Masaüstü Küpü Sorunu

Başlatan ugurc, 31 Ekim 2011 - 17:48:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugurc

merhaba arkadaşlar. Compiz Fusion'da küpün başka bir yüzüne geçiş yaptığımda önceki yüzeyde açık olan pencerelerin anlık görüntüsü yansıyor ekrana.hiçbir yüzeyde açık pencere yokken bir sorun olmuyor ama eğer bir yüzeyde açık pencere varsa başka yüzeye geçişte saliselik de olsa önceki yüzeydeki görüntü yansıyor ekrana. Bunun nedeni ne acaba? Şu an ubuntu 11.10 kullanıyorum. 11.04'te bu sorun yoktu. Derdimi anlatabilmişimdir umarım. :)

guopx

evet aynı şeyi bugün ben de yaşadım. live usb ile açtım ubuntu 12.04 üzerinde de aynı problemle karşılaştım. acaba usb üzerinden çalıştığım için mi oldu bilemiyorum. ekran kartım intel hd graphics 3000 yongası. gt 520m de var ama zannedersem o kullanılmıyor sistemde. tam kurulum yapıp bütün güncellemeleri alınca tekrar deneyeceğim. sonucu bildiririm size.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

guopx

ubuntuyu kudum tüm güncelleştirmeleri aldım fakat sonuç yine aynı. ekran kartım mı yetersiz acaba bilmiyorum. çook rahatsız edici bişey

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2012 - 21:17:13

ayrıca şöyle bir sorun daha var kübü dönürürken görüntüler takılıyor. hani windows 98 lerde olurdu pencereyi sürükleyince izi kalırdı.
bu da ekran görüntüsü:
http://imgim.com/ekrang%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC2012-05-2521:10:05.png
yok mu bunun bir çaresi?

burk

@guopx her şey yolunda gitmişse bile Compiz ile Unity çok da iyi anlaşamıyor diye biliyorum.

guopx

@ burk
evet haklısın bu konunun üzerine çok fazla gitmenin manası yok galiba paşa paşa güncelleştirme bekleyeceğiz.
ya da şöyle bir fikrim var internette bir videosunu izlemiştim 12.04 e gnome shell kurabiliyoruz galiba. kursam çözülür mü problem acaba?

heartsmagic

Compiz ve Unity demeyelim de, bazı eklentiler diyelim anlaşamayan :) Zira Unity temel olarak Compiz üzerinde çalışıyor, Compiz olmazsa Unity3B olmaz. Fakat küp gibi bazı eklentiler için bir şey söyleyemem, onların güncelleme ile düzeleceğini de bence çok ümit etmeyelim. Zira bazı sistemlerde güzel güzel çalışıyorlar ama bazı sistemlerde sorunlular işte. Grafik kartları ve sürücüleri bile devreye giriyor olabilir bu konuda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Alıntı yapılan: guopx - 26 Mayıs 2012 - 02:16:38
12.04 e gnome shell kurabiliyoruz galiba. kursam çözülür mü problem acaba?

Eğer amacınız Compiz Küp kullanmaksa Gnome Shell kurmanın hiçbir faydası olmaz. Çünkü Shell'de Compiz kullanılmıyor.

guopx

@alquirel
peki o zaman kübü sorunsuz kullanabileceğim bir masaüstü ortamı var mı ?  gerçi sadece compiz kübü için unity i bırakmanın manası yok alışacağız artık :)

alquirel

Gnome Classic oturumunda küp kullanabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=yJFK8VO81jI

Ek olarak KDE'de Kwin ile küp yapabilirsiniz.

Tam emin değilim ama XFCE ortamında da Compiz Küp kullanabiliyor olmanız lazım.

guopx

@alquirel
teşekkürler bir ara gnome classic e geçmeyi denerim.

burk

@guopx sonucu buraya da yazarsanız sevinirim.

guopx

gnome classic bir işe yaramadı. kübü çevirirken açık pencerelerin anlık görüntülerinin çıkması devam etti. ccsm den ayarları değiştirirken pencere kenarları kayboldu. Ctrl+Alt+F2 sudo reboot yaptım tekrar girdim ccsm yi açtım ayarları yaptım küp acaba takılıyor mu diye derken bu sefer tamamen masaüstü gitti  :o sadece duvar kağıdıyla kalakaldık. şu an unity den yazıyorum bir daha gnome classic ile girersem iki olsun :)

burk

@guopx bunlarla ilgili forumda konular var, isterseniz denemeye devam edebilirsiniz. :)

guopx

ekran görüntüsü verdiğim kübün izlerinin takılması sorununu kendimce çözdüm.
ccsm'yi açın efektler bölümünde 3D windows tıklayıp ayarlarına girin window depth sekmesine geçin ve oradaki tüm tikleri kaldırın, değerlerin tümünü sıfır yapın. zaten window depth gereksiz bir efekt. bende sorun bu şekilde çözülmüştü başkalarında çözülür mü bilmem. denemekte fayda var :)

KemalALKIN

Biraz eski bir konunun canlanıp başkasının sorması ile cevaplanması ilginç ve güzel hehe. Compiz ile pek aram olmadı genelde hehe. Gnome 2 ile çok zaman geçirmeme rağmen.
www.tckemal.ist

guopx

sonunda asıl meseleye bir çözüm bulabildim :) kübü çevirirken önceki açık pencerenin anlık görüntüsünün yansıması olayını şu ppa yı ekleyerek çözebilirsiniz
''deb http://ppa.launchpad.net/vanvugt/compiz-preproposed/ubuntu/precise main''
çatır çatır küp çevirebilirsiniz artık ubuntu 12.04 te :)

kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1864278&page=2

decent

Kolaylık olması için,

sudo add-apt-repository ppa:vanvugt/compiz-preproposed
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade