[GÜNCEL DEĞİL] Depodan Kurulabilen Shell Eklentileri - Resimli

Başlatan alquirel, 03 Kasım 2011 - 02:59:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

_gambit_

paylaşım için çok teşekkür ederim. Kusura bakma ama ben hava durumu kodumu öğrenemedim :( ankaranın kodunu weather sitesinden bulamadım :(

eribol

dconf-editor ile ili yazıyorum en altta kendisi kodu atamış sanırım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

alquirel

@eribol, senin en altta görünen kod, eklentinin varsayılan kodu, Bitlis'in değil :)

Ankara için : TUXX0002

Yani weather.com sitesine girip Ankara diye arama yaptığınızda, Ankara'nın havadurumu sayfasını açtığınızda adresin şu şekilde olduğunu görürsünüz : http://www.weather.com/weather/today/TUXX0002

Son slaştan sonrası ilin havadurumu kodu oluyor.

Ama Bitlis yok sanırım...

yakusha

zip dosyası şeklinde az önce bir eklenti kurdum, baktım istediğim özelliği yerine getirmiyor, kaldırmak istiyorum :)

yönetim aracında eklenti aç-kapa var ama kaldırma yok, usr/share/gnome-shell altında ise kurduğum eklenti görünmüyor, alternatif olarak nereye kaydedilmiş olabilir?

edit:
/home/.local/share dizinine atmış kendisini, demekki elle yüklediğimiz eklentiler oraya gidiyor?
Artık bu forumu kullanmıyor.

eribol

Etrafa bakınırken fark ettim. Eklenti yahoo'dan çekiyor bilgileri ama yahoo da weather.com dan. Orada daha geniş liste var. Bitlis orada da yok ama :)

alquirel

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 13 Kasım 2011 - 03:13:02
zip dosyası şeklinde az önce bir eklenti kurdum, baktım istediğim özelliği yerine getirmiyor, kaldırmak istiyorum :)

yönetim aracında eklenti aç-kapa var ama kaldırma yok, usr/share/gnome-shell altında ise kurduğum eklenti görünmüyor, alternatif olarak nereye kaydedilmiş olabilir?

Gnome Tweak Tool ile kurduğunuz eklentiler başlangıç dizini içerisinde .local/gnome-shell/extensions konumuna yüklenir.
Orada sıradan bir dosya silme işlemiyle (bu şekilde kurmuş olduğunuz) eklentiyi kaldırmış olursunuz.

Ek olarak ayar dosyası yükletmişse eğer eklenti, tamamen kaldırma işlemi için ayar dosyasını da silmeniz gerekir. Ama Gnome Tweak Tool, zip içerisinde ayar dosyası olsa bile bunu ayar dosyalarının olduğu dizine koyamadığından o basit silme işlemi yeterli olacaktır.

Bakmakta fayda var : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30177.0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2011 - 03:22:34

Alıntı yapılan: eribol - 13 Kasım 2011 - 03:14:54
Etrafa bakınırken farkettim. Eklenti yahoodan çekiyor bilgileri ama yahoo da weather.com dan. Orada daha geniş liste var. Bitlis orada da yok ama :)

Eklentinin anlatım kaynağında da Yahoo'dan alın il kodu bilgisini diyor.
Ama Yahoo'dan almak için ili bulduktan sonra RSS kaynağına erişmek gerekiyor, uğraştırıcı yani.
Ben de o yüzden bu kolay yolu anlatıyorum soran olursa.

yakusha

teşekkürler @alquirel

hatalı eklentiyi kaldırdığımıza göre eklenti hackleyelim...

_gambit_

yakusha

alquirel

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 15 Kasım 2011 - 20:35:37
@alquirel: yeni bir eklenti: gnome shell güncelleme yöneticisi, inceleyebilir misin.

http://www.linuxnov.com/update-manager-extension-for-gnome-shell-on-ubuntu-11-10-oneiric-ocelot/?

Aslında o eklentiyi incelemişliğim var (sanırım bir önceki hafta incelemiştim)

Ama eklenmesi gereken depo farklı olduğu için, bu başlıkta da sadece WebUpd8 deposundakileri paylaşmış bulunduğum için ne yapsam bilemedim, sonra da paylaşmayayım dedim :D

Eklenti güzel ve işlevsel bir eklenti. Ama ben panelde saat haricinde pek yazı görmeyi sevmediğimden kullanmıyorum.
Güncelleme işini Unity gibi panele değil de kullanıcı menüsüne ekleyen bir eklenti olursa başımın tacı olur ama ;)

İlk iletiye ekleme işini daha sonra yapayım...

yakusha

senin önerin de fena değil, bunu eklenti yazarına da iletmek lazım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2011 - 21:11:30

http://askubuntu.com/questions/77388/add-update-manager-to-the-system-menu-in-gnome-shell adresinde senin önermeni de hayata geçirmişler, lakin bağımsız bir eklenti değil patch olarak yapmışlar :)

alquirel

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 15 Kasım 2011 - 21:07:43
http://askubuntu.com/questions/77388/add-update-manager-to-the-system-menu-in-gnome-shell adresinde senin önermeni de hayata geçirmişler, lakin bağımsız bir eklenti değil patch olarak yapmışlar :)

Evet bu yama sadece menü olarak ekliyor güncelleme işini.
Benim dediğim sistem güncelse "Güncel", değilse "Şu kadar güncelleme var" yazacak bir menü.
Update Manager eklentisinden kesip kırpıp yapabilir miyim dedim de aştı beni :D

özgürubuntu

@alquirel emeğine sağlık çok güzel bir kaynak hazırlamışsın ve sürekli besliyorsun, gerçekten takdir edilecek bir çaba :)

alquirel

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 17 Kasım 2011 - 14:53:59
@alquirel emeğine sağlık çok güzel bir kaynak hazırlamışsın ve sürekli besliyorsun, gerçekten takdir edilecek bir çaba :)

Teşekkür ederim.
Elimden geldiğince güncel tutmaya çalışıyorum, bir Gnome Shell aşkıdır gidiyor işte :D

alquirel

Ekleme :

Ayrıca yeni görsel öğeler eklendi.
Eklememi istediğiniz eklentileri mutlaka söyleyin.

if

Gnome-Shell, çekirdek gibi olmuş. 'Modül' yükle, 'modül' kaldır:)

alquirel

Alıntı yapılan: if - 23 Kasım 2011 - 00:44:03
Gnome-Shell, çekirdek gibi olmuş. 'Modül' yükle, 'modül' kaldır:)

Dediğinin haklılık payı yok değil. Kullanıcı dizini altındaki bir dizinin içerisine sıradan bir dosya kopyalama işlemi yapıldığında bile eklenti yüklenmiş oluyor :)
Biraz önce yüklü bir güncelleme geldi. WebUpd8'ciler de boş durmuyor ;)

alquirel

Ekleme :

KemalALKIN

Bunlar garip durumlar değil mi? Elemantary temasını falan kurdum o kurulu diyor gözükmediği için baktığımda, ancak gözükmüyor ve decent abinin konusundan baktımdı temalara, son yeni temaları da kurma komutu verdim ancak onlar da gözükmedi. Gnome 3.2.1, çekirdek 3.1.4, nvidia 290 sürümlerindeyim.
O ana klasörünü (gnome-shell) .local klasöründe olan ile birleştirdim ancak bir yararı olmadı. Alt+F2 ile r komutu (ben belki çıkar listede diye denedim) işlemiyor. Ubuntu 11.10 x64 sistem kurulu.
İlk 2 resimde shell olaylarının hiçbiri yok gözüküyor. 3. Resimde zaten anlattığım gibi .mo dosyaları falan var. Daha bir de açılıştaki bilindik ubuntu sesi de gelmiyor.

www.tckemal.ist

decent

@KemalALKIN,
Gnome-shell temalarını yüklemenin basit yolu:
Başlangıç dizinindeki .themes klasörüne aşağıdaki klasör yapısını atmak gerekiyor.

Ana klasör>gnome-shell

Örnek olarak:
Elementary>gnome-shell
.themes klasöründe Elementary olarak görünmelidir.

Klasör yapısına örnek bağlantı:
Aşağıdaki bağlantıdan indirdiğin dosyayı arşivden çıkarttığın gibi atabilirsin.
http://satya164.deviantart.com/art/Gnome-Shell-Aqua-265337492

alquirel

Bu ekran görüntüleri yanıltıcı olabilir.
En azından Shell'e geçip Gnome-Tweak-Tool Shell Extensions kısmı açıkken bir ekran görüntüsü verin.

Eklentilerin kurulumunu nasıl yaptınız?
/usr/share/gnome-shell/extensions dizininden mi ~/.local dizini altına taşıma yaptınız?
mo dosyaları derken?
Son olarak da Shell ile sistemi açtıktan sonra Alt+F2 komut satırına lg (looking glass baş harfleri) yazıp açılan konsolda Errors kısmına gelip bir hata çıktısı var mı kontrol edin. Varsa aktarmanız yardımcı olur bize.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: alquirel - 30 Kasım 2011 - 07:13:32
Bu ekran görüntüleri yanıltıcı olabilir.
En azından Shell'e geçip Gnome-Tweak-Tool Shell Extensions kısmı açıkken bir ekran görüntüsü verin.

Eklentilerin kurulumunu nasıl yaptınız?
/usr/share/gnome-shell/extensions dizininden mi ~/.local dizini altına taşıma yaptınız?
mo dosyaları derken?
Son olarak da Shell ile sistemi açtıktan sonra Alt+F2 komut satırına lg (looking glass baş harfleri) yazıp açılan konsolda Errors kısmına gelip bir hata çıktısı var mı kontrol edin. Varsa aktarmanız yardımcı olur bize.
Sanırım resimleri görmediniz. Shell tema ve extensions kısmında hiçbir şey yok (görüntülerde görüldüğü üzere yok).
Kurulumları sizlerin verdiği gibi komutlarla yaptım. Acaba diyerek, .local yolundaki gnome-shell e de olmayan dosyaları attım.
Mo eklentilerin uzantısı galiba siz öyle vermişsiniz.
Diyorum ya bende ALT+F2 ile ne lg ne de r işliyor. Uçbirimden de deniyorum bulamıyor komutu.
Sorduğunuz şeylere aktarımlarım bu kadar.
www.tckemal.ist

özgürubuntu

@KemalALKIN, Sistemi GNOME ile açın, o zaman görünür :)

alquirel

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 30 Kasım 2011 - 09:44:20
Sanırım resimleri görmediniz. Shell tema ve extensions kısmında hiç bir şey yok (görüntülerde görüldüğü üzere yok).

Sistemi Gnome Shell ile açmazsanız zaten o kısım boş görünür. Çünkü Shell'den başka "acaba eklenti var mı" diye bakarak açılan sistem yok.

Alıntı Yap
kurulumları sizlerin verdiği gibi komutlarla yaptım. Acaba diyerek, .local yolundaki gnome-shell e de olmayan dosyaları attım.

Mo dosyaları çeviri dosyaları oluyor. Yani eklentilerin çalışması için şart olan dosyalar değil.
~/.local altındaki dizini boşaltın, eklentilerin kurulumunu tekrar yapın, daha sonra sistemi Shell ile açın. Öyle bakalım.

Alıntı Yap
Diyorum ya bende ALT+F2 ile ne lg nede r işlemiyor. Uçbirimdende deniyorum bulamıyor komutu.

Bu r, rt, lg gibi komutlar kısayoldur. Sadece Shell altında ve Alt F2 komut satırında çalışır.

Emin olmak için şu komutun çıktısını isteyeceğim.

gnome-shell --version

KemalALKIN

Alıntı yapılan: alquirel - 30 Kasım 2011 - 16:59:01
Alıntı yapılan: KemalALKIN - 30 Kasım 2011 - 09:44:20
Sanırım resimleri görmediniz. Shell tema ve extensions kısmında hiçbir şey yok (görüntülerde görüldüğü üzere yok).

Sistemi Gnome Shell ile açmazsanız zaten o kısım boş görünür. Çünkü Shell'den başka "acaba eklenti var mı" diye bakarak açılan sistem yok.

Alıntı Yap
kurulumları sizlerin verdiği gibi komutlarla yaptım. Acaba diyerek, .local yolundaki gnome-shell e de olmayan dosyaları attım.

Mo dosyaları çeviri dosyaları oluyor. Yani eklentilerin çalışması için şart olan dosyalar değil.
~/.local altındaki dizini boşaltın, eklentilerin kurulumunu tekrar yapın, daha sonra sistemi Shell ile açın. Öyle bakalım.

Alıntı Yap
Diyorum ya bende ALT+F2 ile ne lg nede r işlemiyor. Uçbirimdende deniyorum bulamıyor komutu.

Bu r, rt, lg gibi komutlar kısayoldur. Sadece Shell altında ve Alt F2 komut satırında çalışır.

Emin olmak için şu komutun çıktısını isteyeceğim.

gnome-shell --version

Yazdıklarınız sondan cevaplamak istiyorum. Gnome shell versiyon komutunu unity de cevabını alabildim 3.2.1. Sorunları çözdüm diyelim. Tema kullanırken (shell temasını değişiyor sadece ve listede yok) gnome-shell/theme klasörünün içini silip o yeni temanın o dosyalarını atıyorum ve @decent abimizin aqua temasını test edebildim. Gnome ile giriş yapmayı özgürubuntu abimizden msn ile istişare ederek öğrendim. Yani mantığı çözdüm. Sadece shell üzerindeyken not edeyim; shell tema listesi olmuyor bende dediğim gibi varsayılanın dosyalarını silerek yeni temanınkini yerleştirerek uygulayabildim. Başlık çubuğu gibi olayları da ayrı parçalar halinde yapıyoruz aynı KDE gibi ama biraz manuel-elle bir olay. Şu anda unity ile manuel işlemler ve gnone tweak aracı ile biraz mac benzeri bir ubuntum oldu çok teşekkürler ilginiz için.
www.tckemal.ist