[Nasıl] Mts uzantılı video Dosyalarını Düzenleme ve Dönüştürme

Başlatan raspacı, 07 Kasım 2011 - 13:18:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

Canon, sony, panasonic gibi hd kameralar genelde yüksek çözünürlüklü bir video formatı olan mts ile kayıt yapıyorlar. Bu işlerden pek anlamam ama böyle bir kameram var. Linux ta mts türü videoları izlemek benim için sorun oluyor. En yakın görüntüyü vlc'de aldım ama o da donuk donuk oynatıyor. Eğer videoyu düzenlemek istiyorsanız doğrudan openshot video düzenleme programına atmanızı öneririm. Bu harika program sürekli gelişiyor ve bir çok iş için ideal. Videoyu programda düzenledikten sonra ben avi(mpeg2) formatında dışarı alıyorum ve net bir video elde ediyorum. Windowsta mts oynatıcılar ve düzenleyiciler neredeyse %99 ücretli. Openshot bizim için şans sanırım. cinerella mts videoları tanımıyor. Kdenlive konusunda emin değilim.
Bir de lazım olduğu için ilk kez ufak bir betikcik yazmak zorunda kaldım. Topluca videoları düzenlemek gerekirse bu betik işe yarıyor. Kameralar genelde 0001.mts, 0002.mts, 0003.mts gibi düzenli bir kayıt sistemi uyguluyorlar. ffmpeg kurulumunu yaptıktan sonra gerekli dizinde bu betiği video.sh ismi ile kaydettim ve çalıştırdım. Dizindeki tüm videoları avi formatına çevirdi. Bu da pratik bir çözüm.
video.sh
for ((  i = 1 ;  i <= 88;  i++  ))
do
   ffmpeg -deinterlace  -i  000$i.MTS -sameq avi1/vid$i.avi
done

burada -sameq aynı kalitede dönüşüm yaptırıyor diye hatırlıyorum. (Betiği çalıştıralı bir ay oldu unuttum). Tekil işlemlerde ise openshot  sanırım en iyi çözüm olmaya doğru ilerliyor. Bir güzel yanı ise dün 5 saat openshot kullandım ama hiç çökmedi.
Ek: bu arada betiği açıklamamışım. 88 sayısı video sayısına eşit. i=1 yerine 5 de yazılabilir. Bu durumda yazılan sayıdan başlar ve sırayla dönüşüm yapar. Dizinde avi1 isimli bir dizin daha olduğunu farz ediyoruz, yoksa hata verir. Gerekli değişikliği yazmak eldedir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

cagriemer

Saniyorum openshot da ffmpeg kullaniyor arkaplanda. Tam olarak donusumu nasil yaptigini bulunabilirse ffmpeg komutunu biraz makyajlamak mumkun olabilir betikteki.

raspacı

Bu konuda son durumu belirteyim. Kdenlive şu an 0.9.4 (ocak 2013) sürümünde ve MTS uzantılı videoları rahatlıkla düzenleyebiliyor.  Totem oynatıcı da bu videoları çok net şekilde oynatabiliyor. Uğraştığım kısa film için özgür yazılımları kullanmak istedim. Amacım openshot ve blender kullanmaktı. Openshot ile kurgu, blender ile renk düzenlemesi yapacaktım. Fakat openshot proje ortasında sürekli çökmeye başladı. Ubuntu studio ve dream studio dağıtımlarında oldu bu. Ubuntuda böyle sık çökmüyordu sanki ama ubuntu kurarak denemek istemedim tekrar. Studioda hazır gelen kdenlive ile bir çok özellik olduğuunu farkettim. MTS video desteği, hızı ile beni etkiledi. Openshottan tek eksiği (bildiğim eksiği) 3d metinleri desteklemiyor ki geliştiricileri bunun öncelikli bir iş olmadığını ve zaten ciddi bir projede 3b metnin yerinin olmayacağını, kendilerinin de üst düzey film yapımcılarını hedeflediklerini söylüyorlar. Filmin açılışında 3b bir metin kullanmayı düşünen bana da bir selam göndermiş oldular. Ciddiyete davet ettiler ben de kabul ettim. Filme kdenlive ile devam edeceğim ayrıca renk düzenleme işi için de uygun araçları var, onu da kdenlive ile yapabilirim sanırım.

if

Şu durumda @raspacı, Kdenlive 0.9.4 ile sorunu çözebildiniz mi?

raspacı

Aslında nasıl etiketini ben mi koymuşum yoksa bir yönetici mi hatırlamıyorum ama bu konu MTS videoların dönüştürülmesiyle ilgili bir yöntemi sunmak için hazırlanmıştı. Yani nasıl belgesi sayılır. Son gelişmelerle (kedenlive) yeni bir yöntem daha eklemiş oldum belgeye. Bunu ilk iletiye ek olarak da yapabilirdim ama biraz da kdenlive reklamı yapasım gelmişse demek. :) O yüzden çözüldü etiketine uygun bir konu değil sanırım. Zira sorun yok çözüm var. :)