Linux dağıtımları nasıl oluyor da ücretsiz oluyor?

Başlatan kaiser, 02 Kasım 2011 - 12:46:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaiser

Merhabalar

Linux dağıtımları nasıl oluyor da ücretsiz oluyor? Diğer işletim sistemleriyle kıyasladığımda (kendi bilgim kadarıyla) hiçbir eksiğini göremiyorum. Bir de Ubuntu için adamlar her altı ayda bir güncelleme yapıyor. Öyle eften püften güncelleme de değil. Ciddi ciddi farklılıklar mevcut her yeni sürümde.

Selamlar...

nasilolcekbuisler

geliştiriciler bu kadar zaman harciyor bu zamanı nerden buluyorlar?belli ki adamlar uzman.para almadan mı yapıyorlar :D çünkü işletim sistemi ile ilgilenmek öyle mesaiden sonra olacak birşey değildir herhalde.mikrosoft köpek gibi çalışıyor 7/24 yaptıkları ortada :)

ekremsenturk

Üzümünü ye, bağını sorma demişler. Sen de öyle yap.

Açık kaynaklı ve de ücretsiz (Her zaman ücretsiz olmayabilir.) yayınlanan tüm yazılımlar, sponsorluk yöntemi ve bağışlar ile finanse edilir. Microsoft'un da sponsorluğunu yaptığı bazı açık kaynaklı projeler var. İstersen sen de bir bağışta bulunabilirsin.

Wikipedia sayfalarına girdiğin zaman, birkaç ay öncesinde, kurucusunun bağış için teşvik yazıları ile karşılaşabilirdin. Şimdilerde sanırım sadece reklam var.

heartsmagic

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 02 Kasım 2011 - 14:00:16
geliştiriciler bu kadar zaman harciyor bu zamanı nerden buluyorlar?belli ki adamlar uzman.para almadan mı yapıyorlar :D çünkü işletim sistemi ile ilgilenmek öyle mesaiden sonra olacak * bir şey değildir herhalde.mikrosoft köpek gibi çalışıyor 7/24 yaptıkları ortada :)

Ubuntu geliştiricileri ücretli olarak çalışmaktalar. Canonical, bu işi finanse eden şirkettir. Ubuntu'nun kendisi ücretsizdir ve öyle kalacaktır. Destek istenmesi durumunda (resmi, işletme/enterprise olarak) ücret ödemek gerekebilir elbette.

Ücretli çalışan başka geliştiriciler de olabilir, Redhat, Suse, Mandriva kanadında olduğu gibi.

Diğer dağıtımlar genelde gönüllülerin desteği ile hayatlarını devam ettiriyorlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.