En iyi 6 KDEdağıtımı

Başlatan sdelican, 24 Kasım 2011 - 15:24:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 27 Kasım 2011 - 10:56:16
Ben eleştirimi yapınca bana daha ağır bir eleştiri olmazsa haklı bulabilirim her zaman.

Tabi. Sen eleştireceksin, dilediğin kadar ağır olacak fakat bizim eleştirilerimizi beğenmek için seni daha az ağır eleştirmemiz gerekecek. Peki.

Alıntı Yap
Not: Ben kimseyi aşşağılamayı sevmem bende aynı şekilde aşşağılanmak istemem.

Seni ne aşağılayan var ne de senin tarafından aşağılanan. Söylediğim gibi sen dilediğin şekilde eleştiriye devam edebilirsin, sana eleştiri yapma diyemeyiz. Kendimi çok tekrarlamış olacağım ancak senin eleştiri hakkın olduğu sürece bizlerin de var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Hangi dağıtım iyidir tartışması sürüp giderse bu konuda daha öncekiler gibi gerekli yere gönderilecektir.
Biraz yönlendirme gibi olacak ama ben tartışmayı değiştirmek için bir soru sorayım. Bu listeyi yapan kişinin dağıtımları karşılaştırıken seçtiği kriterler doğru mudur?

heartsmagic

Kriterlerde doğruluk ve yanlışlık kişiden kişiye göre değişir. Zaten hem masaüstleri hem de dağıtım seçimleri de oldukça kişiseldir. Fakat listeyi yapan kişi en azından kriterlerini açık açık yazmış :) Artıları, eksileri değerlendirirken kendi içinde tutarlı olmaya gayret göstermiş. Elbette mükemmel değildir, fakat en azından ortada "Şu şu var, bu bu yok, şundan şundan ötürü iyi, şundan şundan ötürü kötü" şeklinde bir değerlendirme var.

if

KDE masaüstü sunan dağıtımlar arasında bir karşılaştırma yapılırken, dağıtımların kurulum esnasında gücenlik duvarı, lvm ve raid sağlayıp sağlamadıklarını ortaya dökmek dağıtım üzerindeki KDE deneyiminin nasıl olduğundan bağımsızdır. Ben, bu dağıtımların müstakbel kullanıcılar için KDE kullanımını 'basitleştirecek' ne tür araçlar sunduklarını, ne tür kullanıcıların hangi dağıtımı kullanmaya daha yatkın olduklarını, dağıtıma has belgelerin - wiki gibi- ne kadar düzenli, kolay anlaşılır ve çok olduğunu ve topluluk desteğinin hangi düzeyde olduğunu öğrenmek isterdim. Bu bana daha mantıklı geliyor. Tabi @heartsmagic'in
Alıntı YapFakat listeyi yapan kişi en azından kriterlerini açık açık yazmış.
cümlesiyle vurguladığı nokta bu tür eleştirilerde dikkate alınması gereken ilk noktadır.

cagriemer

KDE'yi en iyi sunan alti dagitimi degil de, KDE kullanan en iyi alti dagitimi secmis yazar. O yuzden kurulum deneyimi, gorece gelismis duzey secenekler de etkendir sunduklari masaustu deneyimlerinin yani sira. Zaten yazinin basinda da bunun tamamen kisisel degerlendirmesi oldugu soylemis.

Sherlock Holmes

Dağıtım'mı.? // Ortam'mı.?
Kullanıcı dağıtımından memnun ise tercih-ortamı kendi isteği doğrultusunda "En Iyi"(optimal/ideal) hale getirebilmesi gerekir.
Ortamdır önemli olan dağıtım fark etmez diyenlere : kolay gelsin.,

heartsmagic

@if, konu biraz da @cagriemer'in bahsettiği gibi benim açımdan. Yazı sahibi de özellikle şu cümleyi kurmuş:
Alıntı YapThat is where this article comes in, to bring to your attention the best Linux distributions that use KDE, the K Desktop Environment.
Evet, başlığı biraz daha çarpıcı atmış :)

Bu konuda itirazım olmaz zaten, benim itirazım farklı bir noktaya oldu aslında. İyi kötü, kişisel veya değil en azından bir şeyler sıralanmış. Kısacası konuşabileceğimiz, eleştirebileceğimiz bir şeyler var ortada. Mesela sen daha fazla KDE değerlendirmesi beklemişsin, yazının olduğu yerde insanlar neden OpenSUSE yok demiş, MS ile ilişkisi kurulmuş, tartışılmış vs. Ortada konuşulabilecek bir şeyler var.