[Nasıl] Clonezilla ile sistem yedeği almak

Başlatan zeusmaster, 06 Kasım 2011 - 20:41:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Arkadaşlar sorun harddiskte biçimlendirilmemiş alan olmasından kaynaklanıyor.
Sistem yedeğini almadan önce bir disk programı ile (Gparted) biçimlendirilmemiş alanı biçimlendiriyoruz.Hangi formatta olduğu önemli değil.Sonra
sudo update-grub
ile grub u güncelliyoruz.Bu kadar artık sistem yedeğini alabilirsiniz.
Up and Running...

cemale

@bahdem çabaların ve konu takibin için çok teşekkür ederim...sağol
Bugün yedeği aldım,en kısa zamanda kurmayı ve sonucu burada paylaşmayı düşünüyorum
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

cemale

Merhaba yine ben.şimdi de kurulumda bu hatayı alıyorum..
No disk image is found in /home/partimag.make sure you already saved an image!or make sure you did not try to restore an image saved from partition (s) to disk (s)!

zeusmaster

Alıntı yapılan: cemale - 22 Kasım 2011 - 19:13:29
Merhaba yine ben.şimdi de kurulumda bu hatayı alıyorum..
No disk image is found in /home/partimag.make sure you already saved an image!or make sure you did not try to restore an image saved from partition (s) to disk (s)!

sistemi yüklediğin yer home dizininde mi hocam eğer öyleyse farklı bir bölüme taşı.
Ya da değilse sen imaj için farklı alanı seçiyorsun çünkü home dizininde arıyor orada olmaması gerek
Up and Running...

cemale

ben denemek için bir kenarda duran  hdd yi biçimlendirip,onda denedim..
kısaca;şu anda kasada iki hdd var.biri yeni taktığım diğeri kullandığım sistemin olduğu.
ben bu yeni taktığım hdd'ye yedeği kurmak istiyorum.yedek ise diğer harddiskte..

zeusmaster

Alıntı yapılan: cemale - 22 Kasım 2011 - 22:44:11
ben denemek için bir kenarda duran  hdd yi biçimlendirip,onda denedim..
kısaca;şu anda kasada iki hdd var.biri yeni taktığım diğeri kullandığım sistemin olduğu.
ben bu yeni taktığım hdd'ye yedeği kurmak istiyorum.yedek ise diğer harddiskte..

Anladığım sistemin yedeğini sen yeni taktığının içine almışssın şimdi de o yedeği o yeniye yüklemeye çalışıyor.
Sana tek diyeceğim sistemi yükleyeceğin diskin içinde olmasın yedek..Yedeği eski harddiske taşı kurulum ekranında ilk eski ekranı sonra yeni yani kurulacak harddiski seç
Up and Running...

cemale

denemeden bir soru;yeni yani kurulacak harddisk iki bölümden oluşsa sorun olurmu

zeusmaster

Hiçbir sorun olmaz ama biçimi ntfs değil ext olmalı
Up and Running...

umityakup

Partition taşırken sanırım daha küçük bir bölüm seçilir ise sorun oluyor...Büyük bir disk bölümüne taşımada sorun olmadığını söylemişsiniz ama tam tersi konusunda (yani hsngrms'in istediği şekilde)sıkıntı var.En azından yanlış birşey yapmadıysam kendi deneyimim ve internet'te yaptığım küçük bir araştırma sonucunda durum bu. :(

cemale

Ben yine aynı hatayı aldım.bir şeyleri atlıyorum ama ne...
No disk image is found in /home/partimag.
Yedeği kuracağım harddiski tek bölüm ve iki bölüm ext 3,4 sırası ile denedim olmadı..

zeusmaster

Hocam yedeği oluşturduğu klasör ismi şu şekilde olmalıydı
tarih-sayı-img

içeriside

olmalı kontrol et yedeğin içini.Sonu aa ab ac ad ae diye giden dosyalar var bunlar harddisk boyutuna göre değişir.
Up and Running...

cemale

bir şeyler eksik

guopx

çok teşekkür ederim ben de tam bunu arıyordum.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

zembela

Clonezilla ile aldığım bir parttitonun bölümün yedeğini, yine clonezilla ile virtualboxta başka bir partitiona bölüme veya başka bir hdd'deki başka bir partitiona bölüme aktarabilir miyim? (atarılacak partitionun bölümün boyutu farklı olacak)? NTFS dosya sistemi farklı boyutta bir partittiona bölüme gelince afallıyor galiba... EXT4 ün böyle bir yeteneği var mı?

Düzenleme Notu: Türkçe karşılığı olan kelimeler için İngilizce kullanmayınız.

if

@zembela, Türkçe karşılığı olan kelimeler için İngilizcelerini kullanmamanızı rica ediyorum.

Yedeği alınan bölümle o yedeğin aktarılacağı bölüm aynı olmalıymış: http://drbl.org/faq/fine-print.php?path=./2_System/26_large_disk_to_small_one.faq#26_large_disk_to_small_one.faq

Farklı bir bölüme taşımak için: http://drbl.org/faq/fine-print.php?path=./2_System/102_restore_image_to_different_partition.faq#102_restore_image_to_different_partition.faq

zembela

Alıntı yapılan: if - 25 Haziran 2012 - 23:18:14
@zembela, Türkçe karşılığı olan kelimeler için İngilizcelerini kullanmamanızı rica ediyorum.

Yedeği alınan bölümle o yedeğin aktarılacağı bölüm aynı olmalıymış: http://drbl.org/faq/fine-print.php?path=./2_System/26_large_disk_to_small_one.faq#26_large_disk_to_small_one.faq

Farklı bir bölüme taşımak için: http://drbl.org/faq/fine-print.php?path=./2_System/102_restore_image_to_different_partition.faq#102_restore_image_to_different_partition.faq

Attığınız ilk bağlantıda; eğer yedeğin aktarılacağı bölüm büyük ise aktarma işlemi yapılabilir yazıyor. Peki bu durumda işletim sisteminin tepkisi ne olur?

Yani bu olay şuna benzer:
HDD de A ve B bölümleri mevcut. A bölümündeki tüm dosyaları silinir, B bölümündeki tüm dosyalar A bölümüne kopyalanır, B bölümünde bulunan işletim sistemi artık A dadır. A bölümüm boot edilince işletim sistemi çalışmaya başlar.

Verdiğiniz linkten anlaşılıyorki dosya sistemi bu olaydan etkilenmiyor. Fakat işletim sistemi boot edildiğinde ne kadar sağlıklı çalışacaktır? Başka yere kopyalanan Ubuntu sürücü (driver) meselesini ne yapacak? Sürücü meselesini atlatsa karşısına başka problemler çıkarmı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2012 - 19:08:48

VirtualBox üzerindeki Ubuntu'yu backuplayarak, masaüstündeki bir hdd ye kurdum. Ubuntu açıldı :) Şimdilik sorun yok. Umarım sağlıklı çalışıyordur. Sağlıklı çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim? :/

akifguzen

Eski bir konuyu hortlatmış olacağım ama @zeusmaster a teşekkür etmek istedim. Clonezilla sayesinde 2-3 saatte yaptığım işlemleri şuan 15 dakikada bitiriyorum. :D
Ben beni bilirim de sen seni bilirmisin? Ben beni bilmesem de sen seni bil..!
Kan Grubu: B Rh+

zeusmaster

@akifguzen, işinize yaramasına sevindim :)
Up and Running...

eMesut

@zeusmaster belge için teşekkürler oldukca basit, akıcı ve anlaşılır olmuş. Başta belirteyim acemiyim öğrenmeye çalışıyorum fazla zamanım olmadığından ve işlerin yoğunluğundan öğrenme konusunda biraz zorlanıyorum.Ubuntu 12.04.3 desktop 64 bit (server güncellemesi yapmadım yapacağım) sürümü kullanıyorum içerisinde sanal işletim sistemleri var (virtualbox) hddler sas ve radi1.Ubuntuda istediklerimizin bir çoğunu yapıyoruz. Ubuntu ana işletim sistemi olduğundan başına herhangi bir şey gelirse sıkıntısız hızlı geri yüklemek istiyorum.

• Önce colone zilla ile sistem yedeğini alsam, "herhangi sıkıntı yaşadğımda yedekden sistemi temiz geri yüklemiş olurum"
Günlük yedek almayı ubuntu içindeki program ile yapsam
  • Ubuntu ile dahili gelen yedekleme programı ile günlük yedek alsam
Ubuntunun başına herhangi bir durum geldiğinde
  • Clone zilla ile temiz yedeği geri yüklesem
  • Ubuntu ile dahili gelen yedekleme ile en güncel yedeği yüklesem olmazmı?
Veya çözüm öneriniz nedir?
Çok mu bilim kurgu izlemişim :o ?

heartsmagic

Ubuntu'da gelen dahili yedeklemeyi hangi amaçla kullanacaksın? Daha doğrusu onun neleri yedeklediğini biliyor musun :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eMesut

@heartsmagic ubuntunun bütün sistem yedeğini aldığını düşünüyor ve arzu ediyorum  ::) aslında bilmiyorum.
Sistem güncellemellerini ve en son yedeklerden sorunsuz olanı seçip geri yükleyerek yaptığım değişiklikleri geri alarak devam ederim diye düşünüyorum?

guopx

@eMesut
Hangi yedekleme uygulaması kullanılıyor öntanımlı olarak Deja-dup mu? Hiç server kullanmadım ondan soruyorum.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

heartsmagic

Deja-dup o türde bir yükleme yapmıyor ne yazık ki @eMesut, doğrudan yapan bir uygulama da yok Ubuntu'nun sağladığı. Bu konuda yine dışarıdan uygulamalara yönelmen gerekecek ne yazık ki, fakat sürekli olarak sistematik yedek alan bir uygulamamız yok maalesef. Clonzilla veya Remastersys gibi uygulamalarla yürütüyoruz bu işleri. Kendi adıma ben yedek almıyorum, şu ana kadar geri dönme ihtiyacı hissettirecek bir durum olmadı. Sistemsel sorunlar olursa illa ki müdahale şansı oluyor zaten. Fakat iş sunucu meselesine geldiğinde durum değişebilir tabi.

eMesut

@guopx server yükseltmesini henüz yapmadım yakın zamanda yapacağım ama öncelikle yedeklemeyi çözmem gerek diye yapmadım.

@heartsmagic evet deneyerek deneyim edindim aynı zamanda sizde cevap yazmışsınız teşekkür ederim.
Clone zilla çok güzel yedekleme ve geri yükleme raidlerde sıkıntısız oldu raid bozdu ama tekrar ayarlayınca düzgün çalışıyor o kadar olsun tek sıkıntısı clone zilla ile boot etmek gerekiyor boot etmeden yapabilsem tam istediğim olacak, çok mu istiyorum  :)

heartsmagic

Yeniden başlatmadan disk bölümlerine nasıl müdahale edeceksin? :) Mesele disk olmasa bile yedekten geri dönmek için çalışan sistem üzerinde iş yapmak pek makul değil bence. Ha, sistemden bağımsız bir şey olur, örneğin veritabanı yedeği, o zaman çalışan sistem üzerinde yedekten geri dönersin. Kullanıcı ayarları vs. gibi konular da sıkıntı yapmaz ancak sistemsel şeyler için illa ki çalışan sistemden farklı bir yer kullanman lazım.