Yeni Bir Müzik Oynatıcısı : Tomahawk

Başlatan özgürubuntu, 11 Kasım 2011 - 16:09:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Ubuntu mono ile yollarını ayıracağını duyurduktan sonra sistemimden Banshee'yi kaldırmıştım, eski dostum Rhythmbox'ı kurmuştum. Rhythmbox bence oldukça başarılı bir müzik oynatıcısı, GNOME ekibi tarafından tasarlandığı için de GNOME ile oldukça uyumlu. Yine alternatif müzik oynatıcıları içerisinde en çok tutulanlardan birisi Clementine [http://www.clementine-player.org/] Clementine kendi sayfasında da yazdığı gibi KDE'nin Amarok müzik oynatıcısından ilham almış bir oynatıcı şahsen KDE kullandığım dönemlerde DigiKam ile birlikte en beğendiğim uygulamaydı Amarok [http://amarok.kde.org/]

Gelelim Tomahawk'a, Qt kütüphanesi kullanılarak yazılmış oldukça gelişmiş bir müzik oynatıcısına ne dersiniz? iTunes benzeri bir arayüze sahip, eklentilerle özelleştirilebilen, Youtube, LastFM, Jamendo, Soundcloud gibi sitelerle bağlanabilen, ayrıca Google Talk'a bağlanabilen bir müzik oynatıcısı Tomahawk [http://tomahawk-player.org/]

Kendi bilgisayarımdan bir kaç ekran görüntüsü ;

Tomahawk Müzik Oynatıcısını yüklemek için ;
sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/tomahawk
sudo apt-get update
sudo apt-get install tomahawk

komutlarını sırasıyla vermeniz yeterli.

İlk depo hata verirse eğer ;
sudo add-apt-repository ppa:tomahawk/ppa
ekleyin, düzenleme için @alquirel e teşekkürler :)

Tomahawk Download Sayfası : http://tomahawk-player.org/download/linux

İlk çalıştırdığımızda ayar penceresi geliyor, eğer daha önceden Sistem Ayarları > Çevrimiçi Hesaplar menüsünden Google hesabınızı aktif etmişseniz, google hesabınızı tanıyıp aktif ediyor, siz isterseniz eğer Twitter hesabınızı da ekleyebilirsiniz. Youtube, LastFM hesaplarınız varsa eğer, Ayar penceresi açıkken, sol taraftaki Resolvers > Get More Resolvers seçeneğinden aktif edebilirsiniz..

OMG! Ubuntu incelemesi için : http://www.omgubuntu.co.uk/2011/08/tomahawk-0-2/

İyi eğlenceler :)

FıratikUS

10.04 için destek yok galiba; sitesinde de Oneric ve Natty var sadece?!
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

Chantre

Güzel bir oynatıcıya benziyor. Ubuntu'da ses menüsüne ekleniyor mu? Benim aradığım önemli bir özellik.
When you play the game of thrones, you win or you die!

eribol

Henüz Ubuntu ile o kadar uyumlu olduğunu sanmıyorum. Ben kurdum kde üzerinde. Hızlı mı hızlı, şirin mi şirin lakin multimedya tuşlarla arası yok :) Ancak bu haliyle bile benim için çok iyi. Amarok çok ağır olduğu için eklentiler, özellikler olmasın dedirtiyor.

Fikrimi değiştirdim :D Karıştırma çalışmıyor. Tümünü seçip seçim arasında çalma yok(sadece seçili albümü çalıyor). Şu an için deneme amaçlı kalsın ilerde gelişecektir diye düşünüyorum. Takip etmeye değer.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: Chantre - 11 Kasım 2011 - 17:12:14
Güzel bir oynatıcıya benziyor. Ubuntu'da ses menüsüne ekleniyor mu? Benim aradığım önemli bir özellik.

@eribol, KDE kullanmadığımdan o cephede durumu nedir bilemiyorum ama Unity'de ve Gnome-Shell'de oldukça uyumlu, sıkıntısını görmedim :)

eribol

Interesting(ilginç :D ). Kde paketi ama kde ile hiç iyi anlaşamıyor. Karışık çalma çalışıyor mu sende @özgürubuntu? Ben git deposundan kurdum aur ile. Yani en son hali bu :)

canarian

özgürubuntu

Şimdi denedim çalışıyor @eribol :)

Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi Megadeth 1. Holy Wars'tan başlattım , aşağıda karışık çal modu seçili ve 1. parça bittiğinde 11. parça Train of Consequences'a geçti :)
Unity cephesinde denemedim yalnız, itiraf edeyim artık Unity'yi neredeyse hiç açmıyorum, GNOME 3 gün geçtikçe daha da iyi oluyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2011 - 23:55:10

Alıntı yapılan: canarian - 11 Kasım 2011 - 23:49:28
Tema süper :) alabilirmiyiz?
Bana mı söylediniz? :)
Zukitwo teması bu, eklentiler aktif, Arka plan Fedora 16 varsayılan arka planı, onun dışında pencere düğmelerini alıştığım için sola aldım. Diğer GTK ve simge temaları varsayılan Gnome ve Adwaita (itiraf etmeliyim adwaita'nın pencere butonları çirkin)
Fedora 16 Verne Varsayılan Arka Planı

alquirel

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 11 Kasım 2011 - 16:09:19
sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/tomahawk

Bu depo bende 404 hatası verdi. Bunun üzerine uygulamanın sitesine gidip Launchpad sayfasına eriştim.

Şu depoyu ekleyerek kurabildim uygulamayı.

sudo add-apt-repository ppa:tomahawk/ppa

Gördüğüm kadarıyla da aynı şeyi kurmuşuz :)

eribol

Karışık çalma bende de varmış :) Farketmeyişimin sebebi ise tüm listeyi bir türlü çaldıramamaktan kaynaklı. En fazla bir albüm arasında çaldırabiliyorum. Garip bir durum. Ya ben kullanmasını bilmiyorum ya da çok basit bir eksiklik mevcut.

özgürubuntu

@alquirel teşekkürler, o depo linkini OMG! Ubuntu sitesinden almıştım ve bende sorun vermemişti, ilk iletiye ekledim, bilgi için teşekkürler :)

@eribol,  sanırım haklısın tüm koleksiyon içerisinde galiba karışık çalmıyor ya da ben de henüz keşfedemedim :)

Turkbaytar

şimdi denedim fena değil....

Bilgilendirme için sağol...

sabian

KDE üzerinde nasıl göründüğünü merak eden vardır diye denedim hemen :)

bu tam ekran görünüm

bu da normal görünüm.

Ama Amarok varken kullanmayı düşünmüyorum açıkçası.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

superjax

kde de amaroka sinir oluyorum bende clementine kullanıyorum.amarok fazla ağır

hatalar205

Çok hoş duruyor. Ama henüz Fedora versiyonu çıkmamış  :(  Ama Mint'e ve Ubuntu'ya hemen kurucam. Teşekkürler.

ratesden

bu oynatıcıyı nasıl kaldırırız, sudo apt-get remove tomahawk yaptım olmadı.

BayboraKaan

Synaptic Paket Yöneticisi'nden kaldirmayi denedin mi?

ratesden

synaptic paket yok ubuntu yazılım merkezi var ama orda görünmüyor depoda olan bir uygulama değil. burdaki yöntemle yüklemiştim.

BayboraKaan

Buradaki yöntem ile zaten depoya ilk önce ekliyorsun ki:

Bu baslikta [1] ekledigin deponun eski oldugunu söylüyor. Sen bu uygulamayi kurduguna emin misin?
[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30618.msg367602#msg367602

ratesden

hatırladığım kadarıyla denedim ama kurup kullanamadım galiba. şimdi ne yapmak gerekir. işin aslı kullanmak istemiyorum.

burk

@ratesden
Programın simgesini tutup uç birime süreklersen programın tam adı çıkar, oradaki adı kullanarak apt-get purge komutunu denemeni öneririm.

ratesden

program tam kurulmadığından simgesi de çıkmıyor.

if

@ratesden, dpkg -l | grep tomahawk ne diyor?

Komutları ve komut çıktılarını kod etiketi içerisinde ver lütfen.

ratesden

hiçbi sonuç vermiyor. kodu yazıp enter'a bastığımda başa dönüyor.

if

@ratesden, demekki kurulmamış. Önce açtığınız diğer konudaki sorunun çözülmesi gerek.