Linux Mint Yeni Ubuntu !

Başlatan decent, 08 Kasım 2011 - 11:55:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Alıntı yapılan: Ubuntgy - 10 Kasım 2011 - 23:21:21
1. Ubuntu'ya karşı çıkanları demiyorum dostum, Gnome Shell'e karşı çıkanları diyorum.
Alıntı Yap
Sadece kendi standartlarını oturtmak isteyen ubuntu ile, buna karşı cıkan, direnen kullanıcı - geliştirici kitlesi var.
Ben bu cümlede Gnome Shell'e karşı çıkan gibi bir mana çıkartamıyorum. Eğer amacın gerçekten GS'ye karşı çıkanlarsa o zaman daha anlaşılır bir cümle kurman gerekirdi.

Alıntı Yap
2. Gnome 3 'Ü özelleştiren dağıtımla Unity gnome 3 'mu ? Farklı şeylerden bahsediyoruz.

Oneiric'te kullanılan Unity, Gnome 3 üzerine inşa edilmiş bir arayüzdür.

Alıntı Yap
3. Altı boş çünkü orada yok düğme şurada, yok şu burada tartışması dışında bana ne gösterebilirsin ?

Bu başlıkta yok düğme şurada yok şu burada diyerek tartışan biri olmadı. Sadece Mutter - Compiz tartışması yapıldı. Altı boş ifadesi (kusura bakma ama) direkt bize gelmiş oldu.

Alıntı Yap
4. Halen bir gnome 3 dağıtımı yok. Yeterince özelleştirilmiş, kullanıcıya görsel anlamda hitap edebilen bir dağıtımın olmadığı kanısındayım.
Eğer kastettiğin Gnome Shell ise Fedora şuan bunu yapıyor.

Alıntı Yap
Konuyu lütfen farklı yerlere çekmeyin. Olay nettir, burada yazdıklarınıza en fazla 1 -2 yıl sonra güleceksiniz.
Ben hala wayland'in derdindeyim, o ayrı bir olay.

Konuyu farklı yere çekmeyeceksek Wayland'ın burada ne işi var?

eribol

Gülme meselesi baya iğreti duruyor. Geçmişte yaşadığımız bir çok anıyı yaderken kahkalarla güleriz ama bu onun saçma olmasından kaynaklanmaz. Bir de şunu anlayamıyorum;
Alıntı YapArkadaşlar yanlış anlamayın ama sizden çok akıllıyım. Lütfen konuyu farklı yöne çekmeyin
tarzı yorumları nasıl yorumlamak gerekiyor? Dolaylı olarak ifade ettiğiniz budur.

yakusha

gnome shell öcü değil arkadaşlar, eklentilerle yukardaki görüntüyü elde ettim ben de...

tabii hala eksiklerim var
- masaüstünü göster butonunu taşıyamıyorum, onu en sağa almak istiyorum...
- bildirimler pop-up gibi zıplayıp duruyor, o bir kenarda birikse daha sağlıklı olur
- yeni bildirim alanı tam ekran video izlerken biraz sıkıntılı, onu da bir icon şeklinde toplayabilmek
- boş yere yer kaplayan üst panelden kurtulmak :)

herkesi gnome-shell e geçmeye beklerim...
Artık bu forumu kullanmıyor.

decent

@LinuxHaber,
ATI kartlar ile olan uyumsuzluğu saymazsak Gnome-shell iyi yolda diyebiliriz.

Bu gidişle (alttaki hayalet panel gibi) üst panel için de otomatik gizleme seçeneği gelebilir.

alquirel

Şu başlıkta paylaşılmış olan haberde de göreceğimiz üzere Gnome ekibi hiç alışık olmadığımız yeniliklerin peşinde. Her şey tam yerine oturduğunda da tadından yenmez bir hâl alacak gibi görünüyor.

Yani
Alıntı yapılan: LinuxHaber - 11 Kasım 2011 - 10:57:51

;)

experotux

Bana panel manel dayanmıyor aga
Anında uçuruyorum ;D
Gnome 3 böyle miydi eskiden ;D

İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

alquirel

Alıntı yapılan: experotux - 11 Kasım 2011 - 11:59:18
Bana panel manel dayanmıyor aga
Anında uçuruyorum ;D
Gnome 3 böylemiydi eskiden ;D

http://www.bidepo.com/images/ekrangwpw.png

Bunun Gnome Shell olduğuna emin misin?

Gnome Shell ise üst paneli nasıl kaldırıp nasıl küp yaptığını anlatarak çığır açabilirsin.
Gnome Shell değilse bu başlıkta bu iletinin, bu resmin ne işi var?

Bu "aga" hitabı hangimize geldi?

Ubuntgy

Alıntı yapılan: alquirel - 10 Kasım 2011 - 23:34:39
Alıntı yapılan: Ubuntgy - 10 Kasım 2011 - 23:21:21
1. Ubuntu'ya karşı çıkanları demiyorum dostum, Gnome Shell'e karşı çıkanları diyorum.
Alıntı Yap
Sadece kendi standartlarını oturtmak isteyen ubuntu ile, buna karşı cıkan, direnen kullanıcı - geliştirici kitlesi var.
Ben bu cümlede Gnome Shell'e karşı çıkan gibi bir mana çıkartamıyorum. Eğer amacın gerçekten GS'ye karşı çıkanlarsa o zaman daha anlaşılır bir cümle kurman gerekirdi.

Alıntı Yap
2. Gnome 3 'Ü özelleştiren dağıtımla Unity gnome 3 'mu ? Farklı şeylerden bahsediyoruz.

Oneiric'te kullanılan Unity, Gnome 3 üzerine inşa edilmiş bir arayüzdür.

Alıntı Yap
3. Altı boş çünkü orada yok düğme şurada, yok şu burada tartışması dışında bana ne gösterebilirsin ?

Bu başlıkta yok düğme şurada yok şu burada diyerek tartışan biri olmadı. Sadece Mutter - Compiz tartışması yapıldı. Altı boş ifadesi (kusura bakma ama) direkt bize gelmiş oldu.

Alıntı Yap
4. Halen bir gnome 3 dağıtımı yok. Yeterince özelleştirilmiş, kullanıcıya görsel anlamda hitap edebilen bir dağıtımın olmadığı kanısındayım.
Eğer kastettiğin Gnome Shell ise Fedora şuan bunu yapıyor.

Alıntı Yap
Konuyu lütfen farklı yerlere çekmeyin. Olay nettir, burada yazdıklarınıza en fazla 1 -2 yıl sonra güleceksiniz.
Ben hala wayland'in derdindeyim, o ayrı bir olay.

Konuyu farklı yere çekmeyeceksek Wayland'ın burada ne işi var?
Sensin dostum.

heartsmagic

@Ubuntgy, bu kadar yazışmadan sonra ya tartışmaya sağlıklı bir şekilde devam edin ya da bu şekilde edilecekse hiç devam etmeyin. O alıntının altına o cevap hiç olmuyor, kaldı ki bu konuda @alquirel'e katılıyorum. Altı boş dediğimiz tartışmalara ben de karşıyım. Hatta o kadar karşıyım ki Unity muhalefeti yapan arkadaşlara karşı Unity'yi savunmamdan bile bellidir bu. Fakat bu başlığa bu şekilde girip @alquirel'in aslında senin söylemek istediklerini çoktan söylemiş olduğunu fark etmediğini görüyorum. Yine ayrıca konunun saptırılması konusunda da @alquirel'e katılıyorum. Gnome Shell tartışılırken konuyu saptırmayın demek ve ardınan Wayland konuşmak, konu dışına çıkmak oluyor.

Lütfen, tartışma ya sağlıklı bir şekilde devam etsin ya da hiç etmesin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Alıntı yapılan: Ubuntgy - 11 Kasım 2011 - 13:31:19
Sensin dostum.

"Bir hosting firması sahibi" olan bir kişiye bir türlü yakıştıramadığım bir cevap... Tartışmamızdaki yanlış olduğunu düşündüğüm fikirlerinizin savunuculuğuna devam etseniz bu kadar şaşırtmazdı beni. Konuşulanların havasını, konusunu değiştirmiş olmamak için "sizin tavsiyenize uyup" bu fikir alışverişi veya tartışma formatıyla uzaktan yakından alakası olmayan iletinize cevap vermeyecektim.

Ama yöneticimizden de sana tepki gelince şahsıma hakaret niteliği taşıyan bu alakasız iletin hakkındaki fikrimi beyan etme ihtiyacı hissettim.

Jaguar

Denemek isteyenler için Linux Mint 12 Lisa RC yayınlandı.
http://blog.linuxmint.com/?p=1858

Ubuntgy

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 11 Kasım 2011 - 10:57:51

gnome shell öcü değil arkadaşlar, eklentilerle yukardaki görüntüyü elde ettim ben de...

tabii hala eksiklerim var
- masaüstünü göster butonunu taşıyamıyorum, onu en sağa almak istiyorum...
- bildirimler pop-up gibi zıplayıp duruyor, o bir kenarda birikse daha sağlıklı olur
- yeni bildirim alanı tam ekran video izlerken biraz sıkıntılı, onu da bir icon şeklinde toplayabilmek
- boş yere yer kaplayan üst panelden kurtulmak :)

Bu masaüstünü nasıl elde ettiğini anlatır mısın ? En azından gnome shell i özelleştiremeyenler için bir katkısı olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2011 - 02:36:02

@heartsmagic konu içerisinde tartışmayı uzatmak istemedim. Amacım kimseyi kırmak değildir, uzlaşamadığım bir konuda, daha doğrusu kendimi anlatamadığım bir konuda ne diyebilriim ? wayland'i bekliyorum, çünkü benim konum, unity, gnome 3 , gnome shell değildir. Çünkü buraa masaüstülerin gelişimi tartışsak bile hep aynı şeyleri söylüyoruz.

@alquirel bir hosting firması sahibi olsam bile, bazen gerçekten tartışmada yazdıklarımı okumadığınızı düşünüyorum. Örneğin : masaüstü özelleştirmeden kastımın ne olduğunu gayet iyi anlıyorsunuz, fakat bunu "fedora bunu yapıyor" diyerek geçiştirebiliyorsunuz.

Yine de @alquirel 'den tartışmayı bu şekilde kapattığım için özür dilerim.

Saygılarımla.

alquirel

Alıntı yapılan: Ubuntgy - 13 Kasım 2011 - 02:32:35
@alquirel bir hosting firması sahibi olsam bile, bazen gerçekten tartışmada yazdıklarımı okumadığınızı düşünüyorum. Örneğin : masaüstü özelleştirmeden kastımın ne olduğunu gayet iyi anlıyorsunuz, fakat bunu "fedora bunu yapıyor" diyerek geçiştirebiliyorsunuz.

Saygılarımla.

Hosting firması sahibi olarak o cevabı vermiş olmanızı yakıştıramadım. Ama gerekeni yaptığınız için o kısım unutuldu silindi gitti kabul ediyorum.

Yazdıklarınızı tabii ki okuyorum.
Ama kullandığınız 'altı boş tartışma' ifadesiyle kendimi sizin yazılanları okumadığınız düşüncesine sevkedip size biraz sert çıkmış olabilirim.
Yine de masaüstü özelleştirmekten kastınızın ne olduğunu anlatarak cevap vermenizi yeğlerdim.

yakusha

@Ubuntgy birkaç eklenti daha arıyorum, onları da bulunca yazacağım, saati sağa almak, üst menüyü gizlemek, masaüstünü göster butonunu özelleştirebilir kılmak gibi... :) video izlerken kararsızlıkları var, tam ekran video izlerken veya sanallaştırılmış ortamlarda alt menü ve veya uyarı alanı gibi duran ! işaretli alan problem yapıyor.
Artık bu forumu kullanmıyor.

Ubuntgy

Alıntı yapılan: alquirel - 13 Kasım 2011 - 03:35:18
Alıntı yapılan: Ubuntgy - 13 Kasım 2011 - 02:32:35

Saygılarımla.

Hosting firması sahibi olarak o cevabı vermiş olmanızı yakıştıramadım. Ama gerekeni yaptığınız için o kısım unutuldu silindi gitti kabul ediyorum.

Yazdıklarınızı tabii ki okuyorum.
Ama kullandığınız 'altı boş tartışma' ifadesiyle kendimi sizin yazılanları okumadığınız düşüncesine sevkedip size biraz sert çıkmış olabilirim.
Yine de masaüstü özelleştirmekten kastınızın ne olduğunu anlatarak cevap vermenizi yeğlerdim.

Merhaba
Anlatmak istedğim yalnızca Fedora gibi gnome 3 'ü kurup bırakan bir dağıtım yerine gnome 3 güzelleştirip, özelleştiren, kullanım oranının arttırmak için kullanıcı kitlesini çekmeye çalışanbir dağıtımdı.

http://lh6.googleusercontent.com/-u_TQ59i7v7g/TsEwrYlDfII/AAAAAAAAGxE/U1mwcOCREW8/pinguyos-11.10_2.png

Örneğin bunu pinguyos iyi yapmış gibi görünüyor.

Cok uzun bir yazı yazmıştım fakat elim f5 'e deyince tüm yazdıklarım gitti. Kısaca anlatmak istediğim bu aslında. Yani elbette herkes bir masaüstünü istediğini özelleştirebilir fakat yeni kullanıcılar için ve eski kullanıcıların alışkanlıkları için bir adaptasyon süreci hazırlamak gerekiyor. Ubuntu unity ile aslında bu adaptasyon sürecini iyi atlattı fakat gnome 2 ve gnome 3 için aynı şeyi söylmek namümkün.

@LinuxHaber

Aslında tam ekran video izleme olayında benim de ciddi sıkıntılarım var. örneğin , donmalar vs.. tabii bunu ben ekran kartıma ve ati'ye yoruyorum. Tam bir linux deneyimi yaşama fırsatını bir türlü yakalayamadım çünkü ekran kartımın geçişli kart özelliğini destekleyen henüz bir X yapısı yok.

İnşeallah olur.

saygılarımla

cagriemer

@Ubuntgy bosluk kullaniminda biraz tasarrufa gitmenizi rica etsem cok sey mi istemis olurum acaba? Su haldeyken okumasi gercekten guclesiyor.

alquirel

Alıntı Yap
Since when did DistroWatch become the ultimate authority on a distribution's popularity? Do they check each and every computer and see if users have switched to Mint? The answer is No.

Şu kısmı artık herkesin kabul etmesi gerekiyor bence.
@decent, bu güzel yazı için teşekkür ediyorum.