[Çözüldü] 2 Hdd li laptop a ubuntu yu kuramadım

Başlatan maxsimus07, 13 Kasım 2011 - 11:04:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxsimus07

Arkadaşlar elimde 2 hdd olan bir Fujitsu Siemens laptop var (hd,sda-hd,sdb). Buna Ubuntu kurmak istedim. Her ikisinde de GRUB problemi verdi, ne yapacağımı şaşırdım, lütfen yardım edin, Win 7 kurmak istedim, onda da sürekli mavi ekrana düştü, blu secren hatası verdi, aşağıda terminal çıktısı.
sudo fdisk -l

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, total 312581808 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x4ab14ab0

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System

Disk /dev/sdb: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, total 312581808 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x3e573e56

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb2        58595326    62498815     1951745    5  Extended
/dev/sdb5        58595328    62498815     1951744   82  Linux swap / Solaris
ubuntu@ubuntu:~$

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

bytan

Bu çıktının eksiksiz olduğundan emin misin? Kurulum sırasında bölümlendirmeni nasıl yapıyorsun? Grub'u hangi diskine kuruyorsun? Kurulum bittikten hemen sonra fdisk -l çıktın nedir?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maxsimus07

Valla kurulumları hiç tamamlayamadım; ya yükleme programı çöktü dedi ya da öyle donup kalıyor, kapatıp yeniden cd den başlatıyorum. hdd lerin her ikisine de kurmak için denedim ama başarılı olamadım. Çıktı eksiksiz. Az önce yeniden kurmak istedim; hd,sda ya 2 gb swap birincil, 15 gb "/"  15 gb da "/home" olarak bölümlere ayırdım. Geri kalan 128 gb bölümü ise "/media/Depo" olarak ayarladım. hd,sdb ye hiç dokunmadım boş alan olarak duruyordu fakat dosyalar kopyalandı ve sonra dondu kaldı, en az 2-3 saat bekledim, hiçbir işlem yapmadı. Ben de sinirlendim, kapatma düğmesinden kapattım.

burk

@maxsimus07
Öncelikle sinir yok, sakin kal. :) Lütfen elindeki Ubuntu imajının MD5 değerlerini kontrol eder misin?

maxsimus07

Alıntı yapılan: burk - 13 Kasım 2011 - 14:19:48
@maxsimus07
Öncelikle sinir yok, sakin kal. :) Lütfen elindeki Ubuntu imajının MD5 değerlerini kontrol eder misin?

Haklısın sinir yok  ;) Elimdeki Ubuntu imajı sağlam. Evde desktop var, ona kurdum canavar gibi çalışıyor, size de oradan yazıyorum. CD'yi kontrol ettirdim bozukluk falan var mı diye, CD'de bir bozukluk yok. Laptopa Win7'yi de kuramadım. Arkadaşa bir de hava attım bak ben ona ne güzel sistem yükleyeceğim, diye bu gidişle madara olacağız herhalde  ;D

burk

@maxsimus07
İletilerini tekrar okuyunca iki farklı sorundan bahsettiğini düşündüm, ilki grub için ikincisi de kurulum sırasında donup kalması için.
Haklı mıyım?

maxsimus07

evet iletileri okunca bende sanki iki sorun varmış gibi oluyor ama sorun tek ve bu sorun ubuntuyu kurma konusunda, laptopa en az 4-5 kez kurmak için uğraşmamdır. her seferinde kurma macerasının sonu başka şekilde sonuçlandı. birinde  kurulum bitme aşamasında grubun kurulamaması, diğerin de kurulumun bir aşamasında donması gibi sorunlar verdi her seferinde hdd leri yeniden şekillendirdim. şimdi en son kurulumda dondu saatler sonra bilgisayarı kapatma düğmesinden cebren kapattım ve sonra cd ile başlattım. Live cd ile açılan masa üstünde panaller yok ünty dahil, sadece 11.10 kurulum simgesi var başkada birşey yok ben de yeniden kapatma düğmesinden kapattım ve deskoptan sizinle yazışıyorum.

burk

maxsimus07

yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar bilgisayarın cd/dvd sinde bir problem var herhalde usb den ubuntu 11.10 u yükledim.daha önce usb den yüklemeyi denemediğime kendime kendime kızdı, ubuntunun güzelliğine hayran kalmamak elde değil. :)

burk

Sorunun çözülmüş olmasına sevindim, başlığına [Çözüldü] ibaresi eklersen yönetici arkadaşlar konuyu kolayca kapatabilirler. :)

maxsimus07

şimdide ekran kartının sürücüsünü yükleyince  ubuntu yazısından sonra siyah ekranda dondu kaldı. güncellenmiş curent sürümü yüklemiştim.şimdi bunu nasıl düzelteceğiz

burk

Ekran kartının marka ve modeli nedir?

maxsimus07

Alıntı yapılan: burk - 13 Kasım 2011 - 18:47:14
Ekran kartının marka ve modeli nedir?

ekran kartının nvidia olduğunu biliyorum da modelini bilmiyorum ona nereden bakılıyordu?

burk

Açılışta siyah ekranda donup kaldığında Alt+Ctrl+F1 tuşlarıyla komut satırına gir, burada adını ve şifreni girdikten sonra işlem yapabileceğin satıra çıkacaksın, ekran kartının modelini

lspci | grep VGA
ile görebilirsin. Şayet Nvidia olduğuna emin olursan şunu bir deneyelim;

sudo apt-get purge nvidia* 
Bu kodun işlemi sonrasında bilgisayarını Ctrl+Alt+Delete tuşlarıyla yeniden başat.

heartsmagic

Grafik kartı meselesine ilgili bölümden devam etsek daha güzel olur. Kartınla ilgili hazır başlıklar zaten vardır, orada derdini dile getirebilirsin. Eğer başlıklar sana uymazsa yeni bir başlık da açabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.