[Çözüldü] Archlinux Openbox + Slim kullanımında sorunlar

Başlatan iceboy, 07 Kasım 2011 - 01:43:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iceboy

Evet sayın forum sakinleri öncelikle hepinize iyi geceler diliyorum.

Archlinux kurdum.Masaüstü olarak openbox kurdum ve login manager olarak slim kullaniyorum.Öncelikle şunu belirtmek istiyorum 3 saattir forumu okuyorum 10 küsür sorum vardı soracağım 3 saatte yaptığım aramalar sonucunda bu sayıyı bayağı bir azalttım klavyeyi türkçeleştirme,openbox menü kişiselleştirme gibi sorunları forumdan hallettim,buraya yazacaklarım arayıp çözüm yolu bulamadıklarımdır.

1- Slim ile root olarak giriş yapabiliyorum yani kullanici adina root yazip sonra root şifrem ile giriş yapabiliyorum fakat normal sonradan kendim eklediğim kullanıcı ile girişi denediğimde ''Failed to execute login command'' hatasi veriyor.

2-Ses için laptopumda bulunan kısayol tuşları çalışmıyor sesi kısayol tuşları ile kontrol edemiyorum

3-Birde webde ve menülerdeki yazı tipi boyutu ve kalitesi kötü.Bunu openbox'un kendi ayarlarından yazı tiplerini ve boyutlarını değiştirerek çözmeye çalıştım fakat çözemedim..

4-Wicd ve wicd-gtk paketleri kurulu fakat çalışmıyor..Konsoldan wicd ve wicd-client komutlarını versemde hata çıktısı vermiyor ve wicd açılmıyor.Her seferinde netcfg kablosuz komutu ile kendi oluşturdugum bağlantı dosyasi ile bağlanıyorum internete.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

iceboy

I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

decent

https://wiki.archlinux.org/index.php/

bağlantısındaki komutları uyguladığında nasıl bir çıktı veriyor ?

Kullanıcıya gereken yetkileri verip vermediğimizi kontrol edebilir miyiz ?

iceboy

Alıntı yapılan: decent - 07 Kasım 2011 - 03:12:53
https://wiki.archlinux.org/index.php/

bağlantısındaki komutları uyguladığında nasıl bir çıktı veriyor ?

Kullanıcıya gereken yetkileri verip vermediğimizi kontrol edebilir miyiz ?

Bende bu mantık üzerinden yürüyüp,sonradan bir kullanıcı açtım ve tüm yetkileri verdim kendisine.Fakat yine ''Failed to execute login command'' dedi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2011 - 14:32:44

Anladım ki openbox'u düzenlemek beni aşıyor.Türkçe wiki çevirisi ile ingilizcesi arasında eksiklikler/farklar var.

Benim ingilizcem de orjinaline yetmiyor.Kısacası konuyu silebilirsiniz sayın yöneticiler.

bytan

Başlığı silmeye gerek yok. En kötü durumda bile zaman içerisinde başlığa bilgi akar; başkaları faydalanmaya devam eder.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

umityakup

1- xorg-xinit paketini kurun cp /etc/skel/xinitrc ~/.xinitrc konutunu verin (normal kullanıcı olarak) xinitrc dosyanıza exec ck-launch-session openbox-session satırını ekleyin Ayrıca /etc/inittab dosyanızda slim'i aktif hale getirdiniz mi ?
2 ve 3. başlıklar için if'in verdiği linkler işinizi görmüştür
4-  rc.conf'da DAEMONS satırında wicd yer alıyor mu ?
autostart dosyasında wicd --client & satırı ekli mi ?

iceboy

Alıntı yapılan: umityakup - 14 Aralık 2011 - 21:20:29
1- xorg-xinit paketini kurun cp /etc/skel/xinitrc ~/.xinitrc konutunu verin (normal kullanıcı olarak) xinitrc dosyanıza exec ck-launch-session openbox-session satırını ekleyin Ayrıca /etc/inittab dosyanızda slim'i aktif hale getirdiniz mi ?

Geribildirim geç olduğu için özür diliyorum.Fakat değişen birşey olmadı bu söylediklerinizi wiki ve archforum dan araştırarak uygulamıştım.

iceboy

Alıntı yapılan: iceboy - 21 Aralık 2011 - 02:45:06
Alıntı yapılan: umityakup - 14 Aralık 2011 - 21:20:29

Geribildirim geç olduğu için özür diliyorum.Fakat değişen * bir şey olmadı bu söylediklerinizi wiki ve archforum dan araştırarak uygulamıştım.

Şimdi tekrar kurdum archlinux + openbox ve sorunum yine aynı.Sisteme root harici hiçbir hesap ile giremiyorum.

Root harici diğer kullanıcılar ile giriş yapmak istediğimden ''Failed to execute login command'' diyor.

Bu hatayı resmi arch forumunda çözenler olmuş fakat benim oraya ingilizcem yetmiyor..

Size şunları kesinlikle söyleyebilirim. Grup kısmında sorun yok,yani kullanıcılarda ve yetkilerde...Sorun başka bir yönde..

+ @umityakup xorg-xinit paketini kurdum fakat herhangi bir dosyayı root olmadan düzenlememe izin vermiyor sistem..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Aralık 2011 - 22:26:55

Hata tarafımdan denenen onlarca uğraş sonunda çözülmüştür.

Çözüm yolu şudur

root satırımızda bulunan xinitrc dosyamızı yeni eklediğimiz kullanıcının home dizinine taşıyoruz ve sorun çözülüyor.

yani şu şekilde;

cp /root/xinitrc /home/k.adı