Free BSD Kurulumda Kendi Diskini Tanımıyor!

Başlatan noktakom, 05 Kasım 2011 - 15:31:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Free BSD 8.2 64 bit indirdim ve cd ye yazdım. fakat kurulumda kendi diskini tanımadı ve yükleme türünü tekrar seçmemi istedi ( cd'den, ftp'den gibi...) seçimi yaptım ama aynı hatayı tekrar tekrar verdi. ses cd si sandı herhalde. ".... more like than audio cd.... release %100" gibi bir hataydı . Daha önce bu sistemi kurmuş olan varsa yardımcı olabilir mi?

İkinci bir sorun da kurulum aşamasında tüm diski kaybettim. Halbuki aynı anlatımlarda gösterildiği gibi unused yazılı bir bölüme gelip önce a'ya sonra da q'ya basmıştım.... Bu konuda da bilgi verebilirseniz...

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Felâsife

FreeBSD'nin kurulumu resmen ustalık ve bilgi istiyor, ve benimde ondan fazla bir bilgim yok sanırsam Sysinstall'in menulerinde takıldınız, CD/FTP istediği yerde internetten de çekebilirsiniz.
Ama o kısım hakikaten karışık ve o kısma geldiğinize göre orayıda aşacağınıza inanıyorum, biraz daha rehberlere bakınız.
Bir yolda FreeBSD 'yi PCBSD 8.2 DVD/USB sinden kurulabiliyor, CD den de kurulabilir belki, çünkü buradan kurulum daha kolay., bende böyle kurmuştumda :)

Ayrıca md5 kontrolü yaptınız mı?
Disk konusunda fazla bir şey diyemeyeceğim ama Linux üzerinden bakıyorsanız UFS bölümleri göremezsiniz, eğer kast ettiğiniz buysa tabii.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

noktakom

Evet, menülere yabancı olduğumdan biraz takıldım . yüklemeye ftp den devam edemedim çünkü wireless bağlantısı ile ilgili menü göremedim, yapamadım.

rehberlere tekrar bakacağım ama pek açıklayıcı değiller, örneğin disk bölümleme... sanırım hepsi tüm diski sıfırlayarak kurulum yapmayı anlatmış. tekrar diski kaybetmekten çekiniyorum.

md5 kontrolü yapmadım malesef.

tüm disk gitti, eminim.

Felâsife

Üzgünüm ama FreeBSD adeta herkes kullanmasın diye yapılmış bir dağıtım gibi, bu yüzden size tavsiyem eğer kullanacaksanız PCBSD kullanmanızdır, hem kurulumu çok daha kolay, hemde kullanımı daha kolay.
FreeBSD de birde kurulumdan sonra yapılandırması var ki normalde en az 3-4 gün alır ayağa kaldırması.

Kernel 9 ile birlikte FreeBSD'nin de kurulumu biraz kolaylaşacak, sysinstall menü yerine yeni bsdinstall menü geliyor.

Tabii bunun size faydası yok ama aklınızda bulunsun diye dedim.

Özetle FreeBSD yerine PCBSD deneyin, ayrıca Türkçe anlatımlarıda vardır nette bulursunuz.

noktakom

Peki ikisi arasında başka ne gibi farklar var? bilginiz var mı?

Felâsife

PCBSD, FreeBSD'nin son kullanıcı için kolaylaştırılmış halidir diyebiliriz, cidden kolaydır, komutlar her ikisi içinde aynıdır,
aynı portlar istenirse ortak kullanılır, pkg paketleride duruma göre aynıdır.
PCBSD de birde ayrıdan PBI paket sistemi vardır, PBI da boyutlar biraz büyük olur,
örn. Opera 90MB civardır ama öyle olması gerektiği için öyledir, PBI sisteme kurulmaz, sistem ona kurulur. :D
http://www.pbidir.com/

FreeBSD Gento gibidir.
PCBSD de Ubuntu gibidir.

noktakom

Teşekkürler bilgi için, biraz daha araştırdıktan sonra tekrar birşeyler deneyeceğim.

son birşey daha sorayım. debianın da bsd çekirdeğini kullanan sürümü varmış. onun hakkında da bir bilginiz var mı? kullandınız mı?

Felâsife

Rica ederim :)
Evet kullandım ama deneme amaçlıydı.
Aslında 2 tane var onlardan, GNU/kFreeBSD, GNU/kNetBSD birde farklı olan GNU/Hurd var ama en çok sanırsam kFreeBSD üzerinde çalışma var.

kFreeBSD de masaüstüne gelebilirsiniz Kde rahat kurulur ama bir FF kurmaya kalkınca, veya java, veya flash kuramazsınız.
Nedeni çok ilginç, henüz çoğu uygulama bu yapıyı tanımıyor, çünkü o ne BSD nede Linux ! 
Melez bir dağıtım kFreeBSD, aynı şeyle Hurd içinde geçerlidir tahminin.

Özetle kFreeBSD de daha çok sıkıntı çekersiniz, zaten henüz resmi olarak stabil duyurusuda yapılmadı bildiğim.