[Çözüldü]ATI ekran kartı sürücüsü kurulumu sonrasında masaüstü sorunu

Başlatan ViolenTornado, 05 Kasım 2011 - 16:04:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ViolenTornado

AMD'nin sitesinden sürücü indirip. Az önce diğerini kaldırınca kapatma falan bütün simgeler kayboldu bir ara, masaüstü de buna dahil. Fakat son olarak kurdum sanırım. Şu anda simgeler vs. geldi.
sudo aticonfig --initial

çıktısına bakmak istediğimde eskiden görünüyordu; fakat şimdi "komut bulunamadı" diyor. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir ya da ne yapabilirim?

Arkadaşlar kaldırdım yine dedim. Ubuntu tarafından ek sürücülerde sunulan driverı yükledim ve yine sonuçta sol taraftaki kısayollarım ve tepedeki * her şey gitti, sadece siyah olarak duruyor. Ben bu ekran kartını Ubuntuyu ilk kurduğum ayarlarına nasıl getiririm? Eğer fglrx sürücülerine bakmaya çalışırsam da bir hata çıkıyordu, yanlarında rakamlar falan, anlamadım bir şey; fakat şu an yapmak istediğim, uçbirim üzerinden tüm ekran kartı ayarlarını sıfırlamak. Bunu nasıl yaparım?

Denediğim yöntem, bunların hepsi; fakat düzgün bir sonuç alamadım ya da yanlış bir şeyler yaptım.

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23112.0 linkteki ile kontrol ediyordum önceleri, düzgün sonuçlar alıyordum; fakat şimdi saçma sapan hatalar ve anlamsız şeyler yazıyor .
Durduk yerde, sürücü kurayım derken bu gidişle sistemden olacağız herhalde. Önerileriniz nelerdir arkadaşlar :)

Bundan sonra tekrar kaldırmayı denedim fakat

sudo jockey-text --list komutunu verdiğimde niye bu iki sürücü görünüyor?

Çıktısı:
violentornado@ahmetkurt:~$ sudo jockey-text --list
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Bunların ikisi olduğu için mi benim kapatma, saat kısmı gelmiyor. Güvenli modda da aynı şey oluyor, normal açsam da. Anlamadım ben bu işte sorun nedir?

heartsmagic

@ViolenTornado, son durum nedir şimdi? Karışık olmuş biraz anlatım.

Ayrıca "saçma sapan hatalar verdi" dersen ne yazık ki yorum getiremez kimse. Öneri sunmak için çıktıları görmek gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ViolenTornado

Saçma sapan ibaresi kullanmamın nedeni sadece İngilizce olduğu için hatırlayamamam, o ibare için kusura bakma :) Ama son durum aynı şöyle diyeyim: Benim şu anda üst kısımdaki açma kapama yeri ve sol taraftaki launcher falan da gelmiyor. Bu yeni gelen ekran kartı driverı kurduktan sonra oldu; fakat şu anda tam olarak izlemem gereken yol nedir? Driver kaldırmayı denedim; ama yukarıdaki işlemler ile uğraştım. İstersen ben iletimi tekrar düzenleyeyim.

Kısaca şöyle anlatayım: Ben güncellenen driverı kurdum, sonrasında açma kapama, saat kısmı kayboldu, launcher da buna dahil. Sonrasında ne yaptım ise gelmiyor. Dedim ekran kartı driver el ile kurdum.

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core

Komutlarını yürüttüm. İlk olarak en baştaki komutta bulunamadı diye hata verdi; fakat yukarıdaki komutları tek tek denedim ve sonrasında kaldırdı diye düşünüyorum. Yeniden başlattım; fakat sorun yine aynı devam ediyor. Sonrasında  kaldırmak için hangi driverların olduğunu görmek için sudo jockey-text --list komutunu yürütmemiz söylenmiş. Bu komutun da çıktısı

violentornado@ahmetkurt:~$ sudo jockey-text --list
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
böyle bir şey çıkıyor. Bu da demek oluyor ki sürücülerin ikisi de kullanımda değil. Yanlış mı düşünüyorum? Şimdi ben bir misal sudo apt-get remove --purge fglrx* komutunu yürüttüğümde en alt kısımda "Devam etmek istiyormusunuz? E/H" yazıyor, bu kısma geldiğinde E harfine basıp tamam dediğimde direk "durdur" seçeneği geliyor. Bunun niye olduğunu anlamadım daha, ilk defa gördüm böyle bir şeyi. Olaylar bundan ibaret foruma 11.10 hatalar altına yazdığım için cevap bekliyordum, üstünden 2 gün geçince neler olduğunu tam hatırlamıyorum. Bunların yanında sahipli sürücüyü de bir ara kaldırdım sandım, ek sürücülerden güncelleme yaptım, sonuç yine aynıydı, ben işin içinden çıkamadım:) Öncelikle şunu diyeyim, gereken çıktılar nelerdir? Hangilerini buraya koymamı istersiniz @heartsmagic? Bunu belirtirsen hepsini ayarlamaya çalışırım. Masaüstüne uçbirimi çıkartmıştım, çıktıları bu sayede verebilirim.

bytan

@ViolenTornado,

Anlattıklarına hızlıca bakınca sanki sistem açılıyor, işlem yapabiliyormuşsun ancak çözünürlük nedeniyle menülere ulaşamıyormuşsun gibi bir izlenim uyandı bende.

Sürücüyü kurduktan sonra sistemi yeniden başlatırken oturum açma ekranın (örn. lightdm) nasıl görünüyor? Ekrana tam oturuyor mu, kenarlara taşmış mı veya şifresiz mi açılıyor oturumun? Ayrıca bu ekrana gelene kadar açılış sırasında herhangi hata alıyor musun? Oturum açtıktan sonra ekran çözünürlüğünü değiştirebiliyor musun?

Yine, sürücüyü kurduktan sonra:

dmesg
cat /var/log/Xorg.0.log
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

zeusmaster

Aynı sorunu yaşadım.Nedir bu atiden çekerimiz tek çarem sistemi yedekten geri yükledim. Burda çözüm bulursak bu sayede ati kartımı yükleyebileceğim :D
Up and Running...

ViolenTornado

Öncelikle aldığım masaüstü görüntüsünü göstereyim.

Resimdeki gibi arkadaşım yani masaüstünde sadece dosya falan yazan kısım var ve yukarıdaki kapatılacak kısımlar gitti bu driver ile uğraşırken oldu. Ben yukarıdaki mesajımda belirttiğim şeyleri denedim fakat sonuç yine aynı. Şimdi sen bi bak istersen eğer driver kur o komutları uygula der isen şimdi yapacağım. Daha dediğiniz işlemleri yapmadım.

bytan

Çözünürlük sorunu gibi değilmiş. Bu durumda Unity'i 2D olarak çalıştırıp çalıştıramadığın, çalıştırdığında bu simgelerin görünüp görünmediği, hatta yeni bir kullanıcı oluşturduğunda aynı ekranla karşılaşıp karşılaşmadığın hususlarını netleştirmek ve yine yukarıdaki komutların çıktılarında geçen hataları incelemek gerekecek.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ViolenTornado

sudo apt-get autoremove

Ben bunu kaldırmayı denediğimde niye sürekli en alt kısımdaki durdur çıkıyor. Devam etmek istiyormusunuz diye soruyor E harfine bastığımda direk durdur geliyor. Sanırım yüklenmeyip düzgün çalışmamasının nedeni bu olabilir. Kurduğum şeyi düzgün kaldıramıyorum bir türlü sürekli bu durdur diyor en sonunda.

xserver-xorg-video-ati* xserver-xorg-video-radeon*
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 2 ve Yükseltilmeyecek: 82.
Bu işlemden sonra 1.417 kB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? E
Durdur.

burk

ViolenTornado

Onu da denedim fakat harf fark etmiyor sanırım hepsini H gibi algılayıp direk durduruyor. Bunu bir kaç kez denedim fakat hep aynı sonucları aldım.

burk

Belki de kaldıramamasının sebebi halihazırda kullanılıyor olmasıdır?

BayboraKaan

ViolenTornado

Yok sürücü listesine baktığımda ikiside görünüyor fakat etkisizleştirildi yazıyor.

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 07 Kasım 2011 - 23:08:05
Aptalca bir soru sorayim;
Compiz ayarlarinda Unity eklentisi aktif mi?

Unity artık etkin ve görüntüyü getirip driver kurmayı başardım. Daha önceleri uç birimden CCSM komutunu yürüttüğümde compiz ayar yöneticisini açamıyordum 4-5 tane hata veriyordu. O yüzden açılmıyordu bu sorun unity' den oluyor ama ekran kartı sorun yaratıyordu. Her şey driver kurma çalışması sonucunda oldu. Ama driver kaldırmaya çalıştığımda ya da kurmaya çalıştığımda da yukarıdaki sorunlarla karşılaşıyordum. Artık driverı kurdum ve sonunda pencere vs işlerini de ayarladım. Bunu kurdukdan sonrada 2 3 kez yine pencere sorunları çektim ama şu an düzgün gibi bir sorun yaratmaz ise güzelce kullanacağım inşallah. Yardımlarınız için teşekkürler. Son olarak  tek sorunum ekranda bazen garip garip şeyler olması buda kırılmadan kaynaklanıyor ama bunu nasıl düzelteceğim bilmiyorum. Onu daha önceden

env LANG="en_US.UTF-8" amdcccle

komutu ile getiriyordum ve ati kontrol paneli açılıyordu fakat artık şu uyarıları alıyorum

Parse error on line 2 of section ServerLayout in file /etc/X11/xorg.conf
"Identifier" is not a valid keyword in this section.

daha önce bu komutu yürüttüğümde normal açılıyor ve bir kaç işlem ile yırtılmayı kaybedebiliyordum.

heartsmagic

/etc/X11/xorg.conf dosyasının içeriğini bir görebilir miyiz?

ViolenTornado

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Kasım 2011 - 00:04:59
/etc/X11/xorg.conf dosyasının içeriğini bir görebilir miyiz?

bash: /etc/X11/xorg.conf: Erişim engellendi

direk bir hata çıktısı alıyorum

decent

Komutları aşağıdaki gibi çalıştırıp tekrar dener misin?

env LC_ALL=C amdcccle
cat /etc/X11/xorg.conf

ViolenTornado

Çok enteresandır ki env LC_ALL=C amdcccle kendim bu şekilde denediğimde hata almıştım yine fakat şimdi oldu. Peki bunun bir sebebi varmı ?

Çıktısı
cat /etc/X11/xorg.conf
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

heartsmagic

ViolenTornado

Evet şimdi yukarıdaki işlemleri denedim ve sonrasında bişey olacakmı diye yeniden başlattım. Sorun yok. Kapanırken ve açılırken çıkan garip şeyler artık çıkmıyor. Sadece mor ekranda 3 5 saniye daha fazla bekleyip açılıyor oda çok sorun değil. Fakat anlamadım konu ben bu komutları denediğimde neden olmadı da şimdi oluyor?

heartsmagic

Anlık bir şeyler olmuştur belki. Şu an sorun kaldı mı başlığa ait?

ViolenTornado

Şu anda  her şey normal gibi. Umuyorum sorun çıkarmaz. Başlığa çözüldü ibaresi eklendi. Yardımlarınız için teşekkürler. Bu Ati' den çektimiz kadar hiç bir şeyden çekmiyoruz. :)

decent

Rica ederiz.
ATI ile birlikte yaşamaya alıştık.
Sorun tekrar ederse başlığı yeniden açabiliriz.