt-get -y install libncurses5-dev
apt-get -y install libncursesw5-dev
apt-get -y install libc6-dev
apt-get -y install libvcdinfo-dev
apt-get -y install liba52-dev
apt-get -y install libvcdinfo-dev
apt-get -y install libvorbis-dev
apt-get -y install libboost-iostreams-dev
apt-get -y install liblame-dev [Ubuntu 8.04 için]
apt-get -y install libmp3lame-dev [Ubuntu 8.10 için]
apt-get -y install libxvidcore4-dev

Eğer Kartınız SkyStar HD değil ise ya da sistem kartınızı görüyor ise "FFMpeg kodeklerin yüklenmesi." kısmından devam edebilirsiniz...

Alıntı yapılan: Kartımız için Frimware güncellemesi yapalım.mkdir -p /usr/local/src/dvb && cd /usr/local/src/dvb/
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/dvb-ttpci-01.fw-2622
cd /lib/firmware
rm -r dvb-ttpci-01.fw [Dosya var ise silin! Herzaman bu dosya olmayabilir!]
cp -a /usr/local/src/dvb/dvb-ttpci-01.fw-2622 . && ln -s dvb-ttpci-01.fw-2622 dvb-ttpci-01.fw
reboot

Alıntı yapılan: Kart Driver dosyalarımızı indirelim ve yükleme için ayarlayalım.sudo -s
cd /usr/local/src/dvb/ && hg clone -r 7207 http://jusst.de/hg/multiproto && cd multiproto && make menuconfig

Alıntı yapılan: Karşınıza ilk bu ekran gelecektir, Multimedia devices kısmına girin![ ] Enable drivers not supported by this kernel
Multimedia devices --->
Audio devices for multimedia --->
---
Load an Alternate Configuration File
Save an Alternate Configuration File

Alıntı yapılan: Gördüğünüz gibi, M sembol ve * sembolünü "Space Bar" Ara Çubuğu ile ayarlayarak aşağıdaki gibi yapın.Multimedia devices
<M> Video For Linux
[ ] Enable Video For Linux API 1 (DEPRECATED)
[*] Enable Video For Linux API 1 compatible Layer
[ ] Video capture adapters --->
[ ] Radio Adapters --->
<M> DVB for Linux
[ ] Load and attach frontend modules as needed
[*] DVB/ATSC adapters --->
[ ] DAB adapters

Alıntı yapılan: DVB/ATSC adapters Bölümüne girin ve aşağıdaki gibi yapmaya çalışın,
tüm seçeneklerin işaretleri kalkmaz bu sorun teşkil etmeyecektir.
DVB/ATSC adapters
*** Supported SAA7146 based PCI Adapters ***
<M> AV7110 cards[*] AV7110 OSD support
<M> SAA7146 DVB cards (aka Budget, Nova-PCI)
< > Budget cards
<M> Budget cards with onboard CI connector
< > Budget cards with analog video inputs
*** Supported USB Adapters ***
< > Support for various USB DVB devices
< > Technotrend/Hauppauge Nova-USB devices
< > Technotrend/Hauppauge USB DEC devices
< > Terratec CinergyT2/qanu USB2 DVB-T receiver
*** Supported FlexCopII (B2C2) Adapters ***
< > Technisat/B2C2 FlexCopII(b) and FlexCopIII adapters
*** Supported BT878 Adapters ***
*** Supported Pluto2 Adapters ***
< > Pluto2 cards
*** Supported DVB Frontends ***
Customise DVB Frontends --->
Alıntı yapılan:  Customise DVB Frontends bölümüne girin ve ayarları aşağıdaki şekle uygun olarak yapmaya çalışın,
işaretlerin tamamı kalkmayabilir bu bir sorun teşkil etmez.
[*] Customise the frontend modules to build
*** Multistandard (satellite) frontends ***
<M> STB0899 based
<M> STB6100 based tuners
*** DVB-S (satellite) frontends ***
<M> ST STV0299 based
< > Conexant CX24110 based
< > Conexant CX24123 based
< > Philips TDA8083 based
< > Zarlink VP310/MT312 based
< > VLSI VES1893 or VES1993 based
< > Samsung S5H1420 based
< > Philips TDA10086 based
< > Philips TDA8261 based
*** DVB-T (terrestrial) frontends ***
< > Spase sp8870 based
< > Spase sp887x based
< > Conexant CX22700 based
< > Conexant cx22702 demodulator (OFDM)
< > LSI L64781
< > Philips TDA10045H/TDA10046H based
< > NxtWave Communications NXT6000 based
< > Zarlink MT352 based
< > Zarlink ZL10353 based
< > DiBcom 3000M-B
< > DiBcom 3000P/M-C
< > DiBcom 7000MA/MB/PA/PB/MC
< > DiBcom 7000PC
*** DVB-C (cable) frontends ***
< > VLSI VES1820 based
< > Philips TDA10021 based
< > Philips TDA10023 based
< > ST STV0297 based
*** ATSC (North American/Korean Terrestrial/Cable DTV) frontends ***
< > NxtWave Communications NXT2002/NXT2004 based
< > Oren OR51211 based
< > Oren OR51132 based
< > Broadcom BCM3510
< > LG Electronics LGDT3302/LGDT3303 based
< > Samsung S5H1409 based
*** Tuners/PLL support ***
< > Generic I2C PLL based tuners
< > Philips TDA826X silicon tuner
< > Philips TDA827X silicon tuner
< > NXP TDA18271 silicon tuner
< > Quantek QT1010 silicon tuner
< > Microtune MT2060 silicon IF tuner
< > Microtune MT2266 silicon tuner
< > Microtune MT2131 silicon tuner
< > DiBcom DiB0070 silicon base-band tuner
< > Xceive XC5000 silicon tuner
*** Miscellaneous devices ***
<M> LNBP21 SEC controller
< > ISL6421 SEC controller
< > TUA6100 PLL

Alıntı yapılan: İlk ekrana kadar geri dönerek,
Audio devices for multimedia bölümüne girin aşağıdaki gibi ayarlayabilirsiniz bu kısım şart değildir.
*** ALSA sound ***
<M> Bt87x Audio Capture
[*] Bt87x Audio overclocking
*** OSS sound ***

Alıntı yapılan: Ana ekranda mutlaka ayarlarınızı kaydedin ve sonra çıkın.Save an Alternate Configuration File

Alıntı yapılan: Driver'imizi yüklemeye başlayabiliriz.make && make install

Alıntı yapılan: Kurulumu tamamladıktan sonra, kartımızı aktif hale getirelim!modprobe ttpci-eeprom && modprobe dvb_core && modprobe stb6100 && modprobe stb0899 && modprobe lnbp21 && modprobe stv0299 && modprobe dvb_ttpci && modprobe budget_ci

Alıntı yapılan: Bilgisayarın açılışında kartın yüklenmesini devre dışı bırakalım, bunu yapmayınca kart bazen çalışmıyor!nano -w /etc/modprobe.d/blacklist

Alıntı yapılan: Bir üstteki komutu verince açılan dosyanın en altına bu iki satırı ekleyelim ve sonra CTRL+X butonlarına basalım.
Kaydetmek istiyormusunuz sorusuna ise Evet diyelim!
blacklist budget_ci
blacklist dvb_ttpci

Alıntı yapılan: FFMpeg kodeklerin yüklenmesi.cd ..
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/ffmpeg-bin.tar.gz
tar xvfz ffmpeg-bin.tar.gz -C /

wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/ffmpeg-src.tar.gz
tar xvfz ffmpeg-src.tar.gz -C /

cd /usr/local/src/ffmpeg
./configure --enable-shared --enable-swscale --enable-gpl --enable-postproc --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-liba52 --enable-libmp3lame --enable-libvorbis --enable-pthreads --enable-libxvid --prefix=/usr

make && make install && ldconfig

cd /usr/local/src/dvb
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/ffmpeg-symlinkadd.tar.gz
tar xvfz ffmpeg-symlinkadd.tar.gz -C /

Alıntı yapılan: Xine yüklenmesi.wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/xinelib12-src.tar.gz
tar xvfz xinelib12-src.tar.gz -C /

cd /usr/local/src/xine-lib-1.2
./configure --with-external-ffmpeg --prefix=/usr

make && make install && ldconfig

cd /usr/local/src/dvb

Alıntı yapılan: VDR ve Pluginlerin yüklenmesi.wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/vdr-1.7.0-bin.tar.gz
tar xvfz vdr-1.7.0-bin.tar.gz -C /

wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/xineliboutput-bin.tar.gz
tar xvfz xineliboutput-bin.tar.gz -C /

wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/vdr-1.7.0-src.tar.gz
tar xvfz vdr-1.7.0-src.tar.gz -C /

wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/multiproto-src.tar.gz
tar xvfz multiproto-src.tar.gz -C /

mkdir /etc/vdr
chmod 777 /etc/vdr
mkdir /usr/vdr/video0
chmod 777 /usr/vdr/video0

cd /usr/local/src/VDR
make clean
make clean-plugins
make OPTIMIZE_STRIP_AUDIO_PACKETS=1 HDTV_SUPPORT=1 REMOTE=LIRC VFAT=1 NO_KBD=1
make plugins IRDETO=1 SECA=1 VIACCESS=1 NAGRA=1 CONAX=1 CARDCLIENT=1 DBG=1 SHL=1

Kurulamayan pluginler:
*** failed plugins: actuator amarok analogtv asterisk audiocd audiorecorder avolctl bitstreamout burn cdda coverviewer digicam dv dvd dxr3 em84xx epgsearch erfplayer extb extrecmenu fepg ffnetdev filebrowser graphlcd graphtft iaxphone karaoke lircrc live mailbox manual mediad mldonkey mp3 muggle music newsticker openmhp osdimage picselshow pilot podcatcher pvr350 pvrusb2 reelbox reelchannelscan rockantenne rotor rssreader skinelchi skinenigmang skinreelng sndctl softdevice softieee1394 span subtitles sysinfo text2skin touchtft umsadmin vbox vdricq vdrrip vodcatcher vompserver weatherng webepg xms

strip vdr
strip PLUGINS/lib/*

Alıntı yapılan: VDR'nin yedeklenmesi!cp vdr /usr/vdr/vdr-1.7.0-selfmade
mkdir /usr/vdr/plugins-1.7.0-selfmade
cp PLUGINS/lib/* /usr/vdr/plugins-1.7.0-selfmade
mkdir /usr/vdr/locale-1.7.0-selfmade
cp locale/* /usr/vdr/locale-1.7.0-selfmade -r

Alıntı yapılan: Xine'den görüntü alabilmek için plugin yüklenmesi.cd PLUGINS/src/xineliboutput
make install

Alıntı yapılan: Ayar dosyalarının gerekli yere kopyalanması. cd /etc/vdr
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/sources.conf
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/channels.conf [Kanal dosyası boştur!]
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/diseqc.conf [1. Türksat 42.0E, 2. Hotbird 13.0E, 3. Astra 19.2E, 4. Sirius 5.0E ayarlıdır.]
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/keymacros.conf
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/remote.conf [Ayarlanmış klavye kısa yol dosyası, içeriğini kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Ben rastgele ayarladım.]
chmod 777 /etc/vdr/sources.conf
chmod 777 /etc/vdr/channels.conf
chmod 777 /etc/vdr/diseqc.conf
chmod 777 /etc/vdr/keymacros.conf
chmod 777 /etc/vdr/remote.conf

Alıntı yapılan: İşlemlerimiz tamam ise yeniden başlatabiliriz.reboot

Alıntı yapılan: Kartımızı aktif hale getirelim!modprobe ttpci-eeprom && modprobe dvb_core && modprobe stb6100 && modprobe stb0899 && modprobe lnbp21 && modprobe stv0299 && modprobe dvb_ttpci && modprobe budget_ci

Alıntı yapılan: VDR'yi ilk kez çalıştırmak.cd /usr/vdr
./vdr -v /usr/vdr/video0 -P'xineliboutput --local=sxfe --video=xshm --audio=alsa --remote=none --exit-on-close'

Alıntı yapılan: VDR'nin çalıştırılmasıcd /usr/vdr
./vdr -v /usr/vdr/video0 -P'xineliboutput --video=xshm --audio=alsa --remote=none --exit-on-close'

Alıntı yapılan: Bozlulan VDR'nin yeniden yüklenmesi!cd /usr/vdr
rm vdr plugins locale
ln -s vdr-1.7.0-selfmade vdr
ln -s plugins-1.7.0-selfmade plugins
ln -s locale-1.7.0-selfmade locale

Yukarıdaki kısımlarda mutlaka yanlış gördüğünüz kısımlar olacaktır, en başta bahsettiğim gibi amatörce yapılmış bir çalışma başlangıcıdır, birlikte sonuca erdirebileceğimizi umuyorum.

Bu kısımdan sonra yapmamız gerekenler, VDR'nin ayarlarını yapmak ve tarama yaparak yayınları izleyebilmektir...

Eksiler :  Diseqc ayarlaması, frekans taraması. Bu konularda yardımcı olacak arkadaşlar olursa, döküman nihayete ulaşabilir...

munirekinci

Ellerinize sağlık, bu konuda sıkıntı çekenlere faydalı olur umarım.
Not: Başlık sabitlendi.

beyazadam

Alıntı yapılan: munirekinci - 26 Ağustos 2008 - 14:33:17
Ellerinize sağlık, bu konuda sıkıntı çekenlere faydalı olur umarım.
Not: Başlık sabitlendi.

Rica ve teşekkür ederim, benimde amacım bildiğim kadarını paylaşarak dahada fazlasını öğrenebilmek.
Umarım, bu ve benzeri konularda dahada ileri bilgilere sahip olabliriz...

heartsmagic

Eline sağlık @beyazadam, ciddi anlamda çok güzel bir belge olmuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

beyazadam

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2008 - 22:55:16
Eline sağlık @beyazadam, ciddi anlamda çok güzel bir belge olmuş.

Rica ederim, daha eksik çok bölümü olmasına rağmen bir seviyede başlangıç olarak nitelendirilebilir. Bilgisi olan arkadaşlar sayesinde dahada ilerlemesini umuyorum...

yil2099

Öncelikle anlatımınız çok güzel olmuş ilk defa sizin anlatımınızdan sonra kurabildim vdr'yi yalnız tranponder ve kanal arama ile programın klavye kullanım tuşları hakkında bilgi verebilirseniz çok iyi olur. Ben channels.conf içine kanalları ekledim. Vdr'de kanal isimleri görünüyor ama kanal kullanılamıyor diye bir mesaj geliyor. Sizce sorun  nedir? Tekrar teşekkür ederim.

beyazadam

Alıntı yapılan: yil2099 - 27 Ağustos 2008 - 08:26:30
Öncelikle anlatımınız çok güzel olmuş ilk defa sizin anlatımınızdan sonra kurabildim vdr yi

* yalnız tranponder ve kanal arama ile programın klavye kullanım tuşları hakkında bilgi verebilirseniz

çok iyi olur. ben channels.conf içine kanalları ekledim

vdr de kanal isimleri görünüyor ama kanal kullanılamıyor diye bir mesaj geliyor

sizce sorun  nedir.tekrar teşekkür ederim

Maalesef henüz transporder ve kanal tarama hakkında bende bir bilgi edinebilmiş değilim, ama sizde kanalların görünüp çalışmamasında aklıma gelen ilk neden diseqc ayarları olabilir diyorum.

Henüz bende kanal tarama ve izleme kısmına geçebilmiş değilim, şimdiye kadar yapabildiğim, kurulum ve tuş ayarları oldu.

Klavye kullanım tuşlarını VDR'i ilk çalıştırdıktan sonra kendim rastgele atamıştım, siz kendinize göre düzenleme yapabilirsiniz, bunun için 2 yol mevcut.
1'incisi remote.conf dosyasının içerisinde tuş isimlerini kendinize göre düzenleyin.
2'incisi remote.conf dosyasını silin ve ilk çalıştırma komutu ile VDR'yi açın bir süre sonra sizden tuş atamanızı isteyecektir...

sonmez30

Elinize sağlık beyazadam kardeş bu açıklayıcı bilgine göre baştan itibaren (ss2 hd olmayan kartım var 2,6 versiyonu ) yaptım hata üstüne hata verdi bende kendime kızıp bir işi başaramadın diye Ubuntu'dan vazgeçtim. Ama yarın tekrar kuracağım sanırım. Kodek kısmından itibaren devam edeceğim yüklemeye.
Şu an Ubuntu 8.4.1. kubuntu 8.4.1. xubuntu 8.4.1.(sanal pc kurdum doğru dürüst menüsü yoktu konsolu bile bulamadım) pardus 2008 versiyonları var.
(bilgisayarım p4 1,5 ram 512mb , ekran kartı 128 Nvidia)

Hangi versiyonu yüklesem acaba?

Saygılar.
بسم الله الرحمن الرحيم

sonmez30

Kaffeine programını kurdum ve sorunsuz görüntü aldım. Sonra kodeklerin yüklenmesi kısmından itibaren uygulamaya başladım.(Belirtilen yerleri kopy-past yaparak tabi.)
Son satırda vdr ilk çalıştırması sırasında diseq ayar dosyasında hata var dedi, bende düzelttim ve vdr çalıştırılması noktasında
./vdr -v /usr/vdr/video0 -P'xineliboutput --video=xshm --audio=alsa --remote=none --exit-on-close'

dedim ve enterledim. Karşıma:
root@ahmet-desktop:/usr/vdr#

ifade geldi.
Yani çalışmadı yine başaramadım. Sanırım bu işi basamak basamak yapmak lazım (programın yüklenmesi ve derlenmesini aşama aşama yapmak lazım)

Saygılar.

بسم الله الرحمن الرحيم

s1bernet1k

Peki twinhan çipli skyvision için farklı olarak hangi modülleri yüklemek lazım vdr nin kurulumu esnasında?
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

dirac

Xine yüklemeden devam etmek bir sorun çıkartırmı bilemiyorum.
Bende skystar2 2.8 tv kartı var. Bu kart Windows'ta hiç sorunsuz çalışmasına rağmen kaffeine ile sürekli bir titreme sanki görüntüyü 1-2 saniye geri alıp tekrar işleme gibi bir sorun çıkarttı. Kaffeine penceresini küçültünce titreme olmadan izlememe rağmen ( yaklaşık bir sigara paketi büyüklüğünde) A4 kağıt boyutlarında tamamen izlenemez hale geliyor. Tam ekran yapınca zaten seslerde de sorun başlıyor.

Ben bu sorundan kurtulmak için kopyala yapıştır yaparak bu noktaya kadar geldim ama maalesef bu noktada tıkandım.

Xine yüklenmesi sırasında konsolda şöyle bir şey çıkıyor.

usr/local/src/xine-lib-1.2/.hg/data/src/video_dec/libmpeg2/header.c.i
tar: Arşivde beklenmeyen dosya sonu
tar: Arşivde beklenmeyen dosya sonu
tar: Hata kurtarılabilir değil: şimdilik çıkılıyor

Bundan sonra da

cd /usr/local/src/xine-lib-1.2
./configure --with-external-ffmpeg --prefix=/usr

yazdığımda :

root@maxwell:/usr/local/src/xine-lib-1.2# ./configure --with-external-ffmpeg --prefix=/usr
bash: ./configure: No such file or directory
root@maxwell:/usr/local/src/xine-lib-1.2#

bu şekilde kalıyor..

Not: Noktadan sonra büyük harf kullanırsanız sizi Noktalama İşaretleri'ne hassasiyetinizden dolayı tebrik edeceğim.

ferater

Bende VDR konusunda yeni olmama rağmen biraz yardımcı olabilirim sanırım.Öncelikle beyazadam'a teşekkür ederim :)

Alıntı YapÖncelikle anlatımınız çok güzel olmuş ilk defa sizin anlatımınızdan sonra kurabildim vdr'yi yalnız tranponder ve kanal arama ile programın klavye kullanım tuşları hakkında bilgi verebilirseniz çok iyi olur. Ben channels.conf içine kanalları ekledim. Vdr'de kanal isimleri görünüyor ama kanal kullanılamıyor diye bir mesaj geliyor. Sizce sorun  nedir? Tekrar teşekkür ederim.

Benimde aklıma ilk önce disec ayarları gelmişti ilk okuduğumda ama ondan değil bende de aynı sorun çıktı.Eğer disec ayarlarında sorun yoksa çözüm :
wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/vdr-1.7.0-bin.tar.gz
tar xvfz vdr-1.7.0-bin.tar.gz -C /

wget http://www.beyazadam.net/linux/dvb/xineliboutput-bin.tar.gz
tar xvfz xineliboutput-bin.tar.gz -C /

kısımlarını atlayın.Çünkü bunlar önceden derlenmiş programlar, eğer bunları kullanmak isterseniz programı derlemenize gerek yok. xineliboutput plugin uyumsuzluğundan dolayı kanalları görüntüleyemedim. Kendi derlediğiniz pluginleri kullanırsanız sorun çıkmıyor.

anahtar

Alıntı sahibi: Kart Driver dosyalarımızı indirelim ve yükleme için ayarlayalım.
Kod:

sudo -s
cd /usr/local/src/dvb/ && hg clone -r 7207 http://jusst.de/hg/multiproto && cd multiproto && make menuconfig

ubuntunun en son şu andaki 8,10 sürümünü kurdum. sky star hd tv kartı kullanıyorum. Üstte yazılan kısıma kadar geldim fakat bunun ötesine gidemiyorum. Nerede yanlış yapıyorum. Bir de sistemimin kartı tanıyıp tanımadıüını nasıl anlayacağım aygıt yöneticisi kısmını bir türlü bulamadım

heartsmagic

Bu adımda tam olarak nerede tıkandın? hg kullanımı konusunda tıkandıysan, onu kullanman için sistemde mercurial paketinin kurulu olması gerekiyor.

anahtar

sudo -s
Yukarıda yazdığım komutu verdiğimde daha sonra gelmesi gereken menu gelmedi. Birde dediğiniz mercurial paketinin yüklü olup olmadığını bilmiyorum. Eğer yüklü değilse nasıl yükleyeceğimi bildirirseniz sevinirim birde yüklü olduğunu nasıl anlayacağım.
Kaffeine proğramını kurdum. Sisteminizde dvb kart yok dedi.  Aklıma takılmışken ubuntuda illaki dvb kart izlemek için kaffeine proğramınınımı kullanmamız gerekiyor. Progdvb tarzı programları kullanamazmıyız.

heartsmagic

Bu başlığın ilk bölümünde anlatılanları eksiksiz yerine getirdin mi? apt-get ile başlayan satırlar bilhassa. Her adımın eksiksiz gitmesi lazım. Eğer o adımları eksiksiz yaptığına inanıyorsan, bu verdiğin komuttan sonra ne oluyor, ne hata veriyor bunu bize söylemen lazım.

Bir TV kartına sahip değilim, sadece kabaca yardım edebilirim.

anahtar

apt-get -y install subversion ve mkdir -p /usr/local/src/dvb && cd /usr/local/src/dvb/ başlıyan kısımları yükledim ve reboot ettim. daha sonra gelen
sudo -s
cd /usr/local/src/dvb/ && hg clone -r 7207 http://jusst.de/hg/multiproto && cd multiproto && make menuconfig komutunu verdiğimde linkte görünmesi gereken
[ ] Enable drivers not supported by this kernel
Multimedia devices --->
Audio devices for multimedia --->
---
Load an Alternate Configuration File
Save an Alternate Configuration File
üstteki komut gelmedi. Bunu çok defa yapmama rağmen enable diye başlayan kısım gelmedi. Ubuntudan vazgeçmek istemiyorum ve bu işi mutlaka başarmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.Saygılar daha önceki mesajımda sormuştum mercurial paketinin yüklü olup olmadığını bilmiyorum. Eğer yüklü değilse nasıl yükleyeceğimi bildirirseniz sevinirim birde yüklü olduğunu nasıl anlayacağım.
Kaffeine proğramını kurdum. Sisteminizde dvb kart yok dedi.  Aklıma takılmışken ubuntuda illaki dvb kart izlemek için kaffeine proğramınınımı kullanmamız gerekiyor. Progdvb tarzı programları kullanamazmıyız. Saygılarımı sunuyorum.

heartsmagic

Öncelikle şunu anlatayım. && işaretlerinin manası bir önceki komuttan sonra bir sonrakini yürüttür. Kısacası bunları sırayla da verebilirsin. Ben senin belgenin en başından beri adımları teker teker yapıp yapmadığını, herhangi bir adımda sorun yaşayıp yaşayamadığını, hata alıp almadığını bilemem. Bunu bilecek olan sensin. Ancak birazcık tecrübeli olasın ki hata alıp almadığını anlayasın. Kısacası her adımın teker teker yapılması ve hatasız olması gerekiyor. mercurial bunlardan sadece biri. Onu kontrol ederiz ancak senin diğer adımlarda ne yapıp yapmadığını ben buradan anlayamam, bilemem. Son komutu verdim, diğer komut gelmedi diyorsun. Orada gelecek şey zaten komut değil bir arabirim. O arabirimi kullanarak bir şeyleri etkinleştirmen gerekiyor. Kısacası eğer o menü gelmediyse sorun var demektir ve adımlarını teker teker kontrol etmelisin. mercurial sadece bir parçası. Kontrol etmek için:

dpkg -l | grep mercurial komutunu verip, satırın başında bir i harfinin olup olmadığına bakabilirsin. Hiç kontrol etmeden kurmak için:

sudo aptitude install mercurial komutunu kullanabilirsin.

Dediğim gibi mercurial sadece küçük bir parça. Her adımın eksiksiz olması gerekiyor ki bunu da kontrol etmek sana düşüyor.

Bir önceki mesajımda belirttiğim üzere TV kartı sahibi değilim. Son sorduğun sorulara ne yazık ki detaylı olarak cevap vermem mümkün değil.

cos

merhaba arkadaşlar
bu tv kartını son güncellemeler yapıldıktan sonra izlemek mümkün müdür?

husnu

ben ubuntuyu 9.04 yeni kurdum skaystar2 kartımı tanımadı tanıtamadım,
parduşta 2008 de hemen tanıdığını söylüyorlar . bu ubuntuda neden olmuyor birde kaffein programı indirdim ama çalıştıramadım kaffein i çalıştırmak için bir uygulama dosyası olması lazım sanıyorum ama indirdiğim kaffein tar 8.0.8 dosyayı açtıktan sonra com yada exe gibi bir dosya göremiyorum

birde uç birimde komut yazmak istiyorum  bir komut yazdığımda enterlediğimde pasword istiyor ama paswordu yazamıyorum sebebi nedir
teşekkürler

heartsmagic

@husnu lütfen her konuya soru sorma. Sonuç olarak forumu dolaşan herkes senin açacağın tek bir konuyu bile görecektir. O konudan devam etmek en mantıklısı, yoksa soru sorduğun hangi başlıktan devam edeceksin, hangisine cevap vereceksin. Bu gördüğüm sanırım altı veya yedinci başlık. Lütfen tek bir başlıktan devam edelim.