[Cozuldu] Windows üzerinden ubuntuya internet paylaşımı

Başlatan Mtntk, 29 Ekim 2011 - 18:31:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mtntk

Öncelikle iyi günler. Modemin olmadığı bir odada 1 netbook(windows xp) ve 1 masaüstü pc(ubuntu 10.04) var. Netbook internete wireless yoluyla bağlanabiliyor ben de masaüstü bilgisayarı netbook üzerinden internete bağlamak istiyorum. Öncelikle yaptıklarımı söyleyeyim;

Netbook ve masaüstü bilgisayarı cros ethernet kablo ile bağladım.
-------
Netbookta(WinXP) oluşan yeni yerel ağ bağlantısına
IP               192.168.0.1
Ağ maskesi 255.255.255.0
değerlerini girdim (ağ geçidi değerini boş bıraktım)
-------
Netbookta wireless bağlantıyı paylaşıma açtım.
-------
Ubuntu da
network connections->wired->add diyerek yeni bir bağlantı oluşturdum ve bu bağlantının ipv4 ayarlarına girdim.
Metodu Manual'e ayarladım ve yeni adres oluşturdum
IP            192.168.0.2
Netmask 255.255.255.0
Gateway 192.168.0.1

Kaydettiğimde ubuntu kablolu ağa bağlandı yazdı. Mozilladan internete girmeye çalıştığımda servere bağnamıyor hatası çıkınca karşıma terminalden
ping 192.168.2.1
yazdığımda ping alıyorum fakat hala ubuntu internete giremiyor
Nasıl çözülebilir bu sorun?

Ayrıca birkaç sorum var sizlere

Neden 192.168.2.1 yazdığımda ping alıyorum ama 192.168.0.1 yazdığımda hiç bir şey olmuyo? yani bağlanılamıyor da demiyo diğer adresteki gibi yazı da çıkmıyo

2. olarak netbookta eğer yerel ağ bağlantısına gateway olarak 192.168.2.1 değerini girersem netbook internete girmeyi kesiyor.

Bu arada 192.168.2.1 modemin ipsi
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13796.0 çoğu işlemi buradan bakarak yapmaya çalıştım

teşekkürler

heartsmagic

2.1'den cevap alabiliyorken 0.1'den almaman garip. Anlattığın yolla eğer Ubuntu makine ağa bağlanmış olsa 2.1 ağını görmemesi gerekiyor, 0.1 üzerinden çıkıyor kısacası. Ayrıca Netbook üzerinden kablosuz paylaştırıp masaüstünden kablolu olarak nasıl bağlanmayı planlıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

Bir de ayarlari su sekilde dener misiniz?

Host Makina:
IP: 192.168.0.1
Ağ maskesi: 255.255.0.0

Istemci Makina:
IP: 192.168.0.2
Ağ maskesi: 255.255.0.0
Gateway 192.168.2.1

Boyle de olmazsa surada[1] windows'un ag paylasimi uzerinden nasil yapildigi anlatilmis.

[1] http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=72076

Mtntk

Sanırım ben işleri biraz zorlaştırmışım şu an ubuntu üzerinden yazıyorum. Değiştirdiğim tek şey kablolu bağlantılarda manuel yerine otomatik(dhcp)yi seçmek oldu. İlk denememde bu yol çalışmadığı için farklı şeyler yapmıştım. Belki biri daha benzer sorunla karşılaşırsa diye:

Host ile istemciyi cros ethernet ile bağladım
--
Windows(host)da yeni çıkan yerel ağ bağlantısına
IP:192.168.0.1
Ağ maskesi:255.255.255.0
Gateway boş burayı ellemedim
değerlerini girdim.
--
Windowsta internetim makinaya geldiği bağlantı (bu benim için wireless bağlantı oluyo, yani yerel ağ bağlantısı değil) bu bağlantıyı paylaşıma açtım.
--
Ubuntuda network connections->wired->add dedim ve ipv4 ayarlarında metodun otomatik(dhcp) olarak ayarladım. ve oldu

@heartsmagic
Benim de kavrayamadığım nokta aslında orasıydı 2.1 den olup 0.1 den olmaması ve sanırım internetin geldiği bağlantıyı ağdaki bilgisayarlara paylaştırıyoruz. Kablo ile bağladığımızda paylaşım direk başlıyo sanırım. Çünkü wireless bağlantının paylaşımını kapattığımda ubuntu 2.1 den cevap almayı durduruyo kablolu bağlantıyı paylaşıma açınca cevap almamaya devam ediyo.

@cagriemer
Dediğiniz ayarlarda denedim ama olmadı. Linkteki gibi yapmaya çalıştım tekrar öyle oldu.

Sonuç olarak artık bağlandım teşekkürler yardımlarınız için

cagriemer

Nasil baglandiginizi bildirdiginiz icin tesekkur ederim. Bir baskasi ayni problemi yasadiginda cok faydali olacak.