Linux Mint Gnome Shell Eklentileri

Başlatan alquirel, 07 Kasım 2011 - 03:18:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Bilindiği gibi Linux Mint 12 sürümü varsayılan olarak Gnome Shell ile birlikte gelecek. Klasik kullanımı mümkün mertebe devam ettirmeye çalışan Mint geliştiricileri de Linux Mint 12 ile birlikte sunacakları Gnome Shell ortamı için bazı eklentileri gözlerine kestirmiş durumdalar. Seçtikleri eklentileri Resmi Linux Mint Gnome Shell eklentileri olarak duyurdular. Bu eklentiler Github sitesinden indirilip kurulabilir durumda.

Bu eklentilerin devam ettirmeye çalıştığı klasik kullanım dediğim şey şunlar :
- Altta bir panel
- Panelde gelişmiş bir menü düğmesi
- Panelde pencere listesi
- Açık uygulamaları değil açık pencereleri gösteren bir Alt Tab
- Ses menüsü altında (veya bağımsız olarak panelde) müzik oynatıcı kontrolü
- Bildirimlerin üst panelde görünmesi
- Kullanıcı menüsünde Bilgisayarı Kapat seçeneği
- Tema özelleştirebilme

Bu amaçları karşılayan ve hâl-i hazırda mevcut olan eklentilerden seçtiklerini MGSE (Mint Gnome Shell Extensions) başlığı altında gözden geçirip tekrardan sunmaktalar. Bu yüzden eğer MGSE listesindeki eklentilerden birini kuracaksanız ancak aynı eklentiyi daha önce kendiniz kurmuşsanız, önce eski olanı kaldırmanız gerekiyor olası çakışma problemlerini engellemek için.

Bir ekran görüntüsü :

Github adresi : https://github.com/linuxmint/MGSE
Haber adresi : http://www.webupd8.org/2011/11/try-new-mint-gnome-shell-extensions.html

İndirdiğiniz zip dosyasını çıkarttıktan sonra, hepsini kuracaksanız ana dizindeki "test" betiğini, tek tek kuracaksanız her bir eklentinin dizinindeki "test" betiğini çalıştırarak kurabilirsiniz.

decent

Çok güzel bir haber ve konu olmuş, teşekkür ederim.
Konuyu Linux Mint/Masaüstleri bölümüne alıyorum.

alquirel

Alıntı yapılan: decent - 07 Kasım 2011 - 03:21:37
Çok güzel bir haber ve konu olmuş, teşekkür ederim.
Konuyu Linux Mint/Masaüstleri bölümüne alıyorum.

Rica ederim.
Malum, konu Gnome veya Shell olunca benim adres hep oraya gidiyor.
Açıkçası Linux Mint bölümü altında Masaüstleri diye de bir alt bölüm olacağı aklıma gelmemişti ;)

Bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim. MGSE başlığı altındaki eklentilerden "Mediaplayer" zaten WebUpd8 deposundan kurulabilmekte idi, iki gün önce "menu", "windowlist", "bottompanel" ve "classic-systray" eklentileri de WebUpd8 deposuna eklenmiş.
Haberde de yazdığı üzere...

decent

Bu demektir ki yakın zamanda Gnome-shell, kullanıcıların beğenisini kazanmış olan Gnome 2x görünümüne dönüşebilecek.

alquirel

Alıntı yapılan: decent - 07 Kasım 2011 - 03:43:43
Bu demektir ki yakın zamanda Gnome-shell, kullanıcıların beğenisini kazanmış olan Gnome 2x görünümüne dönüşebilecek.

Haklısın, zaten Gnome geliştiricileri kendileri de demiş, her yerine küçük bir kodla müdahalede bulunabileceğiniz şekilde geliştirdik Shell'i diye :)

Ama şu panel eklentisinin daha çoook gelişmesi lazım insanlara Gnome 2x hissi verebilmesi için...

burk

@alquirel
Bence hali hazırda muhteşem görünüyor, sade ve çok şık...

aurora

Üst panel kalkmazsa sanırım Mint 11 ile yola devam edeceğim. :)

alquirel

Alıntı yapılan: aurora - 07 Kasım 2011 - 17:31:07
Üst panel kalkmazsa sanırım Mint 11 ile yola devam edeceğim. :)

Üst panel hakkındaki şahsi fikirlerimi paylaşayım.

Öncelikle (Unity'nin yan panelinin aşağıya alınabilmesi gibi) Shell'in üst panelinin de şekilden şekile sokulabileceğine inanıyorum. Ancak bunun için zamana ihtiyacımız var. Çünkü erişilemez dokunulamaz bir yapıda değil Shell ve ana bileşenleri. Nihayetinde (üst paneli değil ama) Hotspot'u, yani ekranın sol üst köşesini iptal eden eklentiler var.

Asıl görüşüm ise şu yönde. Ben de normalde üstte panel sevmiyorum, ama gerek Unity olsun, gerek Shell olsun artık üst panel olmazsa olmaz bir noktaya doğru ilerliyor. (Ancak Unity bu konuda Shell'den daha şanssız çünkü global menü yüzünden üstte olmak zorunda.)
Shell'in şanssızlığı da ekranın üstünün panele altının bildirimlere ayrılmış olması.

Yani demem o ki Gnome ile yola devam edeceksek (Unity veya Shell farketmez) bence bu üst panel olayına bir an önce alışmaya başlamak lazım ;)

Not: Panelin kaldırılması fikrine yanıt verdim ama kaldırılması hakkında konuşmadım, zira bir panel olmak zorunda nihayetinde :)

aurora

@alquirel, fikirleriniz için teşekkürler. :)

Ben üst panel ile ilgili olarak 10.04 ve 10.10 sürümlerinde hevesimi aldım. Sonra Mint denedim bir gün ve aslında üst panelin gereksiz olduğunu farkettim. Alttaki tek panelde herşeyin yer alması, ekranın daha geniş olması ve Chrome'daki sekmelerin pencerenin en üstünde bulunması nedeniyle üst panelden kalıcı olarak vazgeçtim. Bu benim kullanım rahatlığımı ön planda tutmamla ilgili, bu yüzden de Unity ve Shell'e hiç ısınamadım. Sanırım yoluma uzun bir süre Katya ile devam edeceğim. :)

alquirel

Alıntı yapılan: aurora - 09 Kasım 2011 - 03:30:45
@alquirel, fikirleriniz için teşekkürler. :)

Ben üst panel ile ilgili olarak 10.04 ve 10.10 sürümlerinde hevesimi aldım. Sonra Mint denedim bir gün ve aslında üst panelin gereksiz olduğunu farkettim. Alttaki tek panelde herşeyin yer alması, ekranın daha geniş olması ve Chrome'daki sekmelerin pencerenin en üstünde bulunması nedeniyle üst panelden kalıcı olarak vazgeçtim. Bu benim kullanım rahatlığımı ön planda tutmamla ilgili, bu yüzden de Unity ve Shell'e hiç ısınamadım. Sanırım yoluma uzun bir süre Katya ile devam edeceğim. :)

Eğer tek panel kullanıcısıysanız Linux Mint 12 sizi bu konuda engellemeyecektir. Çünkü bu alttaki paneli isterseniz kapatabilirsiniz, sadece bir eklenti o. Altta panel olmadığı zaman Menu ve Window List eklentileri üst panele yerleşiyor. Yani her şeyin tek panelde olması isteğiniz de baltalanmıyor. Sadece paneliniz altta değil üstte. Bence onu da aşağıya indirecek birileri çıkacak bir gün ;)

(Bu arada Chrome hakkındaki düşüncelerinize katılıyorum ama yapacak bir şey yok)

Ubuntgy

Şu mint menüye bir türlü alışamadım gitti, bunun dışında * her şey güzel. Nedense ben de yalnızca üst menü seviyorm. Yani tek panel olsun , üste olsun. :