Ubuntu 11.10 Unity yine sorunlu :(

Başlatan romanticking, 31 Ekim 2011 - 11:04:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

romanticking

Merhaba ;

Ben yaklaşık olarak Ubuntu 7.04 ten bu yana Ubuntu kullanıcısıyım.Ubuntu 11.10 çıktığı gün heyecanla indirip kurdum.Nede olsa çok yeni ve heyecan verici gelişmeler vardı.(Kernel 3.x,gnome 3.x,Lightdm)

Ubuntu default olarak unity e geçtiğinden beri problemlerimiz bitmedi.11.04 versiyonunda ekranın ortasındaki belli bir bölgeye mouse ile tıklanamama problemi vardı.11.10 ile bu sorun giderildi.Fakat yeni yeni problemler çıkmaya başladı.

Masaüstünde ctrl+t tuşlarına basıldığı zaman arka planda nautilus tablar açıyor ve bir türlü kapatılamıyor.Bu nasıl bir problem ki 11.04 ten bu yana çözülebilmiş değil.

Ayrıca unity bazen durduk yere masaüstünü refresh ediyor ve herşey saçmalamaya başlıyor.(Tepedeki panel donuyor,saat dahi ilerlemiyor,masaüstüne sağ tıklanamıyor v.s.)

Unity'e neredeyse alıştık ama bu problemler beni yavaş yavaş unity den soğutmaya başladı.En sonunda birgün bizde mindoz gibi stabil bir işletim sistemine kavuşacağız diye ümitle bekliyorum.

heartsmagic

Sorunlar donanımlara, sistemlere özel olabilir bu yönde araştırma yapmak gerekiyor. Sorunlarını aktarmana rağmen neleri araştırdığını, neler denediğini aktarmamışsın. Grafik kartını bile belirtme ihtiyacı hissetmemişsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

microgazi

az önce test ettim sorun yok bence senin donanımla alakali bi sıkıntı olabilir yada yüklü baska bi uygulamadan çakisma söz konusu olabilir

romanticking

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Ekim 2011 - 11:27:13
Sorunlar donanımlara, sistemlere özel olabilir bu yönde araştırma yapmak gerekiyor. Sorunlarını aktarmana rağmen neleri araştırdığını, neler denediğini aktarmamışsın. Grafik kartını bile belirtme ihtiyacı hissetmemişsin.

Ekran kartı onboard intel q35 chipset.

ctrl+ t konusunu sadece sudo killall nautilus ile halledebiliyorum.Epey araştırdım ve bir patch buldum.

https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=655256

Ama bu patchin nasıl uygulanacağını bulamadım.

Ekran kartı ve unity sorununu da araştırdım ama henüz bir sonuç bulamadım.

decent

lspci

ve

nautilus

çıktılarını görseydik en azından ?

romanticking

Alıntı yapılan: decent - 31 Ekim 2011 - 12:28:31
lspci

ve

nautilus

çıktılarını görseydik en azından ?

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82Q35 Express DRAM Controller (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82Q35 Express Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:03.0 Communication controller: Intel Corporation 82Q35 Express MEI Controller (rev 02)
00:03.2 IDE interface: Intel Corporation 82Q35 Express PT IDER Controller (rev 02)
00:03.3 Serial controller: Intel Corporation 82Q35 Express Serial KT Controller (rev 02)
00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82566DM-2 Gigabit Network Connection (rev 02)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 02)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 02)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 92)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801IO (ICH9DO) LPC Interface Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801IR/IO/IH (ICH9R/DO/DH) 4 port SATA IDE Controller (rev 02)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) 2 port SATA IDE Controller (rev 02)

Ayrıca ctrl+t olayını tüm masaüstlerinde denedim (classic,gnome shell,unity 2d) Hepsinde bu sorun oluyor.

decent

Not: çıktıları ve komutları "code" etiketi arasında veriniz.

Uçbirimden;

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

ve nautilus çıktılarını da gördükten sonra bir sonuca varılabilir.

Ayrıca bağlantıdaki gibi compiz ayarlarını sıfırlayınız.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.0

romanticking

Alıntı yapılan: decent - 31 Ekim 2011 - 12:58:13
Not: çıktıları ve komutları "code" etiketi arasında veriniz.

Uçbirimden;

[code]/usr/lib/nux/unity_support_test -p

ve nautilus çıktılarını da gördükten sonra bir sonuca varılabilir.

Ayrıca bağlantıdaki gibi compiz ayarlarını sıfırlayınız.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.0

/usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Q35
OpenGL version string:  1.4 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes[/code]

Ayrıca compiz ayarlarını da sıfırladım.

Bu ctrl+t olayı gerçekten de çok saçma bir durum.Birkaç makinede daha denedim.Bu olay makineden değil ubuntunun ve unitynin kendisinden kaynaklanıyor.

Sonuç olarak Unity icad oldu Ubuntu bozuldu.

Aequitas

ctrl+alt+T nin ne işe yaradığını bilmiyorum ancak denediğimde ben de aynı durum meydana geldi.. ctrl+alt+backspace ile normale dönmedi, yeniden başlattığımda düzeldi..
bende de grafik işlemci intel gma 3150.. her ne kadar gnome 2 ile tüm görsel efektleri sonuna kadar kullanabiliyorduysam da unity ile aynı performansı alamadığım açık.. sanırım bu gelişmeler çok da işlemci içine gömülmüş grafik yongaları için tasarlanmıyor..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

alquirel

Alıntı yapılan: romanticking - 31 Ekim 2011 - 12:25:38
ctrl+ t konusunu sadece sudo killall nautilus ile halledebiliyorum.Epey araştırdım ve bir patch buldum.

Patch dosyasını uçbirimden "patch" komutuyla kullanıyorsun.
Ama benim takip ettiğim yol (küçük patch dosyalarında) şu şekilde :
Başında artı olan satırlar eklenecek satırlar, eksi olan satırlar çıkartılacak satırlar demek oluyor.
Patch dosyasının içinde ismi geçen dosyayı bulup aç, artıdan (veya eksiden) önceki (artısız ve eksisiz olan) satırı dosya içerisinde bul, ve gerekeni yap.

romanticking

Alıntı yapılan: alquirel - 31 Ekim 2011 - 15:16:32
Alıntı yapılan: romanticking - 31 Ekim 2011 - 12:25:38

Patch dosyasını uçbirimden "patch" komutuyla kullanıyorsun.
Ama benim takip ettiğim yol (küçük patch dosyalarında) şu şekilde :
Başında artı olan satırlar eklenecek satırlar, eksi olan satırlar çıkartılacak satırlar demek oluyor.
Patch dosyasının içinde ismi geçen dosyayı bulup aç, artıdan (veya eksiden) önceki (artısız ve eksisiz olan) satırı dosya içerisinde bul, ve gerekeni yap.

Bu patch olayı beni bile aştı.Adam hangi dosyayı ne şekilde patchlenecek yazma zahmetinde bulunmamış.Al sana patch ne yaparsan yap diyor.

Ben bu patchten birşey anlamadım.Ubuntuya alternatif bir linux aradım ama onu da bulamadım.Her zaman en güncel ve en uyumlu linux ubuntu.

Böyle saçma birşeyi nasıl beceriyorlar anlamış değilim.Bu ubuntu sürümleri piyasaya çıkarılmadan önce hiç mi test edilmiyor? Her ubuntu versiyonunda bir saçmalık illaki çıkacak.Ubuntu 11.04 te mouse ile tıklanamayan bölge bu sürümde de bu mevzu.Canonical bizi böyle şeylerle uğraştırmayı seviyor.Neyse araştırmaya ve denemeye devam.Sanırım nautilusun desktop integration olayını devre dışı bırakabilirsem bu konuyu çözeceğim.

alquirel

Diff dosyasının dedikleri :

Alıntı Yap
From: Dmitry Shachnev <mitya57@gmail.com>  // Beni bu yazdı
Date: Sat, 15 Oct 2011 10:47:45 +0400 // Bu tarihte yazdı
Subject: [PATCH] bgo#655256 - Don't allow "New tab" (Ctrl+T) shortcut in desktop window // Bu konuyla ilgiliyim

--- a/src/nautilus-desktop-window.c   2011-09-13 05:14:23.000000000 +0400  // Bu dosyayı bulacağım
+++ b/src/nautilus-desktop-window.c   2011-10-15 10:42:49.895177359 +0400  // Bu da yeni hali olacak
@@ -76,6 +76,11 @@  // 76 no'lu satıra gideceğim
                     NAUTILUS_ACTION_CLOSE);  // İlk bulmaya çalışacağım yer burası
   gtk_action_set_sensitive (action, FALSE);  // Şimdi iyice eminim doğru yerdeyim

+   /* Don't allow new tab on desktop */  // Artık işleme başlayayım, bu artılı satırların hepsini ekleyeceğim
+   action = gtk_action_group_get_action (NAUTILUS_WINDOW (window)->details->main_action_group,  // Ekledim
+                     NAUTILUS_ACTION_NEW_TAB);  // Ekledim
+   gtk_action_set_sensitive (action, FALSE);  // Ekledim
+
   /* Set the accessible name so that it doesn't inherit the cryptic desktop URI. */
   accessible = gtk_widget_get_accessible (GTK_WIDGET (window));  // Sanırım bitirdim işimi

Ayrıca patch komutunun kullanımıyla ilgili olarak : http://jungels.net/articles/diff-patch-ten-minutes.html

Bir şirketin kendi ürünün kullanıcılarını uğraştırmayı sevmesi konusuna girmeyeceğim, zira her şekilde işin sonu konuşulanın başlıkla alakasının kalmaması ve bir ton anlamsız tartışmayla bitiyor.

heartsmagic

@romanticking, yorumlarını gördükçe sana yardım edesim gelmiyor inan. Öncelikle, yorumların billinçsiz. Neden mi?
ctrl+t sorunu evet, bende de var. Sendeki itici gelen kısım sorunu iletmen değil, sorunu iletiş tarzın, buna da ilaveten sorunun neden kaynaklandığını zahmet edip bize sorup beklemek yerine adeta hem Unity'ye verip veriştirmen, hem de Canonical'a.

Neden bilinçsiz yorumun. Bak bir iki ileti üstte nerenin bağlantısını vermişsin?

Olayın Unity ve Ubuntu ile alakasını nasıl kurdun? Daha doğrusu doğrudan hesabı nasıl Ubuntu veya Unity'ye kestin? Sorun Gnome sorunu. Ancak, uygulamalarda sorun hiç mi olmaz? Madem 11.04'ten beri yaşıyordun neden gelip bize bundan bahsetmedin? Bunun da ötesinde zahmet edip neden hata kaydı girmedin? Eğer giremeyecek durumdaysan, en azından buradan belirtirsin ki bizler elimizden geleni yaparız, daha doğrusu yapardık. Şu kadarcık hata için bu kadar laf edildiğini bilen bir geliştirici olsam söyleyeceğim ilk şey "Madem bu kadar nefret ediyorsun, kullanma" olur.

Şu durumda içimden bir şey yapmak gelmiyor.

romanticking

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Kasım 2011 - 02:16:13
@romanticking, yorumlarını gördükçe sana yardım edesim gelmiyor inan. Öncelikle, yorumların billinçsiz. Neden mi?
ctrl+t sorunu evet, bende de var. Sendeki itici gelen kısım sorunu iletmen değil, sorunu iletiş tarzın, buna da ilaveten sorunun neden kaynaklandığını zahmet edip bize sorup beklemek yerine adeta hem Unity'ye verip veriştirmen, hem de Canonical'a.

Neden bilinçsiz yorumun. Bak bir iki ileti üstte nerenin bağlantısını vermişsin?

Olayın Unity ve Ubuntu ile alakasını nasıl kurdun? Daha doğrusu doğrudan hesabı nasıl Ubuntu veya Unity'ye kestin? Sorun Gnome sorunu. Ancak, uygulamalarda sorun hiç mi olmaz? Madem 11.04'ten beri yaşıyordun neden gelip bize bundan bahsetmedin? Bunun da ötesinde zahmet edip neden hata kaydı girmedin? Eğer giremeyecek durumdaysan, en azından buradan belirtirsin ki bizler elimizden geleni yaparız, daha doğrusu yapardık. Şu kadarcık hata için bu kadar laf edildiğini bilen bir geliştirici olsam söyleyeceğim ilk şey "Madem bu kadar nefret ediyorsun, kullanma" olur.

Şu durumda içimden bir şey yapmak gelmiyor.

Ben bu hatalarıyla da olsa ubuntu kullanırım.Bir şekilde sorunu çözerim yada çözmeye çalışırım.Ama benim amacım kendim kullanmaktan çok çevremdeki insanları da linux dünyasına alıştırıp onlara linux kullandırmaktır.Yakınımdaki bazı kişilere ubuntu kuracağım yada kurmayı düşünüyorum.Ama adam aksi gibi gidip bu tuş kombinasyonunu kullanıp masaüstünde bembeyaz bir ekranla karşılaştığı zaman ne diyebilirim?Bu sistemde böyle bir sorun var şu tuşları kullanma şu bölüme girme şu kısımda şuraya tıklarsan hata verir mi diyeceğim?Sizce bu komik olmaz mı?Adam ben yıllardır mindoz kullanıyorum her yerine girip çıktım ama böyle birşey görmedim diyerek linux tan ve ubuntudan soğumaz mı?

Bu ve bunun gibi küçük aksilikler bizim ubuntu kullanmamızı engellemez ama çevremizdekilere de linux dünyasını sevdirebilmemiz için bunların aşılması gerekir.Benim böyle küçücük hatalara takılıp adamları eleştirmem de bu yüzdendir.

Böyle bir konu açtığım ve zamanınızı harcadığım için ayrıca özür dilerim.

heartsmagic

Sorunlar çözülmesin mi diyoruz bizler ya da öyle bir intiba mı bıraktık sende? Kaldı ki ben bundan bahsetmiyorum bir önceki iletimde neden bahsettiğimi de tane tane anlatmaya çalıştım. Sorunun kime ait olduğu belliyken tutup Unity için "Unity icad oldu Ubuntu bozuldu" demek de etrafımızdakileri Linux'a kazandırmaz değil mi?

Hem keşke tek sorunumuz bu olsa da insanlara kullandırabilsek. Unity'nin kendi adına ciddi anlamda sorunları var, onların üzerinden eleştiri yapılsa bile anlarım da böyle bir konu üzerinden Unity'nin eleştirilmesini "Vurun abalıya" özlü sözü ile açıklayabiliyorum sadece. Neredeyse dünyanın bir ucunda, bir evde, başka bir işletim sistemine virüs bulaşsa millet "Unity'nin suçudur kesin" diyecek.

Konuya dönüyorum. Yama yapsan bile Nautilus'u derlemen gerekecektir muhtemelen, bu nedenle sorunun çözülüp depolara yeni bir sürümün girmesini beklemen daha makul sanırım. Eğer Launchpad'de bir hata kaydı yoksa Gnome'a ait hata kaydını da içeren bir kayıt açılabilir belki. Gerçi böyle bir durumda onların da yapacağı şey sorunu "upstream"e taşımaktır sanırım ki o da muhtemelen referans olarak verilen hata kaydına gider.

romanticking

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Kasım 2011 - 09:52:01
Sorunlar çözülmesin mi diyoruz bizler ya da öyle bir intiba mı bıraktık sende? Kaldı ki ben bundan bahsetmiyorum bir önceki iletimde neden bahsettiğimi de tane tane anlatmaya çalıştım. Sorunun kime ait olduğu belliyken tutup Unity için "Unity icad oldu Ubuntu bozuldu" demek de etrafımızdakileri Linux'a kazandırmaz değil mi?

Hem keşke tek sorunumuz bu olsa da insanlara kullandırabilsek. Unity'nin kendi adına ciddi anlamda sorunları var, onların üzerinden eleştiri yapılsa bile anlarım da böyle bir konu üzerinden Unity'nin eleştirilmesini "Vurun abalıya" özlü sözü ile açıklayabiliyorum sadece. Neredeyse dünyanın bir ucunda, bir evde, başka bir işletim sistemine virüs bulaşsa millet "Unity'nin suçudur kesin" diyecek.

Konuya dönüyorum. Yama yapsan bile Nautilus'u derlemen gerekecektir muhtemelen, bu nedenle sorunun çözülüp depolara yeni bir sürümün girmesini beklemen daha makul sanırım. Eğer Launchpad'de bir hata kaydı yoksa Gnome'a ait hata kaydını da içeren bir kayıt açılabilir belki. Gerçi böyle bir durumda onların da yapacağı şey sorunu "upstream"e taşımaktır sanırım ki o da muhtemelen referans olarak verilen hata kaydına gider.

Unitynin Ubuntu 11.04 sürümündeki "mouse ile tıklanamayan bölge" sorunundan sonra onu potansiyel suçlu gibi görmek hatasını yaptım.

Bu hatanında ondan kaynaklandığı sonucuna varmamdaki neden de sanırım bu oldu.Agresif bir tepki verdiğim için üzgünüm.Bu Ubuntuyu sevmediğimden değil onu her zaman daha mükemmel ve hatasız olarak görmek istememden  kaynaklanıyor.

Ama yine de bu konularla ilgili araştırma ve çözüm arayışıma devam ediyorum.Çözüm bulursam bu konuda açıklayıcı bir konu açabilirim.En azından bunu sorun olarak gören ve çözüm arayan arkadaşlara da yardımcı olmuş olurum.