NTFS partlar paylaşılamıyor

Başlatan canarian, 29 Ekim 2011 - 18:34:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canarian

Local ağımda Ubuntu ve Windows arasında paylaşım yapıyorum. Ubuntu üzerinden ext alanlarını sorunsuzca paylaşabiliyorum (klasörün özleliklerinden paylaşım seçenekleri kısmından ayarlıyorum). Fakat Ubuntu (tüm yetkileri elimde olan) NTFS bölümleri dahi paylaşıma açmıyor. Ekstar programda kurmak istemiyorum açıkçası. Windows Ubuntu ile şu bu hariç herşey sorunsuz. Bir ara googlede bu konu ile ilgili bir hata kaydı görmüştüm ama şimdi tekrar bulamıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim...

heartsmagic

Açmaya çalıştığında ne oluyor peki?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canarian

Gözükmüyor ağda. EXT paylaştığım anda görünüyor diğer windows (veya ubuntu) kurulu bilgisayarlarda.

Mesela ext yi paylaştığım bilgisayardaki nautilustan, ağda paylaşılanları açtığım zaman EXT bölüm görünüyor. Fakat ntfs orada bile gözükmüyor. Yani ağda bir sorun yok.

heartsmagic

Sorum şuydu aslında, paylaşım yaparken sorun oluyor mu? Paylaşıma açmaya çalıştığında ne oluyor yani?

Samba ve NTFS ile sorun yaşayanlar olmuş gibi. Örnekler:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=871686

Başka bir yerden kaynak:
http://forums.whirlpool.net.au/archive/971582

Son kaynakta Samba ayarlarıyla sorunu çözmüş sanırım kullanıcı.

canarian

@heartsmagic paylaşırken hata almıyorum. Hatta yukarıda yazdığım şeye ufak bir yanlışlık var. Nautilusta paylaşılan dosyaları göster dediğimde, paylaştığım ntfs kısım görünüyor. Ama açmaya çalıştığım zaman şu uyarı alıyorum:

Unable to mount location
Failed to mount Windows share

Açıkçası ek bir program kurmayı düşünmüyorum. Nautilustan paylaşmak çok daha pratik geliyor. Eğer nautilusta bir çözüm yoksa, şimdilik bu şekilde devam edeceğim.

heartsmagic

@canarian, ek uygulama kurmayacaksın zaten. Nautilus'tan paylaşıyorum dediğin şey zaten Samba üzerinden paylaşımdır ve verdiğim ikinci bağlantıda da zaten Samba ayarlarından bahsedilmekte.

Peki smb:\\ip_adresi şeklinde ulaşabiliyor musun Nautilus üzerinden? ctrl+l ile görebilirsin adres satırını.

canarian

@heartsmagic smb ip ile ulaşabiliyorum. Dediğim gibi ext ler diğer bilgisayarlardan (hem ubuntu hem windows) sorunsuzca açılabiliyor. Fakat ntfs ler gözüküyor fakat içine girmek istediğimde yukarıda belirttiğim hatayı veriyor.

Açıkçası verdiğiniz ikinci kaynağı anlamakta (http://forums.whirlpool.net.au/archive/971582) zorlandım. Benim tek emin olduğum şey bu işi arayüzden hemen halledebiliyor olmam gerektiği. Çünkü sürekli makine değişimi, parttiton değişimleri, usb (hdd, flash) tan paylaşma durumları oluyor. Bu sebeple eğer nautilus'a (veya samba'ya) sabit bir ayar çekip, artık paylaşılan tüm ntfs bölümlerin diğerleri tarafından okunabilir (ve yazılabilir) olduğunu ayarlayabilmem gerekli. Her partition için ayrı ayrı bu ayarı yapmam gerekiyorsa şimdiden yapmamak benim için daha iyi olacaktır.

Kendimi root yaparak diğerlerin erişim haklarını arttırıyorum, sadece okuma izni veriyorum ... gibi birçok şey denedim fakat işe yaramadı. Aynı durum bende 11.04 te de vardı. 11.10 u bekliyeyim dedim ama işe yaramadı.

heartsmagic

Aldığın hatayı genel forumda arattığımızda ortaya onlarca başlık çıkıyor. Kimi güvenlik duvarından bahsediyor, kimi Windows tarafındaki paylaşım ayarlarından. Ancak sende öyle bir durum var ki, paylaşım Windows tarafının hükmettiği bir bölümde yapılmıyor.

canarian

Pek güvenlik ayarı olacağını sanmıyorum çünkü EXT partlar paylaşıldığı anda hiç sorunsuz şekilde diğer bilgisayarlardan görülüyor. Aynı şekilde Windows tarafındaki ayarlardan olacağını da sanmıyorum çünkü tekrar dediğim gibi EXTlere sorunsuz windows tarafından bakarken NTFS lere bakamıyorum 8tam tersi olsaydı o zman windowstan diyecektim). Zaten Ubuntu ile paylaştığım NTFS leri diğer Ubuntu bilgisyarlarından görüyorum (aynı şekilde windowsta da) fakat içine tıkladığımda yukarıda belirttiğim uyarıyı veriyor. Hatta paylaştığım bilgisayarda, network shared folders kımında kendi paylaştığım bölümlerden EXTlere girebiliyor, fakat NTFS lere giremiyorum. Çok ilginç bir sorun.

(Ubuntuya kişisel ektra hiçbir ayar yapmadım. Sadace formattan sonra software centerdan yazılım yükledim o kadar.)