Ev Dizinini Değiştirme

Başlatan med_cezir91, 30 Ekim 2011 - 19:22:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

med_cezir91

Windows ortamında belgelerim, müziklerim gibi klasörleri D sürücüsünden kullanıyordum, bunu Ubuntu ortamında nasıl yapabilirim? Yani Müzik klasörünü tıkladığımda boş bir dizine değil de, D sürücüsündeki Müziklerim klasörüne ulaşmak istiyorum.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

Bunun için ev dizinini taşımana gerek yok, hatta taşıma. Müziklerin neredeyse bir kısayol yap, oradan ulaş kendisine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syagdiran

Ben yapmak istediğinizi şu an kullanıyorum. Oldukça da memnunum. Yapmanız gereken şu. Kurulum esnasında hdd de home dizini için farklı bir bölüm oluşturun ve Home dizinini buraya kurun. Bu sayede yeniden kurulum yaptığınızda dosyalarınız ve ayarlarınız zarar görmeyecektir.
Örneğin benim Hdd Aşağıdaki gibi ayarlı
50 gb ext4 Kök Dizini
2 gb Takas Alanı
948 gb ext4 Home Dizini

Yalnız tekrar formatlarken home dizinini Biçimlendirmemeye dikkat edin. Bu kadar basit.

med_cezir91

syagdiran dediğini kurulum esnasında yapsaydım  olabilirdi  güzel bir çözüm. Ancak tekrar kurulum yapamam. heartsmagic , kısayol koyarak ulaşmak pek güzel bir çözüm olmaz örneğin bir mediaplayerden müzik açmak istediğim zaman, Program arayüzünden müziklerimi tıkladığımda yine boş bir dizin görünecek. Windows da dizin taşımak oldukça basitdi. Bildiğiniz bir yöntem varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

alquirel

Alıntı yapılan: med_cezir91 - 30 Ekim 2011 - 20:38:07
syagdiran dediğini kurulum esnasında yapsaydım  olabilirdi  güzel bir çözüm. Ancak tekrar kurulum yapamam. heartsmagic , kısayol koyarak ulaşmak pek güzel bir çözüm olmaz örneğin bir mediaplayerden müzik açmak istediğim zaman, Program arayüzünden müziklerimi tıkladığımda yine boş bir dizin görünecek. Windows da dizin taşımak oldukça basitdi. Bildiğiniz bir yöntem varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim.

Müzik oynatıcından kısayol yaparak oluşturduğun dizini açtığında boş bir dizin değil müziklerinin olduğu dizini görürsün.
Keşke cevap vermeden önce bir deneseydin...

heartsmagic

Alıntı yapılan: med_cezir91 - 30 Ekim 2011 - 20:38:07
Windows da dizin taşımak oldukça basitdi.

Dizin taşımanın nesi zor olsun ki? Ben çok daha kolay bir yöntemden bahsetmek istedim. @alquirel'in dediği gibi denersen durumu kendin göreceksin.
Ayrıca, beni müzik arşivim tamamen sistemden bağımsız yedek bir bölümde. Dizinlerle falan uğraşmadan tek yaptığım kullandığım müzik çalar uygulamaya bu dizini aktarmak. Farklı yollar, farklı çözümler de var kısacası bu konuda.

grayloop

Merhaba,
Disklerinizi bağlamak (ben bu şekilde kullanıyorum) ya da diskleri bağladıktan sonra müzik klasörlerinizi masaüstüne/ev dizinine kısayol şeklinde ekleyerek de olabilir.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

med_cezir91

Dediğiniz gibi yaptığımda Müzik klasörünü açınca müziklerim kısayolunu göreceğim, ben müziklerimi tıklayınca direk Müzik klasörünün içine girmiş olmak istiyorum. Windows'ta bunun için regedit ayarları vardı Ubuntu'da böyle bir ayar yok mu, yoksa bilmiyor musunuz?

M.K.Atatürk

alquirel

Ubuntu Tweak uygulamasıyla Varsayılan Dizin Yerleri ile ilgili ayarlama yapabilirsin.

Yalnız Ubuntu Tweak uygulamasını nasıl kuracağın kullandığın Ubuntu sürümüne göre değişir. Gerçekten 9.10 mu kullanıyorsun?

Bu arada kısayolu Müzik klasörünün içinde oluşturmak zorunda değilsin. Ev Dizini içerisinde (farklı bir isimle) oluşturabilirsin. Mesela 'Müziklerim' veya 'Müzikler' ...

Felâsife

Alıntı yapılan: med_cezir91 - 11 Kasım 2011 - 14:25:40
Dediğiniz gibi yaptığımda Müzik klasörünü açınca müziklerim kısayolunu göreceğim, ben müziklerimi tıklayınca direk Müzik klasörünün içine girmiş olmak istiyorum.

Girersin fark etmez, resimde seçili olan 4 dizin aslında ln -s ile oluşturulmuş kısayol linkleridir.
Onlar silinse de asıl dosyalara bir şey olmaz.
Müzikler, videolar hatta daha önemli dosyalar, örn. mysql tabloları gibi tablolar bile bu yöntemle sorunsuz kullanılır.
Ben bazı Opera dosyalarım da yer imleri, notlar, mail vs. için kısayol kullanıyorum.

Hatta bu yöntem kök altında ki dizinlere bile uygulanabilir, istenirse kullanıcı dizini yer değiştirilebilir vs. vs.
Özetle kısayolun nimetleri saymakla bitmez, öyle regedit megeditede gerek yoktur,  müzikleri mi göremeyecek? :D

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Alıntı yapılan: med_cezir91 - 11 Kasım 2011 - 14:25:40
Dediğiniz gibi yaptığımda Müzik klasörünü açınca müziklerim kısayolunu göreceğim, ben müziklerimi tıklayınca direk Müzik klasörünün içine girmiş olmak istiyorum. Windows'ta bunun için regedit ayarları vardı Ubuntu'da böyle bir ayar yok mu, yoksa bilmiyor musunuz?

Ben cidden durumu anlamakta güçlük çekiyorum. Bu iş bir kısayol koyup tıklandığında Müzik dizinine gitmek değil midir? Windows tarafındaki Regedit'le yapılan şeyi ne hayal edebiliyorum ne de biliyorum cidden. Bir dizin olacak ismi Müzik olacak, tıklayınca müziklerin olduğu asıl dizine gidecek. Bunu kısayol oluşturmaktan daha kolay ne şekilde yapabiliriz ki?