linux dünyası ile ilgili aklıma takılan ilginç sorular

Başlatan idea, 08 Kasım 2011 - 20:41:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sherlock Holmes

"kendime münhasır bir iş. sistemim var" diyebilme hevesi ile girişilmiş proje,
sebep alternatiflerine dahil edilebilir.
Veya çok paran vardır,
pahalı bir araba yada uzay tatili tatmin etmemeye başlamıştır ve nelson mandelanın bir sözünden etkilenip,
bu moto(slogan) ile bir felsefe ve bir işletim sistemini pekiştirip,
özgür ve ücretsiz mantalitesinin sınırsızlığını diğer geliştirici ekiplere teşvik etmeye misyon edinmiş olabilirsin.(hatta var bu tip abnormal insanlar)
Buna benzer birçok sebepler.....
.......
Dağıtımların sayılarının artmasına şaşırmıyorum,
şaşırdığım durum Penguen'in uçamaması....,

morf

Alıntı yapılan: decent - 09 Kasım 2011 - 01:04:10
Alıntı yapılan: idea - 09 Kasım 2011 - 00:59:34

hani başlığı açıp ilginç sorular demiştik ya... buyrun bir soru daha: ben ubuntuyu kendime göre dizayn ettim. menüler, programlar, tema vs... bu şekliyle bir başka arkadaşımın da kullanmasını istiyorum. bu mümkün mü? yoksa ona da ubuntu kurup sil baştan ayarlar mı yapmak gerekiyor?

Hayır gerekmiyor.
Kullandığın ve kendine göre kişiselleştirdiğin sistemi iso dosyası haline getirerek istediğinde tekrar yüklemek veya arkadaşlarımıza dağıtmak mümkün.
Forumda remastersys ve relinux gibi kelimeleri arayıp daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

ben clonezilla kullanıyorum, hdd deki os lerin yüklü olan bölümlerini kopyaladığımdan hem de hızlı olması açısından baya kullanışlı geliyor. Bu bahsettiğiniz programlar sadece anladığım kadarıyla sistemi yedekliyor. Tam olarak clonezilla nın yaptığı işi yapmıyor sanırım. Misal bu kullandığım dağıtım da arkadaşın sorduğu sorunun cevabına yakın. Ubuntu 10.10 temelli ama Daniel K. idi galiba ilk başta Ubuntu`ya temalar yapıp sonra Ubuntu`nun tabiri caizse makyajlı halini sunuyor. Niye o zaman remastersys ile .iso dosyası yapıp sunmadı ki? Bilmem anlatabildim mi?

decent

Alıntı yapılan: morf - 09 Kasım 2011 - 12:19:34
Alıntı yapılan: decent - 09 Kasım 2011 - 01:04:10
Alıntı yapılan: idea - 09 Kasım 2011 - 00:59:34

hani başlığı açıp ilginç sorular demiştik ya... buyrun bir soru daha: ben ubuntuyu kendime göre dizayn ettim. menüler, programlar, tema vs... bu şekliyle bir başka arkadaşımın da kullanmasını istiyorum. bu mümkün mü? yoksa ona da ubuntu kurup sil baştan ayarlar mı yapmak gerekiyor?

Hayır gerekmiyor.
Kullandığın ve kendine göre kişiselleştirdiğin sistemi iso dosyası haline getirerek istediğinde tekrar yüklemek veya arkadaşlarımıza dağıtmak mümkün.
Forumda remastersys ve relinux gibi kelimeleri arayıp daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

ben clonezilla kullanıyorum, hdd deki os lerin yüklü olan bölümlerini kopyaladığımdan hem de hızlı olması açısından baya kullanışlı geliyor. Bu bahsettiğiniz programlar sadece anladığım kadarıyla sistemi yedekliyor. Tam olarak clonezilla nın yaptığı işi yapmıyor sanırım. Misal bu kullandığım dağıtım da arkadaşın sorduğu sorunun cevabına yakın. Ubuntu 10.10 temelli ama Daniel K. idi galiba ilk başta Ubuntu`ya temalar yapıp sonra Ubuntu`nun tabiri caizse makyajlı halini sunuyor. Niye o zaman remastersys ile .iso dosyası yapıp sunmadı ki? Bilmem anlatabildim mi?

Kelimeler örnek olarak yazılmıştır ve kullandığımız, özelleştirdiğimiz dağıtmın hangi yollarla yedek alınabileceğini, daha sonra tekrar kurulabileceğini ya da başkalarına hazır halde verilebileceğini vs. konularda ipucu olması açısından seçilmiştir...

idea

yine toplamak gerekse... linux dağıtımı yapma sebepleri:

- ihtiyaca göre linux dağıtımı çıkarılabilir. örneğin: sunucuları destekleyen bir dağıtım. @travego0403
- milli linux dağıtımı olması. pardus örneğindeki gibi. @gridongu
- diğer linux sürümlerinden farklı bir seçenek sunmak.@ubuntuki lilith
- linux dağıtımına yeni bir şeyler katarak piyasaya sunmak. @alquirel
- bir linux dağıtımı yapıp sadece bu linux dağıtımına özel bir ücret karşılığı destek verilebilir . red hat örneğindeki gibi. @idea
- kişiselleştirdiğin bir linux dağıtımını yaymak. çevrenle paylaşmak. @decent

- sadece oyun konsolları için bir linux olabilir. @iceboy
- masaüstü ve notebooklar için özel dağıtım olabilir. @MrKowalski
- mobil cihazlar için özel bir linux işletim sistemi dağıtımı yapılabilir. @idea
- kendime münhasır bir işletim sistemim var diyebilmek için. @Sherlock Holmes
- apple'ın satış politikasındaki gibi... bu ürün (linux dağıtımı) sosyal statüsü yüksek olan kişilere hitap ediyor denilebilir. @Sherlock Holmes ın motto demesi üzerine aklıma gelen bir motto. @idea

aurora

Bu sebepleri ilk mesaja eklersen takip etmesi daha kolay olur. :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: idea - 08 Kasım 2011 - 20:41:25
- teknoloji dünyasında birkaç linux işletim sistemi varken (debian, ubuntu...) neden başka bir linux işletim sistemi yapılır? fedora, suse...

Cevap: Yapılabiliyor olduğu için.

Bu başlık açık kalırsa muhtemelen bin tane sebep çıkar. Hem bu konuyu hem de birleşme konusunu daha önce forumda farklı başlıklarda çokça konuştuk. Birileri yapabiliyor olduğu sürüce birleşme olsa da yenileri çıkacaktır. Burada sebep göstermeye gerek bile yok, sebep yapabiliyor olmaktır. Aynı şey masaüstleri, metin düzenleyiciler, aynı şeyi yapan uygulamalar için de geçerli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aurora

Burada sebep göstermeye gerek bile yok, sebep yapabiliyor olmaktır. Aynı şey masaüstleri, metin düzenleyiciler, aynı şeyi yapan uygulamalar için de geçerli.
[/quote]

Şimdi aklıma geldi, Radio Tray uygulamasının çatallaması vardı Utku Radyo. :) Sebep yapabiliyor olmak gerçekten de.  Gönül ister ki yerli uygulamalar daha da geliştirilsin ve açık kaynak dünyasında bizim de katkımız büyük olsun. :)

canosayan

neden dağıtım yapmaya ihtiyaç duyarlar? hımm

neden bu soruyu cevaplamaya ihtiyaç duyuyorum?
neden bu siteyi yürütme ihtiyacı hissediyoruz?
neden soruları yanıtlıyor belki birinin işine yarar diye kendi deneyimlerimizi aktarıyoruz?

ben bir düşüneyim.
Chmod bizim işimiz.

Felâsife

Alıntı yapılan: idea - 08 Kasım 2011 - 20:41:25
sonuçta teknoloji dünyasında linux altyapısı olan 3-5 işletim sistemi yeterli değil mi?

Değil !
Öyle olsaydı yani "yeterli" sözcüğü bizim tarihimizde kara bir leke olmazdı,
"Katiplerimiz bize yeter"
"HES'ler bize yeter"
vs. vs. yeter

Yetmez, yetmedi, yetmiyor.

Dolayısıyla ne kadar çok'luk olursa bu işler o kadar iyidir.
Aynı şey dağıtımlar içinde geçerlidir, hatta bu gün dağıtımların yüzlerle değil binlerle ifade edilmesi gerek ki tehlike uzak olsun.

OpenOffice tekti, alındı/satıldı.
Novell tekti alındı/satıldı.

Yarın bir gün MS veya Aplle de alınır satılır, hepi topu bir kaç kalem mal nasıl olsa.

Yüzlerce/binlerce Linux dağıtımını kim alıpta başına bela alsın ki? yada alabilir ! :D
Belki Kernele göz koyan olmuştur ama onuda Torvalds satmıyor, aferin ona.  :)

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eribol

Kernel konusunda da pek kötü durumda değiliz. Sonuçta Gpl2 lisansı ile satılsa bile şu an ki sürümlerin kodları kullanılabilir :) Oracle'ın openoffice faciasını kimse göze alamaz. Oracle'da durumu anlamıştı ki openoffice'yi değil tüm Sun şirketini satın alıp ortalığı dağıtmıştı. E bu durum kernel için imkansız tabii ki :)

Aklıma gelmişken başlığı açan arkadaşa sormak istiyorum. Binlerce metin editörü varken neden inanılmaz derecede basit bir metin düzenleyici yapmak istediniz? Bu soruya vereceğiniz cevap sanırım sorunuza da vereceğiniz cevabı karşılayacaktır.

idea

@eribol tabiki ihtiyaçtan dolayı. ama bu sebebi zaten listeye eklemiştik.

bakın ne kadar sebep çıktı. sanmıyorum bi kişinin çıkıpta bunları takır takır sayacağını. farklı bir şey ekleyen olursa buyursun. yoksa konu kapatılabilir.  ???

linux dağıtımı yapma sebepleri:

- ihtiyaca göre linux dağıtımı çıkarılabilir. örneğin: sunucuları destekleyen bir dağıtım. @travego0403
- milli linux dağıtımı olması. pardus örneğindeki gibi. @gridongu
- diğer linux sürümlerinden farklı bir seçenek sunmak.@ubuntuki lilith
- linux dağıtımına yeni bir şeyler katarak piyasaya sunmak. @alquirel
- bir linux dağıtımı yapıp sadece bu linux dağıtımına özel bir ücret karşılığı destek verilebilir . red hat örneğindeki gibi. @idea
- kişiselleştirdiğin bir linux dağıtımını yaymak. çevrenle paylaşmak. @decent
- sadece oyun konsolları için bir linux olabilir. @iceboy
- masaüstü ve notebooklar için özel dağıtım olabilir. @MrKowalski
- mobil cihazlar için özel bir linux işletim sistemi dağıtımı yapılabilir. @idea
- kendime münhasır bir işletim sistemim var diyebilmek için. @Sherlock Holmes
- apple'ın satış politikasındaki gibi... bu ürün (linux dağıtımı) sosyal statüsü yüksek olan kişilere hitap ediyor denilebilir. @Sherlock Holmes ın motto demesi üzerine aklıma gelen bir motto. @idea

eribol

Alıntı Yap@eribol * tabi ki ihtiyaçtan dolayı. ama bu sebebi zaten listeye eklemiştik.
Birincisi ihtiyaçtan dolayı değil. İhtiyaç dediğimiz, olmayan bir şey istenirse hasıl olur. Ayrıca madem cevabı sizde mevcut neden en baştan siz de kendi sorunuza cevap vermiyorsunuz?

Ben de bir sebep ortaya atayım. Milletin canı sıkıldıkça dağıtım çıkarıyor.

idea

Alıntı yapılan: eribol - 12 Kasım 2011 - 20:56:09
Alıntı Yap@eribol * tabi ki ihtiyaçtan dolayı. ama bu sebebi zaten listeye eklemiştik.
Birincisi ihtiyaçtan dolayı değil. İhtiyaç dediğimiz, olmayan bir şey istenirse hasıl olur.
ihtiyaç, "olmayan bir şeyin istenmesi" değildir.  :) maslow'a göre ihtiyaç, senin için hangisi baskınsa/üstünse o ihtiyaçtır demiştir. zaten bildiğimiz sözlükte de ihtiyacın gerçek anlamı "gereksinme" dir. her neyse... tartışma ortamı yaratmayalım  ;)

Alıntı YapAyrıca madem cevabı sizde mevcut neden en baştan siz de kendi sorunuza cevap vermiyorsunuz?
Akıl akıldan üstündür.

Alıntı YapMilletin canı sıkıldıkça dağıtım çıkarıyor.
bu cevap forumun ilk başında bir kişinin yazdığından farklı değil. fantezi olsun diye demişti :) bir de toparladığım listedeki fikirlerle karşılaştırın düşüncenizi.

eribol

İhtiyaç olmayan bir şey istenirse hasıl olur demişim. Boşuna bu kadar kelime anlamlarına inmeye gerek yoktu. İhtiyacınızı karşılayan tonla yazılım varken neden çok daha basit bir program yazma gereği duydunuz? Soru buydu.

idea

Alıntı yapılan: eribol - 12 Kasım 2011 - 21:16:08
İhtiyaç olmayan bir şey istenirse hasıl olur demişim. Boşuna bu kadar kelime anlamlarına inmeye gerek yoktu. İhtiyacınızı karşılayan tonla yazılım varken neden çok daha basit bir program yazma gereği duydunuz? Soru buydu.

seni anlıyorum. ihtiyacı karşılayan çok var diyorsun ama. şunu demek istiyorum hocam: ihtiyacını karşılar diye düşündüğün şey aslında benim ihtiyacımı karşılamayabilir. bilmem anlatabildim mi?

her neyse. sanırım konuya eklenecek pek bir şey kalmadı. modlar isterlerse konuyu kapatabilirler.

decent