xubuntu masaüstü yokoluyor

Başlatan savage, 12 Kasım 2011 - 21:41:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

savage

Arkadaşlar bir haftadır 11.10 kullanıyorum.Xubuntu masaüstü kurdum ve çok memnundum. Fakat iki gündür açılıştan bir kaç sn. sonra masaüstü Gnome masaüstüne dönüşüyor .
http://psychocats.net/ubuntu/purexfce   bunu da denedim sonuç aynı.Sizce ne yapmalıyım?

eribol

Ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz? Öncesi ve sonrası için paylaşabilirseniz güzel olur. Bir de başlangıç uygulamalarında neler var?

savage

Başlangıç ekranı artık anında Gnome a dönüşüyor.
Başlangıç uygulamalarında Gnome ve KDE seçili değil.Görüntü ekleyemedim pardon.

eribol

O halde şu komutu verip durumu söyler misiniz?xfwm4 --replace

savage

Komut karşılığı ekranda titreme oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Kasım 2011 - 22:26:26

Sanırım en iyisi 11.10 ve Xubuntu yu yeniden yüklemem. Teşekkür ederim ilginize.

decent

Gnome masaüstünde aşağıdaki komutların çıktısı nedir ?

sudo apt-get update
sudo apt-get --reinstall install xubuntu-desktop

savage

Xfce ve Xubuntu yu sistemden kaldırıp, tekrar kurdum. Sorun düzelmiş durumda. Teşekkür ederim ilginize.

decent

Yeniden kurulum; sistemi tümüyle mi, sadece XFCE ortamını mı yeniden yükledin ?

savage

Sadece XFCE  ve Xubuntu'yu yeniden yükledim.

decent

Özür dileyerek tekrar sorayım:

>> Sistemi CD ile başlatıp sistemi mi yeniden yüklediniz?

>> XFCE ve xubuntu-desktop paketlerini mi yeniden yüklediniz ?

Bir süre sonra konuya dönüp tekrar baktığımızda çözüm karşımızda olsun.

savage

Rica ederim. Synaptic'ten XFCE ve Xubuntu'nun tüm türevlerini kaldırdım.Sistemde sadece Gnome kaldı daha sonra XFCE ve Xubuntu'yu tekrar Uçbirimden yükledim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2011 - 00:09:44

Ve kötü sürpriz.Tekrar sorun yineledi Xubuntu masaüstü yine gitti. Gnome masaüstü geldi tekrar.  :(  Sanırım 11.10 u yeniden yükleyeceğim çözüm kısa sürdü.

decent

Şimdilik Gnome ile devam edersen bir hal çaresine bakabilirim.
Çünkü şu anda karşımda Ubuntu yok.
Bu çözümler arasında başlangıç dizinindeki ilgili klasörleri silmek/taşımak, compiz ayarlarını sıfırlamak vs. var.

savage

11.10'u tekrar kurdum.Ardından Xubuntu masaüstü ortamını.Umarım  yine kaybetmem. :)

decent

O halde konuyu [Çözüldü] etiketi olmadan kapatalım.
Aynı sorun tekrar oluşursa konuyu tekrar açarız.

oyg

Bende de birebir aynı sorun var. Sistemi yeniden kurmaktan başka bir çözüm yolu yok mudur acaba?

gufabe

Alıntı yapılan: oyg - 23 Ocak 2012 - 21:10:50
Bende de birebir aynı sorun var. Sistemi yeniden kurmaktan başka bir çözüm yolu yok mudur acaba?

@oyg sorunun ne olduğunu tam olarak anlatır mısın?

oyg

Gnome masaüstüne sahip bir ubuntu kuruluydu bilgisayarımda. Sonra xfce'nin daha hızlı olduğunu öğrenince paketleri kurdum. İlk günlerde hiç bir sorun yoktu normal xfce masaüstü açılıyordu. Fakat birkaç gün sonra işler değişti. Açılışta ilk önce xfce'nin fare duvar kağıtlı home trash vs. simgeli masaüstü görünüyor birkaç saniye sonra eskiden gnome masaüstünde kullandığım duvar kağıdına dönüyor ve home trash vs simgeleri yok oluyor. Panelde herhangi bir değişiklik olmuyor tek sorun duvar kağıdı ve ana simgeler. Ayarlardan Applications menu-settings-desktoptan xfce duvar kağıtlarını seçip değiştirmeme rağmen masaüstünde bir değişiklik olmuyor. Aynı duvar kağıdı sabit. Ama masaüstüne sağ tıklayıp change desktop backround dediğimde duvar kağıdı değişiyor ama onlar da birebir gnome menusu ve duvar kağıtları. xfce desktop menusunden değiştirince mesela yeniden açtığımda oturumu değiştirdiğim duvar kağıdı birkaç saniye görünüyor sonra yine gnome duvar kağıdı çıkıyor. Sanki xfce arka planda kalıyormuş gibi garip bir şey. Çözüm öneriniz var mıdır?

gufabe

Xfce menüden oturum ve başlangıç ayarlarına girerek başlangıçta çalıştır bölümünde Nautilus işaretlimi diye  kontrol eder misin?

oyg

Listede nautilus yok ama her başlangıçta home klasörü pencere olarak otomatik olarak açılıyor. Nautilus file manager sanırım değil mi? Bu onun başlangıçta açıldığını mı gösterir? Session and startup'ın application autostart sekmesindeki listede işaretli olmayan 3şey var 1cairodock(ben kaldırdım) 2clipman 3notes. Ama dediğim gibi o listede nautilus yok.

gufabe

Evet sorun senin de anladığın gibi nautilusun dosya yönetimini devralması sorunu. Ve sen Gnome (Unity veya Gnome Klasik) oturumunda ''sudo nautilus'' işlemi yaptıkça (bu sadece o komut girilerek değil herhangi bir şekilde yönetici izni ile dosyalara ulaşılarak yapılabilir) Xfce oturumunu da etkiliyor oluyorsun. Aynı sorunu bende yaşamıştım. Fakat benim Gnome bağımlılığım olmadığı için çözmek kolay olmuştu.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,2760.0.html 

Sorunu geçiçi olarak aşmak için Xfce oturumunda nautilusu -varsa Synaptic'ten yeniden kurulum için işaretle diyerek- yeniden kurabilirsin. Bu durumda o oturum için sorun olmaz. Ama yeniden başlattığında Gnome ortamına giriş-çıkışlarda tekrar eder. Kesin çözüm için önceki sürümlerde gconf-editor ile ayar yapabiliryordu. Fakat şimdi sanırım başka bir düzenleyici kullanılıyor. Şu an bende Ubuntu olmadığı için adını hatırlayamadığım o düzenleyiciyle sorun hallolacaktır.

oyg

peki saf bir xubuntuyu baştan kurmak bütün bu sorunları çözer mi? çözer sanırım? biraz kasap işi bir çözüm oldu ama kesin çözüm olur diye düşünüyorum. bir de saf bir xubuntu, önce gnome kurulmuş sonra xfce eklenmiş bir ubuntudan daha hızlı mıdır merak ettim.

gufabe

Ayrı bir dağıtım olarak kurmak bir yol tabii de, bana sorarsan durumu kolayca halledebilecek birilerinin ileti geçmesini beklemeni tavsiye ederim.

Alıntı yapılan: oyg - 24 Ocak 2012 - 00:07:40
bir de saf bir xubuntu, önce gnome kurulmuş sonra xfce eklenmiş bir ubuntudan daha hızlı mıdır merak ettim.

Genel olarak daha hafiftir diyelim.

oyg