[Nasıl] Ubuntu10.04 OpenPli Enigma2 Kurulumu

Başlatan kikiri, 04 Kasım 2011 - 15:13:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Btuna

@ if, hayır. Bu paketleri synaptic'ten indirmiştim. Şimdi yapıyorum, çok teşekkür ederim.

if

Btuna

Alıntı yapılan: if - 10 Haziran 2012 - 23:17:03
Rica ederim @Btuna.

@if,

Her şey düzgünce halloldu. Ancak programı çalıştırmak istediğimde şöyle bir hata alıyorum.

/usr/local/e2/bin/enigma2: error while loading shared libraries: libxine.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory

if

@Btuna, sadece o çıktıyı mı veriyor? Tam çıktıyı alabilir miyim? Bir de sudo find / -name libxine ne diyor?

Btuna

@if, hiçbir şey çıkmadı malesef. Bu arada youtube videoları da tekrar maviye döndü. İşbu hatayla alakalı olabilir mi acaba?

kikiri

Alıntı yapılan: Btuna - 10 Haziran 2012 - 23:34:35
Rica ederim @Btuna.

@if,

Her şey düzgünce halloldu. Ancak programı çalıştırmak istediğimde şöyle bir hata alıyorum.

/usr/local/e2/bin/enigma2: error while loading shared libraries: libxine.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory

Ekran kartı sürücüsü kurulu değil...
"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..."

MEVLANA

Btuna

Alıntı yapılan: kikiri - 10 Haziran 2012 - 23:43:53
Alıntı yapılan: Btuna - 10 Haziran 2012 - 23:34:35
Rica ederim @Btuna.

@if,

Ekran kartı driveri kurulu değil...

@kikiri x Server İnfo'da Nvidia 295.53 son sürüm kurulu görünüyor.

if

@Btuna, elle nvidia sürücü kurulumu yapmalısınız.

kikiri

xine-lib tekrar kur adımları dikkatlice takip et iyice kurulduğundan emin ol ve enigma2 derle...
"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..."

MEVLANA

Btuna

youtube'un mavi renklere dönmesi de xine-lib paketiyle mi alakalı?

kikiri

./autogen.sh --disable-xinerama --disable-musepack --prefix=/usr 

yukarıdaki komutu verdikden sonra konsolda aşağıdaki gibi çıkması ve hata olmaması gerekir bu adımdan sonra "make" ve "make install" komutlarını veriyoruz....

* video driver plugins:
   - XShm (X11 shared memory)
   - vdpau (X11 Video Decode and Presentation API for Unix)
   - aa (Ascii ART)
   - caca (Color AsCii Art)
   - fb (Linux framebuffer device)
   - sdl (Simple DirectMedia Layer)
   - dxr3 (Hollywood+ and Creative dxr3, mpeg video only)
   - vidix (X11 and framebuffer support)

* audio driver plugins:
   - alsa (ALSA - Advanced Linux Sound Architecture)
   - esd (Enlightened Sound Daemon)
   - oss (Open Sound System)
   - pulseaudio (PulseAudio sound server)
---
root@kikirim-desktop:/usr/src/xine-lib#

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2012 - 23:55:21

Alıntı yapılan: Btuna - 10 Haziran 2012 - 23:50:46
youtube'un mavi renklere dönmesi de xine-lib paketiyle mi alakalı?

xine-lib ile bir ilgisi yok...

MEVLANA

Btuna

@kikiri ./autogen.sh --disable-xinerama --disable-musepack --prefix=/usr  komutu sonrası çıktı şu şekilde:

* video driver plugins:
   - XShm (X11 shared memory)
   - OpenGL (with GLU support)
   - vdpau (X11 Video Decode and Presentation API for Unix)
   - caca (Color AsCii Art)
   - fb (Linux framebuffer device)
   - sdl (Simple DirectMedia Layer)
   - dxr3 (Hollywood+ and Creative dxr3, mpeg video only)

* audio driver plugins:
   - alsa (ALSA - Advanced Linux Sound Architecture)
   - oss (Open Sound System)
   - pulseaudio (PulseAudio sound server)

Ayrıca programı çalıştırmayı başardım, ancak açıldıktan 20 sn sonra şöyle bir hata verip çöküyor

couldn't read model:  [Errno 2] No such file or directory: '/sys/devices/platform/floppy.0/model'
SKIN ERROR: {Magic/skin.xml}: primary skin not found. Please contact the skin's author!
defaulting to standard skin... skin.xml
Reading satellites.xml
FLUSH
MATRIX
LNB
FLUSH
sec config cleared
setSlotInfo for dvb frontend 0 to slotid 0, descr VTUNER, need rotorworkaround No, enabled Yes, DVB-S2 Yes
slot: 0 configmode: advanced
add 192 to 1
sec config completed
[InfoBar] Failed to load resumepoints: [Errno 2] No such file or directory: '/home/root/resumepoints.pkl'
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/bouquets.tv
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/userbouquet.favourites.tv
127 entries in Bouquet userbouquet.favourites.tv
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/userbouquet.2fb64.tv
43 entries in Bouquet userbouquet.2fb64.tv
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/userbouquet.arena_sky__tv_.tv
76 entries in Bouquet userbouquet.arena_sky__tv_.tv
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/userbouquet.orf__tv_.tv
27 entries in Bouquet userbouquet.orf__tv_.tv
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/userbouquet.LastScanned.tv
1397 entries in Bouquet userbouquet.LastScanned.tv
5 entries in Bouquet bouquets.tv
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/bouquets.radio
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/userbouquet.AustriaSat.radio
157 entries in Bouquet userbouquet.AustriaSat.radio
loading bouquet... /usr/local/e2/etc/enigma2/userbouquet.favourites.radio
0 entries in Bouquet userbouquet.favourites.radio
2 entries in Bouquet bouquets.radio
[eDVBLocalTimeHandler] enable sync local time with transponder time!
FLUSH
add dreampackage scanner plugin
added
[FONT] adding font /usr/local/e2/share/fonts/nmsbd.ttf...OK (Regular)
[FONT] adding font /usr/local/e2/share/fonts/andale.ttf...OK (Fixed)
[FONT] adding font /usr/local/e2/share/fonts/tuxtxt.ttf...FATAL:  failed: Operation not permitted
FLUSH
FLUSH
root@janarzz:/home#

if

@Btuna, bir kaç hata var. Tek tek üzerlerine gidelim. ls -l /usr/local/e2/share/fonts/ ne diyor?

kikiri

"tuxtxt.ttf" bu dosya yok akşam bu dosyayı göndereyim....

MEVLANA

Btuna

@if, şöyle ki;

total 824
-rw-r--r-- 1 root root 124844 Jun 11 01:22 ae_AlMateen.ttf
-rw-r--r-- 1 root root  30672 Jun 11 01:22 andale.ttf
-rw-r--r-- 1 root root  72680 Jun 11 01:22 lcd.ttf
-rw-r--r-- 1 root root 247668 Jun 11 01:22 md_khmurabi_10.ttf
-rw-r--r-- 1 root root 358608 Jun 11 01:22 nmsbd.ttf

@kikiri, peki bekliyorum.

kikiri

enigma2 ve xine-lib dosyası yenilenmiştir fonts klasörü içindedir...

MEVLANA

Btuna

@kikiri. Yeni dosyalarla tekrar yaptım. Ancak bahsettiğiniz fontla alakalı sorun devam ediyor sanırım. Şöyle bir hata verip kapandı:

[FONT] adding font /usr/local/e2/share/fonts/nmsbd.ttf...OK (Regular)
[FONT] adding font /usr/local/e2/share/fonts/andale.ttf...OK (Fixed)
[FONT] adding font /usr/local/e2/share/fonts/tuxtxt.ttf...FATAL:  failed: Operation not permitted
main thread is non-idle! display spinner!
FLUSH
FLUSH
Event Received!
Event Received!
XNextEvent 22
Killed

kikiri

indirdiğin dosyadan /usr/local/e2/ içinde "etc" ve "share" klasörleri olacak bunları ana dizinde /usr/local/e2/ içine attığından eminmisin bir kontrol et....

MEVLANA

Btuna

@Kikiri, tekrar kopyalayıp yapıştırdım ve çalıştı. Ancak tunerle ilgili bir hata alıyorum. Bunun için ne yapmamı önerirsiniz?

OURSTATE: tuning
tune failed.
DVB service failed to tune - error 1
RemovePopup, id = ZapError
ignore sdt update data.... incorrect transponder tuned!!!

kikiri

Uydu yapılandırma bölümünde ayarları yaptınmı? DisqC, Türksat gibi bunları yaptıkdan sonra kanal araması yapacaksın....

MEVLANA

Btuna

Alıntı yapılan: kikiri - 12 Haziran 2012 - 01:12:25
Uydu yapılandırma bölümünde ayarları yaptınmı? DisqC, Türksat gibi bunları yaptıkdan sonra kanal araması yapacaksın....

@Kikiri, bahsettiğim hatayı aştım, root probleminden kaynaklanıyormuş. Bahsettiğiniz uydu bilgilerini nereden düzenleyebilirim?

kikiri

Kurulum--->Uydu yapılandırma--->Tuner ayarları

MEVLANA

Btuna

Alıntı yapılan: kikiri - 12 Haziran 2012 - 01:28:22
Bu bir internet yayını yada tivibu değil bu bildiğimiz bir uydu alıcısı ama geliştirilmiş hali enigma2 dir bunun için bilgisayarında bir uydu kartı olması gerekir yani eskiden tv kartı gibi buda uydu kartı hataya gelince /usr/local/e2/etc/stb/audio/ac3 hatası vermiş herhalde bunu ayarlardan etkinleştirmiş olmalısın ki bu hatayı veriyor.

Skystar 2 pci Uydu TV kartım var zaten. Sanırım siz screendeki yazıdan bahsettiniz. O sorun rootla ilgiliydi sanırım. root olmadan açtığımda o hatayı verdi. Şimdi program açılıyor, ekrana menü 1 saniyeliğine geldikten sonra bir şey yapmama fırsat kalmadan aşağıdaki hatayı veriyor. Bahsettiğiniz uydu ve transponder bilgilerini nereden düzenleyebilirim?

[SEC] set dynamic current limiting
OURSTATE: failed, retune
(0)tune
[prepare] UnicableTuningWord 0x4dc9
[prepare] guard_offset 0
RotorCmd ffffffff, lastRotorCmd ffffffffffffffff
prepare_sat System 0 Freq 12148500 Pol 0 SR 27500000 INV 2 FEC 3 orbpos 192 system 0 modulation 1 pilot 2, rolloff 0
tuning to 1679 mhz
OURSTATE: tuning
tune failed.
DVB service failed to tune - error 1
RemovePopup, id = ZapError
ignore sdt update data.... incorrect transponder tuned!!!

Kusura bakmayın, gecenin köründe oldukça zahmet verdim size.

kikiri

Skystar 2 pci Uydu TV kartının driverini kurdunmu aslında ubuntu kurulu geliyor ama ben skystar kullanmadığım için bunun hakkında bir bilgim yok yalnız şu klasörü bir kontrol et bu dosyalar varmı sende....

/dev/dvb/adapter0/ bu kalsörün içinde demux0-dvr0-fronted0 ve net0 gibi dosyalar varmı? varsa bilgisayarı yeniden başlat yoksa skystar driveri kurulu değil....

MEVLANA

Btuna

Alıntı yapılan: kikiri - 12 Haziran 2012 - 01:45:18
Skystar 2 pci Uydu TV kartının driverini kurdunmu aslında ubuntu kurulu geliyor ama ben skystar kullanmadığım için bunun hakkında bir bilgim yok yalnız şu klasörü bir kontrol et bu dosyalar varmı sende....

/dev/dvb/adapter0/ bu kalsörün içinde demux0-dvr0-fronted0 ve net0 gibi dosyalar varmı? varsa bilgisayarı yeniden başlat yoksa skystar driveri kurulu değil....

Hayır kurmadım. Ubuntu direk tanıdığı için kurulu sanıyordum. Bir google'a sorayım o halde. Bakın, masaüstünü kaydettim, aynen şöyle oluyor: http://www.youtube.com/watch?v=1RT59zbm2jc&feature=youtu.be