ubuntu 11.10 ati performans - rendering

Başlatan istanbul, 12 Kasım 2011 - 20:24:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istanbul

Dizüstü bilgisayarımda en altta lspci çıktısını verdiğimde göründüğü gibi ATI.

Şimdi makinemin Windows 7 lisansi var ve burada Youtube'de 1080p videoyu sistem hiç kasılmadan çok rahat bir şekilde izletiyor. Yani bilgisayarım kötü degil.

Ubuntu'da ise ne yaptıysam Youtube'de 1080p videoyu izleyemedim. Mesa ile olmuyor, ek sürücülerden kurdum olmuyor, ATI'nin kendi sitesinden de indirdim, kurdum yine olmuyor. Bunları yaparken hep sıfır kurulum Ubuntu üzerinde yaptım. Forumdaki anlatımlara göre hepsinde problemsiz kurulumlar yaptım.

Ubuntu 2d olarak da denedim, diger Ubuntu sürümlerinde de denedim. Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu 1080p yi izletmedi. Pardus, Mint vs.

Dün http://bodhilinux.com adresinden Bodhi Linux u kurdum. enlightened masaüstü var ve efekt mefekt de içeriyor. O da ne, Bodhi Linux ile 1080p çalışıyor.

Yabancısı olduğum bu sistemi kurcaladım, bir yerlerde rendering diye bir şey buldum, burada Soflware opengl ve fb diye bir şey var. Burada hangisini seçersem seçeyim 1080p Youtube videosunu çalıştıryor.

Soruma gelince.. Rendering ile ilgili bir şeylerden olabilir mi? Ubuntu 11.10 da bu rendering kısmı nerededir? Belki orada biraz kurcalama yapsak bu iş olacak. Ya da ne yapsak da bu iş çözülse?..

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS880 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Toshiba America Info Systems Device 9602
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 41)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M880G [Mobility Radeon HD 4200]
01:05.1 Audio device: ATI Technologies Inc RS880 Audio Device [Radeon HD 4200]
02:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 20)
02:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 20)
02:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller (rev 20)
02:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller (rev 20)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)

decent

1- Sadece sahipli sürücüleri yüklemek yetmez, gerekli çözücüleri (codecs) yüklemek gerek.
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
ve gerekli olan diğer çözücü paketleri,

2- Flash ayarlarının doğru yapılandırıldığından emin olmak gerek.

Her iki dağıtımdan aşağıdaki çıktıları karşılaştırma şansımız var mıdır ?

sudo dpkg -l | grep flash
sudo dpkg -l | grep codec

istanbul

bodhi linux çıktıları

ii  adobe-flash-properties-gtk           11.1.102.55-0lucid1                          GTK+ control panel for Adobe Flash Player pl
ii  adobe-flashplugin                    11.1.102.55-0lucid1                          Adobe Flash Player plugin version 11

rc  libspeex1                            1.2~rc1-1ubuntu1                             The Speex codec runtime library
rc  libwavpack1                          4.60.1-1                                     an audio codec (lossy and lossless) - librar

ubuntu 11.10 standart sürücü çıktıları

ii  flashplugin-downloader                 11.1.102.55ubuntu0.11.10.1              Adobe Flash Player plugin downloader
ii  flashplugin-installer                  11.1.102.55ubuntu0.11.10.1              Adobe Flash Player plugin installer

ii  chromium-codecs-ffmpeg                 14.0.835.202~r103287-0ubuntu1           Free ffmpeg codecs for the Chromium Browser
ii  gnome-codec-install                    0.4.7+nmu1ubuntu2                       GStreamer codec installer
ii  gstreamer0.10-pitfdll                  0.9.1.1+cvs20080215-1ubuntu2            GStreamer plugin for using MS Windows binary codecs
ii  libavcodec53                           4:0.7.2-1ubuntu1                        Libav codec library
ii  libcelt0-0                             0.7.1-1                                 The CELT codec runtime library
ii  libdirac-encoder0                      1.0.2-4                                 open and royalty free high quality codec - encoder library
ii  libkate1                               0.3.8-1                                 Kate is a codec for karaoke and text encapsulation
ii  libmimic0                              1.0.4-2.1                               A video codec for Mimic V2.x content
ii  libopencore-amrnb0                     0.1.2-1                                 Adaptive Multi Rate speech codec - shared library
ii  libopencore-amrwb0                     0.1.2-1                                 Adaptive Multi-Rate - Wideband speech codec - shared library
ii  libspeex1                              1.2~rc1-1ubuntu2                        The Speex codec runtime library
ii  libvpx0                                0.9.6-1                                 VP8 video codec (shared library)
ii  libwavpack1                            4.60.1-1                                an audio codec (lossy and lossless) - library

decent

11.10 için sürücüyü de kontrol edelim.

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

istanbul

Ayrıca hocam

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

komutunu verince lisans dedi, kabul ettim, bir sürü .exe li şeyler gördüm, nedir bunlar, güvenli midir? EXE ye alerjimiz var. Trojanli şeyler gelmez değil mi? Güvenli midir?

Yüklediği şeyler neticesinde 1080p için kesinlikle fark oldu; ama hala Windows gibi değil. Acaba bu şekli ile bir de ATI sahipli sürücüde mi denesem?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Kasım 2011 - 22:28:25

Tam yukardakileri yazdım ki cevap gelmiş.

/usr/lib/nux/unity_support_test -p çıktısı
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RS880
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

decent

Ek sürücülerden 2. sıradaki sürücüyü yükleyin ve aynı çıktıyı tekrar geçin lütfen.

istanbul

yeni  /usr/lib/nux/unity_support_test -p çıktısı
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 4200 Series
OpenGL version string:  3.3.11005 Compatibility Profile Context

decent

Firefox sürümü depodan sağlanan sürüm mü ?

Flash Aid eklentisi ile flash sürümünü güncelleyelim: (http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1777719)
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flash-aid/

Oturumu yeniden başlatın.

Aşağıdaki videoyu 1080p çözünürlükte izleyip sonuca tekrar bakalım.
http://www.youtube.com/watch?v=zM34Gd3sXds

İlerleyen saatlerde 11.10 için bu konuda yapılması gerekenleri özetle anlatarak konu haline getireceğim.

istanbul

Evet flash player'im depodan sağlanan sürüm.

aid ide kurdum ama olmadı yine akıcı değil.

ATI sürücüsünden sonra daha kötü oldu, mesa da iken daha iyiydi.

decent

Alıntı yapılan: decent - 12 Kasım 2011 - 22:46:52

İlerleyen saatlerde 11.10 için bu konuda yapılması gerekenleri özetle anlatarak konu haline getireceğim.

istanbul

İlgin için çok teşekkür ederim.

Sabırla bekliyorum.

decent

@istanbul, Henüz Ubuntu' yu açıp karşılaştırma yapabildim.
Çıktılarda çözücü (codec) farklarını hemen görebiliyorsunuz.

decent@kubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string:  4.1.11005 Compatibility Profile Context

decent@kubuntu:~$ sudo dpkg -l | grep flash
[sudo] password for decent:
ii  flashplugin-downloader:i386                     11.1.102.55ubuntu0.11.10.1               Adobe Flash Player plugin downloader
ii  flashplugin-installer                           11.1.102.55ubuntu0.11.10.1               Adobe Flash Player plugin installer
ii  libred5-java                                    1.0~svn4198-2                            remote API for Red5 flash streaming server
ii  red5-server                                     1.0~svn4198-2                            flash streaming server

decent@kubuntu:~$ sudo dpkg -l | grep x264
[sudo] password for decent:
ii  libx264-116                                     2:0.116.2042+git178455c-1ubuntu1          x264 video coding library
ii  libx264-118                                     2:0.118.2092+git6eac7c3-1ubuntu1~oneiric1 x264 video coding library
decent@kubuntu:~$

Lütfen aşağıdaki çıktıda yer alan paketleri sisteminizde bulunanlar ile karşılaştırarak eksik olanları yükleyiniz.
decent@kubuntu:~$ sudo dpkg -l | grep codec
ii  chromium-codecs-ffmpeg                          14.0.835.202~r103287-0ubuntu1            Free ffmpeg codecs for the Chromium Browser
ii  gnome-codec-install                             0.4.7+nmu1ubuntu2                        GStreamer codec installer
ii  gstreamer0.10-packagekit                        0.6.18-1                                 GStreamer plugin to install codecs using PackageKit
ii  gstreamer0.10-qapt                              1.2.1-0ubuntu2                           GStreamer plugin to install codecs using QApt
ii  libavcodec-extra-53                             4:0.7.2.1ubuntu1                         Libav codec library
ii  libcelt0-0                                      0.7.1-1                                  The CELT codec runtime library
ii  libcommons-codec-java                           1.5-1                                    encoder and decoders such as Base64 and hexadecimal codec
ii  libdirac-encoder0                               1.0.2-4                                  open and royalty free high quality codec - encoder library
ii  libk3b6-extracodecs                             2.0.2-0ubuntu4                           The KDE CD/DVD burning application library - extra decoders
ii  libkate1                                        0.3.8-1                                  Kate is a codec for karaoke and text encapsulation
ii  libmagickcore3-extra                            8:6.6.0.4-3ubuntu1                       low-level image manipulation library - extra codecs
ii  libmimic0                                       1.0.4-2.1                                A video codec for Mimic V2.x content
ii  libopencore-amrnb0                              0.1.2-1                                  Adaptive Multi Rate speech codec - shared library
ii  libopencore-amrwb0                              0.1.2-1                                  Adaptive Multi-Rate - Wideband speech codec - shared library
ii  libspeex1                                       1.2~rc1-1ubuntu2                         The Speex codec runtime library
ii  libvpx0                                         0.9.6-1                                  VP8 video codec (shared library)
ii  libwavpack1                                     4.60.1-1                                 an audio codec (lossy and lossless) - library
ii  libxvidcore4                                    2:1.3.2-3                                Open source MPEG-4 video codec (library)
decent@kubuntu:~$

Ekran görüntüleri:
Kalite kaybı olmaması için png olarak yükledim.
Resimlerin sol üst köşesinde yer alan video bilgilerine dikkat :)

720p

1080p

Deneme yaparken aynı zamanda manzara şölenleri sunalım:
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=0_I7iV674Mg
http://www.youtube.com/watch?v=YW8p8JO2hQw

Not: Yine de sonuç alamadıysan, temiz kurulum Ubuntu üzerinde anlatarak konu açacağım.

istanbul

Maalesef hocam yine sonuç alamadim. Tek tek inceleyip ne gördüysem yükledim olmadı. Mesa da iken çok daha iyiydi.

benim opengl

sizinki neden

tek fark bu kaldı.

Bir de ben Unity'deyim sizinki sanırım Kubuntu.

İşlemci için bir şey kurmam gerekir mi?
AMD NEO II K125 1.70

burk

@istanbul
Ubuntu yazılım merkezinden "Ubuntu kısıtlı ilaveleri" yükleyip sistemini yeniden başlatmayı dener misin?

istanbul

Kısıtlı ilaveler zaten kurulu.

AMD ve ATI'yi cok severdim; ama bir daha ATI ekran kartlı bilgisayar almayacağım.

if

Alıntı yapılan: istanbul - 13 Kasım 2011 - 15:31:11
malesef hocam yine sonuc alamadim. Tek tek inceleyip ne gördüysem yükledim olmadi. Mesa da iken cok daha iyiydi.

benim opengl

sizinki neden

tek fark bu kaldı.

Birde ben unitiydeyim sizinki sanırım kubuntu

işlemci için birsey kurmam gerekirmi
AMD NEO II K125 1.70

@istanbul, @decent sanırım PPA kaynağıyla güncel tutuyor paketi o yüzden OpenGL sürümü 4.1 görünüyor. Bodhi Linux'taki 'render' görsel efektler için yanlış hatırlamıyorsam. Youtube'da izlediğiniz videolara etkisi olmaz.

decent

@istanbul.

xrandr -q

çıktısı ne diyor ?

Alıntı Yapamd ve ati yi cok severdim ama bir daha ati ekran kartlı bilgisayar almayacam.

Sadece Gnome-shell tarafından ve bazı dağıtımlarda sürücü yükleyememekten kaynaklanan sıkıntılar var.
Aynı düşünceleri taşıyorum; yeni kart alacak olursam, Nvidia kartlardan sorunsuz çalışan bir model seçerim..

@if, OpenGL için özellikle eklediğim bir PPA kaynağı yok.

istanbul

Bodhi Linux'ta da bire bir Windows gibi değil; ama ham kurulumla denediğim bütün dağıtımlardan iyi oynattığı kesin.

Dünden beri enkaza dönen Ubuntu'mu kaldırdım, az önce sıfırdan kurulum yaptım,  her şeyim tertemiz oldu.

xrandr -q çıktısı
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 256mm x 144mm
   1366x768       60.0*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

decent

Çıktılar bize 720p HD videoları rahat izleyebileceğini gösteriyor.

Yukarıda verdiğim bağlantıları 720p ayarında izleyerek sonucu yazar mısın ?

Benim sisteme ait çıktılar aşağıdaki bağlantıda var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29947.msg359594#msg359594

istanbul

720 gayet iyi ama 1080p Windows'ta çok çok iyi. Donanım bu hıza sahipken bu hızı kullanamamak can sıkıyor.

Bilgisayarımda olan 1080 video sorunsuz çalışıyor. Tek mesele flash ile izlenen 1080p videolarda.
Sabah akşam 1080p video izlemiyorum. Hatta çok nadirdir video izlediğim, ama sonuçta bu performansla ilgili, bunu çözersem flashlı sayfalardaki kasılmalar da azalacaktır diye düşünmüştüm.

decent

O halde flash eklentisi üzerine yoğunlaşmak gerek.
Şimdi tekrar sorayım, aynı 1080p web video bağlantısını izlediğinde iki farklı dağıtımda performans farkı sürüyor mu ?

Karşılaştırırken aynı değerleri kullanmamız gerek...

istanbul

Bodhi'yi kaldırdım.

Söylenenleri bir de Kubuntu'da yapayım diye Bodhi'nin yerine Kubuntu kurmuştum.

@decent, sen ne azimli, sabırlı adamsın ya. Helal olsun sana, çok sağ olasın.

Bilgisayarım AMD Athlon(tm) II Neo K125 Processor
acaba amd işlemci için bir şey yapmak gerekir mi? En son denediğimizde mesa ile performansı daha iyiydi. ATI sürücüsünden sonra iyice kötüleşmişti. Hep ATI'ye yüklenmek doğru mudur?

Dün hata ettim günlük kullandığım Ubuntu'mda denemeler yaptım. İşlerim aksadı. Temiz kuruluma ayarlarımı yaptım, yerleştim.

Simdi Kubuntu yerine de normal bir Ubuntu kurayım, orayı sonuna kadar kurcalayayım.

decent

Sen de sağol @istanbul,

İşlemci için hiçbir şeye gerek yok.

Yapılması gerekenler özetle:
* Ekran kartı sürücüsü kurulumu;
* Çözücüler (codecs);
* Eklentiler (flash vs.)

Bu arada sistemi Kubuntu CD ile yüklediğim doğrudur.
Fakat her zaman yaptığım gibi birden çok masaüstü yüklüyorum.

istanbul

Kubuntu'm şu an var, üzerine Unity mi eklesem, çok şey değişir mi?

decent

Hangisini kullanmayı tercih ediyorsan o olmalı bence.
Örnek olarak Kubuntu kurulumundan sonra üzerine Unity iyi gider.
Ya da benim gibi XFCE+Unity+KDE+Gnome-shell ortamlarını ortaya karışık da yapabilirsin ;)