2014'te Ubuntu Tablet, Telefon, Araba ve Akıllı TV'lerde

Başlatan özgürubuntu, 31 Ekim 2011 - 21:53:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Mark Shuttleworth, Ubuntu 14.04 sürümünün, geleneksel bilgisayarların dışında, tabletlerde, telefonlarda, akıllı tv'lerde çalışabilecek bir işletim sistemine dönüştüreceklerini duyurdu. 2014 yılında bizi heyecanlı gelişmeler bekliyor. Shuttleworth akıllı bir plan izliyor aslında tablet bilgisayarların 2014 yılında çok daha gelişmiş bir hal alacağını düşünürsek Android dışında geleneksel bir Linux sürümünün bu pazarda daha fazla insana ulaşması demek olacak. Windows ve Apple düşünsün, Linux gümbür gümbür geliyor :)

İlgili Haberler ;
http://www.markshuttleworth.com/archives/820
http://gigaom.com/mobile/canonical-ubuntu-has-a-future-in-mobile/
http://www.engadget.com/2011/10/31/ubuntu-coming-to-tablets-phones-cars-and-smart-tvs-by-2014/

heartsmagic

Öngörümle övünmek isterdim ancak burada öngörülecek bir durum yok aslında :) Forumda bir süredir söylüyoruz tabletler, mobil dünya falan. Bu benim veya bir başkasının öngörüsü olmaz da, Unity'ye karşı bu kadar cephe alanların eleştirileri onların "öngörüsüzlüğü" olur sanırım olsa olsa.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

patalojik

Windows düşünsün demişsin fakat windows 8 ile microsoft bunun ilk adımını atmış bulunmaktadır. 2014 çok geç kalınmış bir tarih olduğunu düşünüyorum.

BayboraKaan

@patalojik Ubuntu gectigimiz Nisan ayinda bu adimi atti. 2 sene sonra kararli bir sekilde piyasaya cikacak, peki windows8'in kararli sürümü ne zaman cikacak ;)

heartsmagic

Ubuntu aslında çok önceleri attı bu adımı, ta Netbook sürümü diye ortalarda gezinen Unity'nin atası zamanlarında.

canosayan

2014 bence de geç bir tarih. Şu ana her ne kadar Android piyasanın büyük kısmını süpürüyor gibi görünse de bazı ülkelerde çok yüksek geri iade oranları olduğuna dair yorumlar geçiyor bloglarda. Ayrıca zaten Android genel kullanıcı seviyesi için biraz yüksek kalıyor. (Nasıl karar verdine gelince Android tabletim var ama insanlar kullanamıyor.)

Ubuntu'nun "for dummiess too" tadındaki hareketi bu noktada Android'e fark atabilir.

Diğer yandan baktığımda ise Ubuntu her ne kadar bizim sistem olsa da portföyü bu kadar genişletmeye çalışmasını çok hoş bulmuyorum. Biraz tekelleşme tadında gidiyor. Bence Ubuntu tablet yerine Android için beraber çalışmak daha hoş olabilirdi. Mesela bilgisayarımı Ubuntu One a tanıştırdığımda Android için Ubuntu One çalışmaz oldu. Dahası farklı bir kullanıcı ile giriş yapmak için uygulamayı kaldırmam ve tekrar yüklemem gerektiğini söyledi.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Tekelleşme konusuna katılmıyorum :) Asıl Android ile beraber hareket edilse bu düşünce hasıl olabilirdi belki insanlarda, ben de yine olmazdı o ayrı zira açık kaynaklı proelerin güçlenmesinden yanayım. Gerçi Android'in de lisans durumları biraz karışık gibi, bu nedenle proje çeşitliliği bence her zaman güzeldir.

2014 meselesi ise büyük sıçramalardan biri, uzak hedef diyebiliriz. Şu an Ubuntu mobil için hazırlıklarını zaten bizler üzerinden yapıyor: Unity. Kaldı ki Gnome tarafı da aslında mobil kanada kayıyor gibi, dünya kayıyor onlar nasıl kaymasın.

canosayan

Serkan zaten yapmasın demiyorum. Hobi olarak yapsın Ubuntu.

Bu açıdan bazen bana Microsoft'u hatırlatıyor. İlk Windows Mobile'ı falan. İşte sonra Microsoft'un mause üretmesi, klavye üretmesi, sonra bada zımbırtısı.
Alternatif olmasına tamam. O konuda bir sorun yok. Ama diğer taraftan android de yeterince iyi gidiyordu.

Hani benim iki tarafa da laf söylemeyi seven yanımdan bu. Mesela bu haber, Microsoft tabletler için yepyeni bir yazılım yapıyor, 2014 te tablet piyasasını sallayacak diye olsaydı hemen birileri çıkar tekelleşme derdi. Diğer taraf yaptığında ne kadar kızarsan bu taraf yaptığında da o kadar kızarım ben. Zaten topluluklar ondan sevmiyor beni.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

MS ile kıyaslamak ne kadar doğru bilemiyorum :) Gerçi benim kimseyi yermek gibi bir amacım yoktur, biliyorsun. Tekel konusu için yorumum yine aynı, eğer Android temelli yüklenilseydi ortaya, tutup tekel denilseydi yine anlarım. Çeşitlilik olması tekeli kırıyor bir kere. Ubuntu da tablet üretmeyecek sanırım, tabletlere girebilecek hâle gelecek. Amaç o zaten yanlış bilmiyorsam, mobilleşebilmek. Yoksa tutup tablet üretsin, tv üretsin gibi bir şeye kalkışırlarsa baştan ben de eleştiririm.

canosayan

Neyse bu bir yere varmayacak. Ben şerh koydum ya ona bakarım. Yarın bir gün tekelleşti dersen bu iletiyi gösteririm.
Chmod bizim işimiz.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: canosayan - 09 Kasım 2011 - 20:09:03
Neyse bu bir yere varmayacak. Ben şerh koydum ya ona bakarım. Yarın bir gün tekelleşti dersen bu iletiyi gösteririm.

''Bak buraya yaziyorum'' diyorsun :) yani.

heartsmagic

Şerh konusu sorun değil :)

Alıntı YapTekel ya da monopol, bir pazarda belirli bir ürün için üretici ya da dağıtımcı olarak tek bir firmanın bulunması durumudur.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tekel

Bizim piyasada asla olmayacak bir şeydir bu. Ne belirli bir ürünle sınırlanırız ne de belirli bir firma, dağıtım ile. Ayrıca tekelleşme konusunun ciddi anlamda "ücret"le de alakası var ki, Ubuntu sözünü tuttuğu sürece böyle bir derdimiz olmayacak bizim.

Andorid için de aynı şey sözkonusu aslında, benim oradaki tek çekincem lisans konuları. Biraz karışık durum sanırım, Google mesela Android'i kullanacak tabletler için önce kendisi onay veriyormuş, yoksa -isim olarak en azından- kullandırtmıyormuş.

Henüz bir tablet sahibi değilim, şu şartlarda alacak olsam Android'e sahip bir tane satın alırım. Fakat ileride Ubuntu ile gelenler olursa gözüm kapalı oraya doğru yönlenirim. Seçim hakkı sunuyor işte bize ne güzel bu durum :)

Monarch

bence de 2014 geç bir tarih. o tarihe kadar tablet ve telefonlarda android epey yol kateder.

sireno52

valla ne diyeyim olursa güzel olur da  bence bir sorun  var android'de. bakıyorum gerçi ben de bir android kullanıcısıyım neyse  android in   app store   si her geçen gün  biraz daha büyüyor iphone  app store yi  anlatmaya gerek yok en büyük  onun  deposu var  bir de mobile windows  app store açıldı. eğer bu  saydığım  3 markanın  gerisinde nal toplamak istemiyorsa deposunu geliştirip genişletmesi  lazım gerçi normal bir pc de çalışan uygulamalar tablette de çalışır mı  bilmiyorum ama neyse. bir de unty masa üstünden  gnome masa üstüne geçiş yapılırsa pc de olduğu gibi benim için güzel olurdu  :D :D
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

alquirel

Alıntı yapılan: sireno52 - 21 Kasım 2011 - 10:10:45
birde unty masa ustunden  gnome masa ustune gecis yapilirsa pc de oldugu gibi benim icin guzel olurdu  :D :D

Gnome ekibi buna yönelik masaüstü hazırlasın da gerisi kolay ;)

eribol

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/11/unity-3d-ported-to-arm/

Gelişmeler baya hızlı. Haberden alıntı;
Alıntı YapA full desktop experience on an ARM device – something Microsoft can't offer yet, but Ubuntu is almost able to.
Opengl Es wayland'ın da bir habercisi niteliğinde.

selvinaz50