Ubuntunun tahtı sarsılıyor mu?

Başlatan enbilulu, 12 Kasım 2011 - 18:53:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

travego0403

@heartmagic

Ortalığın tozunu attıracak sözüne +1 diyesim geldi. :) Çünkü değişim ve daha iyisini aramak her zaman iyidir. "Değişimeyen tek şey değişimin kendisidir."
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Kasım 2011 - 23:08:20
Alıntı yapılan: mahira - 13 Kasım 2011 - 22:31:57
Ubuntu Unity ve Gnome Shell ile kan kaybetmeye devam eder...

Kan kaybetmek bir yana, birkaç sene içerisinde muhtemelen ortalığın tozunu attıracaktır. Buna Gnome Shell'i özelleştirerek, güzelleştirerek gelen her dağıtım da dahildir.

Yaklaşık bir aydır Shell ile içli dışlıyım. Çok rahatlıkla diyebilirim ki Shell inanılmaz esnek bir arayüz. Ben bile bazı önemli değişiklikler yapabiliyorum. Bu esneklik tam manasıyla kullanılmaya başlandığında istenilen özlenen Gnome2x özelliklerinden hiçbiri eksik kalmayacak.

Ama Ubuntu bu noktada Shell'cileri yalnız bırakıyor. Gnome Shell kullanan bir çatallama yapmadıkları sürece Gnome Shell'i özelleştirerek değil, en yalın haliyle sunmaya devam edecekler.

Eğer Shell'i Ubuntu'dan daha iyi sunacak bir dağıtım çıkarsa dengelerde değişiklik olabilir.

heartsmagic

Değişim hakkındaki söz ne de güzel. Değişim güzel ve güzel olmasının da ötesinde bir "ihtiyaç" olmasaydı birileri hâlâ Dos kullanıyor, birileri *nix sistemleri masaüstü olmadan yürütüyor, birileri de faresiz çalışıyor olabilirdi mesela.

Bir de itirafta bulunayım. Eğer sürekli aynı makineyi kullanabileceğimi biliyor olsaydım Gnome2 hiç ölmesin isterdim, cidden. Senelerdir hep kendisinde kalan birisi olarak ihtiyaç bile hissetmedim değiştirmeyi. Ara ara yeltendim ama baktım ki başkaları bana göre değil. Fakat günümüz bilgisayar dünyası öyle yerlere doğru gidiyor ki neyin ne olacağı belli bile değil. Az çok şekil alan şeyler var haliyle, bu şekil alan şeylere göre pozisyon almayan hiçbir sistem sağlam bir kullanıcı kitlesi edinemez kendisine.

Birkaç yıla kadar tabletler zaten etrafı basmış olacak, dizüstleri evrim geçirmeye başladılar bile. Klavyesiz (fiziksel anlamda) sistemleri konuşur olduk, bir şekilde istenildiğinde özel bir alana yansıtılan sanal klavyeler, klavyeye gerek olmadığında monitörden iş görebileceğimiz sistemler. Bizler bunları belki hayal ediyoruz şu an ama teknoloji bizimle aynı zaman birimi içinde ilerlemiyor. Hep bir adım ötede hayallere sahip kendileri, biz ne oldu yahu demeden teknolojinin kendisi ayağımıza kadar geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

@heartsmagic, bu son iletini bana hitaben yazıp yazmadığını bilmiyorum, genel manada gönderilmiş bir iletiye benziyor, ama iletindeki "Gnome 2 eninde sonunda bitecek" manasına gelen kısmı görünce benim bir önceki iletimdeki şu kısma bir açıklama getirme ihtiyacı hissettim.

Alıntı yapılan: alquirel - 13 Kasım 2011 - 23:29:36
Bu esneklik tam manasıyla kullanılmaya başlandığında istenilen özlenen Gnome2x özelliklerinden hiçbiri eksik kalmayacak.

Demek istediğim Gnome 2'de insanın (özelleştirme babında) kendini oldukça özgür hissetmesini sağlayan özellikler. Yani Gnome 3'ten (veya Shell'den) geriye dönüş yok artık. Olmasın da zaten çünkü gördüğüm kadarıyla (özellikle Shell) çok özenle ve her türlü değişime, özelleştirmeye uyum sağlayacak şekilde mükemmel hazırlanmış.

Benim bahsetmeye çalıştığım özellikler şunlardı :
- Panel ekleyip kaldırmak (yapıldı sayılır)
- Eklenilen panelin görünümünde değişiklik yapmak (değişiklik mümkün ama bunu yapılabileceği bir arayüz, bir ayar penceresi yok henüz, benim CSS dosyasıyla oynayarak Bottom Panel eklentisini ne hale getirdiğimi görmek isteyenler için, buyrun)
- Panel üzerine istenilen öğeleri ekleyebilmek (ben JS dosyasıyla oynayarak saati eklemeyi başardım, üstteki bağlantıda görebilirsiniz)
- Panel üzerindeki öğelerin sürükle bırak yöntemiyle yerini değiştirebilmek (bunun için Bottom Panel eklentisinden daha kapsamlı bir şey geliştirilmesi lazım, ama öngörülerim bunun hiç de zor bir iş olmayacağını söylüyor)

Gnome Shell'in dili olsa şöyle der: "Ben aslında bir oyun hamuruyum, beni istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Ama beni ilk aldığınızda mecburen bir kabın şeklinde size geliyorum. Artık beni şekillendirmek size düşüyor."

İşte bu şekillendirmeyi bir dağıtım kendisi yapıp da sunarsa onun yıldızı parlamaya başlayacaktır senin de dediğin gibi.
Ama Ubuntu bu kısmı bize bırakıyor. Yani Shell'i Ubuntu'yla kullanmaya kararlı olan kullanıcılara önümüzdeki süreçte daha çok fedakarlık düşecek bence.

decent

Alıntı yapılan: alquirel - 14 Kasım 2011 - 01:33:52
...
İşte bu şekillendirmeyi bir dağıtım kendisi yapıp da sunarsa onun yıldızı parlamaya başlayacaktır senin de dediğin gibi.
Ama Ubuntu bu kısmı bize bırakıyor. Yani Shell'i Ubuntu'yla kullanmaya kararlı olan kullanıcılara önümüzdeki süreçte daha çok fedakarlık düşecek bence.

Sadece sunması yetmez, sürekli güncel tutması gerekecek.
Çünkü eklentiler, özelleştirmeler Gnome sürümlerine odaklı hazırlanıyor diye biliyorum; yanılıyor muyum ?

alquirel

Alıntı yapılan: decent - 14 Kasım 2011 - 01:40:58
...

Sadece sunması yetmez, sürekli güncel tutması gerekecek.
Çünkü eklentiler, özelleştirmeler Gnome sürümlerine odaklı hazırlanıyor diye biliyorum; yanılıyor muyum ?

Aynen öyle.

Shell sürümü şuan 3.2.1
Üçüncü hane genelde sorun çıkartmıyor, önemli olan ikinci hane.

Ama yine de 3.2.0 uyumlu yazılan bir eklenti 3.2.1 sürümünde sorun çıkarmayacak manasına da gelmez bu.
O derece ilgi isteyen bir şey yani bu ;)

decent

Alıntı yapılan: alquirel - 14 Kasım 2011 - 01:52:54
Aynen öyle.

Shell sürümü şuan 3.2.1
Üçüncü hane genelde sorun çıkartmıyor, önemli olan ikinci hane.

Ama yine de 3.2.0 uyumlu yazılan bir eklenti 3.2.1 sürümünde sorun çıkarmayacak manasına da gelmez bu.
O derece ilgi isteyen bir şey yani bu ;)

Gnome Shell'in dili olsa şöyle der: "Ben aslında bir oyun hamuruyum, beni istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Ama beni ilk aldığınızda mecburen bir kabın şeklinde size geliyorum. Artık beni şekillendirmek size düşüyor."

"Bu hamur çok su götürür" :)

alquirel

Alıntı yapılan: decent - 14 Kasım 2011 - 01:56:24
"Bu hamur çok su götürür" :)

Bakalım bu hamur hangi mahir ustaların elinde enfes tatlara dönüşecek :)
Bu arada Shell'in şuanki halinden son derece memnunum, belirteyim istedim...

decent

Alıntı yapılan: istanbul - 13 Kasım 2011 - 02:14:35
ben ubuntuyla ilgilenmiyorlar demedim. Gnome ve simdi unity haric baska bisey ile ilgilenmiyorlar dedim.

ubuntunun düsmani degilim ubuntu kullaniyorum unitylede aram cok iyi. Ama bir gercek var onuda kabul etmek lazim, ne kubuntu ne xubuntu kesinlikle buda var denilsin diye varlar.

Bilgisayarında windows boot olmayan biri olarak benim görüşüm budur. Profesyönel degilim ama aradaki farklar profesyönel olmayı gerektirmeyecek kadar net farkediliyor.

Alıntı Yap xfce_logo

November 10, 2011
by Danny Stieben

XFCE: Your Lightweight, Speedy, Fully-Fledged Linux Desktop
As far as Linux goes, customization is king. Not only that, but the customization options are so great it might make your head spin. I have previously mentioned the differences between the major desktop environments available on Linux and then realized that we have only been talking extensively about two of the three desktop environments that I mentioned. So, without further ado, here's your crash course on XFCE.

Başkalarının kullandıkları cümleleri görünce Ubuntu ile resmi türevlerine saygısızlık ve haksızlık yaptığımızı düşünüyorum...

heartsmagic

@heartsmagic, bu son iletini bana hitaben yazıp yazmadığını bilmiyorum, genel manada gönderilmiş bir iletiye, ama iletindeki "Gnome 2 eninde sonunda bitecek" manasına gelen kısmı görünce benim bir önceki iletimdeki şu kısma bir açıklama getirme ihtiyacı hissettim.

@alquirel, ben iletimi gönderdiğimde senin ileti yoktu başlıkta :) Kısacası kendi iletimi gönderdikten sonra senin iletini görebildim (tema ile ilgili sorunumuzdan ötürü yeni ileti var uyarısı da yoktu). Cevaben değil yani iletim, tesadüf olmuş tamamen :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Kasım 2011 - 14:28:27
@heartsmagic, bu son iletini bana hitaben yazıp yazmadığını bilmiyorum, genel manada gönderilmiş bir iletiye benziyor, ama iletindeki "Gnome 2 eninde sonunda bitecek" manasına gelen kısmı görünce benim bir önceki iletimdeki şu kısma bir açıklama getirme ihtiyacı hissettim.

@alquirel, ben iletimi gönderdiğimde senin ileti yoktu başlıkta :) Kısacası kendi iletimi gönderdikten sonra senin iletini görebildim (tema ile ilgili sorunumuzdan ötürü yeni ileti var uyarısı da yoktu). Cevaben değil yani iletim, tesadüf olmuş tamamen :)

Güzel bir tesadüf olmuş o zaman, iletimde eksik kalan yeri de doldurmuş oldum bu tesadüf vesilesiyle ;)