Forum facebook gibi olsa..

Başlatan Aequitas, 13 Kasım 2011 - 12:49:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Öncelikle merhaba..
Aklıma takıldı birden, bu işlerin nasıl yapıldığını da pek bilmiyorum ama yine de fikir belirtmek istedim..
Facebook ya da Twitter'da arkadaşlarımızın ya da beğendiğimiz sayfaların gönderileri otomatik olarak belli aralıklarla sayfanın tamamı yenilenmeden üstten duvarımıza ekleniyor ya, forumdaki başlıklarda da benzer bir sistem yapılamaz mı? Böylece sayfayı yenilemeden biz o başlığı okuyorken mesela başka bir kullanıcı eğer bir ileti paylaşırsa o başlıkta, hemen altta görünse.. Ya da ne bileyim tüm başlıklarda olmasa bile hani yeni yazılan iletiler kısmında da böyle bir özellik olabilir, böylece aynı facebook'ta olduğu gibi yeni iletiler yazılan başlıklar ya da ilk defa açılmış başlıklar anlık takip edilebilir.. Bu sayede belki kullanıcıların foruma daha aktif katılımı da sağlanır.. En azında bi işimiz düştüğünde iki dakika açıp bakıp çözümü bulamadığımız zaman da ortaya bir soru atıp tekrar uğramayı unutanların sayısı da azalır, millet sosyal paylaşım sitesi gibi takip etmeye başlar belki de.. (çok mu polyannacı oldu :p)
Yapılabilir mi ki böyle bir şey? Gerçi hiçbir forumu bu formatta görmedim ama, belli mi olur.. :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

alquirel

Bu işlem ciddi bir altyapı gerektirir. Smf ekibi, geliştiricileri bu konuda girişim yapmadıkça da gerçekleşecek bir şey değil.

Fikir güzel, Smf ekibine iletilebilir.

Aslında ben forum genelinde değil de, Son gönderilen iletiler veya Okunmamış iletiler sayfasında böyle bir ajax güncellemesi olsa güzel olur diye bakınmıştım, bakındığım kadarıyla da bu tür ajax geliştirmeleriyle uğraşan pek yok Smf kanadında...

decent

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=recent

bağlantısını kullandığınız tarayıcının ilk sekmesine iğneleyebilirsiniz.
Destekleyen tarayıcılarda süreli tazeleme de yapılabilir.

Bu konuda çok teknik bilgim olmasa da, her eklentinin ve fazlalığın elektrik, yol ve su olarak geri döneceğini unutmamak gerek.

Aequitas

Özgür yazılım temelli bir alan olduğu için maddi kaynak sıkıntısı çok büyük bir engel, onda şüphem yok, sonuçta facebook gibi bir isim altında milyon dolarlar dönüyor hergün, ama aslında yapılabilse son iletiler kısmı çok güzel olur bence. Yine de eğer Smf ekibi böyle bir konuya el atma imkanı bulursa ortaya çok hoş bir şey çıkacağından eminim.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

emreseckin

Facebook çok büyük site ama Mükkemmel Cache kullanımları var düşünsenize 750 milyon kullanıcı :)
Sorunuza gelmek gerekirse SMF gibi güvenli scriptler defalarca testten geçirip açık var mı yok mu tespit edilir dediğiniz gibi ajax tarzı uygulamalarda en ufak bir hatada hack yemek zor olmaz :)

alquirel

Alıntı yapılan: emreseckin - 14 Kasım 2011 - 18:26:06
Facebook çok büyük site ama Mükkemmel Cache kullanımları var düşünsenize 750 milyon kullanıcı :)
Sorunuza gelmek gerekirse SMF gibi güvenli scriptler defalarca testten geçirip açık var mı yok mu tespit edilir dediğiniz gibi ajax tarzı uygulamalarda en ufak bir hatada hack yemek zor olmaz :)

Ne tür bir hack'ten bahsediyorsunuz?
İletinizi okuyunca sanki Ajax eşittir güvenlik açığı gibi bir intiba oluşuyor.

Eğer öyle olsaydı Google'ın her köşesinde, Facebook'un her köşesinde Ajax olmazdı.
(En çok kullanılan siteler bunlar olduğu için bunları örnek olarak veriyorum.)

Tekrar soruyorum, Ajax olunca nasıl bir açık oluşuyor?

emreseckin

Alıntı yapılan: alquirel - 14 Kasım 2011 - 18:45:02
Alıntı yapılan: emreseckin - 14 Kasım 2011 - 18:26:06

Ne tür bir hack'ten bahsediyorsunuz?
İletinizi okuyunca sanki Ajax eşittir güvenlik açığı gibi bir intiba oluşuyor.

Eğer öyle olsaydı Google'ın her köşesinde, Facebook'un her köşesinde Ajax olmazdı.
(En çok kullanılan siteler bunlar olduğu için bunları örnek olarak veriyorum.)

Tekrar soruyorum, Ajax olunca nasıl bir açık oluşuyor?
Yanlış anlaşılma olmuş :) Vbulletin gibi büyük bir scriptte bile açıklar bulunabiliyorsa ki çok profesyonel insanlar tarafından tasarlanıyor ve bu profesyonelliğe rağmen hack yiyebiliyorsa ya da Microsoft web sitesi hackleniyorsa, benim ajaxtan kastım, arkadaş facebook tarzı demiş facebook ajax kullanıyor, ajax ordan geldi. Yoksa ajaxa karşı düşmanlığım yok :) Haksızsam haksız deyin, gene de yapılabilir ama profesyonel kişiler tarafından :)

alquirel

Alıntı yapılan: emreseckin - 15 Kasım 2011 - 15:45:49
Yanlış anlaşılma olmuş :) Vbulletin gibi büyük bir scriptte bile açıklar bulunabiliyorsa ki çok profesyonel insanlar tarafından tasarlanıyor ve bu profesyonelliğe rağmen hack yiyebiliyorsa yada Mİcrosoft web sitesi hackleniyorsa benim ajaxtan kastım arkadaş facebook tarzı demiş facebook ajax kullanıyor ajax ordan geldi yoksa ajaxa karşı düşmanlığım yok :) haksızsam haksız diyin genede yapılabilir ama profesyonel kişiler tarafından :)

Konuyla alakalı olarak devam ediyorum.

Şu noktada, yani son gönderilen iletiler veya okunmamış iletiler sayfalarında Ajax güncellemesi yapıldığında oluşabilecek açıklar, o sayfaların normal bir şekilde görüntülenmesi ile oluşabilecek (veya var olan) açıklardan ne daha fazla ne de daha eksik olacaktır.
Yani okunmamış iletiler sayfasında Ajax kullanmak ile F5'e basmak arasında (açık yönünden) fark olmaz.

Çünkü Ajax'ı sadece veri alma yönünde kullanıp çok basit bir JS koduyla sayfaya yeni iletileri ekleme işlemi yapılır eğer başlıkta istenen yapıldığı zaman.

Aequitas

Son bahsettiğiniz sistem açıkları konusunda hiçbir bilgim olmadığı için şu desem yalan olur, ama @alquirel'a katılıyorum. Zira hali hazırda olan açıktan daha büyük bir zaafiyete neden oluyor olsaydı facebook gibi bir sayfada kullanılıyor olmazdı herhalde.
Ben yine de kullanıcılar açısından çok büyük kolaylık sağlayacağını ve hoş görüneceğini düşünüyorum. Keşke yapılabilse böyle bir sistem.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

alquirel

Alıntı yapılan: Aequitas - 15 Kasım 2011 - 19:38:44
Son bahsettiğiniz sistem açıkları konusunda hiçbir bilgim olmadığı için şu desem yalan olur, ama @alquirel'a katılıyorum. Zira hali hazırda olan açıktan daha büyük bir zaafiyete neden oluyor olsaydı facebook gibi bir sayfada kullanılıyor olmazdı herhalde.
Ben yine de kullanıcılar açısından çok büyük kolaylık sağlayacağını ve hoş görüneceğini düşünüyorum. Keşke yapılabilse böyle bir sistem.

Yapılabilse derken aslında zor bir işlem değil.
SMF'de bu tür şeyler eklentilerle hallediliyor.
Senin gibi ben de F5 ile yenileyip durma işinden bıktığım bir zamanda acaba buna yönelik bir eklenti var mı diye bakmıştım SMF'ye.
Yanlış hatırlamıyorsam bir tane görmüştüm ama (niyesini hatırlamıyorum) hoşuma gitmemişti.

Eğer bir gün SMF'den daha fazla anlar hâle gelirsem, vaktim de olursa, hâlâ da yazılmamışsa yazmayı düşünüyorum...

emreseckin

+Olarak SMFnin böyle bir eklentisi var zaten Top 10 diye geçer genelde son açılan konuları en son mesaj atılan konuları en çok kimin mesajı var tarzı vs vs.

canosayan

Biraz söze girelim.

Öncelikle google ve facebook ajaxtan çok uzun süreli oturumlar ya da web soketler kullanıyorlar. Diğer yandan sponsorlarla ayakta tutulan bir forumda facebook gibi yapmaya kalkarak gereksiz trafik yaratmak delice. Mutlaka eklenti vardır, olmadı bir şeyler yazılır. Fakat bir şey yapılacaksa bunun nedenini iyi düşünmek gerekir.

Diğer bir yönden ubuntu-tr'ın öncelikli amacı dost, arkadaş ortamı sağlamak Ubuntu kullanıcılarını sosyalleştirmek değil gibi. Şu an yapılması gereken işlerin yanında sosyal nokta bence en son kısım. Ama illa sosyal medya istiyorsanız friendfeed de bir Ubuntu Türkiye grubu var
Chmod bizim işimiz.

alquirel

Alıntı yapılan: emreseckin - 15 Kasım 2011 - 21:48:55
+Olarak SMFnin böyle bir eklentisi var zaten Top 10 diye geçer genelde son açılan konuları en son mesaj atılan konuları en çok kimin mesajı var tarzı vs vs.

Böyle bir eklenti derken Top 10 ismiyle bulduğum hiçbir eklentide Ajax ifadesi göremedim ben. Rastgele ileti yazıyorsun gibi geliyor bana.

Alıntı yapılan: canosayan - 15 Kasım 2011 - 22:14:19
Diğer yandan sponsolarla ayakta tutulan bir forumda facebook gibi yapmaya kalkarak gereksiz trafik yaratmak delice.

Açıkçası kendi adıma forumda çevrimiçi olduğum süre içerisinde "Yeni Gönderilen İletileri Göster" sayfasını en geç 5 dakikada bir yeniliyorum.
Eğer bu sayfa için bir Ajax güncellemesi olursa benden kaynaklı trafiğin çok büyük ölçüde azalacağını düşünüyorum.
O sayfayı sürekli yenileyerek kullanma konusunda yalnız olduğumu da zannetmiyorum.
Ama benimkisi tabii ki "niye yok, olsun" gibisinden bir istek değil, sadece fikir yürütme babında bir istek.

Ama tabii ki her bir "bölüm" için böyle bir şey olması trafiği arttırabilir, çünkü bu forum biz bir "bölüm"de ileti yazarken o "bölüm"e yeni ileti gelecek kadar sık ileti yazılan bir forum değil.

heartsmagic

Alıntı yapılan: alquirel - 15 Kasım 2011 - 22:34:44
Açıkçası kendi adıma forumda çevrimiçi olduğum süre içerisinde "Yeni Gönderilen İletileri Göster" sayfasını en geç 5 dakikada bir yeniliyorum.

Ne güzel, bense o bölümü boş gördüğüm anda forumdan kaçıyorum :D Foruma uğradığımda genelde en az bir, iki sayfa oluyor ki eğer gün içinde bakamamışsam forumun kendisine rahatlıkla üç sayfayı buluyor. Boş görüp de yenilediğimde yine ortada güzel başlıklar oluyor. Eriyince tamamen dediğim gibi kaçıyorum :)

Şaka bir yana, Facebook tarzı olmasını istemem, fakat işleri kolaylaştıracak şeyler neden olmasın. Ancak, genelde SMF ile yapılan özelleştirmeler bizleri boğuyor. Temamızdan kaynaklı sorunlar, özelleştirmelerin -resmi kanattan gelmezse eğer- güncellenmemesi böylece bir sonraki SMF geçişinde eklentilerden mahrum kalmamız, eklentilerin kurulumunun bile zahmetli olması bizi soğutuyor açıkçası.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emreseckin

alquirel

O halde, madem konuya dahil olduk, son sözümüzü söyleyelim :)

Dediğim gibi başlığı görünce sadece fikir yürüttüm.
Zaten ilk söylediğim şey de bu işin bizim forumdan değil SMF ekibinden beklenmesi gerektiğiydi.

Herkese teşekkürler...

barış

Ajax konusu forumda daha önce konuşulmuştu diye hatırlıyorum. Kotalı kullanıcılar da göz önünde bulundurularak geri dönmüştü yönetimden.
Alıntı yapılan: alquirel - 15 Kasım 2011 - 19:02:30
Alıntı yapılan: emreseckin - 15 Kasım 2011 - 15:45:49
Yanlış anlaşılma olmuş :) Vbulletin gibi büyük bir scriptte bile açıklar bulunabiliyorsa ki çok profesyonel insanlar tarafından tasarlanıyor ve bu profesyonelliğe rağmen hack yiyebiliyorsa yada Mİcrosoft web sitesi hackleniyorsa benim ajaxtan kastım arkadaş facebook tarzı demiş facebook ajax kullanıyor ajax ordan geldi yoksa ajaxa karşı düşmanlığım yok :) haksızsam haksız diyin genede yapılabilir ama profesyonel kişiler tarafından :)

Konuyla alakalı olarak devam ediyorum.

Şu noktada, yani son gönderilen iletiler veya okunmamış iletiler sayfalarında Ajax güncellemesi yapıldığında oluşabilecek açıklar, o sayfaların normal bir şekilde görüntülenmesi ile oluşabilecek (veya var olan) açıklardan ne daha fazla ne de daha eksik olacaktır.
Yani okunmamış iletiler sayfasında Ajax kullanmak ile F5'e basmak arasında (açık yönünden) fark olmaz.

Çünkü Ajax'ı sadece veri alma yönünde kullanıp çok basit bir JS koduyla sayfaya yeni iletileri ekleme işlemi yapılır eğer başlıkta istenen yapıldığı zaman.

Ek olarak betikle sağlanan bir yenileme, yenileme aşamasında değil, betiğin söz diziminden bile açık yaratabilir. Sonuç olarak foruma empoze ediliyor bu şey, oradaki bir söz dizimi, diğer söz bloklarını da etkileyebilir. Düz mantık olmamak gerek.

alquirel

Alıntı yapılan: barış - 15 Kasım 2011 - 23:30:40
Ek olarak betikle sağlanan bir yenileme, yenileme aşamasında değil, betiğin söz diziminden bile açık yaratabilir. Sonuç olarak foruma empoze ediliyor bu şey, oradaki bir söz dizimi, diğer söz bloklarını da etkileyebilir. Düz mantık olmamak gerek.

Ben açık olmaz demiyorum zaten, bu işlemi yapmanın açık oluşturmak açısından gözle görülür bir farkı olmaz diyorum.
Sözdiziminin oluşturacağı açık sadece JS'de değil, PHP'de de olabilir. O zaman forumu da kullanmayalım.
Düz mantık kısmını tekrar gözden geçirmenizi rica ederim.

BayboraKaan

Bence hic kafa yormaya gerek yok :D

Opera ile öntanimli, Firefox ile eklenti olarak yükleyebilecegimiz sayfayi yenile eklentisi mevcuttur.

https://addons.mozilla.org/de/firefox/addon/reloadevery/?src=search

Hangi sayfayi izlemek istiyorsaniz kac dakikada bir sayfa yenilenmesini istiyorsaniz ayarimizi yapiyoruz ve o sayfa ayarladiginiz zaman icinde kendini hep güncelliyor ;)

Özgür bir dünyada yerimizin dar oldugunu düsünmeyelim ;)

heartsmagic

Alıntı yapılan: emreseckin - 15 Kasım 2011 - 23:21:19
Rastgele ileti yazıyorum doğru linke bak istersen
http://www.simplemachines.org/community/index.php?P=bd64cde92e7f2a2454c5cd5b58d3ee94&topic=262342.0

Alıntı YapDoğan abi eğer iznin olursa Smf 2.0a da çevirip.Yayınlamak isterim mod sitede.İstersen çevirir paket yaparım.Sen yayınlarsın..Cevabını bekliyorum..Tekrar eline sağlık.
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=262342.msg2039029#msg2039029
Alıntı YapMay 01, 2009, 07:05:31 AM

Başlıktaki son ileti bu. Muhtemleen arkadaş iki senedir cevap bekliyordur. Zira başlığın ilk iletisinin güncellenme tarihi:
Alıntı Yap« Last Edit: September 16, 2008, 01:50:19 PM by c3za »

Başlık ciddi anlamda uzayacaksa ben baştan kestirip atayım, cidden düşünmüyoruz böyle bir şeyi :) En azından şu an için.

Aequitas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2011 - 23:53:19
Başlık ciddi anlamda uzayacaksa ben baştan kestirip atayım, cidden düşünmüyoruz böyle bir şeyi :) En azından şu an için.

Sizin canınız sağolsun. Bunca insana çözüm üretiyor, yol gösteriyorsunuz. Emeğinizin karşılığını alıyorsunuzdur inşallah. Ben kendi adıma tüm ekibinizi tebrik ediyorum. İyi ki varsınız.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ubuntgy

Jquery ile bir şeyler yapabiliriz. Vbulletin 'de vardı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Aequitas - 16 Kasım 2011 - 01:17:53
Sizin canınız sağolsun. Bunca insana çözüm üretiyor, yol gösteriyorsunuz. Emeğinizin karşılığını alıyorsunuzdur inşallah. Ben kendi adıma tüm ekibinizi tebrik ediyorum. İyi ki varsınız.

Emeğin karşılığı olan teşekkürler bize yetiyor :) Kararlı bir şeyler olsa da kullanabilsek diye geçiyor içimden, fakat ortada olmayan bir şey için bizim uğraşmamız cidden çok zor. Eğer bu forum mevcut haliyle azcık olsa da beğeniliyorsa, makyajı, reklamı düşünmeyip meselelere soru/cevap=çözüm odaklı yaklaştığı içindir. Keşke sayımız çok ama çok fazla olsa da bu türde şeylere de el atabilsek, fakat ciddi anlamda insan ve vakit lazım bu tür şeyler için.

@Ubuntgy, kolay uygulanabilir ve yük getirmeyecek bir şeyler olursa neden olmasın.