Helal Linux 3.0 Beta

Başlatan decent, 05 Kasım 2011 - 10:50:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 14 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Helal Linux Ubuntu 11.10 tabanlı bir dağıtım.
Geliştirici "Helal Linux 3.0 'ın ilk beta sürümünü duyurduğumuz için mutluyuz." diyerek söze başlıyor ve devam ediyor..

Yeni özellikler:

* Eveinstaller tabanlı Helal Kontrol Merkezi (Sadece Arapça)
* İngilizce ve Arapça dilleri için daha fazla destek
* Ubuntu 11.10 da bulunan hatalar için birçok düzeltmeler.
* Birçok yenilik ve iyileştirmeler ile Gnome-shell 3.2, Unity 3D ve gnome-klasik
* Yeni bir tema / duvar kağıtları / açılış ekranı dağıtım için hazırlanan grub ve Lightdm temaları .
* Firefox başlangıç sayfası yeniden tasarlandı
* Wifi için yeni sürücüler ve diğer donanım bileşenleri eklenmiştir.
* Sistemde daha fazla performans hızı ve kararlılık
* 150 den fazla uygulama
* Yeni yazılım kaynakları dağıtıma eklendi, yeni firefox eklentileri, Unity3D ve Gnome-shell kullanımında daha fazla hız için bazı düzeltmeler, ayarlamalar,
* Diğer pek çok özellik...

Daha fazla bilgi, yazılım listesi, ekran görüntüleri için aşağıdaki bağlatıyı ziyaret edebilirsiniz:
http://helallinux-en.blogspot.com/2011/11/helal-linux-30-beta-is-here.html

İndirme bağlantısı:
http://sourceforge.net/projects/helal/files/helal3/helallinux3b.iso/download
MD5:
28a3db886519c3424f87051d71e42177 helallinux3b.iso

ATI ve NVIDIA için ekran kartı sürücülerini internet bağlantısına gerek kalmadan (çevrimdışı) yükleyebilirsiniz:

Nvidia için:
sudo apt-get install nvidia-current

Ati için:
sudo apt-get install fglrx

DVD ile açılışta kullanıcı adı    : helal
DVD ile açılışta kullanıcı şifresi: şifre yoktur

Geliştirici, "Beta kararsız anlamına gelmediği gibi final sürüm demek de değildir." diyerek bitiriyor.

VirtualBox üzerinde birkaç ekran görüntüsü:

burk

Haram işletim sistemi nasıl olur ki? :) Ayrıca bir işletim sistemini nasıl helal yapıyorlar, prosedür ne? :)

Nano68

İnşlallah Plus Linux Alphası bunun gibi sevilir &90 upload edildi

decent

Arkadaşlar dağıtımın ismine takılıp kalmak yersiz bence..
Birçok anlama gelmekle birlikte "helal" kelimesinin "Kurallara, geleneklere uygun" manasında kullanıldığını düşünüyorum. >> http://tdkterim.gov.tr/bts/

Dildeki birçok kelime gibi "helal" keimesi de sıfat olarak veya isim olarak kullanılabilir; "ismine takılıp kalmak yersizdir."

@burk,
İlk iletilerdeki gülümsemeleri hesaba katarak o soruyu sordun herhalde ?

yakusha

regular linux :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2011 - 13:13:02

sanki şu programlar için yüklü geliyor demiş...

pinta, bleachbit vlc dikkat çekici, ismini geçelim de güzel bir remix gibi durdu gözümde bir anda...

Alıntı Yapapplications:
Unity 4.24
gnome-shell 3.2
linux 3.0.3
gnome-tweak-tool
aptoncd
BleachBIT
cheese
Chromium b.s.u
ccsm
dconf-editor
desktop-recorder
dockbarx
Epiphany browser
filezilla
Firefox 7.0.1
Gajim
gimp 2.6.11
google chrome
Gparted
Gpaste
grub customizer
Helal Control Center 1.0
Hijra applet
python idle 2.7
iso master
language translator
libreoffice 3.4.3
minitube
monajat-applet
openshot
Othman
tint2
Pidgin
pinta
plymouth manger
remastersys
lightDm manger
Synaptic package manger
teeworlds
Tucan manger
ubuntu tweak
VLC
Wallch
Wifi radar
Xchat
Y ppa-manger
ubuntu 11.10 programs..
Artık bu forumu kullanmıyor.

canosayan

hani cinsel içerikli siteler açılmıyordur diye bir cümle kullanmak manasız. Ama sadece arapça helal kontrol merkezi de biraz garip durmakta.

her zamanki gibi bitireyim. işletim sistemi amaç değil araçtır.
Chmod bizim işimiz.

burk

@ decent
Sorunu tam olarak anlayamadım? Anladığım kadarıyla cevap vereyim, açtığın başlığı ve içeriği değerlendirerek o soruyu sordum, gülümsemeyi falan hesaba kattığım yok. İşletim sistemine helal sıfatını getirmek bana garip ve saçma geldi.
İşletim sistemi açık kaynak kodlu ise kapalısı da vardır; ücretsiz ise ücretlisi de vardır; peki helal ise haramı da mı vardır?
Ayrıca helal işletim sistemi, hele ki kurban bayramı öncesinde helal et gibi bir çağrışım yapıyor, helal etin bir prosedürü var bu çağrışımdan yola çıkarak işletim sistemini nasıl helal yapabiliyorlar diye sordum.
Soruna istinaden ayrıca belirtme ihtiyacı hissediyorum, hiçbir gülümsemeyi dikkate almadan bunları yazdım.

decent

Alıntı yapılan: canosayan - 05 Kasım 2011 - 13:14:07
... Ama sadece arapça helal kontrol merkezi de biraz garip durmakta.

her zamanki gibi bitireyim. işletim sistemi amaç değil araçtır.

Helal kontrol merkezinin sadece Arapça olması hiç sorun değil, Türkçe dil seçiminden sonra rahatlıkla kullanılabiliyor..

Ayrıca sistemdeki kurulumu kaldırdıktan sonra aşağıdaki bağlantıdan İngilizce sürümü indirilerek yüklenebilir:

http://apticon.wordpress.com/

@burk, bir dağıtım için helal-haram gibi bir ölçü -bana göre- tabii ki olmaz, sonuçta kullanıcı kitlesinin ilgisini çekmek için kullanılmış bir sıfattan öteye geçemez.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: decent - 05 Kasım 2011 - 12:47:23
Arkadaşlar dağıtımın ismine takılıp kalmak yersiz bence..
Bir çok anlama gelmekle birlikte "helal" kelimesinin "Kurallara, geleneklere uygun" manasında kullanıldığını düşünüyorum. >> http://tdkterim.gov.tr/bts/

Dildeki bir çok kelime gibi "helal" keimesi de sıfat olarak veya isim olarak kullanılabilir; "ismine takılıp kalmak yersizdir."

@burk,
İlk iletilerdeki gülümsemeleri hesaba katarak o soruyu sordun herhalde ?

alquirel

Bu arada aklıma takıldı, DockBarX Shell'de kullanılabiliyor mu? Onu da eklemişler listeye...

basayew

Helal olsun beee  :)
Ben de böyle bir şey yapılsa diye düşünüyordum.
Pardus'tan pek keyif alamadık . :)
İnşallah hayırlı olur.

kanzakande

Alıntı yapılan: alquirel - 05 Kasım 2011 - 11:45:55
İsme itirazım var, sanki bizim kullandıklarımız helal değilmiş gibi bir intiba bırakıyor insanda :P

+1  ;)

decent

Alıntı yapılan: alquirel - 05 Kasım 2011 - 14:56:39
...
Bu arada aklıma takıldı, DockBarX Shell'de kullanılabiliyor mu? Onu da eklemişler listeye...

İsimden sıyrılıp dağıtıma dönelim değil mi ?  ;)

DockBarX ne durumda bilmiyorum, VirtualBox üzerinde kurulum yapıp baktım.

Gnome klasik açılıyor.

Ekran kartı gereksiniminden dolayı ancak gerçek sisteme yükleme yaptığımızda Gnome-shel açılabilir.

Yedionbir

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 05 Kasım 2011 - 15:43:13
Alıntı yapılan: Yedionbir - 05 Kasım 2011 - 15:37:31
Laikux : din ve işletim sistemlerinin birbirinden ayrı yürütülmesine denir.(kaynak : TDK Sözlük) :D

Özgür dünyada isteyen istedigini kullanir ;)

Şaka maksatlı aga zaten. İstiyorsa Satanist Linux 6.66 ı çıksın bana ne -Ubuntu devam aynen benim için- :D

yakusha

Alıntı yapılan: decent - 05 Kasım 2011 - 15:35:23

az yukarıda saydığım uygulamalar varsayılan olarak kurulu mu geliyor? bir bakabilir misiniz...

teşekkürler.
Artık bu forumu kullanmıyor.

decent

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 05 Kasım 2011 - 16:55:37
Alıntı yapılan: decent - 05 Kasım 2011 - 15:35:23

az yukarıda saydığım uygulamalar varsayılan olarak kurulu mu geliyor? bir bakabilir misiniz...

teşekkürler.

Kurulu geliyor.

alquirel

Alıntı yapılan: decent - 05 Kasım 2011 - 19:02:16
Kurulu geliyor.

Shell'e geçeli ne kadar değişmiş o DockbarX öyle, sanki Unity'nin paneli mübarek :P

(Gerçi DockbarX'in de Cairo gibi kendi oturumuyla geleceği gibisinden bir haber okumuştum sanki)

decent

Alıntı yapılan: alquirel - 06 Kasım 2011 - 14:10:32
Shell'e geçeli ne kadar değişmiş o DockbarX öyle, sanki Unity'nin paneli mübarek :P
(Gerçi DockbarX'in de Cairo gibi kendi oturumuyla geleceği gibisinden bir haber okumuştum sanki)

Helal Linux' u sisteme yüklemedim, 32 bit olduğu için tercih etmiyorum.
Yukarıdaki görüntüler ve bilgiler Virtualbox üzerinden gelenlerdir.

Başlangıç uygulamalarına dockx komutunu eklersek o panel otomatik başlıyor.

dockbarx_factory komutu ile de ayarlarını yapabiliyoruz.

Dockbarx paketi ve ekleri için aşağıdaki PPA kaynağı eklenmiş olmalıdır.
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update

https://launchpad.net/~nilarimogard/+archive/webupd8

alquirel

Dockx olayını sevdim.

Gerçi şu an solda AWN, sağda Gnome Shell Dock var, altta da Dockx olursa hatlar karışır :)

iceboy

Deneyebilirdim gerçekten fakat ismi ve içeriği & Arapça olması beni soğuttu.

Güzel Türkçemizin nesi vardı, ya da kaç kişi Arapça biliyor aramızda ? Ya da var mı ben Türkçe istemem, Arapça kullanacağım diyen, merak ettim.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

alquirel

Alıntı yapılan: iceboy - 07 Kasım 2011 - 02:38:12
Deneyebilirdim gerçekten fakat ismi ve içeriği & arapça olması beni soğuttu.

Güzel TÜrkçemizin nesi vardı,yada kaç kişi arapça biliyor aramızda ? Yada varmı ben Türkçe istemem,arapça kullanacağım diyen,merak ettim.

Hani biz muhabbetine ismi ile ilgili konuştuk ama bence ismine bakıp da vazgeçmeye gerek yok.

Ve dilinden ötürü konuyu "Türkçe dışlaması" gibi bir konuma getirmemek lazım. Sonuçta duyurusu yapılan şey özgür yazılım camiasının bir başka üyesi.
Yani bu konu "Türkçe varken Arapça ile işimiz ne" gibi bir itirazı haketmiyor.

Ayrıca, sistemi Arapça kullanmak zorunda değilsiniz, kurulumdan sonra istediğiniz dili yükleyebilirsiniz.

decent

Güzel Türkçemizin nesi vardı, ya da kaç kişi Arapça biliyor aramızda ? Ya da varmı ben Türkçe istemem, Arapça kullanacağım diyen, merak ettim.

@iceboy, merak edilecek bir şey yok.
Örnek olarak Arapça ile; Osmanlıca ile veya ilgili konularla haşır-neşir olanlar tercih edebilir.
Sistem iyileştirmeleri dışında kalan yazılım ve dil konularını çoğu kullanıcı kendi bilgisayarında normal Ubuntu kurulumu üstüne rahatlıkla uygulayabilir.

Benim yaptığım softpedia.com sitesinin yaptığı gibi sadece duyuru: >> Helal Linux 3: Ubuntu for Muslims, With Unity

aurora

Güzel TÜrkçemizin nesi vardı,yada kaç kişi arapça biliyor aramızda ? Yada varmı ben Türkçe istemem,arapça kullanacağım diyen,merak ettim.

Üniversitelerin ilgili bölümünde okuyanlar, aynı bölümlerdeki görevliler ve uzmanlar, Arap kökenli vatandaşlar, anadilinde bilgisayar kullanmak isteyenler, sahip olduğu Arapça dilini geliştirmek isteyenler ya da yeni öğrenenler, dini açıdan görüşleri doğrultusunda bilgisayar kullanmak isteyenler (Helal :) ) vs. şeklinde uzatılabilecek bir liste olabilir. Bize düşen muhalefet olmak yerine paylaşım için teşekkür etmek, ilgileniyorsak eksiklikleri ve sorunları/çözümleri dile getirmektir diye düşünüyorum. Gün gelir bir kişi çıkar Müslümanlar için bir Linux dağıtımı arar da bu konuya yolu düşerse ya da aynı amaçla bu konuya yönlendirilirse başlık amacına hizmet etmiş olur. Kaldı ki bizim de böyle bir dağıtımdan haberimizin olması başlığın zaten amacına hizmet ettiğini gösteriyor. :)
Ne güzel ki farklı özellikteki dağıtımlar çıkıp herkesin kendine göre seçim yapması kolaylaşıyor. Linux dünyası bir alem. :)

1.5 yıl öncesine bakıyorum da, flash player sorunu kalmadı, vlc üzerinden film izlerken canımı sıkan kırıklıklar yok, sistem güzel ve hızlı, donma/kilitlenme/çökme yaşamıyorum ve en önemlisi de bir sorun yaşandığında gönüllü şekilde yardımcı olan sizler varsınız. Daha ne olsun. :)

insan

Helal=Hilal demek             
Halal=Helal demek. İngilizce yazdıkları için yanlış anlaşılıyor sanırım. Arapçada Helal "He" harfiyle değil, "Ha" harfiyle yazılır. Duvar kağıtları Arapça olarak "hilal" şeklinde yazılmış, doğrusu da bu sanırım.